Jak ułożyć kostkę brukową? Sprawdź, co musisz zrobić krok po kroku - dekoportal.pl

Jak ułożyć kostkę brukową? Sprawdź, co musisz zrobić krok po kroku

27 Mar 2022 / Napisał  / Porady
 jak ułożyć kostkę brukową
Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów do wykończenia przestrzeni przed domem.

O czym przeczytasz w artykule?

Układanie kostki brukowej – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem prac przyjrzyj się materiałowi wykończeniowemu. Kostka brukowa nie powinna być ukruszona – odłamane kawałki wpłyną przecież na wygląd ułożonego z niej chodnika. Pamiętaj też, że kostkę możesz zareklamować, nim zaczniesz ją układać. Wszelkie wady, które zauważysz już po zakończeniu prac, nie podlegają reklamacji.

 • Sprawdź, czy kostka brukowa nie jest uszkodzona. Po ułożeniu nie możesz jej reklamować.
 jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki
Sprawdź, czy kostka brukowa nie jest uszkodzona.

Jak ułożyć kostkę brukową? Przygotuj podłoże

Rozpocznij pracę od przygotowania granic, w których ma być wykorzystana kostka brukowa. Wykorzystaj drewniane paliki – przy ich pomocy zaznacz punkty. Następnie rozłóż pomiędzy nimi sznurek lub żyłkę. Na wytyczonym obszarze musisz usunąć warstwę gruntu – najczęściej na głębokość około 25 cm. Odsłonięty grunt powinien być jednorodny. Przestrzeń trzeba oczyścić z korzeni, wyrównać i ubić zagęszczarką.

Kostka nie może się zapadać i rozjeżdżać – zapobiega temu prawidłowo wykonana podbudowa i podsypka. Na co zwrócić uwagę, nim rozpoczniesz układanie kostki brukowej? Przede wszystkim grubość podbudowy zależy od tego, na jakim rodzaju gruntu będzie układana kostka. Na podmokłym potrzebna jest grubsza podbudowa, natomiast na suchym wystarczy płytsza.

Pamiętaj, że podbudowa pełni dwie funkcje – nośną i filtracyjną. Musisz zadbać o to, żeby nadmiar wody mógł swobodnie spływać. Jak to zrobić? Musisz nadać podłożu spadek, który powinien wynosić około 3–4%.

Z czego wykonać podbudowę? Nośną warstwę konstrukcji wykonasz z wysokiej jakości kruszywa, na przykład żwiru lub żużlu. Kiedy decydujesz o grubości warstwy, zwróć uwagę na przeznaczenie terenu. Jeśli ma to być pieszy szlak, zastosuj podbudowę o grubości 10–20 cm, a w miejscach, gdzie będzie duży nacisk, na przykład na podjeździe przyda się 20–40 cm.

Podbudowę pod kostkę brukową wykonasz przy pomocy zagęszczarki. Po rozłożeniu materiału na utwardzony grunt rozpocznij ubijanie. Podczas tego etapu pracy zauważysz, że warstwa kruszywa zmaleje. Trzeba więc nałożyć jej początkowo około 20% więcej – dzięki temu uda się uzyskać idealną wysokość warstwy.

Wykładanie kostki brukowej poprzedź pokryciem podbudowy podsypką, której warstwa powinna wynosić 3–5 cm. Ubij ją, jednocześnie pamiętaj o konieczności zachowania spadku. Zwróć też uwagę, żeby po ubiciu warstwa nie była cieńsza niż 3 cm.

Przygotowanie podłoża przed układaniem kostki brukowej:

 • Wytycz granice przy pomocy drewnianych palików i sznurka,
 • Usuń wierzchnią warstwę ziemi na około 25 cm głębokości,
 • Przygotuj podbudowę, która spełni dwie funkcje – filtracyjną i nośną,
 • Zadbaj o spadek, który powinien wynosić 3–4%,
 • Do wykonania warstwy nośnej wykorzystaj wysokiej jakości kruszywo,
 • Trzeba ubić je zagęszczarką,
 • Kolejny etap to podsypka, której powinno być około 4 cm.
 jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku
Grubość podbudowy zależy od tego, na jakim rodzaju gruntu będzie układana kostka.

Jak ułożyć kostkę brukową? Krok po kroku

Czas na układanie kostki brukowej. Warstwy przygotowane wcześniej sprawią, że wyłożenie materiału nie sprawi Ci trudności. Pamiętaj, żeby kostkę układać naprzemiennie z różnych palet. Dlaczego to ważne? Kostka może przyjmować różne barwy w zależności od partii produkcyjnej. Różnice są delikatne, ale jeśli ułożysz kostki z jednej partii w dużej ilości, a następnie obok materiał z drugiej partii odmienność kolorystyczna będzie rzucać się w oczy. Mieszaj więc kostki z różnych palet, najlepiej trzech. Dzięki temu uzyskasz równomierne zabarwienie.

