Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym? Poznaj niezawodne domowe sposoby na glony! - dekoportal.pl

Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym? Poznaj niezawodne domowe sposoby na glony!

21 Lip 2021 / Napisał  / Porady
 domowe sposoby na glony w oczku wodnym
Oczko wodne to niewątpliwa dekoracja ogrodu. Niestety przestaje być ozdobą, gdy pojawiają się w nim nieestetyczne glony.

Oczko wodne to niewątpliwa dekoracja ogrodu. Niestety przestaje być ozdobą, gdy pojawiają się w nim nieestetyczne glony. Zastanawiasz się, jak przywrócić dawny wygląd zbiornika? Podpowiadamy, jak wyklarować wodę w oczku wodnym przy pomocy prostych sposobów.

O czym przeczytasz w artykule?

Zapobiegaj zamiast leczyć!

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci zapobiegać glonom niż później z nimi walczyć. Jest kilka sposobów, które mogą pomóc w ograniczeniu problemu. Przede wszystkim, jeśli masz taką możliwość, wybierz zacienione miejsce dla oczka wodnego. Glony w oczku pojawiają się znacznie częściej, kiedy dekoracyjny zbiornik znajduje się w pełnym słońcu.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej wielkości zbiornika. Najważniejsza jest głębokość. Oczko wodne musi mieć przynajmniej 0,5 m, jeśli będzie rosła w nim roślinność. Planujesz hodować w oczku ryby? Zbiornik powinien mieć 1 m głębokości.

Zielona woda w oczku może się również pojawić ze względu na nieumiejętne stosowanie nawozów dla roślinności zdobiącej przestrzeń wokół zbiornika. Jeśli dostaną się do wody, skorzystają z nich glony w oczku.

Zwróć też uwagę na to, żeby nie przekarmiać ryb. Jeśli wsypiesz za dużo pokarmu, opadnie on na dno, a po zgniciu stanie się pożywką, z której skorzystają glony w oczku. Dobrym sposobem jest zastosowanie torfu, a dokładniej wypełnionych nim ażurowych worków. Położone na dnie będą wydzielać związki, które hamują wzrost glonów.

Jak zapobiegać zielonej wodzie w oczku?

  • Zaplanuj oczko wodne w miejscu zacienionym – w słońcu glony w oczku pojawiają się zdecydowanie częściej.
  • Zadbaj o właściwą wielkość zbiornika – głębokość powinna wynosić 0,5 m, a jeśli hodujesz ryby to 1 m.
  • Uważaj, żeby nawozy do roślin nie dostawały się do wnętrza zbiornika.
  • Nie przekarmiaj ryb – pokarm na dnie będzie pożywką, z której skorzystają glony.
 glony w oczku
Oczko wodne musi mieć przynajmniej 0,5 m, jeśli będzie rosła w nim roślinność.

Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym? Przy pomocy roślin

Zastanawiając się, jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym, weź pod uwagę zasadzenie odpowiednich roślin. Różnorodność gatunków jest bardzo ważna. To właśnie rośliny pobierają składniki pokarmowe z wody i nie pozwalają glonom się rozwijać.

Zielona woda w oczku nie będzie więc Twoim problemem, jeśli zadbasz o wzbogacenie przestrzeni odpowiednimi roślinami. Oczyszczająca wodę roślina to hiacynt wodny, który dodatkowo pięknie się prezentuje. Roślina wyróżnia się atrakcyjnymi, mięsistymi liśćmi oraz fioletowymi kwiatostanami.

Rogatek sztywny to kolejna roślina, która sprawi, że zielona woda w oczku nie będzie Twoim problemem. Ta swobodnie pływająca roślina podwodna ma więcej funkcji niż oczyszczanie wody – przede wszystkim doskonale natlenia oraz stanowi schronienie dla drobnych zwierząt wodnych i narybku.

Salwinia uszkowata również sprawdzi się jako sposób na to, jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym. Roślina jest pływającą paprotką, która wyróżnia się ciekawym wyglądem – jej liście są bowiem pokryte niewielkimi włosami pozwalającymi spływać wodzie. Pływająca paprotka to również azolla karolińska.

Zwróć też uwagę na limnobium gąbczaste, które błyskawicznie się rozrasta. Potrzebuje do tego składników odżywczych, które pobiera z wody, zabierając je tym samym glonom.

