Jak usunąć gniazdo szerszeni? Przeczytaj, zanim zaczniesz działać! - dekoportal.pl

Jak usunąć gniazdo szerszeni? Przeczytaj, zanim zaczniesz działać!

21 Lip 2022 / Napisał  / Porady
gniazdo szerszeni
Jednymi z nieproszonych gości w domu czy ogrodzie są szerszenie.

Jednymi z nieproszonych gości w domu czy ogrodzie są szerszenie. Ich widok wywołuje u wielu osób lęk, co jest zupełnie zrozumiałe. Dla niektórych ukąszenie może okazać się więcej niż bolesne. Podpowiadamy, jak wygląda gniazdo szerszeni i w jaki sposób je usunąć. Dowiedz się, gdzie można zgłosić, że w Twoim ogrodzie pojawiły się te ogromne owady.

O czym przeczytasz w artykule?

Szerszenie – co warto o nich wiedzieć? ?

Szerszenie są podobne do os, ale znacznie od nich większe. Te, które występują w Polsce, osiągają wymiary około 3,5 cm długości. Szerszenie mają żółto-czarne pasy, a charakterystyczne dla nich jest silne wcięcie pomiędzy tułowiem a odwłokiem. Owad żywi się owocami, innymi owadami oraz sokami z różnych drzew. W Polsce występują przede wszystkim szerszenie europejskie.

Użądlenie szerszenia dla jednych osób może skończyć się wyłącznie obrzękiem i pieczeniem, natomiast dla innych będzie bardziej niebezpieczne. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy. Może u nich bowiem dojść do silnej reakcji.

Co warto wiedzieć o szerszeniach?

 • Mają żółto-czarne pasy, dlatego przypominają osę,
 • W Polsce występują szerszenie europejskie,
 • Użądlenie zazwyczaj skutkuje pieczeniem i obrzękiem, ale dla alergików jest bardziej niebezpieczne.
największe gniazdo szerszeni
Owad żywi się owocami, innymi owadami oraz sokami z różnych drzew.

Jak wygląda gniazdo szerszeni? ?

Masz podejrzenia, że nieproszeni goście znaleźli sobie miejsce na Twojej posesji? Warto wiedzieć, jak wygląda gniazdo szerszeni. Rozpoznasz je bez trudu. Gniazdo szerszeni prezentuje się niczym duża, jasna bryła z papieru, a jego kształt trudno jest jednoznacznie określić. Owady budują gniazda z masy, którą wytwarzają samodzielnie. Wykorzystują do tego celu próchniejące drewno oraz ślinę. W gnieździe na dnie znajduje się otwór, przez który wyrzucane są między innymi martwe larwy.

Wiesz już, jak wygląda gniazdo szerszeni. Gdzie możesz je spotkać? Najczęściej owady lokalizują swoje gniazdo w dziuplach, na poddaszu, strychu czy w różnych szczelinach w murze. Nie musisz się obawiać, jeśli gniazdo szerszeni pojawiło się przy więźbie dachowej. Owady wykorzystują do skonstruowania swojego domu zmurszały materiał, więc nie zniszczą elementu konstrukcji budynku.

Jak wygląda gniazdo szerszeni?

 • Wygląda jak wykonane z papieru,
 • Jest jasne, a jego kształt trudno określić,
 • Szerszenie budują gniazdo z masy, którą samodzielnie wytwarzają,
 • Gniazdo szerszeni powstaje ze zmurszałego drewna i śliny,
 • Najczęściej można spotkać je w szczelinach czy na poddaszu.
jak wygląda gniazdo szerszeni
Gniazdo szerszeni prezentuje się niczym duża, jasna bryła z papieru.

Jak zlokalizować gniazdo szerszeni? ?

Nim dowiesz się, jak zlikwidować gniazdo szerszeni, poznaj wskazówki dotyczące odnalezienia go. Jeśli w Twoim ogrodzie lub domu nagle zaczęło pojawiać się więcej tych dużych owadów, to znak, że mogły się urządzić w pobliżu. Jak zlokalizować gniazdo szerszeni? Najlepiej jest po prostu śledzić drogę, jaką pokonują owady. Dzięki temu trafisz do miejsca, w którym zbudowały gniazdo.

Podczas próby zlokalizowania gniazda szerszeni zachowaj ostrożność. Pamiętaj, że w jednym gnieździe może znajdować się nawet kilkaset owadów. Szerszenie nie należą do niebezpiecznych owadów, które chętnie zakłócają spokój człowieka. Mogą jednak zaatakować, gdy znajdziesz się w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda, czy zechcesz je samodzielnie zniszczyć.

