Zielona woda w basenie? Sprawdź, co robić! - dekoportal.pl

Zielona woda w basenie? Sprawdź, co robić!

16 Maj 2023 / Napisał  / Porady
zielona woda w basenie domowe sposoby
W okresie wakacyjnym wielu z nas mierzy się z uporczywym problemem, jakim jest zielona woda w basenie.

W okresie wakacyjnym wielu z nas mierzy się z uporczywym problemem, jakim jest zielona woda w basenie. Domowe sposoby i wyszukane środki chemiczne to element codziennej walki o przejrzystą taflę przydomowych kąpielisk. Uruchamiamy sitka, pompy, filtry, chlor i wiele innych metod, które zajmują więcej czasu, niż sama kąpiel. Kiedy i dlaczego pojawia się zielona woda w basenie? Co zrobić, żeby temu zapobiec i czy jest to w ogóle możliwe?

O czym przeczytasz w artykule?

Brudna woda w basenie: zielona, brązowa i z osadem

Czemu tak ważny jest dla nas kolor, jaki ma woda w basenie? Zielona, czy żółta barwa nas odstręcza. Jak to się dzieje, że tak bardzo odechciewa nam się kąpieli, gdy widzimy zielony osad na dnie basenu, a bez wahania zanurzamy się w jeziorze, stawie i rzece? Czyżbyśmy byli nietolerancyjni dla żyjątek w naszych prywatnych podwórkowych pływalniach?

Prawdopodobnie właśnie o to chodzi: skoro inwestujemy niemałe pieniądze w zakup lub budowę przydomowego kąpieliska, marzy nam się krystalicznie czysta i przejrzysta woda w basenie. Zielona i rdzawa barwa jest akceptowalna wszędzie indziej, ale nie na własnym podwórku. Nic więc dziwnego, że szukamy sprawdzonych sposobów na oczyszczenie tej przestrzeni.

Woda zielona w basenie jest nie tylko nieestetyczna, lecz także niezdrowa, szczególnie dla delikatnej skóry dzieci i osób z problemami skórnymi. Jeśli więc zobaczysz nieklarowny kolor lub zielony osad na dnie basenu, lepiej zrezygnuj z kąpieli i jak najszybciej zajmij się czyszczeniem domowej pływalni.

Wakacyjny koszmar – woda zielona w basenie

 • Przydomowa mała pływalnia jest naszą dumą i ozdobą podwórka. Nic więc dziwnego, że przeszkadza nam zielona woda.
 • Poszukiwanie najlepszych sposobów na to, jak pozbyć się zielonej wody w basenie jest czasochłonne, ale konieczne.
 • Dla osób z chorobami skóry dużym problemem jest zielona woda w basenie. Domowe sposoby oczyszczania i użycie odpowiednich środków chemicznych zapewnią higieniczną czystość i estetyczny wygląd wody.
woda zielona w basenie
Woda zielona w basenie jest nie tylko nieestetyczna, lecz także niezdrowa.

Dlaczego woda w basenie jest zielona?

Instalujesz nowy basen, napełniasz go czyściutką wodą, czekasz, aż promienie słońca nieco ją ogrzeją i nareszcie! Można się kąpać! Ale zaraz. Co to? Zielona woda w basenie! Co zrobić? I dlaczego tak się stało?

Prawdopodobnie użyto za mało chemii basenowej lub system filtracyjny okazał się niedostateczny. W takiej sytuacji na pytanie „dlaczego woda w basenie jest zielona” jest jedna krótka odpowiedź: glony. Te niewielkie rośliny błyskawicznie pojawiają się w dobrze nasłonecznionych zbiornikach na skutek zaburzenia równowagi makroelementów zawartych w wodzie.

Zielona woda – wróg, czy stały bywalec basenów?

 • Niedostateczna filtracja i nieodpowiednio użyta chemia basenowa to odpowiedź na pytanie „dlaczego woda w basenie jest zielona”.
 • Dobrze nasłonecznione zbiorniki wodne szybko atakowane są przez glony.
 • Pojawienie się glonów w basenie to powszechne i zupełnie naturalne zjawisko.
woda w basenie zielona
Przydomowa mała pływalnia jest naszą dumą i ozdobą podwórka.

Chemia nie działa? Zielona woda w basenie po dodaniu chloru

Co w sytuacji, gdy naszym problemem jest zielona woda w basenie po dodaniu chloru? Generalnie nie powinno dojść do takiego zjawiska, jeśli chemię wrzucono do czystej wody i dawkowanie było odpowiednie. Niestety w tym przypadku teoria rzadko znajduje odzwierciedlenie w praktyce.

W wielu regionach Polski woda – zarówno ta ze studni, jak i z wodociągu, ma bardzo wysoką zawartość żelaza, co wpływa na jej żółte, a nawet brązowe zabarwienie. Często chcemy oczyścić, czy raczej „odbarwić” zażelazioną wodę, dodając do niej chloru. Efek? Ciecz zmienia kolor z żółtego na zielony.

