Jak usunąć rdzę z kostki brukowej? - dekoportal.pl

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej?

12 Mar 2023 / Napisał  / Porady
jak usunąć rdzę
Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów wykańczania przydomowych podwórek.

Pomarańczowo-brązowe zacieki, które pojawiają się nie wiadomo kiedy i nie wiadomo dlaczego. Rdza. Podstępnie i niepostrzeżenie atakuje nasze otoczenie. Próbujemy ją zwalczać przy użyciu różnych metod. Tym razem bierzemy na tapet najlepsze sposoby na to, jak usunąć rdzę z kostki brukowej. Przedstawiamy sprawdzone środki i domowe receptury.

O czym przeczytasz w artykule?

Czemu tu tak brudno?!

Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów wykańczania przydomowych podwórek. Dzięki temu, że jest dostępna w wielu wzorach i kolorach, pozwala stworzyć wyjątkowe aranżacje, które doskonale łączą funkcję użytkową z wysokimi walorami wizualnymi. Materiał ten wyróżnia się trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, a co za tym idzie: zapewnia długoletnią żywotność.

Jest jedno zasadnicze „ale”. Kostka brukowa jest podatna na zabrudzenia. Najbardziej powszechnym problemem jest mech i drobne chwasty pojawiające się w szczelinach między kostkami. Szczególnie często zmagamy się też z zabrudzeniami powierzchniowymi, takimi jak ślady zabłoconych opon i butów. Również meble, pozostawione na kostce przedmioty codziennego użytku, a także zalegające liście z łatwością mogą pobrudzić wybrukowaną nawierzchnię.

Co brudzi naszą kostkę brukową?

 • Mech i chwasty – uwielbiają ciasne przestrzenie między kostkami.
 • Meble, domowe drobiazgi i liście – słowem wszystko, co zbyt długo leży na wybrukowanej powierzchni.
 • My sami. Tak, ślady naszych brudnych butów i zabłoconych opon samochodów to jedne z najczęstszych zabrudzeń na kostce brukowej.
jak usunąć rdzę z kostki brukowej domowym sposobem
Mech i chwasty – uwielbiają ciasne przestrzenie między kostkami.

Czyszczenie kostki brukowej

Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie kostki brukowej, musimy liczyć się z koniecznością regularnego czyszczenia. Sporym ułatwieniem w tej sprawie jest odpowiednia impregnacja wykonana tuż po ułożeniu bruku. Nie likwiduje to potrzeby szorowania, ale zdecydowanie ułatwia utrzymanie nawierzchni w czystości.

Jeśli jednak kostka brukowa nie została zaimpregnowana, a pojawiają się na niej zabrudzenia, nie ma na co czekać! Szybka reakcja jest najskuteczniejszym sposobem. Chropowata powierzchnia ma tendencję do „wchłaniania” brudu. Im starsza jest więc plama, tym trudniej będzie pozbyć się jej.

Czyszczenie kostki brukowej zależy od rodzaju zabrudzenia. Mech i ślady po błocie czy zalegających liściach z łatwością zmyjemy silnym natryskiem – najlepsza będzie myjka ciśnieniowa z odpowiednio dobraną końcówką. Na uporczywe plamy można nałożyć mieszankę wody i płynu do naczyń, a po kilku godzinach wyszorować twardą szczotką. Jeśli to nie wystarczy, trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty chemiczne.

 • Najlepszy sposób na skuteczne czyszczenie kostki brukowej to szybka reakcja. Im dłużej zwlekamy, tym głębiej brud wchodzi w strukturę powierzchni. Do usunięcia starych, uporczywych plam może być potrzebne szorowanie z użyciem płynu do naczyń lub preparatu chemicznego.
jak usunąć rdzę z kostki brukowej
Szczególnie często zmagamy się też z zabrudzeniami powierzchniowymi.

