Kiedy i jak uszczykiwać petunie? Pielęgnacja – poradnik - dekoportal.pl

Kiedy i jak uszczykiwać petunie? Pielęgnacja – poradnik

30 Cze 2022 / Napisał  / Porady
jak uszczykiwać petunie
Petunie to popularne rośliny, które zdobią balkony i tarasy.

Petunie to popularne rośliny, które zdobią balkony i tarasy. Niezwykle obfite kwitnienie i łatwość w uprawie sprawiają, że wybiera je tak wiele osób. Jeśli Ty także chcesz cieszyć się barwnymi kwiatami, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, jak uszczykiwać petunie, jak sadzić petunie w skrzyniach i w jaki sposób o nie dbać, żeby zachwycały dużą ilością gęstych kępów.

O czym przeczytasz w artykule?

Dowiedz się więcej o petunii

Petunia kwitnie od maja aż do pierwszych jesiennych przymrozków, dlatego będzie ozdobą Twojego balkonu przez wiele miesięcy. To roślina o wieloletniej tradycji – petunia ogrodowa powstała w XIX wieku. Kiedyś zaliczano do tego samego rodzaju również calibrachoa, czyli minipetunię. Została ona jednak w klasyfikacji botanicznej uznana za oddzielny rodzaj.

Petunia charakteryzuje się płytkim, słabo rozwiniętym systemem korzeniowym. Łodygi rośliny wyróżniają się gęstym rozgałęzieniem. Kwiaty petunii mają lejkowaty, rozszerzający się kształt, są pojedyncze, a ich korona składa się z pięciu zrośniętych płatków.

Tym, co wyróżnia petunię, jest wyjątkowo różnorodna kolorystyka. Znajdziesz kwiaty w odcieniu śnieżnobiałym czy jasnoróżowym. Nie brakuje też lawendowego czy ciemnopurpurowego koloru. Kwiaty są dodatkowo wzbogacone żyłkowaniami, plamkami czy jasnymi obwódkami.

Niestety rośliny nie są w pełni odporne na działanie szkodników i choroby. Może się zdarzyć, że zaatakują je mszyce czy choroby grzybowe, co wynika często z błędów w uprawie. Ważne jest zapobieganie tego typu problemom. Gdy się pojawią, walka będzie trudna ze względu na to, jak dużo liści i kwiatów mają petunie.

Co zrobić, żeby na Twoim balkonie rozkwitała petunia? Uprawa z nasion jest jednym z rozwiązań, jednak wymaga czasu i wprawy. Możesz też zdecydować się na sadzonki petunii.

Petunia – co to za roślina?

 • Petunia jest popularną rośliną na balkony,
 • Istnieje mnóstwo wariantów kolorystycznych rośliny, na przykład lawendowy czy różowy,
 • Petunię mogą zaatakować choroby grzybowe i mszyce,
 • Roślinę możesz uprawiać z nasion, jednak łatwiej będzie, jeśli zdecydujesz się na sadzonki petunii.
kiedy uszczykiwać petunie
Oprócz tego, jak sadzić petunie w skrzyniach, ważne jest, gdzie ustawisz donice.

Nasiona petunii – kiedy siać?

Chcesz, żeby Twój balkon latem zdobiły petunie? Kiedy siać te piękne rośliny? Możesz wysiewać je w styczniu lub lutym. Najpóźniejszy termin to przełom lutego i marca.

Wiesz już, kiedy siać nasiona petunii. Co z podłożem? Zdecyduj się na wysiew petunii do wilgotnego podłoża, w którym znajdzie się odkwaszony torf i piasek. Pamiętaj o regularnym zraszaniu podłoża. Pojemnik z wysianymi ziarnami postaw w widnym miejscu, a po mniej więcej 1,5 tygodnia dostrzeżesz, że roślina kiełkuje.

Na pikowanie petunii jest czas, gdy zauważysz, że roślina ma po 2–3 liście. Będzie to po mniej więcej dwóch tygodniach od kiełkowania. Pikowanie petunii polega na przeniesieniu ich do małych pojemniczków, które ustawisz w bardzo ciepłym i widnym miejscu.

