Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? Najlepsze pomysły na palisady - dekoportal.pl

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? Najlepsze pomysły na palisady

08 Lis 2022 / Napisał  / Porady
 obrzeża ogrodowe pomysły
Obrzeża do ogrodu – niepozorny detal, który może w wyjątkowy sposób zmienić każdy ogród.

Oddzielają poszczególne elementy krajobrazu, porządkują przestrzeń, trzymają w ryzach niepokorną roślinność, a dodatkowo tworzą niepowtarzalną dekorację ogrodu. Wiesz już, o czym mowa? Obrzeża do ogrodu – niepozorny detal, który może w wyjątkowy sposób zmienić każdy ogród. Podpowiadamy, z czego i jak zrobić obrzeża w ogrodzie oraz przedstawiamy najciekawsze pomysły.

O czym przeczytasz w artykule?

Obrzeża ogrodowe – pomysły

Wybierając obrzeża do ogrodu musisz w pierwszej kolejności ustalić, jakie przestrzenie planujesz oddzielić. Nie każdy rodzaj obrzeża sprawdzi się w konkretnym miejscu. Wybierając obrzeża ogrodowe, pomysły dostosuj też rodzaju roślin, a także stylu ogródka.

Do oddzielenia trawnika lepsze będzie niskie obrzeże z trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne, do których może dojść podczas koszenia. Natomiast rabaty kwiatowe obsadzone dużymi roślinami lepiej będzie oddzielić wysokimi palisadami, które mogą równocześnie być np. wsparciem dla pnączy.

Zastanawiasz się, z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? Pewnie ucieszysz się na wieść, że możesz wykorzystać niemal wszystko! Jeśli jesteś zwolennikiem natury i ekologii, wybierz polne kamienie, głazy, wiklinę, drewniane pnie lub plastry, albo korę.

Fanów recyklingu może zainteresować pomysł na obrzeża w ogrodzie wykonane ze starych opon, szklanych butelek lub słoików. Elementem przyciągającym wzrok będą obrzeża do ogrodu zrobione z materiałów porozbiórkowych, takich jak stare cegły, dachówki, czy fragmenty ogrodzenia.

Ponadczasowy i trwały pomysl na obrzeża w ogrodzie to beton i metal. To materiały odporne na zmienne warunki atmosferyczna, a zarazem dające możliwość dostosowania ich kształtu i rozmiaru.

Na uwagę zasługują również gabiony, czyli dwie „ścianki” z metalowej siatki oraz wypełniające je kamienie. Dobry pomysł na obrzeża w ogrodzie to metalowe, betonowe lub plastikowe palisady imitujące inne tworzywo, np. drewno, czy kamień.

Jeśli nie możesz zdecydować, z czego zrobić obrzeża w ogrodzie, pozwól sobie na eklektyzm! Baw się wzorami i kolorami, łącz pozornie niepasujące tworzywa. Stworzysz w ten sposób niepowtarzalny ogród wyrażający wyjątkowy charakter właściciela.

Gdy już określisz, jakie powierzchnie i strefy masz zamiar oddzielić oraz wybierzesz najlepsze dla siebie obrzeża do ogród, przejdź do kolejnego etapu, czyli do ich montażu. Jak zrobić obrzeża w ogrodzie, by były estetyczne, praktyczne, a przede wszystkim trwałe?

Zwróć uwagę na jakość materiału, z którego jest palisada. Pamiętaj, aby obrzeże metalowe do trawnika wykonane było ze stali nierdzewnej i ocynkowanej, co spowolni korozję, a tym samym przedłuży jej trwałość. Wybierając drewniane obrzeża do ogrodu, zabezpiecz je odpowiednimi środkami impregnującymi.

Zadbaj o to, by obrzeża były stabilnie i głęboko wkopane. Wbijając w ziemię śledzie, kotwy, kołki lub kolce palisad, upewnij się, że są wbite mocno i na równi z powierzchnią obrzeża. W ten sposób ochronisz je przed uszkodzeniami mechanicznymi, a siebie – przed nieprzyjemnym spotkaniem z wystającymi elementami.

O czym pamiętać, wybierając obrzeża do ogrodu?

 • Wybierając obrzeża ogrodowe, pomysły dostosuj do rodzaju oddzielanych przestrzeni, rodzaju roślin i stylu ogródka.
 • Zadbaj o stabilny montaż poszczególnych elementów obrzeży.
 • Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu obrzeży – metalowe ocynkuj, drewniane zaimpregnuj.
z czego zrobić obrzeża w ogrodzie
Wybierając obrzeża do ogrodu musisz w pierwszej kolejności ustalić, jakie przestrzenie planujesz oddzielić.

Obrzeża betonowe w ogrodzie

Decydując się na obrzeża betonowe w ogrodzie otwierasz się na szereg różnorodnych możliwości. Beton to przecież nie tylko jednolite szare murki (choć mają one mnóstwo zalet). Na rynku dostępne są betonowe obrzeża do ogrodu w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Wszystkie z nich cechuje wyjątkowa trwałość, oporność na czynniki zewnętrzne i nieprzemijająca uniwersalność.

Najpopularniejszy pomysł na obrzeża w ogrodzie wykonane z betonu, to krawężniki i kostka brukowa. Mnogość form pozwala komponować obrzeża proste, półkoliste i wielokątne. Również ich wysokość bez trudu dostosujesz do konkretnych potrzeb.

