Kosiarka elektryczna akumulatorowa – ekologiczny sposób na pielęgnację ogrodu - dekoportal.pl

Kosiarka elektryczna akumulatorowa – ekologiczny sposób na pielęgnację ogrodu

27 Sie 2021 / Napisał  / Porady
kosiarka elektryczna
Kosiarka akumulatorowa – łączy w sobie wszystkie korzyści kosiarki spalinowej i elektrycznej.
 

Masz ogród i szukasz nowego sprzętu, dzięki któremu skutecznie zadbasz o trawnik? Postaw na ekologiczne rozwiązanie – skutki zanieczyszczenia środowiska zaczynają być coraz bardziej odczuwalne! Klasyczna kosiarka elektryczna jest przyjazna dla środowiska, ale konieczność zapewnienia stałego źródła prądu może być ograniczeniem. Jak więc pielęgnować ogród w sposób ekologiczny? Kompromisowym rozwiązaniem jest kosiarka akumulatorowa – łączy w sobie wszystkie korzyści kosiarki spalinowej i elektrycznej! Poznaj jej zalety i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy zakupie!


Kosiarka elektryczna a akumulatorowa

Kosiarka elektryczna jest ceniona przez posiadaczy małych i średnich ogrodów. Jej główne korzyści to przystępna cena i łatwa obsługa. To lekki sprzęt, którym łatwo manipulować podczas koszenia trawnika. Z jej uruchomieniem poradzi sobie każdy – aby rozpocząć pracę, wystarczy wcisnąć przycisk włącznika. Ponadto, nie generuje żadnych spalin, a przecież dbanie o środowisko z każdym rokiem zaczyna mieć coraz większe znaczenie!

Jednak nie wszyscy właściciele ogrodów mogą korzystać z tego typu kosiarek – ciężko zapewnić stałe źródło prądu, gdy powierzchnia trawnika jest duża. Co prawda można skorzystać z przedłużaczy, ale to nie rozwiązuje problemu – im dłuższy kabel, tym niższe napięcie. Jego optymalna długość nie powinna przekraczać 25 metrów. Nawet w mniejszym ogrodzie to rozwiązanie nie jest idealne – przewód plączący się pod nogami utrudnia koszenie i może doprowadzić do uszkodzenia roślin.

kosiarka elektryczna
Kosiarka elektryczna jest ceniona przez posiadaczy małych i średnich ogrodów.
 

Posiadacze dużych ogrodów przez długi czas korzystali więc głównie z kosiarek spalinowych, pomimo że to sprzęty ciężkie, głośne i drogie w eksploatacji. Nie było innych opcji – jako jedyne zapewniały nieograniczony zasięg działania. Dziś możemy jednak wybierać bardziej ekologiczne rozwiązanie – pojawiła się nowoczesna kosiarka elektryczna, zasilana akumulatorem! To rewolucja w branży ogrodowej – jedno ładowanie zapewnia kilka godzin pracy! Zyskujesz bezprzewodowe urządzenie, które nie potrzebuje kosztownej benzyny oraz cyklicznej wymiany oleju i świec.


Jak działa kosiarka akumulatorowa?

Na rynku są dostępne różne rodzaje kosiarek akumulatorowych – w tym takie dorównujące mocą swoim spalinowym odpowiednikom. Do ich zasilania wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe, które po naładowaniu działają nawet przez kilka godzin. Zużycie energii zależy od kilku czynników:

 • Ukształtowanie terenu – koszenie powierzchni trawnika o dużym nachyleniu zużywa więcej energii, niż koszenie po terenie równym.
 • Charakterystyka trawy – trawa gęsta lub mokra jest bardziej wymagająca.
 • Długość źdźbeł trawy – warto pamiętać o regularnym koszeniu trawnika, ponieważ koszenie długich źdźbeł jest bardziej energożerne.
 • Ostrość noży – większe zużycie energii to nie jedyny skutek nie naostrzonych noży. Może to prowadzić również do uszkodzenia trawy.

Jeśli trawnik jest wyjątkowo duży, warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator – dzięki temu nie trzeba przerywać koszenia w oczekiwaniu na ponowne naładowanie wyładowanego akumulatora.

kosiarka elektryczna
Na rynku są dostępne różne rodzaje kosiarek akumulatorowych – w tym takie dorównujące mocą swoim spalinowym odpowiednikom.
 

Niektóre firmy (na przykład Greenworks Tools), posiadają w swojej ofercie również inne sprzęty elektryczne – dzięki temu bateria może być wykorzystywana nie tylko w kosiarce, ale również w podkaszarkach, dmuchawach do liści czy pilarkach.


Kosiarka elektryczna z akumulatorem – zwróć uwagę na te parametry

Rodzaj zasilania nie jest jedyną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwania kosiarki. Zakupiony sprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do powierzchni ogrodu, dlatego warto zwrócić uwagę na typ silnika, szerokość koszenia oraz napęd urządzenia.

W przypadku kosiarki akumulatorowej istotnym parametrem jest również napięcie i pojemność akumulatora. Oto nasze wskazówki, które podpowiedzą Ci, jaka kosiarka elektryczna będzie dla Ciebie odpowiednia:

 • Napięcie akumulatora – jeśli jesteś posiadaczem dużego ogrodu, wybierz kosiarkę z akumulatorem 60V – taki sprzęt poradzi sobie z bardziej wymagającym terenem. Dla średniego ogrodu najlepiej sprawdzi się moc 40V, natomiast dla przydomowego ogródka wystarczy 24V.
 • Pojemność baterii – wskazuje na czas pracy urządzenia. Im większa jest pojemność, tym większy obszar jest można skosić na jednym akumulatorze. Akumulator o pojemności 6 Ah będzie pracować dłużej, niż taki o pojemności 2 Ah.
 • Szerokość koszenia – wpływa na szybkość koszenia trawnika, co ma znaczenie szczególnie w przypadku dużej powierzchni terenu. Kosząc sprzętem o szerokości 50 cm, w ciągu godziny możesz skosić nawet o 300 cm2 więcej, niż w przypadku szerokości 40 cm!
 • Napęd – kosiarki beznapędowe są bardzo przystępne cenowo, ale napęd ułatwia koszenie terenów pagórkowatych. Dzięki tej funkcji nie trzeba wkładać wysiłku w popychanie kosiarki, wystarczy kontrolować jej kierunek.
 • Typ silnika – warto wybrać model z silnikiem bezszczotkowym, który ma więcej mocy i jest mniej awaryjny niż silnik szczotkowy.
kosiarka elektryczna
Przydatną funkcjonalnością, na którą również warto zwrócić uwagę, jest opcja mulczowania trawnika.
 

Przydatną funkcjonalnością, na którą również warto zwrócić uwagę, jest opcja mulczowania trawnika. To czynność koszenia z równoczesnym rozdrabnianiem skoszonej trawy na małe kawałeczki, które są pozostawiane na trawniku. Dzięki temu uzyskujemy naturalny nawóz, który dostarcza trawie cenne składniki odżywcze, wpływając korzystnie na jej kondycję!

Materiał powstał we współpracy z Multribrand Decofire.pl – sklepem, w którym znajdziesz produkty do domu i ogrodu, takie jak elektroniczne maszyny ogrodnicze, biokominki, grille gazowe oraz ekspresy do kawy.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 15 czerwiec 2023 10:50
komentarz /( 1 )
 • Zenek
  Zenek

  wtorek, 07 czerwiec 2022 08:08

  ja już sobie nie wyobrażam koszenia bez kosiarki elektrycznej

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.