Jak tanim kosztem zrobić altankę? Ta metoda jest najlepsza! - dekoportal.pl

Jak tanim kosztem zrobić altankę? Ta metoda jest najlepsza!

20 Lip 2021 / Napisał  / Porady
 jak tanim kosztem zrobić altankę
Altana to lekka konstrukcja, która jest zadaszona.

Altanka to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Możesz wykonać ją samodzielnie lub kupić gotową konstrukcję, co okazuje się jednak kosztownym rozwiązaniem. Podpowiadamy, jak tanim kosztem zrobić altankę. Dowiedz się, jakie narzędzia i materiały przygotować.

O czym przeczytasz w artykule?

Jakie funkcje może pełnić altanka?

Altana to lekka konstrukcja, która jest zadaszona. Służy przede wszystkim do odpoczynku – ustawia się w niej ławki i stół, a czasem również grilla. Dobrze chroni przed zbyt intensywnym słońcem oraz ulewami. Jeśli nie masz urządzonego tarasu lub jest on zbyt mały, zbudowanie samodzielnie altany pozwoli Ci cieszyć się komfortową przestrzenią do relaksu na świeżym powietrzu.

Altanka jest też rozwiązaniem dla osób, którym brakuje w domu lub garażu miejsca do przechowywania akcesoriów ogrodowych. Konstrukcja może być podzielona na dwie części. W jednej z nich znajdzie się miejsce na drewno na opał, a druga posłuży jako strefa wypoczynkowa.

  • Altanka może pełnić funkcję miejsca do odpoczynku. Zadaszona konstrukcja sprawdzi się również do przechowywania akcesoriów ogrodowych czy drewna na opał.
 jak zrobić altankę
Drewniany obiekt możesz wykończyć w dowolny sposób.

Altanka – dlaczego warto wykonać ją samemu?

Na rynku znajdziesz mnóstwo gotowych altanek, które najczęściej są przeznaczone do samodzielnego montażu. Wybranie ich to oczywiście duża oszczędność czasu, jednak trudne będzie znalezienie modelu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Gotowe pergole są również kosztowne, dlatego warto wiedzieć, jak zbudować altankę z drewna samodzielnie i przez to mniejszym kosztem.

Wykonanie altany samemu to gwarancja, że będzie to obiekt dokładnie taki, jakiego potrzebujesz. Konstrukcję dopasujesz przede wszystkim rozmiarem do mebli ogrodowych, ale też miejsca na posesji. Nieco cierpliwości, narzędzi i czasu wystarczy, że zbudować pergolę samodzielnie.

  • Samodzielnie wykonana altana będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Dostosujesz ją do wielkości posesji i planowanego sposobu wykorzystania.
 jak zrobić atlanę
Na rynku znajdziesz mnóstwo gotowych altanek, które najczęściej są przeznaczone do samodzielnego montażu.

Jak zbudować altanę? O czym pamiętać?

Jak zrobić altankę? Rozpocznij od projektu, dzięki któremu podczas konstruowania obiektu nie będą na Ciebie czekały nieprzyjemne niespodzianki. Projekt pozwoli Ci wyliczyć, ile materiałów, na przykład drewna, jest konieczne do wykonania pergoli.

Zaplanuj miejsce na altanę. Powinno być osłonięte od wzroku sąsiadów i zgiełku ulicy. Pergola nie powinna być jednak zbyt oddalona od wejścia do domu. Altanka w pobliżu głównego skrzydła wejściowego lub drzwi tarasowych zapewni Ci wygodę podczas przenoszenia posiłków z kuchni na stół w pergoli. Postaraj się o skonstruowanie ścieżki od altany do tarasu. Warto ją oświetlić – dzięki temu wieczorem będzie bezpieczniej.

Projekt musi oczywiście uwzględniać wielkość altany. Planujesz pergolę, w której wspólnie z rodziną zjesz śniadanie w ciepły, niedzielny poranek, czy wolisz obiekt idealny do urządzania ogrodowych przyjęć dla przyjaciół? Kiedy zastanawiasz się nad wielkością altany, weź pod uwagę wymiary działki. Obiekt nie powinien przytłoczyć posesji swoim rozmiarem.

Ważny jest również kształt altany. Najpopularniejsze są prostokątne obiekty – właśnie takie są też najprostsze w samodzielnym skonstruowaniu. Są ustawne i pasują do ogrodów urządzonych w różnych stylach. Ciekawie prezentują się też okrągłe i wieloboczne altany, ale ich zbudowanie wymaga więcej wprawy.

O czym pamiętać przed zbudowaniem altany?

