Rozstaw halogenów w suficie – PORADNIK - dekoportal.pl

Rozstaw halogenów w suficie

– PORADNIK
03 Mar 2022 / Napisał  / Porady
co ile halogeny w suficie podwieszanym
Sufit podwieszany z halogenami wciąż pozostaje popularnym rozwiązaniem.

Sufit podwieszany z halogenami wciąż pozostaje popularnym rozwiązaniem. Pozwala zamaskować pewne niedoskonałości w domu, a poza tym umożliwia wykorzystanie wielu punktów świetlnych. Zastanawiasz się, co ile halogeny w suficie podwieszanym umieścić, żeby wyglądały estetycznie i pełniły praktyczne funkcje? Podpowiadamy, jak zdecydować o odpowiedniej odległości między punktami świetlnymi.

O czym przeczytasz w artykule?

Odpowiednie rozmieszczenie halogenów w suficie – dlaczego jest ważne?

Punkty świetlne na suficie są świetnym sposobem, żeby stworzyć we wnętrzu klimatyczne oświetlenie. Pozwalają również precyzyjnie oświetlić nawet ogromne pomieszczenia. Dzięki punktom świetlnym masz szansę zadbać o właściwe oświetlenie stref, które najbardziej tego potrzebują, na przykład wyspy kuchennej. Żeby punkty świetlne na suficie dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być rozmieszczone w odpowiedni sposób.

Zbyt duży rozstaw halogenów w suficie niesie za sobą ryzyko, że pewne strefy pozostaną za słabo doświetlone. Powstaną również zacienione miejsca – mogą wyglądać nieestetyczne, ale przede wszystkim będą niepraktyczne.

Zastanawiając się, co ile halogeny w suficie podwieszanym rozmieścić, uważaj też na zbyt małe odległości. Duże natężenie punktów świetlnych na małej powierzchni może powodować zmęczenie wzroku. W zbyt jasnym pomieszczeniu trudno będzie wypocząć. Trzeba uważać na to rozwiązanie szczególnie w sypialni. Przebywanie przed snem w tak jasnym wnętrzu może się przyczynić do trudności z zasypianiem. Poza tym zbyt blisko siebie rozmieszczone halogeny to prosta droga do niepotrzebnego zwiększenia rachunków za energię elektryczną.

Właściwe rozmieszczenie halogenów w suficie – dlaczego ma znaczenie?

 • Odpowiedni rozstaw halogenów w suficie umożliwi Ci oświetlenie każdej strefy nawet w bardzo przestronnym pokoju,
 • Jeśli halogeny będą zbyt daleko od siebie, istnieje ryzyko powstania zacienionych miejsc,
 • Za blisko siebie umieszczone punkty świetlne przyczynią się do niepotrzebnego wzrostu opłat za energię elektryczną,
 • Zbyt mały rozstaw sprawi też, że oświetlenie będzie męczyło wzrok.
co ile halogeny led w suficie podwieszanym
Za blisko siebie umieszczone punkty świetlne przyczynią się do niepotrzebnego wzrostu opłat za energię elektryczną.

Co ile halogeny w suficie podwieszanym? Zwróć uwagę na ich funkcję

Rozmieszczenie halogenów w suficie powinno zależeć przede wszystkim od tego, jaką mają pełnić funkcję. Zastanów się, czy punkty mają być źródłem głównego światła? Jeśli tak, muszą być rozłożone dość gęsto, a przede wszystkim równomiernie. W taki sposób, żeby nie powstały zacienione przestrzenie.

Planujesz w pomieszczeniu jedną dużą lampę, która oświetli całą przestrzeń? Halogeny mogą w tym przypadku pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego. Pamiętaj jednak, że halogeny na suficie w salonie powinny znajdować się nie za blisko lampy, ponieważ da to nieprzyjemny efekt dla oczu, a poza tym umieszczenie ich obok jest zbędne z praktycznego punktu widzenia.

Punkty świetlne mogą mieć za zadanie doświetlenie konkretnego miejsca. To czasem przydatne, jeśli pomieszczenie jest dużych rozmiarów, a poza tym charakteryzuje się nietypowym kształtem. Mogą sprawdzić się między innymi we wnęce, ale też nad wyspą kuchenną. Dzięki halogenom będzie lepiej oświetlona, a to szczególnie ważne, jeśli ma pełnić funkcję blatu roboczego.

Od czego powinno zależeć rozmieszczenie halogenów w suficie?

 • Odległość między nimi powinna zależeć od funkcji, jaką będą pełnić,
 • Zastanów się, czy mają być głównym źródłem światła w pomieszczeniu – w tym przypadku powinno być ich więcej,
 • Mogą być też dodatkowym źródłem światła, na przykład doświetlającym wyspę kuchenną lub wnękę.
jak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym
Punkty świetlne mogą mieć za zadanie doświetlenie konkretnego miejsca.

Rozstaw halogenów w suficie – co ile je montować, jeśli są głównym źródłem światła?

