Wertykulacja trawnika – co to i kiedy ją przeprowadzić? - dekoportal.pl

Wertykulacja trawnika – co to i kiedy ją przeprowadzić?

01 Mar 2024 / Napisał  / Porady
wertykulacja trawnika
Wertykulacja to pionowe cięcie, które wykonuje się w celu usunięcia próchnicy, znajdującej się na powierzchni darni.

Cykliczne zabiegi pielęgnacyjne trawnika mają ogromny wpływ na strukturę gleby, przyswajanie wody i składników mineralnych oraz dobry dostęp do świeżego powietrza. Dzięki nim możliwy jest prawidłowy wzrost trawy przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu. Z tego względu warto wiedzieć, na czym polega wertykulacja trawnika, kiedy powinno się ją przeprowadzać i jakie zabiegi pielęgnacyjne trawnika można wykonać w dalszej kolejności.

W tym artykule znajdziesz informacje na temat:

Wertykulacja trawnika – co to?

Wertykulacja to pionowe cięcie, które wykonuje się w celu usunięcia próchnicy, znajdującej się na powierzchni darni. Zalicza się ją do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewniających dostęp do świeżego powietrza oraz lepsze wchłanianie wody i składników mineralnych, stymulujących prawidłowy rozrost korzeni. Dzięki wertykulacji trawy możliwe jest przeprowadzenie innych zabiegów pielęgnacyjnych oraz przerzedzenie posiewu.

W celu dotarcia do głębszych warstw darni, dzięki któremu można poprawić elastyczność trawnika oraz przepuszczalność gleby, wykonywana jest głęboka wertykulacja trawnika. Pionowe, głębokie cięcie wykonuje się przy użyciu specjalnych wertykulatorów wyposażonych w ostre noże zamontowane na obrotowych bębnach.

Wertykulacja trawnika – co to?

  • Wertykulacja trawy to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który poprzedza inne czynności, mające na celu przerzedzenie posiewu czy poprawę wyglądu trawnika.
  • Wertykulacja niezbędna do prawidłowego rozwoju korzeni oraz lepszej przyswajalności wody i składników mineralnych.
  • Głęboka wertykulacja trawy przeprowadzana jest za pomocą skaryfikatorów i dzięki niej możliwe jest napowietrzenie trawnika, usunięcie chwastów i użyźnienie ziemi.
wertykulacja trawnika kiedy
Przed przystąpieniem do wertykulacji musisz dokładnie oczyścić trawnik, usuwając gałęzie, kamienie itp.

Jak wertykulować trawnik?

Skoro już wiesz, na czym polega wertykulacja trawnika, powinieneś sprawdzić, w jaki sposób ją prawidłowo wykonać. Nie jest to trudne zadanie, jednak trzeba pamiętać o kilku, elementarnych zasadach. Przed przystąpieniem do wertykulacji musisz dokładnie oczyścić trawnik, usuwając gałęzie, kamienie itp. Następnie, możesz przystąpić do cięcia darni na wysokości ok. 3 cm. Optymalnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wertykulacji wzdłuż i wszerz darni.

Po wykonaniu wertykulacji należy usunąć z trawnika wyciągnięty wcześniej materiał organiczny. Resztki trawy i mchu można po prostu zgrabić. Warto również obejrzeć oczyszczony trawnik w poszukiwaniu niekoniecznie mile widzianych na nim roślin, takich jak mlecze czy inne chwasty, a następnie je usunąć.

Jak wertykulować trawnik?

  • Podstawą zabiegu jest usunięcie elementów, które mogłyby uszkodzić noże wertykulatorów.
  • Cięcie należy wykonać na kilkucentymetrowej wysokości trawy, w tzw. „szachownicę”.
  • Po wykonaniu zabiegu należy usunąć resztki mchu i trawy np. przy pomocy grabi.
  • Po wertykulacji lepiej widać mlecze i inne rośliny niebędące trawą, dzięki czemu można łatwo je usunąć z trawnika.
kiedy wertykulacja trawnika
Zabieg pielęgnacyjny najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną.

Wertykulacja trawnika – kiedy po zimie?

