Ogródek warzywny – inspiracje i pomysły na warzywnik! - dekoportal.pl

Ogródek warzywny – inspiracje i pomysły na warzywnik!

28 Cze 2022 / Napisał  / Porady
ogródek warzywny inspiracje
Kącik warzywny w ogrodzie to świetny sposób, by cieszyć się własnymi zbiorami.

Kącik warzywny w ogrodzie to świetny sposób, by cieszyć się własnymi zbiorami. Warzywa będą smaczne, zdrowe i pozbawione szkodliwych nawozów. Dobry pomysł na ogródek warzywny pozwoli Ci też zaoszczędzić. Chcesz wprowadzić zdrowe nawyki do diety? Zdecyduj się na mini ogródek warzywny i ciesz smakiem pomidorów czy cukinii. Podpowiadamy, jak stworzyć taki kącik warzywny w ogrodzie.

O czym przeczytasz w artykule?

Kącik warzywny w ogrodzie – dlaczego warto?

Kącik warzywny w ogrodzie to świetne rozwiązanie z oczywistego względu – smak warzyw ze sklepu nigdy nie będzie tak świetny jak tych uprawianych samodzielnie. Kontrolujesz każdy etap procesu, więc dbasz o unikanie zbędnych substancji. Składniki dań masz właściwie pod ręką. Możesz więc komponować przepisy w taki sposób, by wizyty w sklepie były potrzebne jak najrzadziej.

Mini ogródek warzywny nie wymaga od Ciebie ogromnej wiedzy i ogrodniczych umiejętności. Wystarczy, że wybierzesz łatwe w uprawie warzywa, jeśli brakuje Ci doświadczenia. Ważne jest, że nie potrzebujesz wiele miejsca. Czy wiesz, że niektórzy tworzą kącik warzywny nawet na balkonie? Jeśli masz do dyspozycji ogród, tym bardziej nic nie powinno stać na przeszkodzie, by stworzyć nowoczesny warzywnik.

Dlaczego warto mieć kącik warzywny w ogrodzie?

 • Zyskasz dostęp do świeżych warzyw, nad których uprawą czuwasz samodzielnie,
 • Będziesz mieć łatwy dostęp do zdrowych składników dań, więc wizyty w sklepie nie będą tak często konieczne,
 • Nie musisz mieć szczególnej wiedzy – istnieją gatunki bardzo łatwe w uprawie,
 • Niektórzy uprawiają warzywa nawet na balkonie, więc wystarczy Ci niewielka przestrzeń.
pomysł na ogródek warzywny
Mini ogródek warzywny nie wymaga od Ciebie ogromnej wiedzy i ogrodniczych umiejętności.

Pomysł na ogródek warzywny – od czego zacząć?

Zastanawiasz się, od czego zacząć, by założyć ogródek warzywny? Inspiracje znajdziesz w sieci, jednak nim zaczniesz je przeglądać, zastanów się nad odpowiednim miejscem na kącik z warzywami. Najważniejsze jest odpowiednie nasłonecznienie. Promienie słońca sprawiają, że warzywa dojrzewają szybciej. Na ogródki warzywne sprawdzają się przede wszystkim miejsca osłonięte od wiatru.

Kiedy wybierasz miejsce na nowoczesny warzywnik w ogrodzie, weź pod uwagę swoją wygodę. Sprawdź, jaki masz dostęp do systemu nawadniania. Czy nie będzie trzeba daleko chodzić po wodę do podlewania?

Kluczowy wpływ na Twoją uprawę będzie miała również gleba. Powinna być odpowiednio żyzna. Świetnie, jeśli wzbogacisz ją kompostem. Przydomowy ogród warzywno-kwiatowy powinien być odpowiednio rozplanowany. Ważne jest rozmieszczenie roślin – bliżej budynku, w miejscu widocznym dla przechodniów czy gości niech znajdą się wielobarwne kwiaty. Pamiętaj też, by w pobliżu warzywnika nie planować wysokich drzew oraz krzewów, które mogłyby niepotrzebnie zacieniać przestrzeń.

Zdecyduj też, czy chcesz sadzić warzywa w gruncie, czy wolisz stworzyć kącik warzywny w skrzyniach. Pamiętaj o konieczności wytyczenia grządek, które powinny być oddzielone wąskimi ścieżkami. Jeśli natomiast planujesz wykorzystać duże donice, zastanów się, na jaki materiał postawić. Popularnym rozwiązaniem są drewniane, które prezentują się estetycznie. Trzeba je wyłożyć folią ogrodniczą – dzięki temu naturalny surowiec nie ulegnie uszkodzeniu.

