Jakich zapachów nie lubią szerszenie? Zobacz, co je odstrasza! - dekoportal.pl

Jakich zapachów nie lubią szerszenie? Zobacz, co je odstrasza!

30 Maj 2021 / Napisał  / Ogród Taras
 jakich zapachów nie lubią szerszenie
Szerszenie nie są mile widziane w naszych domach i ogrodach.

Szerszenie nie są mile widziane w naszych domach i ogrodach. Ich ukąszenie może sprawić ból, a nawet przyczynić się do silnej reakcji alergicznej. Zastanawiasz się, jakich zapachów nie lubią szerszenie? Podpowiadamy, jak pozbyć się niechcianych gości z posesji przy pomocy odpowiedniej woni.

O czym przeczytasz w artykule?

Jakich zapachów nie lubią szerszenie?

Szerszenie należą do rodziny osowatych. To pożyteczne owady, które jednocześnie mogą być szkodnikami. Mogą bowiem uszkodzić młode drzewka lub owoce, a poza tym ich rozmiar wiele osób przyprawia o dreszcze. Nic więc dziwnego, że chcesz się ich pozbyć. Zrobisz to przy pomocy odpowiednich zapachów.

Szerszenie nie lubią zapachu lawendy. Ta piękna roślina kojarząca się z Prowansją może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Będzie chronić przestrzeń przed wizytą niechcianych gości, a jednocześnie zapewni wyjątkowy aromat. Pamiętaj, że lawenda uwielbia słońce – zapewnij jej stanowisko z dostępem do promieni, a także osłonięte przed intensywnym wiatrem.

Szerszenie nie przepadają również za zapachem bratków. Te popularne rośliny występują w wielu wariantach kolorystycznych. Są między innymi białe, fioletowe, żółte czy czerwone – tak duża różnorodność pozwoli Ci dopasować bratki do aranżacji ogrodu czy balkonu, a jednocześnie odstraszy szerszenie. Rośliny są niedrogie i łatwe w uprawie. Świetnie rosną w półcieniu, na uniwersalnym podłożu i co ważne nie wymagają nawożenia.

Zamiast bratków możesz również wykorzystać pelargonie – za ich zapachem szerszenie również nie przepadają. Lubiane rośliny doniczkowe potrzebują obfitego podlewania oraz regularnego nawożenia. Dobrze rosną w gotowym podłożu do roślin balkonowych. Na dno doniczki wysyp warstwę drenażu, dzięki której nadmiar wody będzie usuwany.

Kwiaty dobrze sprawdzają się jako zapobiegawcze metody na szerszenie. Kiedy zauważysz, że raz na jakiś czas nieproszeni goście próbują dostać się do Twojej kuchni, zawieś tuż przy oknie czosnek. Warkocz czosnku możesz ponacinać w niektórych miejscach, żeby wydobyć intensywną woń. Możesz też rozłożyć kilka obranych ząbków na talerzyku i postawić na parapecie. Szerszenie bardzo nie lubią tego zapachu.

Oprócz zapachów wykorzystaj też kilka innych sposobów na szerszenie. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo, że odwiedzą Twój ogród lub dom. Przede wszystkim zamontuj w oknie moskitierę – dzięki temu unikniesz nie tylko szerszeni, lecz także komarów czy irytujących much.

Co odstrasza szerszenie?

 • Zapach lawendy, którą możesz posadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.
 • Aromat bratków – ta popularna roślina jest niedroga i łatwa w uprawie,
 • Woń pelargonii – roślina świetnie sprawdzi się na balkonie,
 • Zapach czosnku – możesz powiesić warkocz przy oknie w kuchni lub położyć kilka ząbków na talerzyku.
 co odstrasza szerszenie
Szerszenie nie lubią zapachu lawendy.

Do jakich zapachów lgną szerszenie?

Wiesz już, jakich zapachów nie lubią szerszenie. Warto jednak dowiedzieć się, które wonie przyciągają ten gatunek owada i uniknąć ich, jeśli szczególnie obawiasz się odwiedzin szerszeni, na przykład przez alergię.

Szerszenie raczej nie zainteresują się słodkim ciastem, do którego chętnie przyleci osa. Z zainteresowaniem zareagują jednak na słodkie owoce – jabłka czy gruszki, które opadły z drzewa, przyciągną szerszenie. Interesują się również drzewami. Twój ogród może być szczególnie narażony na odwiedziny szerszeni, jeśli rosną w nim bez, wierzba czy brzoza.

Jakie zapachy lubią szerszenie?

 • Jeśli chcesz uniknąć odwiedzin szerszeni, warto wiedzieć, za jakimi zapachami przepadają,
 • Unikaj zostawiania owoców na stoliku na zewnątrz czy w domu – ich aromat wabi szerszenie,
 • Ten gatunek owada przepada też za kilkoma drzewami – szczególnie interesujące są dla niego brzoza, wierzba i bez, których sokami lubi się żywić.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 31 maj 2021 08:39
komentarz /( 1 )
 • L.A
  L.A

  czwartek, 09 czerwiec 2022 10:19

  czosnek, czosnek i jeszcze raz czosnek.
  Rozstawiam warkocze, jak tylko usłyszę te bzyczące stworzenia

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.