Zastanawiasz się, jak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest trudna. Pomieszczenia różnią się przecież od siebie nie tylko wielkością, lecz także kształtem. Ogólna zasada dotyczącego tego, ile halogenów na m2, mówi, żeby stosować około 7–8 punktów świetlnych na 3 m2.

Pytanie więc, co ile halogeny w suficie podwieszanym zastosować? Rozstaw halogenów w suficie zależy również od kąta świecenia. Szeroki daje rozproszone oświetlenie, natomiast wąski – skupione. Jeśli halogeny mają pełnić funkcję głównego źródła światła, warto wybierać spośród tych o większym kącie świecenia. Zwróć też uwagę na lumeny – im jest ich więcej, tym mocniejsze światło.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, jak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym, jest stworzenie sobie nawet w najprostszym programie graficznym rysunku pomieszczenia. Możesz zaznaczyć w nim miejsca na halogeny i biorąc pod uwagę kąt padania światła, zastanowić się, czy ich liczba będzie wystarczająca. Pamiętaj, że na kąt padania światła może też wpływać oprawa.

Rozstaw halogenów w suficie – jaki wybrać, jeśli to główne źródło światła?

 • Uznaje się, że warto stosować 7–8 punktów świetlnych na 3 m2,
 • Kształt pomieszczenia, a także kąt świecenia samych opraw sufitowych to ważne kryterium, jeśli marzą Ci się halogeny w suficie podwieszanym, zdjęcia przykładowych aranżacji mogą być pomocne w podejmowaniiu decyzji,
 • Halogeny mające być głównym źródłem światła, powinny mieć większy kąt świecenia – dzięki temu dadzą bardziej rozproszone oświetlenie.
co ile ledy w suficie podwieszanym
Halogeny mające być głównym źródłem światła, powinny mieć większy kąt świecenia.

Halogeny jako dodatkowe źródło światła – jakie odległości między nimi zachować?

Co ile halogeny LED w suficie podwieszanym zastosować, jeśli mają być dodatkowym źródłem światła? To zależy od miejsca, które ma być oświetlone. To malutka wnęka? Być może dosłownie jeden punkt świetlny wystarczy. To długa wyspa kuchenna? Potrzebne mogą być trzy halogeny.

W przypadku dodatkowego źródła światła również zwróć uwagę na kąt świecenia. Lepiej sprawdzą się punkty dające kierunkowe, mocne oświetlenie. Powinny więc mieć niewielki kąt świecenia – między 30 a 60°. Tak skoncentrowana wiązka światła na małą przestrzeń zapewni komfort, na przykład podczas przygotowywania posiłków na wyspie kuchennej.

Punktowe światło może być też zastosowane nad kanapą. Sprawdzi się do wyeksponowania zawieszonych tam obrazów. W tym przypadku odpowiedni będzie nieco większy kąt padania światła. Wszystko zależy jednak od wielkości dekoracji ściennych, a przede wszystkim od ich szerokości. To do nich dopasuj punkty świetlne na suficie.

Jak rozmieścić halogeny, które są dodatkowym źródłem światła?

 • W tym przypadku wszystko zależy od Twoich potrzeb, pomysłu, ale też wielkości oświetlanego miejsca – czasem wystarczy nawet jeden punkt świetlny,
 • Jeśli halogeny mają być dodatkowym źródłem światła, wybierz te o mniejszym kącie świecenia,
 • Możesz oświetlić nimi wyspę kuchenną, a także wyeksponować obrazy.
punkty świetlne na suficie
Punktowe światło może być też zastosowane nad kanapą.

Co ile LED-y w suficie podwieszanym?

Kiedy zastanawiasz się, co ile LED-y w suficie podwieszanym zastosować, weź pod uwagę wskazówki dotyczące halogenów. Zwróć też uwagę na lumeny, które wskazują, ile światła emituje lampa. Więcej lumenów potrzebujesz w kuchni, zwłaszcza w miejscu blatu roboczego. Mniej natomiast potrzeba w sypialni, gdzie oświetlenie służy przede wszystkim, kiedy wieczorem musisz znaleźć coś w szafie. Punkty świetlne na suficie nie przydadzą się np. do czytania. Tam wykorzystujesz przecież światło z lampki stojącej na szafce nocnej.

Zastanów się nad wykorzystaniem LED-ów z funkcją ściemniania. Przydadzą się zarówno w salonie, jak i sypialni. Pozwolą Ci stworzyć nastrojowe światło do odpoczynku. Dzięki nim zyskasz też w pokoju wygodne warunki do filmowego seansu.

Co ile LED-y w suficie podwieszanym?

 • Zastosuj się do wskazówek dotyczących halogenów,
 • Przed wybraniem LED-ów sprawdź lumeny,
 • Możesz zdecydować się na LED-y z funkcją ściemniania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 23 kwiecień 2024 14:06
komentarz /( 1 )
 • Tomasz
  Tomasz

  środa, 25 maj 2022 08:58

  bardzo ładna jest kuchnia z pierwszego zdjęcia. Ledy pięknie podkreślają ten styl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.