Jeśli masz wyjątkowo mało miejsca na nowoczesny warzywnik, pomocne będzie wybranie gatunków o zbliżonych wymaganiach. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli planujesz uprawiać warzywa w gruncie. Inne potrzeby związane z ziemią czy podlewaniem utrudnią Ci dbanie o ogródek warzywny. Inspiracje na to, jakie gatunki ze sobą łączyć z łatwością znajdziesz w sieci.

Przed rozpoczęciem uprawy musisz też przygotować w odpowiedni sposób glebę. Przestrzeń przeznaczona na mini ogródek warzywny musi zostać oczyszczona z resztek roślin i kamieni. Konieczne jest też spulchnienie struktury ziemi.

Od czego zacząć tworzenie ogródka warzywnego?

 • Wybierz miejsce, które jest nasłonecznione,
 • Dobrze sprawdzi się stanowisko osłonięte od wiatru,
 • Zadbaj o żyzną glebę,
 • Dobrze rozplanuj umiejscowienie roślin, jeśli zamierzasz mieć ogród warzywno-kwiatowy,
 • Zwróć uwagę, by warzywnik nie znalazł się w miejscu, które będzie zacienione przez drzewa,
 • Zastanów się, czy chcesz uprawiać warzywa w gruncie, czy w skrzyniach,
 • Jeśli masz bardzo mało miejsca na ogródek warzywny, zdecyduj się na uprawę gatunków o podobnych wymaganiach,
 • Przygotuj glebę – pozbądź się resztek roślin i kamieni, a następnie spulchnij strukturę ziemi.
nowoczesny warzywnik w ogrodzie
Kiedy wybierasz miejsce na nowoczesny warzywnik w ogrodzie, weź pod uwagę swoją wygodę.

Mini ogródek warzywny w skrzyniach

Dobry pomysł na ogródek warzywny to uprawa w skrzyniach. To rozwiązanie, które pozwala zróżnicować gatunki, nawet jeśli masz niewielką powierzchnię do dyspozycji. Dzięki temu mini ogródek warzywny świetnie się prezentuje, ale przede wszystkim dostarcza Ci wielu różnorodnych składników do dań.

Mały ogródek warzywny w skrzyniach pozwoli Ci zadbać o każdy gatunek – dopasujesz warunki perfekcyjnie do potrzeb konkretnego warzywa. Możesz przecież wypełnić każdą ze skrzyń innym rodzajem podłoża. Drewniane konstrukcje, w których urządzisz nowoczesny warzywnik, możesz zrobić samodzielnie lub skrorzystać z gotowych rozwiązań.

Pamiętaj, że skrzynie wymagają odpowiedniego przygotowania. Ważne jest wyłożenie ich wspomnianą wcześniej czarną folią, która zapobiegnie gniciu naturalnego surowca. Folię bez trudu przymocujesz przy pomocy gwoździ lub zszywek. Konieczne jest zastosowanie keramzytu lub innego kruszywa na dnie skrzyni. W ten sposób stworzysz warstwę drenażową, która zapobiegnie gniciu korzeni. Ważne jest też wycięcie otworów na dnie skrzyni – są one potrzebne, by nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.

Zastanawiasz się, co uprawiać w skrzyniach? Mały ogródek warzywny może dać Ci dostęp do szczypiorku czy koperku, które świetnie sprawdzą się jako urozmaicenie smaku potrawy. Dobry pomysł na ogródek warzywny w skrzyni to wykorzystanie go na uprawę koktajlowych pomidorków. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do kanapek lub składnik kolorowej, pełnej witamin sałatki.

Zwróć uwagę na to, że ziemia w skrzyniach wysycha szybciej, ponieważ znajduje się w pewnej odległości ponad gruntem. Pamiętaj więc o regularnym podlewaniu warzyw. Trzeba nawadniać je nieco częściej niż te rosnące bezpośrednio w gruncie.

Pomysł na ogródek warzywny w skrzyniach – co warto wiedzieć o takiej uprawie?

 • Dzięki uprawie w skrzyniach możesz zróżnicować gatunki, nawet jeśli masz niewiele miejsca,
 • Skrzynie powinny być wyłożone czarną folią, co ochroni drewno przed zgniciem,
 • Na dnie skrzyni musi znaleźć się warstwa drenażowa,
 • Konieczne są też otwory, które odprowadzą nadmiar wody,
 • W skrzyniach możesz uprawiać szczypiorek, koperek czy koktajlowe pomidorki,
 • Pamiętaj o regularnym podlewaniu warzyw w skrzyniach – potrzebują tego częściej niż te, które rosną bezpośrednio w gruncie.
ogrodzenie ogródka warzywnego
Jeśli masz bardzo mało miejsca na ogródek warzywny, zdecyduj się na uprawę gatunków o podobnych wymaganiach.