  • Skoncentruj się na wymyśleniu projektu, który pozwoli Ci sprawnie przeprowadzić każdy etap prac.
  • Wybierz miejsce na altanę – powinno być osłonięte od wzroku sąsiadów oraz hałasów dobiegających z ulicy.
  • Projekt musi uwzględniać wielkość altany – dopasuj ją do swoich potrzeb, które wynikają z planowanego zastosowania pergoli.
  • Zastanów się nad kształtem – najpopularniejszy i najłatwiejszy do samodzielnego wykonania będzie prostokątny obiekt.
 jak zbudować altanę
Samodzielnie wykonana altana będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb.

Jak tanim kosztem zrobić altankę drewnianą? Przygotuj narzędzia

Masz już projekt altany? Czas na skompletowanie wszystkich narzędzi. Przygotuj je wcześniej, żeby nie przerywać prac w najmniej oczekiwanym momencie.

Niezbędne akcesorium to oczywiście miarka, która pozwoli Ci zadbać o dokładność. Przygotuj również wiertarko-wkrętarkę, która posłuży do łączenia elementów konstrukcji. Pod ręką musisz mieć poziomicę – dzięki niej sprawdzisz, czy części obiektu są względem siebie odpowiednio ułożone. Podczas budowania altany przydadzą Ci się również wkręty i gwoździe, a także młotek.

Jeśli tworzysz altanę zupełnie od podstaw, a drewniane elementy nie są przygotowane na wymiar, potrzebujesz urządzenia do cięcia. Pomocna okaże się ukośnica, która pozwala na wykonanie precyzyjnych cięć. Warto jednak podczas zakupu drewnianych belek poprosić w sklepie o ich docięcie na potrzebny wymiar – w ten sposób zaoszczędzić naprawdę wiele czasu.

Jakie narzędzia przydadzą się podczas robienia altanki?

  • Skompletuj wszystkie potrzebne narzędzia odpowiednio wcześniej, żeby nagle nie przerywać pracy.
  • Pod ręką musisz mieć miarkę, dzięki której zadbasz o precyzję.
  • Niezbędne elektronarzędzie to wiertarko-wkrętarka – dzięki niej połączysz elementy konstrukcji.
  • Poziomica pozwoli Ci sprawdzić, czy prawidłowo układasz elementy.
  • Niezbędne akcesoria to młotek, wkręty i gwoździe.
  • Podczas tworzenia altanki zupełnie od podstaw przyda Ci się ukośnica – przy jej pomocy dotniesz drewniane elementy.
 jak zrobić altankę z drewna
Najpopularniejsze są prostokątne obiekty – właśnie takie są też najprostsze w samodzielnym skonstruowaniu.

Jak zrobić altankę? Zadbaj o podłoże

Estetyczna podłoga w altanie nie jest konieczna – niektórzy decydują się na wykorzystanie w roli podłogi trawy. Warto jednak wybrać trwałe i ładne podłoże. Dlaczego? W razie deszczowej pogody niezabezpieczona niczym ziemia będzie długo mokra, a to z kolei może źle wpływać na meble ogrodowe, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna.

Podłoga zapobiegnie też niestabilności konstrukcji. Wykonane przez Ciebie podłoże będzie z pewnością równiejsze niż ziemia. Pamiętaj jednak, że posadzka zabierze Ci możliwość zmiany miejsca, w którym stoi altana. Podstawę altany możesz wykonać z betonowej wylewki. Takie rozwiązanie chroni przed wilgocią z podłoża i gwarantuje obiektowi stabilność.

Przed wykonaniem podłoża wbij w ziemię kilka słupków i połącz je sznurkiem. W ten sposób precyzyjnie wyznaczysz miejsce, w którym będzie stała altana. Czas na zebranie humusu. Po dokopaniu się do części nośnej gruntu ułóż szalunek z desek. Pamiętaj, że powinien on wystawać około 10 cm ponad wykopany dół. Kolejny krok to ułożenie zbrojenia z prętów – ich średnica powinna wynosić około 8 mm.

Czas na zalewanie fundamentów betonem. Na drugi dzień po dokładnym wyschnięciu możesz usunąć deski i zająć się uzupełnieniem pustych przestrzeni. Wykorzystaj w tym celu żwir, który następnie zalejesz betonem. Po wyschnięciu betonu zastosuj folię budowlaną w roli materiału izolacyjnego. Następna warstwa to siatka z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych, a kolejna to już posadzka cementowa. Na tak przygotowaną powierzchnię możesz zastosować materiał wykończeniowy, na przykład gres przeznaczony na zewnątrz.

Takie stworzenie podstawy dla altanki nie jest konieczne. Jeśli zależy Ci na szybszym ukończeniu prac i dodatkowym ograniczeniu kosztów, zdecyduj się wylanie pojedynczych fundamentów pod same słupy. Wystarczy, że wykopiesz doły, wykonasz w nich zbrojenie, zalejesz betonem, a do słupów przymocujesz drewniane belki pełniące funkcję szkieletu.

Jak wykonać podłoże do altany?

