Jaka powinna być odległość tarasu od granicy działki? Normy 2021 - dekoportal.pl

Jaka powinna być odległość tarasu od granicy działki? Normy 2021

27 Cze 2021 / Napisał  / Ogród Taras
 taras przy domu
Balkony, gzymsy, daszki nad wejściem – one też muszą być usytuowane 1,5 m od granicy.

Planujesz taras przy domu? Nim rozpoczniesz konstruowanie przestrzeni do odpoczynku, dowiedz się, jaka powinna być odległość tarasu od granicy działki. 2021 rok przyniósł w prawie budowlanym pewne zmiany, jednak nie dotyczą one odległości miejsca do wypoczynku od sąsiedniej posesji. Podpowiadamy, gdzie zbudować taras przy domu zgodnie z obowiązującym prawem.

O czym przeczytasz w artykule?

Granica działki – czym jest?

Nim dowiesz się, jaka powinna być odległość tarasu od działki, poznaj pojęcie granicy. To, gdzie przebiega linia graniczna, możesz sprawdzić w ewidencji gruntów. Pamiętaj, że nie zawsze granica działki jest w dokładnie tym miejscu, w którym znajduje się ogrodzenie. Może bowiem znajdować się ono przykładowo tylko na Twojej posesji, jeśli właściciel sąsiedniej działki postanowił postawić własny płot.

Zdarza się, że granice są kwestią sporną między właścicielami dwóch działek. W tym przypadku trzeba przeprowadzić tak zwane rozgraniczenie. Wniosek należy skierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Czynności przeprowadza uprawniony geodeta.

  • Granicę działki można sprawdzić w ewidencji gruntu. Jeśli ona jest kwestią sporną między sąsiadami, należy złożyć wniosek o rozgraniczenie, które przeprowadza uprawniony geodeta.
 odległość tarasu od granicy działki
Pamiętaj, że nie zawsze granica działki jest w dokładnie tym miejscu, w którym znajduje się ogrodzenie.

Istotne zmiany w prawie budowlanym

Dokumentem, który określa odległość budynków od granicy działki, jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury, dział II. Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej. Istotne zmiany w tym akcie prawnym weszły w życie w 2018 roku. Miały związek z trudnościami dotyczącymi interpretacji pojęcia działki budowlanej.

Odległość budynku liczy się w stosunku do granicy działki, na której będą stawiane. Wcześniej brano pod uwagę odległość w odniesieniu do działki sąsiada, a to powodowało wiele niejasności. Dzięki tej zmianie nie jest ważne, jaki rodzaj działki sąsiaduje z posesją, na której ma zostać wybudowany dom i taras. Nawet jeśli obok znajduje się działka, na której nigdy nie powstanie żaden budynek, i tak trzeba się zastosować do przepisów.

  • W 2018 roku wprowadzono ważną zmianę – od tego momentu odległość budynków od granicy liczy się od działki, na której obiekt będzie budowany. Określa to rozporządzenie Ministra Infrastruktury, a dokładnie dział II. Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej.
 czym obsadzić taras
Odległość budynku liczy się w stosunku do granicy działki, na której będą stawiane.

Odległość tarasu od granicy działki

Taras przy domu to rozwiązanie, z którego korzysta obecnie większość inwestorów. Jeśli także chcesz cieszyć się takim miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu, poznaj przepisy określające odległość tarasu od granicy działki.

Odległość tarasu od granicy działki nie może być mniejsza niż 1,5 m. Chodzi oczywiście o granicę Twojej działki niezależnie od tego, co z nią sąsiaduje.

Przepisy określające odległość tarasu od granicy działki mówią również o kilku innych elementach architektonicznych. Balkony, gzymsy, daszki nad wejściem – one też muszą być usytuowane 1,5 m od granicy. Minimalna odległość dotyczy schodów zewnętrznych, ramp oraz pochylni, jednak przepisy te nie odnoszą się do pochylni przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

  • Minimalna odległość tarasu do granicy działki wynosi 1,5 m. Przepis ten dotyczy również między innymi balkonu, schodów zewnętrznych oraz pochylni (z wyjątkiem pochylni dla osób z niepełnosprawnościami).

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 24 czerwiec 2021 18:23
komentarz /( 1 )
  • Lucek
    Lucek

    środa, 08 czerwiec 2022 09:44

    przyznam szczerze, że nie wiedziałem o takich normach. Dzięki!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.