Kiedy siać ogórki? KALENDARZ wysiewu ogórków - dekoportal.pl

Kiedy siać ogórki? KALENDARZ wysiewu ogórków

07 Kwi 2023 / Napisał  / Porady
kiedy siać ogórki na zbiór jesienny
Ogórki, obok ziemniaków i pomidorów, to rośliny najczęściej uprawiane w przydomowych ogródkach warzywnych.

Ogórki, obok ziemniaków i pomidorów, to rośliny najczęściej uprawiane w przydomowych ogródkach warzywnych. Jeśli zamierzasz zająć się ich uprawą, pamiętaj, że pierwszy etap, czyli prawidłowy wysiew, to klucz do sukcesu. Jak i kiedy siać ogórki? Czy można siać ogórki w sierpniu i zebrać plon przed zimą? Kiedy sadzić ogórki w tunelu foliowym, a kiedy do gruntu? Odpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Jak uprawiać ogórki?

Zielone, najeżony miniaturowymi kolcami ogórek to jedna z ulubionych rośli polskich plantatorów, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów. Ta należąca do rodziny dyniowatych jednoroczna roślina z jednej strony jest łatwa w uprawie, ale z drugiej – dość kapryśna. O czym pamiętać, żeby zapewnić ogórkom idealne warunki?

Szalenie istotne jest odpowiednie miejsce. Ogórki potrzebują ciepła i światła. Ważny jest też rodzaj podłoża. Rośliny najlepiej czują się w przepuszczalnej, próchniczej ziemi o odczynie zasadowym. Nie zapomnij też o regularnym podlewaniu letnią wodą – w słoneczne dni nawet dwa razy dziennie.

Dość duży wpływ na wzrost ogórków ma sąsiedztwo innych roślin. Warzywo lubi towarzystwo kopru, czosnku, cebuli, szpinaku, sałaty i fasoli. Gorzej natomiast rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie pomidorów i ziemniaków.

Jakie wymagania ma ogórek?

 • Słońce i ciepło – roślina nie lubi cienia i przeciągów, a najlżejszy mróz może być dla niej zabójczy.
 • Podłoże – próchnicza i przepuszczalna ziemia, która w okresie kwitnienia i owocowania powinna być stale lekko wilgotna.
 • Towarzystwo – ogórki dobrze rosną w pobliżu kopru, sałaty i szpinaku, natomiast nie lubią sąsiedztwa ziemniaków i pomidorów.
kiedy siać ogórki
Warzywo lubi towarzystwo kopru, czosnku, cebuli, szpinaku, sałaty i fasoli.

Chcesz sadzić ogórki? Wysiew jest najważniejszy!

Żeby mieć bujne i zdrowe ogórki, najlepiej zrobić wysiew na zasadzie rozsady. Zabieg polega na włożeniu 2-3 nasionek do małego pojemniczka wypełnionego ziemią. Można w tym celu wykorzystać niemal wszystko: opakowania po jajkach, kubki po jogurtach, doniczki, lub profesjonalne biodegradowalne wielodoniczki torfowo-celulozowe.

Pojemniki ustawiamy w nasłonecznionym i ciepłym miejscu, np. na wewnętrznym parapecie południowego okna. Po około 10 dniach roślinki wykiełkują. Najsilniejsze z nich będzie można przesadzić do gruntu. Zanim jednak na dobre trafią do ziemi, dobrze jest przez kilka dni je hartować, wystawiając na zewnątrz w ciągu dnia oraz w czasie ciepłych nocy.

Jest również druga metoda na ogórki. Wysiew można zrobić bezpośrednio do gruntu. To rozwiązanie wiąże się jednak z ryzykiem, że delikatne siewki nie poradzą sobie z czynnikami atmosferycznymi. Ponadto warzywa zaczną owocować później, niż te z domowej rozsady.

 • Gdy planujesz uprawiać ogórki, wysiew możesz zrobić na dwa sposoby: do gruntu lub na rozsadę. Siejąc nasiona bezpośrednio do ziemi, oszczędzasz czas. Z kolei robiąc rozsadę, przesadzasz wyłącznie najsilniejsze okazy, a tym samym zyskujesz pewność, że rośliny będą prawidłowo się rozwijać.
czy można siać ogórki w sierpniu
Słońce i ciepło – roślina nie lubi cienia i przeciągów, a najlżejszy mróz może być dla niej zabójczy.

Kiedy siać ogórki, żeby mieć obfite zbiory?

Techniczna strona wysiewania ogórków jest nam już znana. Zastanówmy się teraz, kiedy siać ogórki. Forum plantatorów tych warzyw stawia sprawę jasno: idealny czas to druga połowa kwietnia. Informacja ta jest zbieżna z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniach nasion, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Istotne jest jednak, że dotyczy to wyłącznie siania do doniczek, które następnie trzymane będą w ciepłym pomieszczeniu.