Jak ułożyć kostkę brukową? Pamiętaj o szczelinach oraz o tym, żeby nie naruszyć warstwy podsypki. Jeśli przygotowujesz chodnik, szczeliny pomiędzy kostkami powinny wynosić 2–3 mm. Kostkę wbijaj przy pomocy młotka z gumową końcówką.

Jak ułożyć kostkę brukową?

 • Układaj kostkę naprzemiennie z różnych palet,
 • Dzięki temu unikniesz rzucających się w oczy różnic kolorystycznych,
 • Kostkę wbijaj młotkiem z gumową końcówką,
 • Pamiętaj, żeby nie naruszyć warstwy podsypki,
 • Nie zapomnij o szczelinach – powinny wynosić 2–3 mm.
 układanie kostki brukowej
Jeśli przygotowujesz chodnik, szczeliny pomiędzy kostkami powinny wynosić 2–3 mm.

Kolejne etapy układania kostki brukowej – fugowanie i impregnowanie

Kiedy zakończysz wykładanie kostki brukowej, czas na spoinowanie. Fugowanie to praca, która polega na wypełnieniu szczelin suchym piaskiem. Następny krok to ubijanie kostki ubijarką – koniecznie z gumową końcówką, która zapobiega zarysowaniu bruku. Następnie znów trzeba wypełnić szczeliny piaskiem i powtórzyć ubijanie. Te czynności wykonuj, dopóki nie wypełnisz całkowicie wolnych przestrzeni.

Kiedy zakończysz wszystkie etapy układania kostki brukowej, możesz ją zaimpregnować, co ułatwi czyszczenie w przyszłości. Najpierw należy ją wyczyścić i osuszyć, a później zaaplikować specjalny preparat. Może być bezbarwny lub koloryzujący – wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Fugowanie i impregnowanie kostki brukowej:

 • Fugowanie to ważny etap układania kostki,
 • Polega na wypełnieniu spoin suchym piaskiem,
 • Kostkę możesz zaimpregnować, żeby była łatwiejsza do utrzymania w czystości.
 wykładanie kostki brukowej
Fugowanie to praca, która polega na wypełnieniu szczelin suchym piaskiem.

Kostka brukowa – układanie bez błędów!

Wiesz już, jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku. Czas na małe podsumowanie. Poznaj kilka częstych błędów, których szczególnie warto unikać, żeby cieszyć się estetycznym efektem prac.

Uważaj na zbyt wąskie spoiny. Kostki mają ograniczoną wytrzymałość, a szczególnie wrażliwe są ich krawędzie. Jeśli elementy będą ułożone zbyt blisko siebie, mogą zacząć pękać wskutek obciążenia. Jeśli więc zauważasz odpryskiwanie krawędzi kostek, być może spojenie zostało źle wykonane, a materiał wcale nie jest złej jakości.

Pamiętaj, że szczeliny nie mogą być również zbyt szerokie. Przez nie kostki nie będą mogły współpracować, a więc każda z nich będzie oddzielnym elementem, narażonym na pękanie.

 • Podczas układania kostki brukowej uważaj na popularne błędy, na przykład zbyt wąskie spoiny, które mogą prowadzić do odpryskiwania krawędzi materiału. Kostki nie mogą być też układane ze zbyt szerokimi spoinami, ponieważ prowadzi to do ich pękania.
 kostka brukowa układanie
Podczas układania kostki brukowej uważaj na popularne błędy, na przykład zbyt wąskie spoiny.

Jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki?

Układanie kostki brukowej znacznie ułatwia wykorzystanie zagęszczarki. Nie możesz skorzystać z tego profesjonalnego urządzenia? Zastanawiasz się, jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki? Możesz wykorzystać ręczny ubijak do gruntu. Dobrze sprawdzi się też walec.

 • Zastanawiając się, jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki, weź pod uwagę wykorzystanie ubijaka do gruntu. Pomocny okaże się też walec.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 marzec 2022 17:45
komentarz /( 1 )
 • Ania_W/
  Ania_W/

  wtorek, 24 maj 2022 08:51

  u mnie mąż układał sam, Korzystał trochę z porad takich jak ta i z Youtuba. Wyszło świetnie, więc nie taki diabeł straszny jak go malują!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.