Na jakiej wysokości włącznik światła i gniazdka? - dekoportal.pl

Na jakiej wysokości włącznik światła i gniazdka?

16 Cze 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
Na jakiej wysokości włącznik światła i gniazdka?
Podpowiadamy, na jakiej wysokości włączniki i gniazdka powinny się znaleźć.

Na jakiej wysokości włącznik światła i gniazdka – to pytanie trzeba sobie zadać na wczesnym etapie remontu. Układ elementów będzie później trudno zmienić, a ma wpływ na komfort korzystania z oświetlenia i nie tylko. Podpowiadamy, na jakiej wysokości włączniki i gniazdka powinny się znaleźć.

O czym przeczytasz w artykule?


Na jakiej wysokości włącznik światła? Poznaj podstawowe zasady

W każdym pomieszczeniu znajduje się podstawowy włącznik światła. Na jakiej wysokości należy go zamontować? Musisz umieścić go w takim miejscu, żeby zapewniał wszystkim domownikom wygodę. Przyjmuje się, że dobra wysokość włącznika światła to 110–130 cm od podłogi. W starym budownictwie element był najczęściej umieszczany jeszcze wyżej! Było to nawet około 160 cm od podłogi.

Możesz spotkać się z opiniami, że wygodniej jest, gdy włącznik znajduje się niżej niż 110 cm od podłogi. Dlaczego? Żeby skorzystać z elementu zamontowanego na wysokości 90 cm od podłogi, nie musisz właściwie unosić dłoni. Poza tym włącznik staje się bardziej dostępny dla dzieci oraz dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tak niski montaż nie przypadnie jednak do gustu każdemu – wysokość elementu musisz dopasować do potrzeb i upodobań wszystkich domowników.

  • Zastanawiając się, na jakiej wysokości włącznik światła zamontować, weź pod uwagę potrzeby rodziny. Poleca się montaż 110–130 cm od podłogi, ale są sytuacje, w których odległość 90 cm okaże się wygodniejsza.
Na jakiej wysokości włącznik światła i gniazdka?
Przyjmuje się, że dobra wysokość włącznika światła to 110–130 cm od podłogi.

Na jakiej wysokości gniazdka w pokojach? Nasze wskazówki

Odpowiednia liczba i właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych przekładają się na komfort domowników. Musisz również zadbać o odpowiednią odległość kontaktów od podłogi. Na jakiej wysokości gniazdka w pokojach zamontować?

W starym budownictwie gniazdka elektryczne montowano na różnych wysokościach. Czasem w obrębie jednego pomieszczenia stosowano kilka rozwiązań. Bywa, że gniazdka znajdują się nawet na trzech różnych wysokościach, co wygląda na nieprzemyślane. Kontakty zamontowane w dużej odległości od podłogi mogą być w niektórych sytuacjach wygodne, jednak zabierają nieco estetyki. Na jakiej wysokości gniazdka okażą się wygodne i jednocześnie będą dobrze wyglądać?

Zalecany jest montaż gniazdek 30 cm nad podłogą. Taka wysokość sprawdzi się w salonie, korytarzu i pokoju dziennym. Musisz wiedzieć, że czasem w domowym biurze dodatkowe gniazdka znajdują się na wysokości około 70–80 cm. Wynika to z faktu, że niektóre biurka są wyposażone w udogodnienie w postaci gniazdek. Dzięki nim nie musisz się schylać, żeby szybko podłączyć telefon czy słuchawki do ładowania.

  • Gniazdka w pokojach zamontujesz około 30 cm nad podłogą. Wyżej możesz mieć natomiast dodatkowo kontakt wbudowany w biurko.
Na jakiej wysokości włącznik światła i gniazdka?
Zalecany jest montaż gniazdek 30 cm nad podłogą.

Gniazdka i włączniki – na jakiej wysokości w kuchni i łazience?