Rośliny, które zwalczą zieloną wodę w oczku:

  • Hiacynt wodny – zachwyca fioletowymi kwiatami i mięsistymi liśćmi.
  • Rogatek sztywny – doskonale natlenia i jest schronieniem dla zwierząt wodnych.
  • Salwinia uszkowata – to pływająca paprotka, której liście są pokryte malutkimi włoskami.
  • Azolla karolińska – to również warta uwagi pływająca paprotka.
  • Limnobium gąbczaste – potrzebuje dużo składników odżywczych, żeby błyskawicznie się rozrastać.
 jak wyklarować wodę w oczku wodnym
Zastanawiając się, jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym, weź pod uwagę zasadzenie odpowiednich roślin.

Zielona woda w oczku wodnym – jak z nią walczyć?

Zastanawiając się, jak wyklarować wodę w oczku wodnym, weź pod uwagę obniżenie odczynu pH wody. To bardzo ważny, a jednocześnie nieskomplikowany domowy sposób na glony. Rozpocznij od sprawdzenia, jakie pH ma woda. Powinno wynosić 6,5–7,5, a jeśli jest wyższe, musisz je zredukować.

W tym celu potrzebujesz worka z kwaśnym torfem o strukturze włóknistej. Wartość pH materiału powinna wynosić od 3,2 do 4,5. Ażurowe worki z kwaśnym torfem umieszcza się na dnie zbiornika – muszą pozostać tam przez mniej więcej miesiąc, jednak nie dłużej. Grozi to bowiem gniciem torfu. Ażurowe worki z torfem będą powoli uwalniać kwasy humusowe, dzięki czemu woda będzie zakwaszona, a glony – wyeliminowane.

Domowe sposoby na glony w oczku wodnym to jednak nie wszystko. Zamiast worka wypełnionego kwaśnym torfem możesz stosować specjalne systemy filtracyjne. Szczególnie zastanów się nad ich wykorzystaniem, jeśli zajmujesz się również hodowlą ryb.

Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?

  • Pamiętaj o kontrolowaniu pH.
  • Kiedy jest zbyt wysokie, musisz je zredukować.
  • W tym celu wykorzystaj ażurowe worki wypełnione kwaśnym torfem – ułożysz je na dnie zbiornika, gdzie powinny leżeć niemal miesiąc.
  • Niestety takie domowe sposoby na glony w oczku wodnym nie zawsze są skuteczne.
  • Jeśli hodujesz ryby, przemyśl zastosowanie specjalnych systemów filtracyjnych.
 zielona woda w oczku
Domowe sposoby na glony w oczku wodnym to przede wszystkim ich ręczne usuwanie.

Domowe sposoby na glony w oczku wodnym

Zapobieganie glonom jest tak naprawdę najlepszą metodą walki z nimi. Jeśli jednak już się pojawiły, nie musisz być na straconej pozycji. Przede wszystkim możesz wyczyścić sadzawkę i ponownie ją napełnić, jednak jest to rozwiązanie czasochłonne.

Domowe sposoby na glony w oczku wodnym to przede wszystkim ich ręczne usuwanie. W tym celu przyda Ci się chwytak do roślin wodnych. Oczywiście możesz zastąpić akcesorium zwykłym kijem – przy jego pomocy pozbędziesz się długich, nitkowatych glonów. Wystarczy, że nawiniesz je na kij.

Niektórzy stosują do walki z glonami kwasek cytrynowy. Jest to jednak niepewna metoda – może bowiem negatywnie podziałać na rośliny znajdujące się w zbiorniku. Możesz spróbować tego sposobu, jeśli inne nie działają, jednak pamiętaj, że to ryzykowne.

Jeśli dotychczasowe działania nie przynoszą efektów, zdecyduj się na zastosowanie biopreparatów do oczyszczania wody. To środki, które są bezpieczne dla zwierząt i roślin. Preparaty blokują rozwój glonów, ale co ważne są w pełni bezpieczne dla środowiska.

Czy istnieją domowe sposoby na glony w oczku wodnym?

  • Możesz usuwać glony ręcznie przy użyciu specjalnego chwytaka lub zwykłego kija, na który nawiniesz nitkowane, długie glony.
  • Niektórzy stosują roztwór wody z kwaskiem cytrynowym, jednak to ryzykowne rozwiązanie, ponieważ może zaszkodzić roślinom w zbiorniku.
  • Możesz zastosować biopreparaty, które są bezpieczne, a jednocześnie skuteczne.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 21 lipiec 2021 13:52
komentarz /( 1 )
  • Lena
    Lena

    środa, 08 czerwiec 2022 09:37

    pochwalcie się swoimi oczkami wodnymi. Szukam inspiracji :):):):)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.