Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie? - dekoportal.pl

Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie?

09 Kwi 2023 / Napisał  / Porady
jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie
Kosze na odpadki to dość problematyczna sprawa.

Kosze na odpadki to dość problematyczna sprawa. Z jednej strony są niezbędne i dobrze, by były w miarę blisko. Jednak nieprzyjemny zapach sugeruje, aby ustawić je w jak najbardziej odległym kącie ogrodu. Czy można znaleźć złoty środek? Poznaj ciekawe sposoby na to, jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie, aby było wygodnie i estetycznie.

O czym przeczytasz w artykule?

Coś mi tu śmierdzi, czyli śmietnik przy domu

Codziennie produkujemy śmieci, niekiedy w zastraszająco dużych ilościach. Jest więc oczywiste, że systematycznie wynosimy je z domu, zanim nas zasypią i nabiorą intensywnego aromatu. Niestety przydomowe śmietniki nie zawsze w wystarczającym stopniu rozwiązują problem nieprzyjemnego zapachu. Dlaczego?

Przyczyna jest zaskakująco prosta: lenistwo. To naturalne, że ułatwiamy sobie życie i zazwyczaj stawiamy kosze gdzieś „pod ręką”. Nikt przecież nie chce, żeby codzienne wynoszenie śmieci wiązało się z daleką wędrówką. Śmietnik przy domu lub garażu to już niemal naturalny element krajobrazu.

Efekt? Smrodek, który ciągle unosi się w pobliżu domu i skutecznie obniża komfort relaksu na (nie)świeżym powietrzu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kosze czy kontenery są zwykle po prostu nieestetyczne. Poszukajmy więc odpowiedzi na pytanie „jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie?”.

 • Wyrzucanie odpadków nie należy do ulubionych czynności, dlatego śmietnik blisko domu lub garażu jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Niestety wiąże się z tym, że nieustannie jesteśmy narażeni na niemiłe zapachy.
zabudowa śmietnika
Wyrzucanie odpadków nie należy do ulubionych czynności, dlatego śmietnik blisko domu lub garażu jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Śmietnik idealny: na wyciągnięcie ręki, ale poza zasięgiem wzroku

Zacznijmy od ustalenia, jakie miejsce na śmieci będzie najlepsze. Musi ono być dostatecznie blisko i zwalniać nas z konieczności długiej i średnio przyjemnej wędrówki. A równocześnie powinno gwarantować, że kubły będą poza zasięgiem wzroku, a wszelkie aromaty poza zasięgiem węchu.

Czy to oznacza, że śmietnik przy domu nie ma racji bytu? Oczywiście, że nie. Jest to przecież najwygodniejsze, a w przypadku małych działek – jedyne rozwiązanie. Ale w takim razie co z zapachami?

Trzeba je zablokować! Najprostszy sposób na odcięcie się od śmietnikowych aromatów to… zamknięcie okna. Jeśli więc jedyne dostępne miejsce na śmieci znajduje się tuż przy murach domu, wybierz ścianę pozbawioną okien, albo z oknem, które najrzadziej otwierasz.

 • Niekiedy nie ma innego rozwiązania, niż śmietnik ustawiony przy domu. Tak ustawione kubły są nie tylko łatwo dostępne, lecz także osłonięte przed deszczem. Wybierając miejsce na śmieci, pamiętaj, aby było z dala od okien – w ten sposób ochronisz dom przed nieprzyjemnym aromatem z kosza.
jak ukryć śmietnik w ogrodzie
Wybierając miejsce na śmieci, pamiętaj, aby było z dala od okien.

Co z oczu, to z serca?

Inną metodą na to, jak ukryć śmietnik w ogrodzie, jest estetyczna i szczelna zabudowa śmietnika. Idealnie byłoby wygospodarować kącik na kubły w budynku gospodarczym lub garażu. Można też pokusić się o wybudowanie niewielkiego budynku przeznaczonego wyłącznie na przydomowe „wysypisko”.

Wydaje się, że to rewelacyjne pomysły na to, jak zasłonić kosze na śmieci. Rzeczywiście, takie rozwiązanie pozwala ukryć kosz i umożliwia odizolowanie otoczenia od nieprzyjemnych zapachów. Jest jednak jedna zasadnicza wada – zabójcze aromaty skondensowane wewnątrz budynku.

 • Zamknięty śmietnik to nie zawsze dobre rozwiązanie. Szczelna zabudowa śmietnika pomoże odizolować otoczenie od brzydkich zapachów, ale doprowadzi do ich skumulowania wewnątrz budynku.

Jak zabudować kosz na śmieci? Jak najprościej!

Czasami zamiast wyszukanych projektów, lepiej postawić na prostotę. Optymalną opcją będą po prostu szczelne kubły na odpadki oraz ciekawy pomysł na to, jak zasłonić pojemnik na śmieci. Zabudowa śmietnika może przybrać niemal dowolny charakter, a tym samym doskonale wkomponować się w architekturę krajobrazu.