Kuchnia i łazienka to specyficzne pomieszczenia, jeśli chodzi o wysokość gniazd. Włączniki światła zamontujesz w nich natomiast na takiej samej wysokości jak w przypadku pozostałych pomieszczeń. Co z kontaktami?

Zastanawiając się, na jakiej wysokości gniazdka w kuchni zamontować, weź pod uwagę, z jakich urządzeń będziesz korzystać. Ważne są kontakty nad blatem. To właśnie do nich podłączysz czajnik, ekspres do kawy, mikser czy kuchenkę mikrofalową.

Gniazda w kuchni nie mogą znajdować się zbyt wysoko nad blatem. Niektóre sprzęty, na przykład grill elektryczny czy toster, mogą mieć krótki przewód. Wysoko umieszczone gniazdo utrudni w takim przypadku ich podłączenie.

Zaleca się, żeby wysokość gniazda elektrycznego nad blatem wynosiła 10 cm. Dzięki temu zyskasz komfortowe warunki podczas podłączania niewielkich sprzętów. Poza tym, na przykład czajnik elektryczny może skutecznie zasłonić gniazdko, które nie jest przecież najbardziej estetycznym elementem aranżacji.

W kuchni potrzebne są jeszcze gniazda na większe urządzenia, na przykład lodówkę. Kontakt do podłączenia tego sprzętu powinien znaleźć się na wysokości nie mniejszej niż 30 cm. Dzięki temu będzie zabezpieczony w przypadku zalania.

Na jakiej wysokości gniazdka w łazience powinny się znajdować? W tym pomieszczeniu również będziesz podłączać mniejsze sprzęty. Golarka, suszarka do włosów, prostownica – na te urządzenia potrzebujesz kontaktów. Na mniejsze sprzęty przeznaczone do stylizacji włosów czy brody warto zaplanować gniazdko w pobliżu lusterka, w bezpiecznej odległości od zlewu. Wysokość kontaktu od podłogi może wynosić około 100 cm.

Wysokość włącznika światła i gniazdek w kuchni i łazience – jaka powinna być?

  • Włączniki światła sprawdzą się na takiej samej wysokości jak w pozostałych pomieszczeniach.
  • Pamiętaj o kontakcie 10 cm nad blatem w kuchni – sprawdzi się do podłączenia czajnika elektrycznego czy ekspresu do kawy.
  • Gniazdo do lodówki powinno znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 30 cm.
  • W łazience zamontuj kontakt na wysokości około 100 cm – posłuży Ci do podłączenia urządzeń do stylizacji włosów.
Na jakiej wysokości włącznik światła i gniazdka?
Gniazda w kuchni nie mogą znajdować się zbyt wysoko nad blatem.

Na jakiej wysokości włącznik światła przy łóżku zamontować?

W sypialni oprócz głównego źródła światła są również lampki nocne lub zastępujące je kinkiety. Włącznik do lampy umieszczonej w centralnej części pomieszczenia powinien znajdować się na wysokości około 110–130 cm jak w innych pokojach. Jeśli będziesz mieć lampki z włącznikiem na kablu, nie musisz zastanawiać się nad włącznikiem przy łóżku. Inaczej jest w przypadku kinkietów mocowanych do ściany.

Na jakiej wysokości włącznik światła przy łóżku zamontować? Optymalna wysokość to 50–60 cm. Dzięki takiemu umieszczeniu włącznika będzie Ci wygodnie do niego sięgnąć z pozycji leżącej. Możesz tuż obok niego lub pod nim przymocować też gniazdo elektryczne. Jeśli będzie ustawione niżej, trzeba będzie się do niego schylać, żeby podłączyć telefon do ładowania.

  • Przy łóżku sprawdzi się włącznik na wysokości 50–60 cm. Możesz obok niego zamontować też gniazdo elektryczne – dzięki temu nie trzeba będzie schylać się, żeby podłączyć smartfon do ładowania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:11

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.