Jak zlokalizować gniazdo szerszeni?

 • Wystarczy, że będziesz obserwować, dokąd fruną owady,
 • Pamiętaj, żeby zachowywać się ostrożnie, gdy zlokalizujesz gniazdo szerszeni,
 • W jednym gnieździe może znajdować się kilkaset owadów, które agresywnie zareagują na Twoją wizytę.
jak usunąć gniazdo szerszeni
Szerszenie nie należą do niebezpiecznych owadów, które chętnie zakłócają spokój człowieka.

Gniazdo szerszeni – gdzie zgłosić? ?

Duże owady Ci przeszkadzają? Warto wiedzieć, kto usuwa gniazdo szerszeni. Taką pracą zajmują się specjaliści. Poszukaj w okolicy profesjonalnej firmy, która zajmuje się usuwaniem gniazd. Usługa jest odpłatna.

Koszt usunięcia gniazda szerszeni może zależeć od różnych czynników, ale najczęściej mieści się w zakresie 250–400 zł. Na cenę wpływa między innymi wielkość gniazda czy trudność z dostępem do niego.

Niektórzy zastanawiają się, czy gniazdo szerszeni można zgłosić straży pożarnej. Takie rozwiązanie możesz zastosować wyłącznie w określonych sytuacjach. Musi wystąpić zagrożenie życia człowieka. Straż pożarną można też wezwać, gdy gniazdo szerszeni znajduje się w okolicy budynków użyteczności publicznej.

Kto usuwa gniazdo szerszeni?

 • Usuwaniem gniazda szerszeni zajmują się profesjonalne firmy,
 • Usługa kosztuje około 300 zł, a dokładna cena zależy między innymi od wielkości gniazda,
 • Wezwanie straży pożarnej jest możliwe, wyłącznie jeśli występuje zagrożenie życia człowieka lub gniazdo znajduje się w pobliżu budynków użyteczności publicznej.
jak zlokalizować gniazdo szerszeni
Straż pożarną można też wezwać, gdy gniazdo szerszeni znajduje się w okolicy budynków użyteczności publicznej.

Jak usunąć gniazdo szerszeni samodzielnie? ?

Zastanawiasz się, jak usunąć gniazdo szerszeni samodzielnie? Odradzamy to! Zleć pracę profesjonalistom, żeby wszystko przebiegło w bezpieczny sposób. Nie warto oszczędzać na usuwaniu gniazda szerszeni, szczególnie jeśli w Twoim dom mieszka ktoś uczulony. Pamiętaj, że zdenerwowany szerszeń może zareagować agresywnie, a w jednym gnieździe znajduje się ich nawet kilkaset. Specjaliści korzystają ze specjalnego sprzętu i mają doświadczenie, dzięki czemu pozbędą się owadów w bezpieczny sposób.

 • Nie usuwaj gniazda szerszeni samodzielnie. Skorzystaj z usług profesjonalistów, którzy zrobią to w bezpieczny sposób.
jak zlikwidować gniazdo szerszeni
Nie usuwaj gniazda szerszeni samodzielnie.

Co zrobić, gdy szerszeń wleci do domu?

Może zdarzyć się, jeśli gniazdo szerszeni jest blisko, że owad pojawi się w Twoim domu. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim zachowaj spokój i ostrożność. Jest duża szansa, że szerszeń samodzielnie wyleci z pomieszczenia. Pozostaw szeroko otwarte okna i wyjdź z pokoju. Nie pozostawiaj w nim również żadnych zwierząt.

Jeśli ten sposób się nie powiedzie, spróbuj przegonić niechcianego gościa. Przedtem włóż jednak grube ubranie, bo atakowany szerszeń może stać się nerwowy. Możesz spróbować przegonić go gazetą w taki sposób, żeby wyfrunął przez okno. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne. Możesz też użyć łapki na muchy, jednak w tym przypadku ważne jest, żeby uderzyć z odpowiednią siłą. Najbezpieczniej jednak poczekać, aż szerszeń sam wyleci z mieszkania.

 • Jeśli szerszeń wleci do domu, otwórz okno na oścież, wyjdź z pomieszczenia i zamknij za sobą drzwi. To najbezpieczniejszy sposób, żeby się go pozbyć.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 03 sierpień 2022 11:47
komentarz /( 1 )
 • Wioella
  Wioella

  piątek, 15 lipiec 2022 09:05

  brrr.. boję się ich strasznie!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.