Pionowy ogród, czyli zielona ściana w domu lub ogrodzie – jak go wykonać? - dekoportal.pl

Pionowy ogród, czyli zielona ściana w domu lub ogrodzie – jak go wykonać?

09 Kwi 2021 / Napisał  / Ogród Taras
pionowy ogród
Ogrody wertykalne coraz częściej zdobią współczesne mieszkania i domy.

Ogrody wertykalne coraz częściej zdobią współczesne mieszkania i domy. Pojawiają się też w restauracjach czy hotelach. Dowiedz się więcej o efektownej ozdobie z roślin. Podpowiadamy, jak wykonać ogród pionowy samodzielnie.

O czym przeczytasz w artykule?

Ogród wertykalny – czym jest i jaka jest jego historia?

Przestronne galerie handlowe, ogromne parkingi pełne samochodów, wysokie biurowce – to właśnie współczesna rzeczywistość polskich miast. Mnogość tych konstrukcji sprawia, że coraz więcej osób tęskni za zielenią. Co jednak zrobić, kiedy po prostu zaczyna brakować na nią miejsca? Rozwiązaniem okazały się ogrody wertykalne.

Zielona ściana na zewnątrz budynku to coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Ogród pionowy sprawia, że szara przestrzeń wydaje się mniej przytłaczająca. Kolor roślinności uspokaja, a jednocześnie dodaje energii.

Prekursorem pionowych ogrodów jest Patrick Blanc. Francuski naukowiec i botanik odbył wiele podróży, podczas których zauważył, że na całym świecie można znaleźć gatunki roślin potrafiących wegetować w skrajnych warunkach. Autor projektów zielonych ścian zauważył, że roślina może żyć właściwie bez podłoża, ale potrzebuje wody i światła.

To właśnie Patrick Blanc opatentował w 1988 roku rozwiązanie, które polegało na wykorzystaniu roślin w pozycji pionowej oraz filcowej tkanki zamiast gleby. Filc był przymocowany do płyty PCV przy pomocy siatki, która zawierała też elementy podtrzymujące konstrukcję roślinną. Wraz z biegiem czasu rośliny zaczynają wrastać w warstwę filcu.

Obecnie ogród wertykalny to ozdoba chętnie stosowana we wnętrzach. Określa się go również mianem zielonej ściany. Wertykalny ogród może być zamontowany przez profesjonalistów, ale jeśli ma obejmować mniejszą powierzchnię, samodzielnie poradzisz sobie z jego zaprojektowaniem oraz skonstruowaniem.

Chcesz zdecydować się na gotowy ogród wertykalny? Cena – na przykład gotowej ściany z mchu chrobotka reniferowego – to około 1600 zł za 1m2.

Dowiedz się więcej o ogrodach wertykalnych:

  • Ich prekursorem jest Patrick Blanc, który zauważył, że rośliny poradzą sobie bez podłoża, jeśli będą miały zapewnioną odpowiednią ilość światła i wody,
  • Ogród wertykalny to częsty sposób na urozmaicenie miasta,
  • Zewnętrzne zielone ściany pozwalają wprowadzić roślinność tam, gdzie zabrakło na nią miejsca ze względu na parkingi czy budynki,
  • Można wybrać gotowy ogród wertykalny – cena takiego jest jednak wysoka, ponieważ wynosi około 2000 zł/m2.
ogród pionowy
Ogród wertykalny to częsty sposób na urozmaicenie miasta.

Zielona ściana w domu – poznaj zalety efektownej ozdoby

Zielona ściana w domu stanowi doskonałe rozwiązanie, jeśli masz niewiele powierzchni do wykorzystania. Okazała monstera czy wysoka dracena prezentują się efektownie, jednak nie każdy znajduje na nie przestrzeń. Zielona ściana w domu doskonale zastąpi rośliny doniczkowe.

Wertykalny ogród w domu będzie filtrować zanieczyszczenia powietrza. Zyskasz lepsze warunki do oddychania. Taki żywy obraz sprawdzi się w różnych pomieszczeniach. Warto urozmaicić nim aranżację gabinetu, ponieważ zieleń sprawi, że Twoje oczy odpoczną podczas pracy przy komputerze.

Zielona ściana w domu sprawdzi się też w kuchni. Możesz wykonać ją samodzielnie z ziół. Dzięki temu zyskasz ciekawą dekorację i piękny zapach.

