Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia? - dekoportal.pl

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?

27 Cze 2023 / Napisał  / Ogród Taras
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?
Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, wybierając rośliny.

Chcesz mieć zieleń w pobliżu domu i zastanawiasz się, czym obsadzić działkę? Świetnie się składa! Mamy sporo porad na ten temat. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, wybierając rośliny. Doradzamy, co posadzić przy płocie, a co przy siatce. Sprawdź, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia będą najlepsze i zaaranżuj ogród doskonały, który zapewni Tobie i Twoim bliskim komfort i odprężenie w otoczeniu mądrze zaplanowanej natury.

O czym przeczytasz w artykule?

Czym obsadzić działkę?

Tym, co lubisz? Czymś, co będzie estetycznie wyglądać przez cały rok? Krzewami, które pasują do elewacji? A może rośliny i drzewa przy ogrodzeniu wcale nie muszą być ładne, tylko wytrzymałe? Chcielibyśmy podać jedną, krótką, konkretną odpowiedź na pytanie „co posadzić pod płotem?”. Sprawa jest jednak zbyt złożona.

Żeby ułatwić sobie decyzję o tym, czym obsadzić działkę, w pierwszej kolejności warto ustalić, do czego mają służyć rośliny: do zastąpienia lub zasłonięcia płotu, zacienienia działki, czy też do podkreślenia bądź uzupełnienia architektury ogrodu? Oczywiście drzewka ozdobne przy ogrodzeniu mogą pełnić kilka funkcji równocześnie, ale zdecyduj, która z nich będzie nadrzędna.

Gdy zastanawiasz się, czym obsadzić działkę, pamiętaj również, że bardzo istotny jest rodzaj ogrodzenia, a także wielkość i usytuowanie podwórka. Pnącza będą potrzebować podpory, płot z drzew – przestrzeni, a niektóre gatunki mogą mieć niekorzystny wpływ na drewniane ogrodzenie. Jeśli chcesz, żeby zieleń wokół działki pięknie się rozwijała, koniecznie uwzględnij też takie czynniki jak nasłonecznienie i dostęp do wody.

Gdy nie wiesz, czym obsadzić działkę…

 • Ustal, jaka ma być funkcja roślin: chcesz zasłonić, zastąpić czy wyeksponować ogrodzenie?
 • Dobierz gatunek do rodzaju ogrodzenia i wielkości działki – drzewa będą potrzebować więcej przestrzeni niż małe krzewinki.
 • Pamiętaj, że wszystkie rośliny mają swoje specyficzne potrzeby i nie w każdym miejscu będzie im dobrze.
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?
Gdy zastanawiasz się, czym obsadzić działkę, pamiętaj również, że bardzo istotny jest rodzaj ogrodzenia.

Co posadzić przy płocie i o czym pamiętać?

Opcji jest naprawdę dużo i – jak to zwykle bywa – każda z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli zastanawiasz się, co posadzić pod płotem, od razu wyjaśniamy, że możesz wybrać jednoroczne lub wieloletnie kwiaty, byliny, krzewinki, krzewy, drzewka ozdobne lub duże drzewa. Czy ta wskazówka jest satysfakcjonująca? Wiemy, że niezbyt i w dalszej części artykułu omówimy możliwe opcje.

Zanim jednak przejdziemy dalej, zajmijmy się biurokracją. Tak, nawet we własnym ogrodzie nie jesteśmy od tego wolni… Okazuje się, że przepisy określają dopuszczalną wysokość ogrodzeń i żywopłotów, a także odległość roślin od granicy działki. Dowiedz się więc, jakie normy panują w Twoim rejonie.

 • Duże drzewa przy ogrodzeniu muszą być nie tylko odpowiednio daleko od granicy podwórka, ale i w konkretnej odległości od zabudowań. Pod względem formalnym rośliny o niewielkich rozmiarach to coś, co posadzić przy płocie będzie znacznie łatwiej.
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?
Okazuje się, że przepisy określają dopuszczalną wysokość ogrodzeń i żywopłotów.

Duże drzewa przy ogrodzeniu

Tworzą okazałą granicę działki i piękne tło dla niższych roślin, a w gorące dni zapewnią przyjemny cień. Pamiętaj jednak, że duże drzewa przy ogrodzeniu ograniczają nagrzewanie się murów, co z kolei może być przyczyną wilgoci w domu. Ponadto opadające jesienią liście, igły i szyszki przysporzą sporo pracy, a system korzeniowy może naruszyć konstrukcję ogrodzenia oraz podsuszyć inne rośliny.

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia sprawdzą się najlepiej? To w znacznej mierze kwestia gustu, ale wydzieliliśmy kilka grup, co być może pomoże ustalić, co jest dla Ciebie najważniejsze w ogrodzie.

Szybko – czyli odmiany, które osiągają duże rozmiary w niedługim czasie i szybko odrastają po przycięciu, np. brzoza i wierzba.

