Jak zbudować banię ogrodową? Ruska bania – pomysły DIY i cena - dekoportal.pl

Jak zbudować banię ogrodową? Ruska bania – pomysły DIY i cena

29 Maj 2021 / Napisał  / Ogród Taras
 ruska bania jak zbudować
Jedną z odmian łaźni jest ruska bania, która ma formę domku w kształcie walca.

Korzystanie z sauny ma wiele dobroczynnych właściwości. Jedną z odmian łaźni jest ruska bania, która ma formę domku w kształcie walca. Podpowiadamy, czy możesz zbudować ją samodzielnie i jaką cenę ma gotowa bania rosyjska.

O czym przeczytasz w artykule?

Ruska bania – kupić czy zbudować?

Ruska bania wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją – to drewniany domek przypominający beczkę. Jest złożony z dwóch pomieszczeń – jedno służy za przebieralnię i pokój wypoczynkowy, a drugi można określić jako serce bani – to właśnie tam nagrzewają się kamienie, które trzeba polać wodą, żeby wytworzyć parę.

Konstrukcja ruskiej bani nie jest więc skomplikowana, jednak nie każdy ma wprawę w tego typu pracach. Jeśli obawiasz się, że sobie nie poradzisz, pozostaw budowę łaźni fachowcom.

Zastanawiając się, czy lepiej kupić, czy zbudować ruską banię, weź pod uwagę, jaką ilością wolnego czasu dysponujesz. Zakup gotowej łaźni – choć kosztowny – pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli ruska bania jest Ci potrzebna jak najszybciej. Własnoręczne jej skonstruowanie będzie z pewnością delikatniejszym rozwiązaniem dla Twojego budżetu.

 • Banię rosyjską możesz samodzielnie zbudować, co z pewnością zapewni Ci oszczędności. Niestety prace pochłaniają wiele czasu, a dla niektórych są też zbyt trudne, dlatego poznaj ofertę gotowych łaźni i wtedy zdecyduj, które z rozwiązań jest dla Ciebie lepsze.
 jak zbudować banię ogrodową
Ruska bania wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją – to drewniany domek przypominający beczkę.

Ruska bania – jak zbudować?

Zastanawiając się, jak zbudować ruską banię, przemyśl najpierw, gdzie powinna się znaleźć. Jeśli na Twojej posesji znajduje się zbiornik wodny, w którym możesz się kąpać, warto w jego pobliżu umiejscowić łaźnię. Możesz również wkomponować w posesję zewnętrzny natrysk – dzięki niemu schłodzisz się po sesji w ruskiej bani, co jest konieczne.

Dobrym rozwiązaniem jest też wybranie miejsca, w którym oprócz ruskiej bani zmieści się balia. To okrągła, drewniana konstrukcja, która przypomina nieco ogromną wannę. Zazwyczaj służy do gorących kąpieli, ale ustawiona przy ruskiej bani sprawdzi się do ochłodzenia ciała po zakończonej sesji w łaźni. Oczywiście rozwiązania te nie są konieczne – możesz po prostu skorzystać z zimnego prysznica w łazience w domu.

Bania rosyjska wymaga terenu o wielkości około 10–15 m2. Oczywiście musi być on utwardzony – w tym celu możesz wykorzystać płytę fundamentową. W ruskiej bani może znajdować się piec na drewno. Jeśli zdecydujesz się na taki, musisz znaleźć miejsce do składowania polan – wystarczy osłonięcie ich daszkiem. Może to być wydłużony dach bani rosyjskiej.

Bardzo ważny jest materiał, z którego zbudujesz ruską banię. Powinno być to trwałe, odporne na działanie wilgoci drewno – idealny będzie świerk skandynawski. Konieczne będzie zabezpieczenie materiału przy pomocy impregnatu.

Z drewna wykonaj nie tylko konstrukcję, lecz także wnętrze sauny, na przykład podłogę czy ławki. Uważaj na elementy metalowe w miejscach, które można przez przypadek dotknąć i narazić się na oparzenie. Wybierając wkręty czy śruby, zwróć uwagę na te wykonane z kwasoodpornej stali nierdzewnej – zapewnią one trwałość konstrukcji.

Ważny jest również materiał, który wykorzystasz na dachu sauny. Odpowiedni będzie gont bitumiczny. Możesz dopasować go kolorystycznie do materiału, który pokrywa dach domu – dzięki temu zyskasz spójny wygląd posesji.

Obowiązkowe jest również podłączenie do mediów. Prąd jest niezbędny, żeby podłączyć do niego piec elektryczny. Woda przyda się, jeśli planujesz urozmaicić ruską banię przy pomocy prysznica, który pozwoli Ci się ochłodzić po sesji w łaźni.

O czym pamiętać podczas budowy ruskiej bani?

 • Na łaźnię znajdź w ogrodzie przestrzeń o wielkości 10–15 m2,
 • Postaraj się umieścić ją w pobliżu prysznica czy innego miejsca, w którym schłodzisz się natychmiast po zakończeniu sesji w ruskiej bani,
 • Teren pod saunę musi być utwardzony – możesz wykorzystać płytę fundamentową,
 • Pamiętaj o miejscu na składowanie drewna – sprawdzi się w tym celu przedłużony dach ruskiej bani,
 • Łaźnię zbuduj z wytrzymałego drewna – idealny będzie świerk skandynawski,
 • Zabezpiecz surowiec przy pomocy impregnatu,
 • Wybieraj wkręty i śruby z kwasoodpornej stali nierdzewnej,
 • Na dachu sprawdzi się gont bitumiczny,
 • Pamiętaj o podłączeniu mediów – prąd jest konieczny, żeby korzystać z pieca elektrycznego.
 ruska bania
Bania rosyjska wymaga terenu o wielkości około 10–15 m2.

Ruska bania – cena

Określenie ceny samodzielnie wykonanej ruskiej bani jest trudne. Wiele zależy od jej rozmiaru, wykorzystanych materiałów oraz tego, w jaki sposób zaplanujesz wnętrze łaźni. Na koszt wpłynie również piec – cena urządzenia to około 1000 zł.

Pamiętaj też, że koniecznym elementem wyposażenia ruskiej bani są kamienie. Warto wymieniać je co około rok, ponieważ z czasem kruszą się i pękają. Za 20 kg kamieni o wielkości 5–10 cm zapłacisz około 60 zł.

Wolisz kupić gotową ruską banię? Przygotuj się na koszt rzędu 15 000 zł. W tej cenie w większości ofert znajduje się już piec elektryczny. Pamiętaj jednak, że dodatkowe koszty będą związane z transportem. Decydując się na zakup gotowej konstrukcji, masz pewność, że izolacja czy wentylacja będą wykonane w prawidłowy sposób, co zapewni przyjemne korzystanie z ruskiej bani.

 • W przypadku gotowej ruskiej bani musisz przygotować się na wydatek około 15 000 zł. W tym zawiera się najczęściej cena pieca elektrycznego, ale doliczyć musisz jeszcze koszty transportu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 28 maj 2021 16:51
komentarz /( 1 )
 • Seba
  Seba

  piątek, 10 czerwiec 2022 10:22

  mojej żonie marzy się ruska bania w ogrodzie, ale cena jest powalająca.
  ja tam wolę basen :P

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.