Jak znaleźć wodę na działce? Tymi sposobami się uda! - dekoportal.pl

Jak znaleźć wodę na działce? Tymi sposobami się uda!

29 Wrz 2023 / Napisał  / Porady
jak znaleźć wodę na działce domowym sposobem
Własne ujęcie to sposób, żeby obniżyć opłaty za wodę.

Własne ujęcie to sposób, żeby obniżyć opłaty za wodę. Nawet jeśli masz możliwość podłączenia wodociągu, weź pod uwagę to rozwiązanie. Żeby zbudować studnię, musisz znaleźć wodę na posesji. Czy to trudne? Podpowiadamy, jak znaleźć wodę na działce domowym sposobem. Poznaj też profesjonalne metody.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak znaleźć wodę na działce? Podstawowe informacje

Wciąż istnieją tereny, na których nie ma dostępu do wodociągów. Wtedy rozwiązaniem staje się własne ujęcie wody. Niektórzy decydują się na studnię mimo możliwości podłączenia się do wodociągów, ponieważ przekłada się to na oszczędności. Wodę z niej warto przecież wykorzystać do podlewania roślin na działce.

Czasem okazuje się, że woda zalega bardzo głęboko. To z kolei sprawia, że zbudowanie studni nie jest możliwe lub jest bardzo trudne. Pobór wody znajdującej się wyjątkowo głęboko mógłby wymagać wykorzystania niezwykle drogich rozwiązań technologicznych i tym samym stałby się nieopłacalny.

 • Własna studnia gwarantuje nieco oszczędności, dlatego niektórzy się na nią decydują, nawet jeśli mają możliwość skorzystania z wodociągów. Warto dowiedzieć się, czy woda nie zalega tak głęboko, że zbudowanie studni okaże się wyjątkowo kosztowne.
jak znaleźć wodę na działce
Warto dowiedzieć się, czy woda nie zalega tak głęboko, że zbudowanie studni okaże się wyjątkowo kosztowne.

Jak znaleźć wodę na działce domowym sposobem?

Planujesz studnię i zastanawiasz się, jak znaleźć wodę na działce? Podstawowy krok to rozmowa z sąsiadami. Spytasz ich o ich własne doświadczenia z czasów, gdy kopali studnię, na przykład na jakiej głębokości jest woda. Rozmowa z osobami zamieszkującymi w okolicy pozwoli Ci odkryć, czy teren jest zasobny w wodę, a także czy jej poziom ulega dużym wahaniom.

Poziom wód gruntowych zależy od różnorodnych czynników. Nie bez wpływu są warunki atmosferyczne – zarówno długotrwałe susze, jak i ekstremalne ulewy. Znaczenie ma również geograficzne ukształtowanie terenu. Działka zlokalizowana w pobliżu zbiornika, na terenie depresyjnym będzie charakteryzowała się wysokim poziomem wód gruntowych. Wpływ ma również rodzaj gleby – na przepuszczalnych i piaszczystych wody znajdują się głębiej.

Jeśli planujesz studnię, przyjrzyj się zabudowaniom w okolicy Twojej działki. Otaczające budynki znajdują się na dużym podwyższeniu i są niepodpiwniczone? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poziom wód gruntowych jest wysoki.

Co można zrobić, by znaleźć wodę na działce domowym sposobem? Przyjrzyj się roślinności. Tam, gdzie znajduje się źródło wody, będą rosły najbardziej wilgociolubne rośliny, na przykład turzyce. Pamiętaj też, że olchy i wierzby dobrze czują się na terenach podmokłych. Obecność sitowia również wskazuje na tereny podmokłe.

Jak samemu znaleźć wodę na działce?

 • Przyjrzyj się roślinności – w miejscu, gdzie znajduje się woda, będą rosły wilgociolubne gatunki, na przykład sitowie czy turzyca.
 • Porozmawiaj z sąsiadami – spytaj ich o doświadczenia związane z kopaniem studni.
 • Ważny jest poziom wód gruntowych – by móc go ocenić, zwróć uwagę na zabudowania. Budynki na podwyższeniu, niepodpiwniczone często oznaczają, że poziom wód jest wysoki.
jak samemu znaleźć wodę na działce
Poziom wód gruntowych zależy od różnorodnych czynników.

Jak znaleźć żyłę wodną?

