Jak zwabić ptaki do karmnika? To najlepsze sposoby! - dekoportal.pl

Jak zwabić ptaki do karmnika? To najlepsze sposoby!

09 Maj 2022 / Napisał  / Porady
jak zwabić ptaki do karmnika
Barwne, wydające piękne dźwięki ptaki to pożądani goście w każdym ogrodzie.

Barwne, wydające piękne dźwięki ptaki to pożądani goście w każdym ogrodzie. Przygotowany dla nich karmnik świeci pustkami? Powodów może być kilka. Podpowiadamy, jak zwabić ptaki do karmnika. Dowiedz się więcej o sikorkach, gilach i dzięciołach.

O czym przeczytasz w artykule?

Zawieś karmnik w odpowiednim miejscu

Zastanawiając się, jak zwabić ptaki do karmnika, weź pod uwagę, czy wisi on w odpowiednim miejscu. Restauracja dla tych latających zwierząt powinna zapewniać im bezpieczeństwo. Lepiej sprawdzi się otwarty karmnik – z niego ptaki będą mogły swobodnie i błyskawicznie odlecieć w razie potrzeby. Karmnik powinien być ukryty wśród drzew – właśnie one dają zwierzętom poczucie bezpieczeństwa.

Zwróć też uwagę, na jakiej wysokości karmnik został zawieszony. Powinno być to przynajmniej 1,5 m, jeśli montujesz go na drzewie w ogrodzie. Umieść go na takiej gałęzi, żeby koty kręcące się po okolicy nie mogły zrobić ptakom krzywdy. Jeśli wieszasz karmnik na balkonie w bloku, nie masz zbyt wiele miejsca do wyboru. Przedtem jednak zastanów się, czy w ogóle warto go tam umieszczać.

Karmnik na balkonie w bloku może być odwiedzany między innymi przez gołębie. Przyciąganie ich może nie spodobać się wielu sąsiadom, ponieważ ptaki te bardzo brudzą. Nie istnieje zakaz wieszania karmników w blokach, jednak spółdzielnia może zareagować na skargi sąsiadów i poprosić o zdjęcie karmnika.

Kiedy konstruujesz karmnik lub szukasz gotowego, zwróć uwagę na to, żeby miał zadaszenie. Przyda się szczególnie w deszczowe dni. Ochroni nie tylko ptaki, lecz także jedzenie przed zmoknięciem.

Po zawieszeniu karmnika możesz wysypać nieco ziaren, na przykład słonecznika, na jego zadaszenie. Dobrze sprawdzi się też umieszczenie ich w pobliżu karmnika. W ten sposób dasz ptakom znać, że to konkretne miejsce jest warte uwagi.

Karmnik – gdzie umieścić i jaki wybrać?

  • Karmnik powinien zapewniać zwierzętom bezpieczeństwo,
  • Lepiej sprawdzi się otwarty, bo ułatwia swobodne odfrunięcie w razie potrzeby,
  • Zawieś go na wysokości co najmniej 1,5 m,
  • Wybierz takie miejsce, do którego okoliczne koty będą miały utrudniony dostęp,
  • Karmnik powinien mieć zadaszenie, które ochroni ptaki i pożywienie przed zmoknięciem w deszczowy dzień,
  • Kiedy zawiesisz karmnik, pozostaw nieco ziaren wokół niego oraz na jego dachu, ponieważ w ten sposób ptaki mogą szybciej zauważyć, że jest miejsce, które warto odwiedzić.
co jedzą gile
Zastanawiając się, jak zwabić ptaki do karmnika, weź pod uwagę, czy wisi on w odpowiednim miejscu.

Jak zwabić ptaki do karmnika? Zadbaj o zróżnicowany pokarm

Tym, co najbardziej przyciąga ptaki do karmnika, jest oczywiście żywność. Zadbaj o to, żeby była dla zwierząt nie tylko smaczna, lecz także zdrowa. Chleb czy resztki z Twojego stołu są absolutnie zakazane. Taka żywność zagraża zdrowiu, a nawet życiu zwierząt.