Zastanawiasz się, czy ogród pionowy ma jakieś wady? Przede wszystkim zielona ściana w domu wymaga pielęgnacji jak wszystkie rośliny. Ogrody wertykalne mogą doprowadzać do zawilgocenia ściany, jeśli izolacja zostanie nieprawidłowo wykonana. Trzeba też zadbać o właściwą ekspozycję na światło – rośliny bardzo go potrzebują, dlatego pionowy ogród w ciemnym mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem.

Zalety ogrodu wertykalnego:

  • Sprawdzi się w małych mieszkaniach – zajmuje bowiem mniej miejsca niż rośliny doniczkowe,
  • Filtruje zanieczyszczone powietrze, tym samym zapewniając lepsze warunki do oddychania,
  • Jest odpowiedni do różnych pomieszczeń, na przykład gabinetu czy kuchni,
  • Można wykonać go samodzielnie,
  • Niestety ogród wertykalny nie jest pozbawiony wad – pielęgnacja roślin zajmuje przecież czas, a w przypadku nieodpowiednio wykonanej izolacji istnieje możliwość zawilgocenia ściany.
ogród wertykalny
Rośliny do pionowego ogrodu powinny być łatwe w uprawie.

Pionowy ogród – jakie rośliny wykorzystać?

Rośliny do pionowego ogrodu powinny być łatwe w uprawie. Zwróć też uwagę na to, żeby nie zajmowały zbyt wiele miejsca w części podziemnej – korzenie mają przecież ograniczoną ilość przestrzeni do wzrostu na zielonej ścianie. W wertykalnym ogrodzie sprawdzi się skrzydłokwiat, który charakteryzuje się ciemnozielonymi, pięknie błyszczącymi liśćmi.

Zielistka czubiasta to kolejna roślina, która urozmaici ogród wertykalny. Cena takiej rośliny to około 45 zł. Zielistka charakteryzuje się długimi liśćmi, dzięki którym przypomina trawę ozdobną. Roślina jest łatwa w uprawie, więc warto ją wybrać, jeśli planujesz montaż pierwszego ogrodu pionowego.

Zwróć też uwagę na marantę Fascinator Tricolor. Roślina doniczkowa wyróżnia się ciekawą kolorystyką liści, które mają dodatkowo aksamitną strukturę. Maranta ma niewielkie wymagania. Pionowy ogród możesz też urozmaicić przy pomocy paproci, roślin z rodziny ananasowatych czy bluszczy.

Jakie rośliny sprawdzą się w pionowym ogrodzie?

  • Powinny być łatwe w uprawie,
  • Świetnie sprawdzi się skrzydłokwiat, który będzie zdobił zieloną ścianę ciemnymi, błyszczącymi liśćmi,
  • Odpowiednia jest też zielistka czubiasta przypominająca wyglądem trawę ozdobną,
  • Maranta Fascinator Tricolor urozmaici ogród wertykalny przy pomocy ciekawych kolorystycznie liści,
  • Na zielonej ścianie możesz też wykorzystać paproć, rośliny z rodziny ananasowatych czy bluszcz.
ogród wertykalny cena
Zielistka czubiasta to kolejna roślina, która urozmaici ogród wertykalny.

Ogród wertykalny – zrób to sam

Istnieje wiele sposobów na to, żeby wykonać efektowny ogród wertykalny. Zrób to sam przy pomocy gotowych elementów, na przykład dzięki gotowej plastikowej konstrukcji, do której wystarczy dobrać ziemię i rośliny. System połączonych ze sobą doniczek doskonale sprawdzi się w domu, ale możesz też wykorzystać go do ozdobienia ściany na balkonie lub tarasie.

Kanaliki znajdujące się pomiędzy pojemnikami to gwarancja, że nie musisz podlewać osobno każdej rośliny. Przy dużym ogrodzie wertykalnym byłoby to wyjątkowo uciążliwe.

Możesz zdecydować się również na zakup panelu wykonanego z filcu. Kieszenie na rośliny charakteryzują się odpornością na pleśń, a poza tym nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

W kieszeniach umieszczane są owinięte korzenie roślin. Korzenie te wrastają w wewnętrzną warstwę panelu. Podczas podlewania woda przenika przez filc do roślin, które znajdują się niżej. Oprócz paneli z filcu tego typu konstrukcja składa się z płyty wykonanej ze sztucznego tworzywa – dzięki temu nie istnieje ryzyko zalania ściany, a konstrukcja jest wytrzymała.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz plastikowy system z doniczkami, czy zdecydujesz się na filcowe kieszenie, do Twoich zadań należeć będzie wybór roślin oraz ziemi. Podłoże może być uniwersalne. Warto wzbogacić je nawozem o spowolnionym działaniu.