Obrzeża betonowe w ogrodzie to również świetna opcja, gdy chcesz wszystko zrobić samodzielnie. To rozwiązanie pozwoli wykonać betonowe palisady własnoręcznie i dowolnie zmieniać ich kształt, wysokość oraz szerokość. Jak zrobić obrzeża w ogrodzie z betonu?

Wystarczy, że zmieszasz surowy beton z wodą i gotową mieszanką wypełnisz wybrane wcześniej formy. Świetnie sprawdzą się tu plastikowe opakowania po lodach, margarynie, czy denka plastikowych butelek. Napełnij formy mieszanką betonową, poczekaj aż zaprawa stężeje, wyjmij gotowe odlewy i ułóż je w wymyślonej przez siebie konfiguracji.

Obrzeża betonowe w ogrodzie? Najlepsze!

 • Obrzeża betonowe w ogrodzie to uniwersalne i trwałe rozwiązanie.
 • Betonowe palisady mają wiele kształtów i rozmiarów.
 • Obrzeża z betonu z łatwością wykonasz samodzielnie.
jak zrobić obrzeża w ogrodzie
Zadbaj o to, by obrzeża były stabilnie i głęboko wkopane.

Stare dachówki i cegła na obrzeża w ogrodzie

Tajemnicza, porośnięta mchem i przysypana starymi liśćmi sterta. Kanciasta i nieforemna. To stały element wielu przydomowych podwórek. Co tam się kryje? Najczęściej są to porozbiórkowe cegły i stare dachówki. Mamy pomysł, jak wykorzystać stare dachówki w ogrodzie! Stara cegła też znajdzie zastosowanie.

Obrzeża ze starej cegły czy dachówek to fantastyczne rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać dostępne materiały i nadać im nowe życie. Choć pojedyncze sztuki są dość kruche i łatwo je uszkodzić, to w odpowiednim układzie mogą stworzyć nie tylko solidne obrzeże do ogrodu, ale też niebanalną dekorację.

Cegła na obrzeża w ogrodzie będzie się dobrze komponować zarówno z metalem, jak i kamieniem, czy drewnem. Świetnie sprawdzi się do oddzielenia rabatek obsadzonych niskimi kwiatami. Nie polecamy jej jednak do trawników – obrzeża ze starej cegły są dość kruche, więc kosiarka może łatwo je uszkodzić. Dobry pomysl na obrzeża w ogrodzie dla wysokich roślin, to klimatyczny, nieregularny murek z poukładanych bez zaprawy cegieł.

Stare dachówki, podobnie jak cegły, również są podatne na kruszenie. Jest jednak sporo pomysłów na to, jak wykorzystać stare dachówki w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się jako ozdobne podłoże na skalniak. Poukładane na płasko, stare dachówki stworzą uroczy, poprzerastany roślinami murek. Połamane sztuki wkop w ziemię i uzupełnij pokruszoną cegłą lub kamieniem ozdobnym – stworzysz w ten sposób malowniczą ścieżkę ogrodową.

Stare cegły i dachówki ozdobią ogród

 • Niskie obrzeża ze starej cegły sprawdzą się do oddzielenia niskopiennych roślin. Partie z wysokimi roślinami oddziel ceglanym murkiem.
 • Poprzerastane kwiatami murki, nieregularne ścieżki, czy ozdobne podłoże skalniaków – oto gotowy pomysł na to, jak wykorzystać stare dachówki w ogrodzie.
z czego zrobić obrzeża trawnikowe
Cegła na obrzeża w ogrodzie będzie się dobrze komponować zarówno z metalem, jak i kamieniem, czy drewnem.

Obrzeże metalowe do trawnika

Obrzeża do ogrodu pełnią określone funkcje: mają porządkować i oddzielać poszczególne strefy ogrodu, mogą być podporą dla roślin, a przy okazji ozdabiają przestrzeń. Trochę inaczej sprawa się przedstawia, gdy chodzi o trawnik. Obrzeża trawnikowe mają być przede wszystkim praktyczne.

Najlepszym rozwiązaniem będzie więc obrzeże metalowe do trawnika w formie profili aluminiowych lub wykonanych ze stali nierdzewnej. Ten rodzaj obrzeży występuje w postaci elastycznej i sztywnej, z łatwością więc dopasujesz je do swojego ogrodu.

Obrzeże metalowe do trawnika ułóż na płasko i zabezpiecz kotwami, a stworzysz w ten sposób estetyczną granicę trawnika, po której bez obaw możesz jeździć kosiarką. Pamiętaj, aby metal był zabezpieczony przed korozją i rdzewieniem!

Możesz również wykorzystać obrzeże metalowe do trawnika jako wyższą palisadę: wystarczy, że zamontujesz je pionowo. W ten sposób oddzielisz grządki warzywne, czy rabaty kwiatowe. Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ wąska krawędź może skaleczyć.

Obrzeże metalowe – najlepsze do trawnika:

 • Wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
 • Estetyczne i łatwe w montażu.
 • Może być montowane jako pozioma listwa, albo pionowa palisada.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 08 listopad 2022 08:21
komentarz /( 1 )
 • Lilka3
  Lilka3

  wtorek, 08 listopad 2022 09:00

  ze starej dachówki? kurcze, świetny pomysł! nie pomyślałabym

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.