Jak ustawić biurko w pokoju dziecka? 7 Zasad, które musisz znać! - dekoportal.pl

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka? 7 Zasad, które musisz znać!

24 Mar 2019 / Napisała  / Porady
biurko dla nastolatka, biurko do nauki dla nastolatka, jak ustawić biurko w domu
Nowczesna aranżacja biurka w pokoju nastolatka

Pokój dziecka musi spełniać kilka funkcji. Jest miejscem zabaw, nauki i odpoczynku jednocześnie, dlatego zagospodarowanie tej przestrzeni może Ci sprawić nieco trudności. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w tym pomieszczeniu jest biurko. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ustawić niezbędny mebel, żeby wnętrze pozostało funkcjonalne.

O czym przeczytasz w artykule?

Parapet jako biurko – funkcjonalne rozwiązanie do małego pokoju

Nie ulega wątpliwości, że światło dzienne pomaga się skoncentrować, dlatego warto ustawić biurko w taki sposób, żeby korzystać z dobroci delikatnych promieni słonecznych. Najlepszym na to sposobem będzie zagospodarowanie parapetu, jeśli jest wystarczająco szeroki. To rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety – poznaj je!

Zdecydowaną korzyścią zaaranżowania parapetu na biurko jest zaoszczędzenie przestrzeni – to ważne, jeśli pokój dziecka nie jest zbyt duży i ciężko byłoby w nim znaleźć miejsce na tradycyjny, duży mebel. Dostęp do światła naturalnego przez cały dzień to także zaleta tego rozwiązania – Twoja pociecha zdecydowanie łatwiej skoncentruje się na swoich zadaniach niż przy lampie. Na niewielkiej przestrzeni zmieścisz dwa biurka – to wyjątkowo praktyczne, jeśli dzieci mieszkają w jednym pokoju i do tej pory musiały dzielić mebel przydatny podczas odrabiania prac domowych.

Wygospodarowane na parapecie biurko w pokoju dziecka ma także pewne wady. Jedną z nich jest ograniczona ilość miejsca na blacie – może się zdarzyć, że przestrzeń jest na tyle wąska, że zmieszczą się na niej książki i zeszyty, ale ustawienie laptopa będzie znacznie utrudnione. Zauważalną niekorzyścią są także zbyt intensywne promienie słoneczne, które latem mogą oślepiać i znacząco utrudniać czytanie. Ten problem bez trudu rozwiążesz – wystarczy, że pokój dziecka uzupełnisz funkcjonalnymi roletami.

 • Zaaranżowanie parapetu na biurko pozwoli dziecku korzystać przez cały dzień z naturalnego światła, a Tobie zaoszczędzić przestrzeń w niewielkim pokoju. Rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad – miejsce na blacie może być znacząco ograniczone, a promienie słoneczne będą utrudniać czytanie, jeśli nie zadbasz o praktyczne przesłony okienne.
biurko pod oknem, biurko dla dziecka, biurko w pokoju dziecka
Najlepszym miejscem na biurko w pokoju dziecka jest strefa pod oknem

Biurko w pokoju dziecka – ukryj go pod łóżkiem!

Wielu rodziców decyduje się na piętrowe łóżko, jeśli ma dwójkę pociech i ograniczoną przestrzeń. Problem niewielkiego pokoju dotyczy także Ciebie i zastanawiasz się, jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Wykorzystaj łóżko na antresoli, które łączy w sobie funkcję miejsca do spania oraz do nauki. Jak to możliwe i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli pokój dziecka nie jest zbyt duży?

Piętrowe łóżko pozwoli Ci optymalnie wykorzystać przestrzeń – na górze zapewnisz dziecku wygodne miejsce do spania, natomiast tuż pod nim znajdzie się biurko. Wielofunkcyjny mebel często występuje także w wersji z dodatkowymi półkami do przechowywania, miejscem na klawiaturę do stacjonarnego komputera oraz przestrzenią na drukarkę. Tak zaprojektowany element wyposażenia pozwoli Ci dostawić do pomieszczenia wyłącznie niewielką szafkę na ubrania i w ten sposób pozostawić dziecku dużą część pokoju na zabawę.

Nie da się jednak ukryć, że również łóżko na antresoli ma pewne wady. Jedną z najważniejszych jest utrudniony dostęp do naturalnego światła – właściwie bez stojących na blacie lamp dziecko nie będzie uczyło się w komfortowych warunkach. Może się również okazać, że Twoja pociecha nie polubi spania na wysokości, które wzbudzi w niej strach. Łóżka na antresoli z biurkiem to zazwyczaj rozwiązanie na kilka lat – są w większości zbyt krótkie dla nastolatka.