  • Możesz zdecydować się na wylanie pojedynczych fundamentów wyłącznie pod słupy.
  • Jeśli chcesz mieć trwałą posadzkę, konieczne będzie zebranie humusu i wykopanie dołu, w którym ułożysz szalunek z desek.
  • Następny krok to ułożenie zbrojenia z prętów i zalanie ich betonem.
  • Kolejnego dnia, kiedy beton dobrze wyschnie, możesz pozbyć się desek, a puste przestrzenie uzupełnić żwirem i zalać betonem.
  • W roli materiału izolacyjnego zastosuj folię budowlaną, a następnie wykorzystaj siatkę z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych.
  • Ostatni etap to posadzka cementowa, na której możesz jeszcze zastosować materiał wykończeniowy, na przykład płytki.
 altana ogrodowa jak zrobić samemu
Wybierz miejsce na altanę – powinno być osłonięte od wzroku sąsiadów oraz hałasów dobiegających z ulicy.

Altana ogrodowa – jak zrobić samemu?

Podłoże pod pergolę gotowe. Jak zrobić altanę? Rozpocznij od zamontowania słupów drewnianych do płyty betonowej. Potrzebujesz do tego regulowanych kotew. Przytwierdź je do betonu, a następnie wsuń w nie drewniane belki, które przymocujesz śrubami. Jeśli konstruujesz obiekt o standardowym kształcie, wystarczą cztery takie słupy.

Jak zrobić altankę z drewna, a dokładniej jej ściany? Możesz wykorzystać kilka rozwiązań – deski lub gotowe panele z drewna. Następny krok to skonstruowanie zadaszenia, które rozpocznij od wykonania szkieletu. Najpierw obsadź murłatę – ta drewniana belka łączy ściany i zadaszenie. Do niej przymocuj krokwie dachowe.

Następny krok to ułożenie pokrycia dachowego – wybór jest duży, a popularnością cieszą się między innymi lekkie pokrycia blaszane, na przykład z blachy falistej. Dobrą alternatywą są też zadaszenia z tworzywa sztucznego. Są one wykonywane z poliwęglanu, a występują zarówno w przezroczystej, jak i białej wersji, która przepuszcza niewiele miękkiego, rozproszonego światła.

Jak zrobić altanę?

  • Zamontuj słupy drewniane do płyty betonowej – w tym celu wykorzystaj kotwy, które należy przymocować do betonu, a następnie wsunąć w nie belki i przymocować śrubami.
  • Ściany altany możesz wykonać z desek lub gotowych paneli z drewna.
  • Konstruowanie zadaszenia rozpocznij od murłaty, czyli belki łączącej ściany i dach.
  • Do murłaty przymocuj krokwie.
  • Dobierz pokrycie dachowe, na przykład blaszane lub z tworzywa sztucznego.
 altana ogrodowa jak zrobić samemu
Jeśli planujesz korzystać z altany wieczorem, zadbaj o oświetlenie.

Czas na urządzenie altany!

Wiesz już, jak tanim kosztem zrobić altankę. Kiedy będzie już gotowa, czas na jeden z najprzyjemniejszych dla wielu osób etapów, czyli urządzanie pergoli. Drewniany obiekt możesz wykończyć w dowolny sposób, na przykład wykorzystując na podłodze płytki przeznaczone na zewnątrz.

Altany mają najczęściej trzy ściany, przez co ich przód zostaje wolny. Możesz zarówno tę część, jak i tylną oraz boczne ściany udekorować przy pomocy zasłon. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz korzystać z altany wieczorem. Materiał choć trochę zapobiegnie przedostawaniu się do pergoli uciążliwych owadów.

Jeśli planujesz korzystać z altany wieczorem, zadbaj o oświetlenie. Zamontuj jedną lampę na suficie – będzie równomiernie oświetlała całą przestrzeń. Zdecyduj się też dekoracyjne lampki solarne – mogą mieć postać sznura, którym opleciesz jeden ze słupków altany. Zasilane energią słoneczną oświetlenie to oszczędne i korzystne dla środowiska rozwiązanie.

Kolejny ważny element to oczywiście meble. Możesz wykonać je samodzielnie z drewna oraz przy wykorzystaniu palet. Odporne na uszkodzenia i estetyczne są również meble ogrodowe z technorattanu.

Jak urządzić altanę?

  • Na podłodze możesz zastosować płytki odporne na warunki panujące na zewnątrz.
  • Możesz udekorować pergolę przy pomocy zasłon, które ograniczą nieco wpadanie do wnętrza obiektu owadów wieczorami.
  • Zdecyduj się na oświetlenie, które będzie pełnić zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną funkcję.
  • W altance możesz wykorzystać meble drewniane lub z technorattanu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 20 lipiec 2021 17:59
komentarz /( 1 )
  • Wiwi
    Wiwi

    środa, 08 czerwiec 2022 09:38

    i ten tekst to przykład tego, że się da! my też kilka lat temu sami zabraliśmy się do roboty i wyszło znakomicie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.