Gdy zastanawiasz się, jak zabudować kosz na śmieci, w pierwszej kolejności rozejrzyj się więc wokół wybranego przez siebie miejsca. Pamiętaj, że odsłonięty śmietnik to nie tylko niemiłe zapachy. To także wizualne zaburzenie kompozycyjne, które, krótko mówiąc, szpeci wygląd naszych podwórek.

Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni kamuflaż, który powinien zacząć się już od kolorystyki kubłów. Ponadto jeśli śmietnik przylega do zabudowań, dobrze sprawdzi się osłona z materiałów o kolorystyce i teksturze zbliżonej do elewacji budynku. Z kolei gdy nie wiesz, jak ukryć śmietnik w ogrodzie, doskonałą propozycją będzie ogrodzenie na kosze na śmieci wykonane z żywych roślin lub z drewna.

Proste rozwiązania na przydomowy śmietnik:

 • Szczelne kosze zminimalizują brzydki zapach unoszący się wokół śmietnika.
 • Kolorystyka kubłów dopasowana do otoczenia sprawi, że nie będą one zakłócać estetyki podwórka.
 • Ogrodzenie z materiałów wtapiających się w otoczenie to najlepszy pomysł na to, jak ukryć śmietnik w ogrodzie.

Sprytne pomysły, jak zasłonić kosze na śmieci

Od kiedy segregacja odpadów jest obowiązkowa, producenci różnorodnych pojemników na śmieci prześcigają się w wymyślaniu najlepszych rozwiązań. Niestety, kubły dobrej jakości, czyli szczelne, pojemne i wygodne, są dość kosztowne. Dlatego zastanawiając się, jak zasłonić kosze na śmieci, warto poszukać oszczędności.

Praktyczne i ładne ogrodzenie na kosze na śmieci wcale nie musi być drogie. Jak je zrobić „po kosztach”? Wystarczy odrobina kreatywności i niewielki nakład pracy. Co więcej, zabudowę śmietnika możesz wykonać samodzielnie z materiałów, które masz w domu.

Świetnie sprawdzą się drewniane palety lub skrzynki, z których (trochę jak z klocków) możesz zbudować ogrodzenie śmietnika, a następnie obsadzić kwiatami. Dobrze wygląda konstrukcja z resztek siatki ogrodzeniowej, która będzie równocześnie podporą dla pnączy i roślin o wiotkich pędach. Osłonę na kosze zrobisz też ze starych cegieł lub dużych kawałków grubej blachy – tu jednak potrzebne są nieco większe umiejętności konstruktorskie.

Tanie metody na to, jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie:

 • Wykorzystaj materiały, które masz w domu. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz, lecz także uprzątniesz swoje otoczenie.
 • Drewniane skrzynki, palety lub stare cegły pozwolą łatwo i szybko zbudować ogrodzenie na kosze na śmieci.
 • Wykonana samodzielnie zabudowa śmietnika może być równocześnie pięknym kwietnikiem.
ogrodzenie na kosze na śmieci
Jednym z najbardziej estetycznych sposobów na to, jak zasłonić pojemnik na śmieci, jest specjalne miejsce na kosze w ogrodzeniu.

Czy kosz w ogrodzeniu to dobry pomysł?

Jednym z najbardziej estetycznych sposobów na to, jak zasłonić pojemnik na śmieci, jest specjalne miejsce na kosze w ogrodzeniu. Taki śmietnik jest dokładnie ukryty, a zarazem bardzo wygodnie usytuowany. Szczególnie dobrze to wygląda w przypadku ogrodzeń drewnianych, murowanych lub kamiennych.

Niestety na etapie budowy domu rzadko rozważamy kwestie tak przyziemne, jak wyrzucanie odpadków. Dlatego też nie zastanawiamy się, gdzie będzie miejsce na kosze na śmieci. W ogrodzeniu planujemy co najwyżej otwory na skrzynkę pocztową, domofon i pojemniki na kwiaty. Ale nic straconego!

Zabudowa śmietnika w ogrodzeniu może być dobudowana później. Trzeba jedynie pamiętać, żeby nie ograniczała przejścia i przejazdu. Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto rozważyć. Śmietnik przy bramce wejściowej jest wygodny, ale niestety sprawia, że nieprzyjemne zapachy będą poniekąd pierwszym doznaniem, z jakim spotkają się odwiedzający nas goście.

Pełna elegancja, czy smrodek na „dzień dobry”?

 • Miejsce na kosze na śmieci w ogrodzeniu jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas, bo wyrzucamy odpady, wychodząc z domu.
 • Śmietnik wbudowany w ogrodzenie to świetny sposób na ukrycie nieestetycznych kubłów.
 • Niemiły zapach ze śmietnika przy bramce wejściowej będzie pierwszym, na co zwrócą uwagę nasi goście.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 kwiecień 2023 13:11

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.