 • Świetnym pomysłem na zagospodarowanie niewielkiego pokoju dziecka jest ustawienie w nim łóżka na antresoli połączonego z biurkiem. Funkcjonalne rozwiązanie ma jednak wady, wśród których warto wymienić brak dostępu do naturalnego światła, a także strach pociechy przed spaniem na wysokości.

Narożne biurko – czy jest wygodne?

Jeśli pomysł z piętrowym łóżkiem nie spodobał się Twojemu dziecku, a przestrzeń w pokoju jest zbyt mała, żeby wstawić tradycyjne biurko, sprawdź ofertę narożnych modeli. Pamiętaj o dobraniu mebla i siedziska do wysokości pociechy – po przysunięciu się do biurka, nogi dziecka powinny tworzyć kąt prosty, łokcie leżeć na blacie, natomiast plecy powinny pozostać proste. Zwróć szczególną uwagę na regulowane modele. Wysokość takich biurek dobierzesz do wzrostu dziecka, dzięki czemu posłużą mu zdecydowanie dłużej.

Niewielki pokój dziecka wyposażony narożnym meblem stanie się bardziej funkcjonalny. Biurka, które ustawisz w rogu ściany, również mogą mieć wygodne półki, w których pociecha schowa, na przykład zeszyty. Decydując się na narożny model, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu go. Przykładowo – światło naturalne musi padać z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne.

 • Urządzając niewielki pokój dziecka, możesz zdecydować się na narożne biurko, które pozwoli Ci wykorzystać każdy zakamarek przestrzeni. Wybierz mebel z regulowaną wysokością – dzięki temu posłuży nie tylko maluchowi, lecz także nastolatkowi.
biurko narożne dla dziecka, biurko narożne do pokoju dziecięcego, biurko narożne do pokoju dziecka
W niewielkim pokoju dziecięcym sprawdzi się biurko narożne

Biurko na kółkach – nowoczesne, ale czy praktyczne?

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są także mobilne biurka. Dzięki kółkom możesz w dowolnym momencie przestawić mebel do wybranego pomieszczenia. Z pewnością dziecku spodoba się możliwość częstej zmiany miejsca do nauki, jednak pamiętaj, że mobilny model ma także wiele wad.

Po pierwsze, jest niestabilny, co sprawia, że wykonywanie prac plastycznych może być na nim znacznie utrudnione. Mobilne biurko w pokoju dziecka utrudni również korzystanie z komputera stacjonarnego – po podłączeniu urządzenia mebel straciłby swoją główną zaletę. Jeśli jednak zdecydujesz się na taki model, zwróć szczególną uwagę na kółka – niektóre z nich mogą bowiem rysować podłogę.

 • Mobilne biurko w pokoju dziecka może nie spełniać swoich zadań i dodatkowo rysować podłogę, jeśli wybierzesz nieodpowiednie kółka. Niestabilny mebel będzie się wciąż delikatnie poruszał, a to utrudni wykonywanie prac plastycznych lub korzystanie z komputera.
jakie biurko dla dziecka, gdzie dać biurko dziecka, jak ustawić biurko w pokoju dziecka
Aranżacja przestrzeni wokół biurka dla dziecka

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Zwróć uwagę na okno!

Zastanawiasz się, jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Chcesz, żeby korzystanie z mebla było dla pociechy przede wszystkim wygodne? Zadbaj o właściwe rozjaśnienie tej przestrzeni przy pomocy światła naturalnego, które pozytywnie wpływa na możliwość koncentracji.

Najlepszym sposobem będzie ustawienie biurka pod samym oknem, jednak wtedy trzeba zadbać o przesłonę okienną, która ochroni przed intensywnymi promieniami słonecznymi mogącymi oślepiać dziecko i utrudniać mu naukę. Nie stawiaj mebla naprzeciwko wnęki okiennej. Wydobywające się z niej światło spowoduje, że korzystanie z laptopa czy monitora komputera stacjonarnego nie będzie możliwe.

Bliskość do okna jest także ważna ze względu na zimowe dni – to właśnie wtedy światło naturalne ucieka niesamowicie szybko. Zadbaj o to, żeby towarzyszyło dziecku podczas odrabiania prac domowych jak najdłużej. Stawiając biurko blisko okna, nie zapomnij o tym, żeby pociecha samodzielnie nie blokowała sobie promieni, na przykład ręką, którą pisze.

