Jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe? Sprawdź 10 gatunków! - dekoportal.pl

Jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe? Sprawdź 10 gatunków!

23 Lip 2021 / Napisał  / Porady
najpopularniejsze kwiaty doniczkowe
Rośliny doniczkowe są uniwersalną dekoracją wnętrza.

Rośliny doniczkowe są uniwersalną dekoracją wnętrza. Dobrze odnajdą się w skandynawskiej przestrzeni, ale udekorują również salon w stylu nowojorskim. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe. Poznaj chętnie wybierane rośliny i wybierz spośród nich gatunek, który ozdobi Twój dom.

O czym przeczytasz w artykule?

Monstera – królowa wielu ostatnich lat

Monstera to hit ostatnich lat. Duża roślina doniczkowa doskonale prezentuje się zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innych kwiatów domowych. Najpopularniejsza jest monstera dziurawa, która charakteryzuje się intensywnie zielonymi liśćmi, powycinanymi w ciekawy sposób.

Ta popularna roślina doniczkowa wolno rośnie – w ciągu roku pojawiają się 2 liście, które na początku nie mają dziur. Są sercowate, a charakterystyczne wcięcia tworzą się na nich dopiero później. Jeśli planujesz uprawę monstery, zadbaj o odpowiednie stanowisko. Te modne kwiaty doniczkowe nie przepadają za bezpośrednim nasłonecznieniem. Silne promienie mogą powodować przypalenie liści.

Monstera potrzebuje odpowiedniej temperatury – najlepiej czuje się w pomieszczeniu, gdzie jest około 24°C. Jeśli będzie zbyt chłodno, na liściach rośliny mogą pojawić się ciemne plamy. Uważaj również na przeciągi. Co jakiś czas warto zraszać liście monstery. Pamiętaj, że ten popularny kwiat doniczkowy wymaga podpory, po której będzie się piąć.

Co warto wiedzieć o monsterze?

 • Popularnością cieszy się monstera dziurawa, której liście są powycinane w oryginalny sposób.
 • Roślinie zapewnij stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, bo może to doprowadzić do przypalenia liści.
 • Zadbaj o właściwą temperaturę oraz podporę, po której roślina będzie się piąć.
 • Od czasu do czasu zraszaj liście monstery.
najpopularniejsze kwiaty doniczkowe
Monstera potrzebuje odpowiedniej temperatury – najlepiej czuje się w pomieszczeniu, gdzie jest około 24°C.

Dracena – palma w Twoim domu

Popularne kwiaty doniczkowe to również draceny obrzeżone, które wyglądają niczym palmy. Roślina naturalnie występuje na Madagaskarze. Ciekawe jest pochodzenie jej nazwy – wywodzi się z greckiego słowa drakania, które oznacza samicę smoka.

Dracena jest dość łatwa w uprawie, więc wybierz ją, jeśli rozpoczynasz przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Kwiat domowy doskonale radzi sobie w jasnym, słonecznym miejscu, w którym światło musi być jednak rozproszone. Takie stanowisko przyczyni się do piękniejszego wybarwienia liści.

Popularne rośliny doniczkowe potrzebują ziemi o lekko kwaśnym pH. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie za mokre, ponieważ grozi to gniciem oraz rozwojem choroby grzybowej. W gorące dni możesz zraszać roślinę wodą – pamiętaj, że nie może być zbyt twarda.

Jak dbać o dracenę?

 • Przypominająca palmę roślina występuje na Madagaskarze.
 • Dracena sprawdzi się dla osób, które rozpoczynają uprawę roślin w domu.
 • Roślina potrzebuje jasnego stanowiska, ziemi o lekko kwaśnym pH oraz zraszania w upalne dni. Woda do liści nie może być za twarda.
 popularne kwiaty doniczkowe
Roślina potrzebuje jasnego stanowiska, ziemi o lekko kwaśnym pH oraz zraszania w upalne dni.

Storczyki – wielobarwne kwiaty domowe

Interesują Cię nieco mniejsze kwiaty domowe? Zwróć uwagę na storczyki, które występują w tak wielu odmianach, że bez trudu znajdziesz idealną propozycję do Twojego domu. Te popularne rośliny doniczkowe nie są niestety najprostsze w uprawie, jednak jedna z odmian jest polecana początkującym. Mowa o falenopsis, którego nazwa pochodzi od greckich słów oznaczających „podobny do ćmy”.

