Ten oprysk pomidorów drożdżami to hit! - dekoportal.pl

Ten oprysk pomidorów drożdżami to hit!

14 Cze 2023 / Napisał  / Porady
kiedy oprysk na pomidory z drożdży
Pomidory nie należą do najprostszych w uprawie, szczególnie jeśli chcesz je sadzić w gruncie.

Pomidory nie należą do najprostszych w uprawie, szczególnie jeśli chcesz je sadzić w gruncie. Deszczowa pogoda może przyczynić się do wystąpienia chorób grzybowych, a nagłe przymrozki, które potrafią zaskoczyć nawet w czerwcu, doprowadzają do zmarznięcia roślin. Nie warto jednak rezygnować z uprawy warzyw bogatych w potas. Istnieje domowy preparat, dzięki któremu będzie Ci o nie łatwiej zadbać. Dowiedz się, kiedy wykonać oprysk pomidorów drożdżami.

O czym przeczytasz w artykule?

Oprysk pomidorów drożdżami – dlaczego warto zastosować?

Wzrastające ceny warzyw sprawiają, że coraz więcej osób chce mieć chociaż kilka sadzonek we własnym ogrodzie i samodzielnie zająć się uprawą. Wybór odpowiedniej ziemi oraz przygotowanie podpór dla pomidorów to nic skomplikowanego w porównaniu z ochroną przed chorobami grzybowymi. Co zrozumiałe, wiele osób nie chce stosować chemicznych środków ochrony roślin dostępnych na sklepowych półkach. Z pomocą przychodzą domowe preparaty, które wykonasz z tego, co masz w kuchni.

Żeby chronić przed chorobami grzybowymi, zdecyduj się na oprysk pomidorów drożdżami. To profilaktyczny domowy preparat, który zabezpiecza między innymi przed szarą pleśnią. Rozwojowi tej choroby grzybowej sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz kilkunastostopniowa temperatura. Do objawów szarej pleśni należą żółte lub szarozielone plamy na nadziemnych częściach rośliny. Z czasem ulegają one powiększeniu. Zamierają liście, a na łodydze, a nawet owocach zaczynają być widoczne szare ślady choroby.

Jedną z najpowszechniej występujących chorób jest zaraza ziemniaczana. Może wystąpić niezależnie od tego, czy uprawiasz pomidory w gruncie, czy w tunelu. Największe ryzyko istnieje, jeśli w pobliżu znajduje się pole ziemniaków. Zapobiegawczo, by uchronić uprawę przed zarazą, stosuj opryski drożdżami.

Pryskanie pomidorów drożdżami ma szansę być skuteczne, ponieważ znajdujące się w kostce grzyby mogą konkurować z mikroorganizmami chorobotwórczymi o substancje odżywcze. Takie współzawodnictwo sprawia, że patogen jest wypierany. Oprysk z drożdży możesz zastosować na każdej odmianie pomidorów, na przykład Lima czy Black Cherry. To produkt odpowiedni do sadzonek, które wymagają podpory oraz tych samokończących, znacznie niższych.

Co ważne, oprysk drożdżami na pomidory jest naturalny i w pełni bezpieczny. Nie ma okresu karencji. Nie musisz się obawiać, że warzywa zebrane we własnym ogrodzie nie będą bezpieczne dla zdrowia. Ekologiczne drożdże do pomidorów nie zagrażają domownikom. Mają jeszcze jedną zaletę – są naprawdę tanie. Zrobienie takiej mikstury to koszt tylko kilku złotych.

Dlaczego warto wykorzystać oprysk pomidorów drożdżami?

 • Ułatwia samodzielną uprawę warzyw bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
 • Sprawdzi się do różnych odmian pomidorów.
 • Zabezpieczy przed chorobami grzybowymi – zarazą ziemniaczaną i szarą pleśnią.
 • Preparat jest bezpieczny dla zdrowia, ekologiczny i naturalny.
 • Stosując go, nie musisz dbać o okres karencji.
 • Zaletą oprysku z drożdży jest niska cena.
oprysk pomidorów drożdżami
Żeby chronić przed chorobami grzybowymi, zdecyduj się na oprysk pomidorów drożdżami. 

Jak zrobić oprysk z drożdży?

Zastanawiasz się, jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory? To nic skomplikowanego! Potrzebujesz kostki drożdży oraz 10 litrów wody. Najlepiej, jeśli będzie to deszczówka. Nie zbierasz wody opadowej? Wykorzystaj tę z kranu, ale niech będzie letnia.

Wymieszaj dokładnie kostkę drożdży z wodą. Taką mieszankę przelej do butelki z atomizerem i gotowe! Możesz przeprowadzić pryskanie pomidorów drożdżami.

Niektórzy do mieszanki dodają również mleko. Stanowi ono dodatkową ochronę przed chorobami grzybowymi. Oprysk z drożdży i mleka na pomidory przygotujesz z łatwością. Najpierw rozpuść kostkę drożdży w 0,5 l mleka, a następnie całość połącz z 10 litrami wody i gotowe!

Jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory?

 • Potrzebujesz kostki drożdży i 10 litrów wody.
 • Dobrze sprawdzi się deszczówka, ewentualnie woda z kranu, ale w letniej temperaturze.
 • Wymieszaj je, a miksturę umieść w butelce z atomizerem i spryskaj rośliny.
 • Możesz dodać też do mieszanki mleko. Rozpuść w 0,5 l kostkę drożdży, a następnie otrzymany domowy preparat połącz z 10 litrami wody.
nawóz z drożdży
Jedną z najpowszechniej występujących chorób jest zaraza ziemniaczana.

Kiedy oprysk na pomidory z drożdży i jak często go stosować?

Wiesz już, jak zrobić oprysk z drożdży. Czas dowiedzieć się, kiedy należy go stosować. Pamiętaj, że roślin nie należy podlewać, gdy świeci mocne słońce. Dotyczy to również pomidorów. To ważne, ponieważ zalane liście mogą zostać poparzone.

Zastanawiając się więc, kiedy oprysk na pomidory z drożdży wykonać, weź pod uwagę porę dnia. Najlepiej będzie potraktować rośliny domowym preparatem bardzo wcześnie rano lub wieczorem. Pamiętaj, żeby dokładnie zaaplikować środek nie tylko na liście, lecz także na pędy.

Ważne jest nie tylko, kiedy oprysk na pomidory z drożdży stosować, lecz także jak często. Wystarczy, że taką domową miksturę wykorzystasz raz na tydzień, ewentualnie dwa tygodnie. Szczególnie pamiętaj o wykonaniu oprysku po dniach, w których silnie padał deszcz. Gdy jest wilgotno, pomidory są bardziej narażone na wystąpienie chorób grzybowych.

Drożdże posłużą Ci do wykonania oprysku, ale przy ich pomocy możesz również zrobić nawóz przeznaczony do podlewania. Kostkę wystarczy rozpuścić w 10 litrach wody. Taki nawóz z drożdży stosuj co dwa tygodnie, żeby wzmocnić roślinę. Pamiętaj, żeby nie lać nim po liściach.

Kiedy oprysk na pomidory z drożdży wykorzystać?

 • Stosuj oprysk wczesnym rankiem lub wieczorem, żeby nie doszło do poparzenia liści.
 • Domowy preparat aplikuj regularnie, najlepiej raz na tydzień.
 • Możesz też wykorzystać nawóz z drożdży do podlewania raz na dwa tygodnie.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 14 czerwiec 2023 10:28

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.