Rdza – wróg, którego trzeba wyeliminować

Rdza jest jednym z największych wrogów brukowanych tarasów, chodników i podjazdów. Dlaczego? Bo pojawia się nawet tam, gdzie się jej nie spodziewamy. Metalowe elementy balustrady i ogrodzenia, które mają kontakt z kostką brukową, mogą spowodować, że jej nawierzchnia z czasem pokryje się rdzą – to oczywiste i każdy się z tym liczy. Ale rudawe zacieki pojawiają się też pod meblami ogrodowymi, a także pozostawionymi przez przypadek narzędziami i zabawkami.

Jak to możliwe? Okazuje się, że nawet rattanowe meble lub niepozorne plastikowe wiaderko do piaskownicy mogą mieć niedostrzegalną metalową śrubkę. To wystarczy, żeby powierzchnię kostki pokrył pomarańczowy nalot. Wtedy pojawia się przerażenie i niedające spokoju pytanie „jak usunąć rdzę z betonu?!”. Odpowiedź jest jedna: szybko!

 • Rdzawe zacieki na betonie mogą pojawić się nawet pod tak niepozornymi przedmiotami, jak dziecięce zabawki lub meble ogrodowe. Gdy szukasz metody na to, jak usunąć rdzę z kostki brukowej, pamiętaj, że natychmiastowa reakcja jest kluczem do sukcesu.

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej domowym sposobem?

Czy jest jednoznaczna odpowiedź na to, jak usunąć rdzę domowym sposobem? Raczej nie. Metod jest wiele, a ich skuteczność zależy w dużej mierze od intensywności zabrudzenia, a także od tego, jak dawno ono powstało.

Gdy nie wiesz, jak usunąć rdzę z kostki brukowej domowym sposobem, najprawdopodobniej chętnie wykorzystasz każdą ewentualność. A pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy mowa o rdzawych nalotach to… cola. Ten popularny napój ma w składzie kwas ortofosforowy, który – biorąc pod uwagę, że służy do picia – niepokojąco dobrze radzi sobie z czyszczeniem rdzy.

Innym domowym sposobem na to, jak usunąć rdzę z betonu jest duet doskonały, czyli twarda szczotka i płyn do naczyń. Możesz też wypróbować pieniącą się pastę z sody oczyszczonej i octu. Zarówno płyn, jak i mieszankę sodową należy nałożyć na trudne plamy, pozostawić na kilka godzin, a następnie wyszorować i dokładnie spłukać silnym strumieniem wody.

Jak usunąć rdzę domowym sposobem?

 • Cola – słodki napój znany jest z odrdzewiających właściwości.
 • Płyn do naczyń – doskonale radzi sobie z wszelkimi trudnymi plamami.
 • Pasta z sody oczyszczonej i octu – świetnie się pieni i potrafi pokonać nawet bardzo uporczywe zabrudzenia.

Niezawodne metody na to, jak usunąć rdzę

Przytoczone pomysły na to, jak usunąć rdzę domowym sposobem mogą być przydatne, ale nie zawsze satysfakcjonujące. Na szczęście na rynku dostępnych jest sporo specjalistycznych środków chemicznych. Preparaty te mają różne stężenia, w zależności od tego, do jakiej nawierzchni są przeznaczone. Dzięki temu możesz wybrać produkt, który skutecznie usunie zabrudzenia, ale nie zniszczy czyszczonej powierzchni.

Czasami gorączkowo zastanawiamy się, jak usunąć rdzę we własnym zakresie. Marnujemy sporo czasu i energii, ale nasze starania nie przynoszą zadowalających efektów. Wtedy najlepsze, co możemy zrobić, to skorzystać z fachowej pomocy firm oferujących profesjonalne czyszczenie kostki brukowej.

Jak usunąć rdzę z betonu? Fachowo

 • Domowe metody są niskokosztowe, ale nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat.
 • Specjalne środki chemiczne przeznaczone do betonu i kostki brukowej skutecznie usuną zabrudzenia, ale nie zniszczą nawierzchni.
 • Usługi profesjonalistów mogą być kosztowne, ale powinny skutecznie rozwiązać problem brudnej kostki brukowej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 10 marzec 2023 12:09
komentarz /( 1 )
 • Klara
  Klara

  poniedziałek, 03 kwiecień 2023 16:33

  męczę się i męczę z tym od tygodnia, a tych sposobów jeszcze nie testowałam.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.