Popularne kwiaty doniczkowe możesz znaleźć nawet w supermarketach. Falenopsis ma kwiaty w różnych kolorach, na przykład różowym, białym czy fioletowym. By cieszyć się nimi jak najdłużej, zadbaj o odpowiednie stanowisko dla storczyka. Kwiaty domowe lubią wilgotne powietrze, ciepło oraz dostęp do światła. Pamiętaj, żeby unikać bezpośredniego, intensywnego nasłonecznienia.

Storczyki – co warto wiedzieć?

 • Występują w wielu odmianach, a spośród nich największą popularnością cieszy się falenopsis, który jest polecany początkującym.
 • Storczyk występuje w różnych wariantach kolorystycznych kwiatów, na przykład różowym.
 • Roślina potrzebuje wilgotnego powietrza i dostępu do rozproszonego światła.
 modne kwiaty doniczkowe
By cieszyć się nimi jak najdłużej, zadbaj o odpowiednie stanowisko dla storczyka.

Paprocie – modne kwiaty doniczkowe, które udekorują miejską dżunglę

Paprocie to obecnie niemal najpopularniejsze kwiaty doniczkowe. Doskonale prezentują się przede wszystkim we wnętrzu urządzonym w stylu urban jungle, czyli miejskiej dżungli. Możesz uprawiać je w stojących lub wiszących donicach. Paprocie pięknie wyglądają w makramowych osłonkach podwieszanych do sufitu.

Dobrze przemyśl miejsce dla paproci. Roślina nie lubi bowiem przestawiania. Miejsce dla paproci powinno być cieniste, a wilgotność powietrza – duża. Istnieje mnóstwo odmian rośliny, a najpopularniejszą jest nefrolepis wyniosły. Roślina pochodzi z terenów Meksyku, Brazylii i Florydy. Nefrolepis charakteryzuje się drobnymi listkami w soczystym odcieniu zieleni.

Ciekawie prezentuje się również paprotka zwyczajna, która rośnie znacznie niższa niż nefrolepis. Osiąga bowiem około 30 cm. Paprotka zwyczajna występuje powszechnie w Europie. Jest łatwa w uprawie – radzi sobie zarówno w słonecznym, jak i półcienistym stanowisku.

Jak dbać o paprocie?

 • Paprocie nie lubią przestawiania, więc od razu wybierz dla nich odpowiednie stanowisko, które będzie cieniste.
 • Zadbaj o dużą wilgotność powietrza.
 • Popularną odmianą paproci jest nefrolepis wyniosły spotykany w Meksyku i Brazylii.
 • Chętnie wybierana jest również paprotka zwyczajna, która dorasta do 30 cm wysokości.
 popularne rośliny doniczkowe
Paprocie nie lubią przestawiania, więc od razu wybierz dla nich odpowiednie stanowisko, które będzie cieniste.

Kwiaty domowe do łazienki

Modne kwiaty doniczkowe najczęściej zdobią salon, jednak niektóre z gatunków sprawdzą się również w łazience. Wysoka wilgotność powietrza nie sprzyja wszystkim roślinom. Możesz jednak zdecydować się na ozdobienie łazienki paprocią, która poradzi sobie z podwyższonym poziomem wilgoci.

Jeśli w Twojej łazience panuje wysoki poziom wilgoci, a światło jest rozproszone, zdecyduj się na skrzydłokwiat. Roślina charakteryzuje się dużymi, błyszczącymi liśćmi w kolorze butelkowej zieleni. Kwiaty są natomiast białe i smukłe. Skrzydłokwiat będzie dobrze wyglądał we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. Możesz dopasować do niego złotą donicę i ozdobić wnętrze glamour lub zdecydować się na szarą osłonkę z drewnianym akcentem, co sprawdzi się w skandynawskiej aranżacji.

Skrzydłokwiat potrzebuje ciepłego, zacienionego stanowiska o podwyższonej wilgotności. Roślinie wystarczy uniwersalne podłoże. Pamiętaj o konieczności zraszania liści, co możesz robić nawet kilka razy w tygodniu. Roślinę podlewaj obficie miękką wodą, jednak uważaj na przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni.