Nie chcesz kupować prawie gotowych produktów? Wolisz samodzielnie wykonać większość prac? Ogrody wertykalne powstają nawet z butelek. To rozwiązanie dla osób, którym szczególnie zależy na ekologii.

Ogród wertykalny z butelek nie musi wyglądać nieestetycznie. Plastikowe pojemniki możesz ukryć w ciekawy sposób, na przykład stosując na nich linę jutową lub ukrywając je za osłonką z kawałka drewna.

Ogród wertykalny z butelek sprawdzi się w kuchni. Możesz zasadzić w nim zioła. Dobrze zaprezentują się butelki przymocowane do siebie sznurkiem. Lina powinna znajdować się po obydwu stronach butelki. Zachowaj między poszczególnymi „donicami” kilkanaście centymetrów odstępu. Zawieś obok siebie trzy rzędy z butelkami. Niestety konieczne będzie osobne podlewanie zawartości każdej butelki.

Ogród wertykalny – zrób to sam:

  • Nie musisz kupować gotowej konstrukcji – ogród wertykalny wykonasz samodzielnie, decydując się na zakup panelu, podłoża i roślin,
  • Dobrze sprawdzi się plastikowy panel wykonany z połączonych ze sobą donic,
  • Pomiędzy nimi znajdują się kanaliki, dlatego podlewanie zielonej ściany nie zajmuje wiele czasu,
  • Możesz też wybrać panel wykonany z filcu – ma on specjalną płytę z tworzywa sztucznego, której zadaniem jest ochrona ściany przed zawilgoceniem,
  • Niezależnie od wybranego rozwiązania wybierz uniwersalną ziemię, którą wzbogacisz wolno działającym nawozem,
  • Możesz też wykonać ogród wertykalny z butelek, co jest oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem.
 ogród wertykalny zrób to sam
Pionowy ogród doskonale zaprezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.

Ogród pionowy – do jakiego stylu wnętrz pasuje?

Pionowy ogród doskonale zaprezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Pasuje – podobnie jak rośliny doniczkowe – do różnych stylów. Zieleń jest nieodłącznym elementem aranżacji w stylu boho. Jeśli masz niewielką przestrzeń do zaaranżowania, zdecyduj się na zieloną ścianę zamiast monster w doniczkach. Dzięki ogrodowi wertykalnemu urządzisz wnętrze w stylu boho nawet w mikroskopijnym pomieszczeniu.

Wertykalny ogród doskonale zaprezentuje się też w skandynawskim wnętrzu. Zieleń urozmaici aranżację, w której główne skrzypce grają szarość, biel oraz drewno. Roślinność na ścianie sprawdzi się też we wnętrzu eleganckim. Możesz połączyć wertykalny ogród z drewnianymi meblami oraz ciemnymi kolorami ścian – postaw na butelkową zieleń lub granatowy, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością.

Ogród pionowy urozmaici też wnętrze w stylu industrialnym. W takiej aranżacji lepiej sprawdzi się zielona ściana, która nie będzie zbyt zróżnicowana. Styl loftowy jest dość surowy, jednak nie musisz zupełnie rezygnować z dekoracji roślinnych. Zielona ściana w domu urządzonym w industrialnym stylu będzie świetnie komponowała się z czerwoną cegłą lub szarym betonem.

Do jakiego stylu pasuje ogród pionowy?

  • Boho – roślinność jest ważnym elementem wnętrz urządzonych w tym stylu,
  • Skandynawskiego – zieleń roślin dobrze skomponuje się z szarością, bielą i drewnem, które są charakterystyczne dla aranżacji inspirowanej północną Europą,
  • Eleganckiego – rośliny będą doskonale wyglądały w zestawieniu z drewnianymi, masywnymi, klasycznymi meblami i ciemnymi ścianami,
  • Industrialnego – roślinność przełamie surowy charakter aranżacji.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 09 kwiecień 2021 15:45
komentarzy /( 2 )
  • Hann
    Hann

    czwartek, 29 kwiecień 2021 08:42

    Częściej takie ściany zieleni powinny byc widywane w miastach.
  • Kasia B.
    Kasia B.

    środa, 21 kwiecień 2021 08:33

    Ciekawa propozycja na miejską dżunglę ;)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.