Zastanawiając się, jak znaleźć wodę na działce, niektórzy biorą pod uwagę szukanie żyły wodnej. Ta metoda polega na wykorzystaniu różdżki, a określa się ją różdżkarstwem. Według osób wierzących w ten sposób poszukiwania wody narzędzie porusza się, gdy trafi na miejsce, w którym przebiegają żyły wodne w gruncie. Ma to być zasługą promieniowania geopatycznego, wpływającego na ludzi oraz przedmioty.

Szukanie żyły wodnej jest stosowane najczęściej nie w celu znalezienia miejsca na studnię, lecz by unikać promieniowania niebezpiecznego dla zdrowia. Według radiestezji znajdujące się głęboko pod ziemią kanały wytwarzają promieniowanie, które jest w stanie przeniknąć nawet mury. Oddziałuje ono negatywnie na samopoczucie ludzi. W ujęciu radiestezji dzieje się to stopniowo.

Nauka sceptycznie podchodzi jednak do różdżkarstwa. Przeciwnicy radiestezji i hydrogeolodzy wykluczają nawet istnienie żył wodnych, które miałyby być podziemnymi kanałami, wypełnionymi wartko płynącą wodą. Naukowcy uważają, że nawet gdyby żyły wodne istniały w takiej wersji, jaką przyjmują radiesteci, to nie mogłyby tak negatywnie oddziaływać promieniowaniem.

Jak znaleźć żyłę wodną?

 • Robi się to przy wykorzystaniu różdżki.
 • Osoby zajmujące się różdżkarstwem zapewniają, że gdy trafią w miejsce, w którym przebiegają żyły wodne, ich akcesorium się poruszy.
 • Dzieje się tak ze względu na promieniowanie, które ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
 • Ta metoda jest odrzucana przez naukę.
jak znaleźć wodę na studnię
Zastanawiając się, jak znaleźć wodę na działce, niektórzy biorą pod uwagę szukanie żyły wodnej.

Jak sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda?

Jak sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda? Jeden ze sposobów to wykonanie odkrywki glebowej. Jeśli po dostaniu się kilkadziesiąt centymetrów w głąb udaje się odnaleźć wodę, to znaczy, że jej poziom jest bardzo wysoki.

Jak sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda w profesjonalny sposób? Dobrym pomysłem jest zlecenie tego zadania doświadczonej firmie, która wykona analizę hydrologiczną. To ważne, ponieważ na terenach podmokłych budowa domu będzie wiązała się z wyższą ceną ze względu na konieczność przeprowadzenia poważnych prac izolacyjnych i fundamentowych.

 • Żeby sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda, warto wykonać analizę hydrologiczną. Wiąże się to z kosztami, ale da pewniejsze wyniki niż samodzielne badanie.
jak znaleźć żyłę wodną
Żeby sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda, warto wykonać analizę hydrologiczną.

Jak znaleźć wodę na działce? Poznaj profesjonalne metody

Kiedy zastanawiasz się, jak znaleźć wodę na studnię, weź pod uwagę skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Istnieją różne sposoby szukania wody na działce. Jedna z nich to elektrooporowa, która polega na elektrycznym sondowaniu podłoża. Jest to metoda zalecana podczas szukania miejsca na studnię o dużej wydajności.

Elektrooporowy sposób jest skuteczny, ponieważ pozwala uzyskać obraz ziemi niemal 80 m w głąb. Istnieją jednak okoliczności, w których pomiar tego typu okaże się nieprzydatny. Przeszkodą będą znajdujące się pod ziemią instalacje. Metoda może zostać odrzucona, jeśli w pobliżu znajduje się metalowe ogrodzenie.

Kolejny sposób poszukiwania wody określa się potencjałowym. To metoda, która polega na mierzeniu różnic potencjałów występujących naturalnie w ziemi. Sposób jest przeznaczony głównie do używania na zboczach górskich.

Niektórzy inwestorzy decydują się na próbne wiercenie, jednak to metoda wymagająca dużych nakładów finansowych. Może być zastosowana dla ujęć o wysokiej wydajności.

Jak znaleźć wodę na działce? Poznaj kilka metod:

 • Elektrooporowa – pozwala uzyskać obraz ziemi nawet 80 m w głąb.
 • Potencjałowa – przeznaczona głównie do używania na zboczach górskich.
 • Próbne wiercenie – wymaga dużych nakładów finansowych.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2024 15:41
komentarz /( 1 )
 • Gośka
  Gośka

  poniedziałek, 08 kwiecień 2024 10:57

  rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny. To najlepsza podpowiedź

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.