W podobnych warunkach – czyli wilgotnym pomieszczeniu z rozproszonym światłem – poradzi sobie również fikus pnący. To roślina, którą nazywa się również figowcem. Fikus potrzebuje regularnego podlewania – nawet krótkotrwałe przesuszenie może doprowadzić do zamierania rośliny. Te kwiaty domowe doskonale wyglądają w wiszącym kwietniku. Pozwolą Ci zmienić łazienkę w spa.

W łazience poradzi sobie też zielistka, która charakteryzuje się efektownymi liśćmi. Są zielone, a na obrzeżach białe. To wilgociolubna roślina, dlatego świetnie sprawdzi się w łazience. Zielistka jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie masz doświadczenia w uprawie kwiatów domowych. Roślina nie ma zbyt wielu wymagań. Nie wystawiaj jej na ostre promienie słońca, zadbaj o przepuszczalne podłoże i podlewaj, gdy ziemia zrobi się sucha.

Popularne rośliny doniczkowe do łazienki:

 • Muszą lubić wilgoć, dlatego w łazience doskonale odnajdzie się paproć.
 • Sprawdzi się też skrzydłokwiat, który potrzebuje zacienionego stanowiska, uniwersalnego podłoża oraz podlewania miękką wodą. Ważne jest też zraszanie liści nawet kilka razy w tygodniu.
 • Fikus pnący świetnie zaprezentuje się w łazience umieszczony w wiszącym kwietniku. Roślina wymaga regularnego podlewania, ponieważ przesuszenie może doprowadzić do jej zamierania.
 • Możesz wybrać również zielistkę, której ozdobą są liście z białą obwódką. Roślinie zapewnij przepuszczalną glebę, a podlewaj ją, gdy zauważysz, że podłoże zrobiło się suche.
kwiaty domowe
Jeśli w Twojej łazience panuje wysoki poziom wilgoci, a światło jest rozproszone, zdecyduj się na skrzydłokwiat.

Popularne kwiaty doniczkowe do sypialni

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe mogą również zdobić sypialnię. Nie wszystkie jednak są odpowiednie do tego pomieszczenia. W sypialni nie sprawdzą się rośliny, które w nocy pochłaniają tlen. Mogą bowiem powodować, że wypoczynek nie będzie tak efektywny jak powinien.

Popularne rośliny doniczkowe do sypialni to te, u których zachodzi szczególny typ fotosyntezy. Nocą pochłaniają one dwutlenek węgla, dlatego pozytywnie wpływają na jakość powietrza w pokoju. W sypialni doskonale sprawdzi się między innymi oplątwa, która potrzebuje wiele światła, ale rozproszonego, przepuszczalnej gleby oraz rzadkiego podlewania i częstego zraszania. Roślina jest niewielka, dlatego sprawdzi się nawet w małej sypialni.

Doskonałym wyborem są też tak zwane kwiaty flamingów. Pod tą uroczą nazwą kryje się anturium, które jest popularne w Meksyku i Panamie. Roślina potrzebuje stanowiska jasnego, ale światło powinno być rozproszone. Co ciekawe, anturium nie powinno stać na chłodnej okładzinie, na przykład płytkach. Roślinę podlewaj przefiltrowaną wodą w temperaturze pokojowej.

Aloes to kolejna propozycja modnej rośliny do sypialni. Sukulent pochodzący z Ameryki Południowej wyróżnia się grubymi liśćmi, które mają ząbkowany brzeg. Aloes filtruje powietrze z zanieczyszczeń i wytwarza nocą tlen, dlatego świetnie sprawdzi się w sypialni. Roślina lubi słoneczne stanowiska i wymaga oszczędnego podlewania. Nie wolno polewać wodą bezpośrednio liści.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe do sypialni:

 • To te, u których zachodzi specyficzny rodzaj fotosyntezy – pochłaniają one nocą dwutlenek węgla.
 • W sypialni sprawdzi się oplątwa, która wymaga rozproszonego światła oraz rzadkiego podlewania.
 • Odpowiednie będzie też anturium, które potrzebuje przefiltrowanej wody do podlewania.
 • W sypialni możesz ustawić aloes, który będzie filtrował powietrze z zanieczyszczeń. Podczas podlewania nie kieruj wody na liście.


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 23 lipiec 2021 15:34
komentarz /( 1 )
 • Teoś
  Teoś

  środa, 08 czerwiec 2022 09:36

  Storczyki chyba rządzą. Widzę je wszędzie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.