Okazale – tutaj trzeba wymienić m.in. monumentalne dęby, kasztanowce, klony, jesiony i buki.

Aromatycznie – lipy, akacje, jaśminowce czy magnolie upajają aromatem, pięknie wyglądają i przyciągają pszczoły.

Zielono – w tej kategorii prym wiodą drzewa iglaste, np. sosna, jodła i świerk.

Na jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia się zdecydować?

 • Wierzby i brzozy to najlepsza opcja, jeśli chcesz mieć duże rośliny w krótkim czasie.
 • Klony, dęby czy kasztanowce to okazałe gatunki, które ozdobią ogród i jego okolicę.
 • Akacja i lipa to pięknie pachnące, a dodatkowo miododajne odmiany drzew.
 • Iglaki, takie jak sosna, świerk i jodła, zapewnią zieloną ozdobę ogrodu przez cały rok.
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?
Pamiętaj jednak, że duże drzewa przy ogrodzeniu ograniczają nagrzewanie się murów.

Małe drzewka wzdłuż ogrodzenia

Niewysokie drzewka ozdobne przy ogrodzeniu tworzące szpaler lub żywopłot to piękna i zarazem skuteczna osłona przed wścibskimi spojrzeniami. Dodatkowo jest to niezła zapora dla ulicznych zapachów i pyłu. Płot z drzew ma jednak jeden zasadniczy minus, którym jest konieczność regularnego przycinania i formowania roślin.

Jeśli decydujesz się na małe drzewka wzdłuż ogrodzenia, możesz wybrać gatunki liściaste lub iglaste. W pierwszej grupie znajdują się np. wonne lilaki, urocze migdałki trójklapowe lub piękne magnolie. Z kolei iglaste drzewka ozdobne przy ogrodzeniu takie jak cis, tuja, cyprys lub jałowiec będą całoroczną i dość łatwą w uprawie dekoracją.

 • Niskie drzewka wzdłuż ogrodzenia to bardzo popularne rozwiązanie i świetne uzupełnienie każdego ogrodu. Mogą być ozdobą samą w sobie lub stanowić tło dla niższych roślin. Taki płot z drzew to piękna, trwała i ekologiczna alternatywa dla ogrodzenia.
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?
Jeśli decydujesz się na małe drzewka wzdłuż ogrodzenia, możesz wybrać gatunki liściaste lub iglaste.

Jakie krzewy posadzić przy siatce?

Gdy zastanawiasz się, co posadzić pod płotem, rozważ wszelkiego rodzaju krzewy i krzewinki. Rośliny takie jak śnieguliczka, dereń rozłogowy, berberys czy perukowiec osiągają całkiem duże rozmiary, więc możesz z nich uformować żywopłot albo przyciąć jako niskie ozdobne kępki.

Jakie krzewy posadzić przy siatce, jeśli nie masz wprawy w hodowli roślin? Najlepszym wyborem będą odporne i niewymagające gatunki, takie jak głóg, aronia, tawuła lub leszczyna. Jeśli siatka może posłużyć jako podpora dla pnączy, doskonałym wyborem będzie winnik, bluszcz pospolity, wiciokrzew lub powojnik.

 • To, jakie krzewy posadzić przy siatce, zależy w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia ogrodnika, a także od czasu, jaki można poświęcić na ich pielęgnację.
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?
Najlepszym wyborem będą odporne i niewymagające gatunki.

Najlepsze rośliny do zasłonięcia płotu

Ogrodzenie, jakie jest, każdy widzi. Czasami widok nie napawa optymizmem. Ale bez obaw, można to zasłonić! Przedstawiamy najlepsze rośliny do zasłonięcia płotu. Jeśli ogrodzenie jest w tak kiepskim stanie, że już nic mu nie pomoże, ani nie zaszkodzi, najlepiej będzie obsadzić je szybko rosnącym pnączem.

Kuszącą opcją jest winobluszcz, który latem jest intensywnie zielony, a jesienią przyjmuje odcienie czerwieni, albo pięknie pachnąca akebia pięciolistkowa. Ale uwaga: te gatunki gubią liście i zimą odsłonią brzydki płot. Gdy chodzi o rośliny do zasłonięcia płotu, absolutnym faworytem jest stary, dobry bluszcz pospolity. Nie ustępuje mu również jeżyna Henry’ego. Obydwa gatunki są zimozielone i rosną w zastraszająco szybkim tempie.

Brzydkie ogrodzenie? Poznaj rośliny do zasłonięcia płotu

 • Winobluszcz – najpierw zielony, jesienią przebarwia się na czerwono, ale zimą jest bezlistny.
 • Akebia pięciolistkowa – bardzo szybko się rozrasta, wiosną zakwita i pięknie pachnie, ale jesienią gubi liście.
 • Bluszcz pospolity – intensywnie rośnie, jest zielony przez cały rok.
 • Jeżyna Henry’ego – zimozielone pnącze, równie skuteczne, ale mniej rozpowszechnione niż bluszcz.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:41

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.