Postaraj się nakładać pokarm w takiej ilości, żeby był zjadany dość szybko. Nie powinien zalegać zbyt długo. Pamiętaj, że właściwe jest dokarmianie ptaków wyłącznie zimą, kiedy jest śnieg i mróz. Latem tego tak naprawdę nie potrzebują. Zimą natomiast należy dokarmiać ptaki regularnie. Dlaczego to tak ważne? Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym są karmione. Przerwy w dostawie jedzenia będą więc dla nich niebezpieczne.

Co umieścić w karmniku, żeby ptaki chętnie z niego korzystały? Postaraj się, żeby pokarm był zdrowy, a jednocześnie urozmaicony. Możesz zdecydować się na wypełnienie karmnika mieszanką nasion, a także łojem czy słoniną. Doskonale sprawdzą się tez owoce – aronia, porzeczka, jabłka, morele. Przypadną one do gustu szczególnie kosom i kwiczołom.

Kiedy wypełniasz karmnik, zastanów się, jaki gatunek chcesz przyciągnąć. Ptaki mają przecież zróżnicowany gust – niektóre chętnie posilą się ziarnem słonecznika, a innym bardziej do gustu przypadnie morela.

Jak zwabić ptaki do karmnika?

  • Zadbaj o różnorodność pokarmu, który jednocześnie musi być zdrowy,
  • Dobrze sprawdzą się mieszanki nasion,
  • Wielu gatunkom smakuje słonina,
  • Smacznym posiłkiem dla ptaków będą owoce, na przykład jabłka,
  • Dopasuj pokarm do gatunku, który chcesz przyciągnąć.
sikorki co jedzą
Wybierz takie miejsce, do którego okoliczne koty będą miały utrudniony dostęp.

Co jedzą gile?

Z pewnością kojarzysz nieco większego od wróbla ptaszka z czerwonym brzuszkiem. To gil, który należy do rodziny ziarnojadów. Ciekawie ubarwiony ptak jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Zastanawiasz się, co jedzą gile? Jeśli chcesz, żeby to właśnie one odwiedzały wykonaną przez Ciebie stołówkę, umieść w karmniku słonecznik. To pokarm, który zapewnia zwierzętom energię na najmroźniejsze dni. Ptaki gile zimą chętnie skosztują również owoców jarzębu pospolitego.

  • Ptaki gile chętnie odwiedzą Twój karmnik, jeśli umieścisz w nim słonecznik. Zwierzęta z charakterystycznym czerwonym brzuszkiem lubią też owoce jarzębu pospolitego.
karmnik na balkonie w bloku
Ptaki gile chętnie odwiedzą Twój karmnik, jeśli umieścisz w nim słonecznik.

Sikorka – co je?

Twój karmnik mogą również odwiedzić sikorki bogatki. Są one jednymi z najpopularniejszych ptaków w Polsce. Zachwycają barwnym upierzeniem – na szczególną uwagę zasługują ich żółte brzuszki. Są nie tylko piękne, lecz także pożyteczne. Dlaczego? Uwielbiają żywić się owadami. Co jedzą sikorki? Ich pożywieniem są owady w każdym stadium, a więc od jaj przez larwy aż po dorosłe osobniki.

Jak przyciągnąć te urocze ptaki z żółtym brzuszkiem do karmnika? Warto wiedzieć, co je sikorka najchętniej zimą. Zdecydowanie warto wypełnić karmnik roślinami oleistymi. Świetnie sprawdzi się słonecznik. Czy to już wszystko, co lubią sikorki? Żeby zaprosić je do karmnika, umieść w nim słoninę, która musi być surowa, pozbawiona przypraw.

Sikorki – co jedzą?