Siewki możesz wystawić na zewnątrz, dopiero gdy temperatura wynosi około 10–15℃. Kiedy sadzić petunię na balkonie? Pamiętaj, że zostawić roślinę na cały dzień na tarasie czy balkonie możesz dopiero pod koniec maja. Właśnie wtedy przychodzi czas, żeby przesadzić petunie do docelowych pojemników. Dlaczego wcześniej nie powinna znajdować się na zewnątrz? Jest to ciepłolubna roślina – niskie temperatury mogłyby doprowadzić do jej obumierania.

Pamiętaj, że jeśli nie masz czasu na wysiew nasion, nie wszystko stracone. Dobrym rozwiązaniem są dla Ciebie sadzonki petunii. Nie są drogie, a oszczędzisz dzięki nim mnóstwo czasu. Sadzonki petunii kosztują kilka złotych.

Petunie – kiedy siać?

 • Przełom stycznia i lutego to najlepszy czas na wysiew petunii,
 • Zadbaj o wilgotne podłoże, które będzie zawierało torf i piasek,
 • Po 1,5 tygodnia zauważysz kiełkowanie rośliny,
 • Pikowanie petunii przeprowadź po mniej więcej dwóch tygodniach od kiełkowania – zauważysz wtedy, że roślina ma po 2–3 liście,
 • Roślina może się znaleźć na zewnątrz na cały dzień dopiero w drugiej połowie maja, ponieważ jest ciepłolubna.
jak sadzić petunie w skrzynkach
Tym, co wyróżnia petunię, jest wyjątkowo różnorodna kolorystyka.

Jak sadzić petunie w skrzyniach?

Uprawa nasion z petunii wymaga w pewnym momencie przesadzenia rośliny do docelowych doniczek. Jak sadzić petunie w skrzyniach?

Przede wszystkim zapewnij im odpowiednią glebę. Podłoże powinno być próchnicze, mieć dodatek piasku i lekko kwaśny odczyn. Możesz zdecydować się na ziemię oznaczoną przez producenta jako przeznaczona właśnie do petunii. To świetne rozwiązanie, jeśli jesteś osobą początkującą w ogrodnictwie. Taka ziemia zawiera składniki odżywcze idealnie dopasowane do potrzeb petunii.

Oprócz tego, jak sadzić petunie w skrzyniach, ważne jest, gdzie ustawisz donice. Petunia lubi stanowiska słoneczne, jednak ewentualnie poradzi sobie w półcieniu. Postaraj się wybrać miejsce, które będzie osłonięte od deszczu. Intensywne opady mogłyby doprowadzić do zniszczenia kwiatów. W słonecznym stanowisku petunia najobficiej kwitnie.

Jak sadzić petunie w skrzyniach?

 • Zadbaj o próchnicze, lekko kwaśne podłoże,
 • Możesz wybrać gotową ziemię do petunii – będzie miała składniki odżywcze dopasowane do potrzeb rośliny,
 • Zapewnij petunii odpowiednie stanowisko, które powinno być ciepłe i słoneczne.
petunie kiedy siać
Zapewnij petunii odpowiednie stanowisko, które powinno być ciepłe i słoneczne.

Jak uszczykiwać petunie?

Uszczykiwanie oznacza usuwanie wierzchołka pędu. Z zadaniem poradzisz sobie bez trudu samodzielnie. Jak uszczykiwać petunie? Wystarczy, że przy pomocy palca wskazującego i kciuka pozbędziesz się samego czubka pędu oraz drobnych listków.

Uszczykiwanie petunii jest ważne dla ich wzrostu. Pozbywanie się wierzchołka pędu sprawia, że roślina zagęszcza się, zaczyna rozrastać na boki. Kiedy uszczykiwać petunie? Powinno się to robić w czasie jej kwitnienia, a więc od maja do pierwszych przymrozków. Jeśli nie zapomnisz o uszczykiwaniu petunii, roślina będzie niezwykle okazała.