Ogródki warzywne dla początkujących – co może się w nich znaleźć?

Pomysły na ogródek warzywny możesz mieć różne, jednak pamiętaj, by zwrócić uwagę na swoje możliwości. Na to, ile masz czasu, a także jak duże doświadczenie. Od tego zależy przecież, z którymi gatunkami dobrze sobie poradzisz. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zdecyduj się na uprawę warzyw, które mają krótki okres wegetacji. Oznacza to, że ich uprawa trwa niewiele czasu.

Łatwe w uprawie warzywa o krótkim czasie wegetacji to między innymi rzodkiewki. Sprawdzą się one do wczesnowiosennej uprawy, ponieważ wyróżniają się odpornością na przymrozki. Warzywo o charakterystycznym, lekko pikantnym smaku będzie dobrze rosło w pobliżu marchewki czy ogórka. Nie sadź go natomiast w towarzystwie pomidorów.

Nieco dłuższym okresem wegetacji, ale równie łatwą uprawą wyróżniają się marchewki, ogórki czy fasola szparagowa. To również świetne gatunki, które warto wykorzystać, jeśli planujesz niewielki ogródek warzywny. Inspiracje na warzywa łatwe w uprawie i o krótkim okresie wegetacji już znasz. Pamiętaj jednak, że Twoja przygoda z warzywnikiem nie musi kończyć się latem. Istnieją tak zwane warzywa poplonowe, które możesz zbierać jeszcze jesienią.

Pamiętaj, by nie sadzić po sobie warzyw z tej samej rodziny, na przykład kapustnych. Do warzyw poplonowych należy między innymi szpinak, który potrzebuje zacisznego, słonecznego stanowiska. Kiedy wzrasta, trzeba pamiętać o odchwaszczaniu i regularnym nawadnianiu.

Ogródek warzywny – inspiracje na gatunki warzyw dla początkujących:

 • Początkującym ogrodnikom trudności nie sprawi uprawa rzodkiewek, które wyróżniają się krótkim okresem wegetacji, więc ich uprawa trwa krótko,
 • Dobrze sprawdzą się też marchewki, ogórki czy fasola szparagowa,
 • Możesz zdecydować się na uprawę warzyw poplonowych – to na przykład szpinak.
kącik warzywny w ogrodzie
Mały ogródek warzywny w skrzyniach pozwoli Ci zadbać o każdy gatunek.

Czym ogrodzić ogródek warzywny?

Bawiący się w ogrodzie pies czy zaglądające wszędzie dzieci mogą zupełnie niepotrzebnie trafić do Twojego warzywnika. Warto więc go zabezpieczyć. Wystarczy odpowiednie ogrodzenie ogródka warzywnego.

Zastanawiając się, czym ogrodzić ogródek warzywny, weź pod uwagę płot sztachetowy. Są one łatwe w montażu, a dzięki impregnacji charakteryzują się trwałością. Skutecznie zabezpieczą mini ogródek warzywny przed niechcianymi odwiedzinami zwierząt i najmłodszych. Płot nie musi być bardzo wysoki – taki o wysokości 1 m będzie wystarczający. Jako ogrodzenie ogródka warzywnego sprawdzi się też zwykła siatka, która charakteryzuje się odpornością na korozję i działanie różnych czynników atmosferycznych.

Jeśli zależy Ci jedynie na optycznym wydzieleniu warzywnika, możesz zdecydować się na zastosowanie niskiej palisady. Takie obrzeże zapobiegnie rozrastaniu się w mini ogródku trawy porastającej przestrzeń wokół niego.

Czym ogrodzić ogródek warzywny?

 • Jeśli chcesz chronić go przed dziećmi i zwierzętami, zdecyduj się na zastosowanie drewnianego płotu o wysokości około 1 m,
 • Dobrze sprawdzi się też siatka odporna na korozję,
 • Ogrodzenie ogródka warzywnego wykonasz przy pomocy niskiej palisady.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 05 lipiec 2022 09:22
komentarz /( 1 )
 • Wiolka
  Wiolka

  wtorek, 05 lipiec 2022 09:23

  ooj tak! takie własne warzywa niesamowicie cieszą! samo zdrowie! Mam kilka grządek koło domu i to moja duma! :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.