 • Zielona woda w basenie po dodaniu chloru to naturalne i nieuniknione zjawisko, gdy woda ma wysoką zawartość żelaza. Przed dodaniem chloru jest rdzawa, a po dodaniu chemii zmienia barwę na zielonkawą.
zielona woda w basenie co zrobić
Dobrze nasłonecznione zbiorniki wodne szybko atakowane są przez glony.

Profilaktyka, czyli co zrobić, żeby woda w basenie nie była zielona

Nie zalewać basenu zażelazioną wodą, regularnie odławiać zabrudzenia sitkiem, dbać o dostateczną filtrację, kontrolować współczynnik pH i uzupełniać chemię basenową w odpowiednich dawkach. Recepta na to, co zrobić, żeby woda w basenie nie była zielona wydaje się banalnie prosta. Rzeczywistość jednak bezwzględnie weryfikuje te założenia.

Niekiedy walka o krystaliczną wodę jest po prostu z góry przegrana. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy naprawdę solidnego systemu pomp i filtrów. W takiej sytuacji, zamiast zastanawiać się co na zieloną wodę w basenie i testować domowe sposoby, lepiej będzie zainwestować w profesjonalny sprzęt filtrujący. Albo po prostu pogodzić się z takim, a nie innym kolorem wody.

 • Działania profilaktyczne, takie jak odławianie zabrudzeń, stałe filtrowanie i uzupełnianie chemii basenowej mogą być skuteczne, ale wymagają regularności i pochłaniają ogromnie dużo czasu oraz energii.
co zrobić żeby woda w basenie nie była zielona
Niekiedy walka o krystaliczną wodę jest po prostu z góry przegrana.

Zielona woda w basenie: domowe sposoby

Każdy właściciel małej przydomowej pływalni ma z pewnością swoje sprawdzone metody na problem, jakim jest zielona woda w basenie. Jak oczyścić powierzchnię zbiornika oraz wodę na własną rękę? Niektórzy używają w tym celu mopa i siatki. Inni kupują lub konstruują domowej roboty odkurzacz do basenu.

Istnieje jeszcze jeden, niemal magiczny patent. Jest nim witamina C. Wystarczy dużą dawkę kwasu askorbinowego rozmieszać z wodą w wiadrze i wlać powstały płyn do basenu na zieloną wodę. Zawartość żelaza zostanie w mgnieniu oka obniżona, a nasza podwórkowa pływalnia będzie kusić przejrzystością i czystością.

Wszystkie te heroiczne sposoby na to, jak pozbyć się zielonej wody w basenie są godne wypróbowania i w pewnym stopniu będą skuteczne. Uczciwie jednak ostrzegamy, że zazwyczaj nie dają one w pełni zadowalającego i długotrwałego efektu. W takim razie co zrobić, żeby woda w basenie nie była zielona? Najlepiej będzie zaopatrzyć się w profesjonalny system filtrujący oraz solidny zapas chemii basenowej.

Zielona woda w basenie – jak oczyścić ją domowymi sposobami?

 • Wymyj dno i ścianki mopem, a następnie zbierz unoszące się osady sitkiem.
 • Wypróbuj odkurzacz do basenu, który zassie zanieczyszczenia i wyleje je wraz z wodą poza basen.
 • Rozpuść w wiadrze sporą ilość witaminy C, wlej roztwór do basenu i patrz, jak woda staje się przejrzysta.
 • Przygotuj się na konieczność wielokrotnego powtarzania tych zabiegów.
zielona woda w basenie jak oczyścić
Rozpuść w wiadrze sporą ilość witaminy C, wlej roztwór do basenu i patrz, jak woda staje się przejrzysta.

Jak pozbyć się zielonej wody w basenie?

Czy istnieje coś, co na zieloną wodę w basenie będzie naprawdę skuteczne i rozwiąże ten problem raz na zawsze? Niestety nie. W marketach i sklepach branżowych znajdziesz co prawda specjalistyczne tabletki lub płyn do basenu na zieloną wodę, ale ich jednorazowe użycie z pewnością nie wystarczy.

Co zrobić, jeśli wypróbowałeś wszystkie opisane tutaj metody, a wciąż borykasz się z problemem, jakim jest zielona woda w basenie? Domowe sposoby i chemia basenowa nie radzą sobie z zabrudzeniami? W takiej sytuacji najrozsądniej będzie spuścić całą wodę, dokładnie wyszorować zbiornik, zalać go od nowa i od samego początku dbać o jego czystość.

 • Nikt jeszcze nie opatentował czegoś, co na zieloną wodę w basenie byłoby idealnym, jednorazowym i w pełni skutecznym rozwiązaniem. Podstawą czystej wody w basenie jest prawidłowa filtracja i odpowiednie dawkowanie chemii basenowej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 16 maj 2023 16:12

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.