Kiedy siać ogórki do gruntu? Znacznie później. Delikatne, kiełkujące roślinki nie przetrwają nawet lekkiego przymrozku, dlatego opóźniamy czas siewu aż do drugiej połowy, a najlepiej końcówki maja. Należy tutaj przypomnieć, że późniejszy termin wysiewania przekłada się na wydłużony czas oczekiwania na plony.

Kiedy siać ogórki szklarniowe i gruntowe?

 • Wysiew ogórków szklarniowych i gruntowych do rozsady można zrobić już w drugiej połowie kwietnia.
 • Nasiona ogórków bezpośrednio do gruntu najbezpieczniej wysiewać dopiero w drugiej połowie maja, gdy nie ma już przymrozków.
 • Skąd wziąć informacje o tym, kiedy siać ogórki? Forum plantatorów i producenci nasion to sprawdzone źródło wiedzy w tym zakresie.
czy można siać ogórki w lipcu
Gdy planujesz uprawiać ogórki, wysiew możesz zrobić na dwa sposoby: do gruntu lub na rozsadę.

Gdy sadzonka staje się rośliną…

Wyhodowane w domowym cieple sadzonki cieszą dumnego plantatora każdym nowym listkiem. Jednak gdy sadzonka staje się rośliną, przychodzi moment pożegnania. Kiedy sadzić ogórki w tunelu foliowym i do gruntu, aby mieć pewność, że roślinkom nic nie zaszkodzi? Optymalny czas to przełom maja i czerwca.

Zahartowane wcześniej rośliny są już na tyle odporne, że poradzą sobie zarówno w gruncie, jak i w tunelu lub szklarni. Wybierz dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Zadbaj również o spore odstępy między sadzonkami (ok. 10-15 cm) i między rzędami (ok. 1 m). Bądź bardzo ostrożny – delikatne korzonki niezwykle łatwo uszkodzić.

Kiedy sadzić ogórki w tunelu foliowym i do gruntu?

 • Miesiąc po zasianiu do rozsady, ogórki można przesadzać do gruntu lub do cieplarni.
 • Zanim na dobre przeniesiesz sadzonki, przez kilka dni hartuj je na świeżym powietrzu (w dzień i w nocy).
 • Przełom maja i czerwca to optymalny czas na sadzenie ogórków do gruntu lub szklarni.
kiedy siać ogórki forum
Nasiona ogórków bezpośrednio do gruntu najbezpieczniej wysiewać dopiero w drugiej połowie maja, gdy nie ma już przymrozków.

Do kiedy można siać ogórki?

Wiesz już, kiedy siać ogórki szklarniowe i gruntowe. Pamiętaj, że pośpiech nie jest wskazany. Dobrze jest poczekać, żeby mieć pewność, że nasze roślinki nie będą narażone na przymrozki. A do kiedy można siać ogórki? Czy można siać ogórki w lipcu lub sierpniu? Czy są jakieś ograniczenia?

Pierwsza połowa czerwca jest ostatecznym terminem, do kiedy można siać ogórki gruntowe, jeśli chcemy mieć letni plon. Zasiane w drugiej połowie kwietnia rośliny po 5-7 tygodniach można przesadzić do gruntu. Po kolejnych 9 tygodniach, czyli na przełomie lipca i sierpnia powinny pojawić się pierwsze owoce.

Nie spiesz się!

 • Ogórki to wrażliwe rośliny, więc dobrze jest wstrzymać się z przesadzaniem ich do gruntu.
 • Połowa czerwca to ostateczny moment, do kiedy można siać ogórki gruntowe na zbiór letni.
 • Czas od wysiewu do pierwszych plonów to łącznie około 15 tygodni.
ogórki wysiew
Przełom maja i czerwca to optymalny czas na sadzenie ogórków do gruntu lub szklarni.

Powtórka! Kiedy siać ogórki na zbiór jesienny

Na szczęście ogórki to na tyle wdzięczne warzywa, że kalendarz nie ogranicza nas tak zupełnie. Zatem czy można siać ogórki w lipcu i doczekać się owoców przed zimą? Okazuje się, że tak! Jeśli wszystko dobrze rozplanujesz, zdążysz powtórzyć cały cykl i podwoić swoje zbiory.

A czy można pójść o krok dalej? Czy można siać ogórki w sierpniu? Tutaj już nie mamy dobrych wieści. Jeśli zastanawiasz się, kiedy siać ogórki na zbiór jesienny, to informujemy, że druga połowa lipca jest najpóźniejszym terminem. W sierpniu jest już za późno na siew, ale to idealny czas, żeby przesadzić do gruntu roślinki wysiane miesiąc wcześniej.

Jesienne ogórki? Czemu nie!

 • Cykl życia ogórka jest na tyle krótki, że można go powtórzyć i podwoić roczne zbiory.
 • Połowa lipca to czas, gdy można siać ogórki na drugi, jesienny zbiór.
 • Sierpień jest ostatnim momentem na przesadzenie jesiennych ogórków do gruntu lub do tunelu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 11 kwiecień 2023 09:32

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.