  • Na co dzień żywią się owadami w każdym stadium,
  • Ptaszki z żółtym brzuszkiem skorzystają z Twojej stołówki, jeśli znajdą w niej słonecznik,
  • Sikorki uwielbiają też słoninę – pamiętaj, że nie może być przyprawiona.
co lubią sikorki
Sikorki uwielbiają też słoninę – pamiętaj, że nie może być przyprawiona.

Co jedzą dzięcioły?

Dzięcioł wyróżnia się nietuzinkowym wybarwieniem – jest czarno-biały z dodatkiem czerwonych akcentów. Co jedzą dzięcioły? Te wyjątkowe ptaki żywią się owadami, które potrafią wydobyć z dziupli. Dzięcioły zjadają między innymi mrówki, termity, pająki, ale można powiedzieć, że są elastyczne pod względem diety. W ich jadłospisie mogą znaleźć się orzechy oraz owoce.

Dzięcioł nie jest łatwy do wypatrzenia, natomiast istnieje sposób, żeby zaprosić go zimą do karmnika. Co warto w nim umieścić? Kawałek słoniny z pewnością zachęci je do odwiedzenia stołówki przygotowanej przez człowieka. Co jedzą dzięcioły zimą? W karmniku możesz dla nich umieścić również orzechy.

Co jedzą dzięcioły?

  • Żywią się owadami, które umieją wydostać z głębokiej dziupli,
  • W ich jadłospisie znajdują się między innymi pająki czy mrówki,
  • Czarno-biały ptak z czerwonymi akcentami chętnie skorzysta z karmnika, jeśli znajdzie w nim kawałek słoniny,
  • Dla dzięcioła możesz też przygotować orzechy.
co jedzą dzięcioły
Dla dzięcioła możesz też przygotować orzechy.

Odpowiedzialne dokarmianie – tego nie podawaj!

Odwiedziny ptaków w ogrodzie są z pewnością miłe, bo pozwalają Ci obserwować te piękne zwierzęta i słuchać wydawanych przez nie dźwięków. Pamiętaj jednak, żeby dokarmianie przeprowadzać w sposób odpowiedzialny. Dzięki temu ptaki będą cieszyć oczy również przyszłych pokoleń.

Istnieją pokarmy, które być może zachęciłyby ptaki do odwiedzin Twojego ogrodu, jednak nie należy ich podawać. Pamiętaj też, żeby nie dokarmiać zwierząt w przypadkowy sposób, jedynie od czasu do czasu. Jeśli się na to decydujesz, pamiętaj o nakładaniu zimą pokarmu regularnie. W ten sposób przyzwyczaisz zwierzęta do odwiedzin w Twoim ogrodzie, ale też im nie zaszkodzisz.

Pamiętaj, że w karmniku nie mogą znaleźć się produkty solone. W diecie ptaków nie ma miejsca na orzeszki solone czy słoną, przyprawioną słoninę. Uważaj na zepsuty pokarm, który jest dla zwierząt wysoce niebezpieczny. Nie nakładaj więc do karmnika zbyt wiele – to ograniczy ryzyko, że jedzenie się zepsuje. Uważaj też na ziarna, które mogą pęcznieć w przewodzie pokarmowym ptaków.

Czego nie wkładać do karmnika dla ptaków?

  • Chcąc zaprosić ptaki do karmnika w Twoim ogrodzie, pamiętaj o tym, żeby dokarmiać je w odpowiedzialny sposób,
  • Zimą pokarm w karmniku powinien znajdować się regularnie,
  • Nie stosuj solonego pokarmu,
  • Uważaj, żeby pokarm się nie zepsuł.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 maj 2022 17:09
komentarzy /( 2 )
  • Nan_78
    Nan_78

    czwartek, 19 maj 2022 08:47

    u nas wystarczyło właśnie zróżnicować pokarm. Mamy różne ziarna, słoninę i dzięki temu mnóstwo ptaków
  • Jagoda99
    Jagoda99

    wtorek, 10 maj 2022 17:09

    Chyba nie ma nic cudniejszego jak śpiew ptaszków o poranku. Cudowne uczucie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.