Jak uszczykiwać petunie?

 • Przy pomocy palców wystarczy pozbyć się czubka pędu i drobnych listków,
 • Dzięki temu roślina się zagęści,
 • Czas na uszczykiwanie zaczyna się od maja i trwa do pierwszych przymrozków.
pikowanie petunii
Uszczykiwanie petunii jest ważne dla ich wzrostu.

Petunia – pielęgnacja, z którą bez trudu sobie poradzisz

Wiesz już, jak i kiedy uszczykiwać petunie. Czas poznać więcej informacji na temat pielęgnacji tej efektownej, okazałej rośliny.

Oprócz zapewnienia jej odpowiedniego stanowiska oraz właściwej gleby musisz też zadbać o regularne podlewanie. Najlepiej używać do tego deszczówki, co jest oszczędne i ekologiczne. Wystarczy, że ustawisz pojemnik, na przykład wiadro na dworze, a idealna woda do podlewania zbierze się sama. Petunię podlewaj w upalne dni zarówno rano, jak i wieczorem. Rób to obficie. Pamiętaj jednak, żeby lać wodę na ziemię – nigdy na liście i kwiaty.

Jak dbać o petunię? Co dwa tygodnie możesz przeprowadzać nawożenie petunii. Wykorzystaj do tego nawóz przeznaczony do tych roślin, żeby mieć pewność, że dostarczasz im dokładnie to, czego potrzebują.

Jak dbać o petunię?

 • Regularnie ją podlewaj – w upalne dni rób to nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem,
 • Najlepiej do podlewania sprawdzi się deszczówka,
 • Co dwa tygodnie możesz nawozić petunię preparatem przeznaczonym konkretnie do tej rośliny.
kiedy sadzić petunie na balkonie
Co dwa tygodnie możesz nawozić petunię preparatem przeznaczonym konkretnie do tej rośliny.

Jak sadzić surfinie?

Petunia i surfinia – tych dwóch nazw często używa się jako synonimów. Nie jest to jednak do końca poprawne. Surfinia jest bowiem jedną z odmian petunii, a charakteryzuje się zwisającymi pędami. To więc roślina idealna na balkon. Zwisające pędy w donicach będą prezentować się efektownie, a dodatkowo kwiaty wydzielają przyjemny zapach, więc miło będzie przebywać w ich otoczeniu.

Zastanawiasz się, jak sadzić surfinie? Przede wszystkim w odpowiedniej glebie! Roślina potrzebuje bardziej żyznego podłoża niż inne odmiany petunii. Podłoże powinno być kwaśne, a odpowiednie stanowisko dla surfinii jest słoneczne i ciepłe. Żeby rośliny były obfite, potrzebują dużej ilości światła. Nie zareagują źle nawet na ostre słońce.

Sadzonki surfinii podlej natychmiast po przyniesieniu ich domu. Pamiętaj, żeby na dnie donicy zastosować warstwę drenującą, która gwarantuje odpowiedni odpływ wody. Kiedy sadzisz kilka surfinii w jednym pojemniku, zachowaj między nimi odstępy – powinny mieć około 20–30 cm.

Chcesz samodzielnie zająć się uprawą rośliny od początku do końca? Zastanawiasz się, kiedy wysiewać surfinię? Odpowiedni na to moment to przełom lutego i marca. Pamiętaj jednak, że jest to dość trudne zadanie, dlatego lepiej zdecydować się na sadzonki.

Jak sadzić surfinie?

 • Surfinie są jedną z odmian petunii, dlatego nie powinno się stosować tych słów zamiennie,
 • Roślina potrzebuje żyznego podłoża,
 • Wybierz dla niej słoneczne i ciepłe stanowisko,
 • Podczas sadzenia kilku roślin w jednym pojemniku zadbaj o odstępy między nimi – niech wynoszą 20–30 cm.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 13 lipiec 2022 13:42
komentarz /( 1 )
 • Janina
  Janina

  środa, 13 lipiec 2022 13:44

  moje najukochańsze kwiaty! Uwielbiam ich delikatność

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.