 • Planując, jak ustawić biurko w pokoju dziecka, musisz wziąć pod uwagę okno. Wpadające przez nie światło może utrudniać korzystanie z komputera, jeśli wybierzesz dla mebla miejsce naprzeciwko wnęki.
gdzie postawić biurko dziecka, biurko koło okna, biurko pod oknem
Biurko dziecka powinno być dobrze oświetlone, najlepiej światłem dziennym

Biurko w pokoju dziecka – co powinno się na nim znaleźć?

Wiesz już, jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Teraz czas na zagospodarowanie przestrzeni na blacie i półkach! Najważniejszym elementem jest lampka – oczywiście powinna być postawiona po przeciwległej stronie do ręki, którą pisze pociecha.

Wybierając źródła światła, zwróć uwagę na to, żeby miało regulowane ramię – funkcja okaże się przydatna podczas wykonywania rysunków, rzeźb z plasteliny czy innych prac wymagających staranności oraz precyzji. Światło lampy nie powinno być zbyt żółte. Wpłynie bowiem na uspokojenie dziecka i przygotowanie do snu, zamiast dodanie mu energii, co jest ważne zwłaszcza zimą, kiedy już około godziny 16:00 zaczyna się robić ciemno. Żarówka nie może również świecić zbyt chłodnym, wręcz niebieskim światłem, które utrudni dziecku zaśnięcie, dlatego najlepsza będzie biała, neutralna barwa – oznacza się ją jako 4000K.

Zadbaj także o akcesoria, które sprawią, że utrzymanie porządku w strefie nauki będzie dla pociechy znacznie łatwiejsze. Na blacie biurka ustaw organizer na przybory szkolne, na przykład długopisy, ołówki i flamastry. Do szuflady schowaj rzadziej używane elementy wyprawki – farby akwarelowe, linijki czy cyrkiel. Pokój dziecka musi być wyposażony w ergonomiczne biurko, ale także pięknie ozdobiony, żeby spędzanie w nim czasu było przyjemne – zadbaj więc o ustawienie na blacie niewielkiej figurki nawiązującej do ulubionego filmu czy ukochanej bajki pociechy.

Biurko w pokoju dziecka – pamiętaj, żeby ustawić na nim:

 • Lampkę,
 • Organizer na długopisy i flamastry,
 • Dekorację w postaci figurki nawiązującej do ulubionej postaci pociechy.
biurko nowoczesne, biurko w stylu nowoczesnym, co na biurko dziecka
Lampka na biurku dziecka powinna znajdować się po przeciwnej stronie do ręki, którą pisze

Pokój młodzieżowy – jakie biurko sprawdzi się w nim najlepiej?

Pokój młodzieżowy wygląda nieco inaczej niż dziecięcy, a biurko często pełni w nim funkcję nie tylko przestrzeni do nauki, lecz także spędzania wolnego czasu, na przykład grania przez internet. Wybierz spośród większych mebli, na przykład narożnych z wysuwanym blatem. Dzięki temu na części biurka stanie na stałe komputer stacjonarny, natomiast pozostała powierzchnia posłuży do tworzenia projektów na plastykę. Nie zapomnij o dobraniu odpowiedniego siedziska – rewelacyjnie sprawdzą się niezwykle wygodne modele przeznaczone dla graczy.

Musisz zagospodarować niewielki pokój młodzieżowy? Wybierz biurko, które ma dodatkowe szafki i półki. Nastolatek schowa w nich nie tylko przybory szkolne i lektury, lecz także słuchawki do komputera oraz pozostałe gadżety potrzebne podczas grania. Dodatkowa półka będzie też idealnym miejscem na drukarkę, która coraz częściej jest potrzebnym urządzeniem dla uczniów.

 • Pokój młodzieżowy powinien być zagospodarowany nieco większym biurkiem – musi być na nim miejsce na komputer oraz przestrzeń robocza, na przykład do tworzenia rysunków na zajęcia plastyczne. Wybierz mebel z dużą liczbą półek do przechowywania przyborów szkolnych i gadżetów do grania na komputerze, na przykład słuchawek.
duże biurko do pokoju dla dziecka, biurko w pokoju młodzieżowym, biurko dla dziecka
W pokoju młodzieżowym potrzebne jest większe biurko

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 marzec 2019 00:29
komentarz /( 1 )
 • Adam
  Adam

  piątek, 15 lipiec 2022 12:22

  fajny pomysł z tym mobilnym biurkiem. Idealnie sprawdzi się, gdy pokój trzeba bedzie wyremontować,

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.