Wertykulację trawnika możesz wykonać na przełomie marca i kwietnia. Podłoże powinno być suche i dokładnie oczyszczone. Jeśli Twój trawnik rośnie krócej niż dwa lata, zrezygnuj z zabiegu, gdyż cięcie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia młodej darni.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy robić wertykulację, gdy przegapiłeś wykonanie tego zabiegu na wiosnę i martwisz się, że Twój trawnik nie utrzyma się w dobrej kondycji, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wertykulację trawy możesz też wykonać na przełomie sierpnia i września. Pamiętaj jednak, że optymalny efekt uzyskasz tylko wtedy, gdy zetniesz trawę, rosnącą na suchym podłożu.

Wertykulacja trawnika – kiedy po zimie?

  • Zabieg pielęgnacyjny najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, jednak warto pamiętać, że darń powinna mieć co najmniej dwa lata.
  • Wertykulację można robić wiosną – na przełomie marca i kwietnia lub na jesieni – pod koniec sierpnia lub na początku września.
  • Najlepszy efekt wertykulacji przyniesie wykonanie jej na suchym podłożu.
wertykulacja trawnika kiedy po zimie
Optymalnym okresem dla wertykulacji trawy jest początek wiosny.

Wertykulacja trawnika – kiedy?

Choć wertykulację trawnika można wykonać wiosną albo jesienią, najlepiej zdecydować się na ten pierwszy termin. Dlaczego? W marcu lub na początku kwietnia, po pierwszym koszeniu łatwiej jest zauważyć suche, zniszczone źdźbła i gruby filc. Pominięcie zabiegu pielęgnacyjnego może doprowadzić do ograniczenia dostępu do świeżego powietrza oraz zablokowania przepływu wody. Jak często należy wykonywać wertykulację trawy? Zabieg powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w roku.

Kiedy wertykulacja trawnika przyniesie najlepsze efekty? Zabieg ten wykonuje się po pierwszym koszeniu darni. Zarówno przed, jak i po zabiegu należy zadbać o dokładne oczyszczenie trawy. Kolejnym, istotnym elementem jest cykliczne nawadnianie trawnika.

Wertykulacja trawnika – kiedy?

  • Optymalnym okresem dla wertykulacji trawy jest początek wiosny, a wykonanie zabiegu należy poprzedzić usunięciem gałęzi, kamyków i innych zanieczyszczeń z trawnika.
  • Ten zabieg pielęgnacyjny można wykonywać raz do roku po pierwszym koszeniu trawnika.
  • Gdy gleba stanie się bardzo sucha, należy powtórzyć cięcie darni.
wertykulacja trawy
Wertykulacja to wstęp do innych zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. aeracji i piaskowania.

Co po wertykulacji?

Wertykulacja przygotowuje trawę pod inne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich jest posypywanie powierzchni darni piaskiem. Zabieg przyczynia się do polepszenia właściwości gleby, a w konsekwencji rozrostu korzeni. Po wertykulacji możesz też wykonać aerację, czyli polegający na dostarczeniu tlenu do gleby.

Warto wiedzieć, że po przeprowadzeniu wertykulacji powinno się utrzymywać trawnik w lekko wilgotnym stanie przez kilka dni. Następnie można przeprowadzić nawożenie trawy w celu przyspieszenia jej wzrostu i regeneracji. Po wertykulacji można też zająć się dosiewaniem trawy, gdyż po wykonaniu tego zabiegu wejdą one w grunt na odpowiednią głębokość.

Co po wertykulacji?

  • Wertykulacja to wstęp do innych zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. aeracji i piaskowania.
  • Aeracja polega na dostarczeniu tlenu do gleby i umożliwia krzewienie się trawy.
  • W przypadku ewentualnych ubytków można przeprowadzić dosiew, wspomagając wzrost darni odpowiednim nawozem.

Podsumowując, wertykulację trawnika można przeprowadzać na przełomie marca i kwietnia oraz na przełomie sierpnia i września, najlepiej po pierwszym koszeniu darni. Zabieg ten należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, a po jego wykonaniu warto zadbać o cykliczne nawadnianie trawnika. Po wertykulacji można wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak posypywanie powierzchni darni piaskiem, nawożenie, dosiewanie trawy czy aerację.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 29 luty 2024 11:03
komentarz /( 1 )
  • Andrzej W.
    Andrzej W.

    czwartek, 25 kwiecień 2024 09:06

    wertykulacja trawnika to bardzo przydatna czynność, dzięki niej trwa wygląda niczym zielony dywan. Serio ludzie! wertykulujcie trawnik!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.