Kiedy trawa pampasowa odbija po zimie? - dekoportal.pl

Kiedy trawa pampasowa odbija po zimie?

25 Paź 2023 / Napisał  / Ogród Taras
trawa pampasowa po zimie
Trawa pampasowa to wyjątkowej urody roślina pochodząca z Ameryki Południowej.

Trawa pampasowa to wyjątkowej urody roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Zdobią ją nietuzinkowe pióropusze, które przyciągają uwagę, zwłaszcza gdy ich wysokość dochodzi do ponad metra. Żeby trawa pampasowa po zimie zachwycała, wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednio wykonane sprawią, że roślina w kolejnym sezonie będzie imponowała puszystymi kwiatostanami. Zastanawiasz się, kiedy trawa pampasowa odbija po zimie? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?


Trawa pampasowa po zimie – od czego zależy, kiedy odbija?

To kiedy trawa pampasowa odbija po zimie, zależy od kilku czynników. Ważne jest, czy została dobrze przygotowana do sezonu. Trawa pampasowa podobnie jak miskant chiński czy rozplenica japońska należy do traw ozdobnych ciepłolubnych. Są one wrażliwe na mrozy, dlatego potrzebują okrycia suchą korą, a także osłonięcia pędów agrowłókniną. Ważne jest również wykonanie cięcia w taki sposób, by pozostało około 10–20 cm nad gruntem.

To, jak szybko trawa pampasowa po zimie odbije, zależy od czynników atmosferycznych w konkretnym sezonie. Nie bez znaczenia jest też mikroklimat, czyli warunki panujące w Twoim ogrodzie.

Inne ciepłolubne trawy ozdobne to między innymi proso rózgowate, hakonechloa czy lasecznica. Wymagają one ustabilizowania się pogody i odpowiedniej temperatury gleby (wynoszącej kilkanaście ℃), żeby wzrastać. Wyróżnia się też zimolubne trawy dekoracyjne. Należą do nich sesleria jesienna, owsica wieczniezielona, trzcinnik (na przykład Karl Foerster) i sesleria skalna. Tym roślinom w rozwoju nie przeszkadza niska temperatura.

Możesz więc łączyć w ogrodzie różne gatunki oprócz trawy pampasowej, by po zimie odbijały w różnym tempie i w różnym momencie kwitły. Dzięki temu będą dłużej zdobić ogród kolorowymi pióropuszami.

Od czego zależy, kiedy trawa pampasowa odbije po zimie?

 • Od przygotowania do sezonu – osłonięcia na zimę oraz wykonania cięcia wczesną wiosną.
 • Nie bez znaczenia są także czynniki atmosferyczne w danym sezonie.
 • Ważne jest również, jakie warunki panują w konkretnym ogrodzie.
 • Trawa pampasowa należy podobnie jak proso rózgowate, hakonechloa czy lasecznica do ciepłolubnych traw dekoracyjnych, które wymagają wyższych temperatur, by wzrastać.
 • Możesz zdecydować się też na zimolubne trawy ozdobne, dla których niska temperatura nie jest przeszkodą w rozwoju.
trawa pampasowa po zimie
Trawa pampasowa podobnie jak miskant chiński czy rozplenica japońska należy do traw ozdobnych ciepłolubnych.

Kiedy trawa pampasowa odbija po zimie?

Wiesz już, od czego zależy, kiedy trawa pampasowa odbija po zimie. Czas poznać terminy, w których możesz spodziewać się wybudzenia tej efektownej rośliny w nowym sezonie.

Trawa pampasowa należy do ciepłolubnych traw ozdobnych. Budzą się one do życia dość późno, jednak dokładny termin zależy w dużej mierze od warunków panujących w Twoim ogrodzie. Możesz się spodziewać, że trawa pampasowa po zimie odbije na koniec marca lub w kwietniu. Trzeba na to trochę poczekać, jednak roślina będzie długo dekorowała ogród. Roślina kwitnie najokazalej od około września do października, ale może być wyjątkową ozdobą posesji również w listopadzie.

Ozdobne trawy zimolubne wchodzą w wegetację na początku marca, więc cięcie trzeba wykonać już w lutym. Wiele spośród ciepłolubnych roślin odbija natomiast na koniec marca.

Szybko możesz spodziewać się młodych pędów u niektórych gatunków, na przykład trzcinnika. Ta wysoka trawa ozdobna zacznie rosnąć po zimie jako jedna z pierwszych. Dostrzeżesz, że wybudza się już w marcu. Szybko również zakwita – w czerwcu pojawią się kwiatostany.

Popularne miskanty wchodzą w wegetację znacznie później. Zdarza się, że odbijają dopiero w połowie kwietnia, natomiast potrafią szybko urosnąć. Miskanty kwitną od sierpnia do września.

Trawa pampasowa – kiedy wypuszcza pędy po zimie?

 • Trawa pampasowa po zimie odbije w kwietniu, jednak dokładny termin zależy od warunków panujących w konkretnym ogrodzie.
 • Zimolubne trawy ozdobne odbijają już na początku marca, natomiast ciepłolubne na koniec tego miesiąca i w kwietniu.
 • Trzcinnik jest przykładem trawy ozdobnej, która błyskawicznie zaczyna wzrost po zimie.
 • Miskant natomiast późno wchodzi w okres wegetacji, bo w połowie kwietnia, ale jest w stanie szybko urosnąć.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:42
komentarz /( 1 )
 • Werka
  Werka

  wtorek, 09 kwiecień 2024 10:01

  uf u mnie się udało, choć myślałam, że już nici z tego. To czy trawa pampasowa odbije po zimie zależy od wielu elementów.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.