Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju? Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla rodzeństwa! - dekoportal.pl

Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju? Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla rodzeństwa!

22 Lis 2021 / Napisał  / Porady
jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju
W przypadku maluchów sprawdzą się też dwa oddzielne łóżka piętrowe – pod każdym z nich powinno znajdować się biurko.

W mieszkaniu w bloku trudno wygospodarować dwa czy trzy pokoje dla dzieci. Często salon pełni funkcję sypialni dla rodziców, a dodatkowe pomieszczenie jest przeznaczone właśnie dla rodzeństwa. Nie musi być to uciążliwe dla dzieci. Podpowiadamy, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju? Najpopularniejsze rozwiązanie

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dzieci, dlatego warto dobrze przemyśleć, w jaki sposób urządzić przestrzeń do odpoczynku. Pokój dla rodzeństwa w podobnym wieku będzie z pewnością łatwiej zaaranżować niż kiedy różnica między pociechami wynosi na przykład 10 lat. To jednak też jest możliwe.

Urządzasz mały pokój dla dwójki dzieci w podobnym wieku? Najchętniej wybieranym rozwiązaniem w takim przypadku jest łóżko piętrowe. Rezygnacja z dwóch oddzielnych łóżek pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, w którym zaaranżujesz strefę zabawy lub nauki.

Łóżko dla dwójki małych dzieci musi być zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Kiedy szukasz piętrowego modelu, zwróć uwagę na barierkę. Zastosowana przy łóżku znajdującym się na górze zapobiegnie niebezpiecznemu upadkowi dziecka.

Jeśli urządzasz bardzo mały pokój dla dwójki dzieci, szczególnie zainteresuj się rozmiarem łóżka piętrowego. Najpopularniejsze rozwiązanie to mebel o wielkości 90 × 200 cm. Warto zdecydować się na łóżko dla dwójki małych dzieci właśnie o takich wymiarach, ponieważ zapewnia wygodę. Jeśli jednak pokój dla rodzeństwa jest zbyt mały, zdecyduj się na mebel o wielkości 80 × 180 cm.

Ważnym elementem piętrowego łóżka jest drabinka. Jedno z dzieci będzie korzystało z niej każdego dnia, dlatego schodki powinny być bezpieczne. Na stopniach możesz przymocować antypoślizgowe nakładki, które zwiększą bezpieczeństwo.

Piętrowe łóżko ma mnóstwo zalet, jednak nie jest pozbawione wad. Może doprowadzić do konfliktu między rodzeństwem, które nie będzie mogło zdecydować, kto śpi na górze, a kto na dole. Dla zbyt małych dzieci taki mebel może być niebezpieczny. Na ten problem rozwiązaniem są jednak barierki, które mogą sięgać nawet do sufitu – dzięki temu nawet podczas wiercenia się dziecko nie będzie zagrożone upadkiem.

Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

 • Kiedy do dyspozycji jest mały pokój dla dwójki dzieci, najchętniej wybierane są piętrowe łóżka,
 • Ważny jest rozmiar łóżka – chętnie kupowane są te o wymiarach 90 × 200 cm, jednak nie wszędzie się zmieszczą, dlatego do wyboru są też mniejsze, na przykład 80 × 180 cm,
 • Przy wyborze łóżka do małego pokoju dla rodzeństwa, zwróć uwagę na drabinkę, która powinna być stabilna. Możesz przymocować do stopni antypoślizgowe nakładki,
 • Wadą piętrowego łóżka jest możliwy między dziećmi konflikt dotyczący miejsca snu, a także ryzyko upadku, które na szczęście mogą ograniczyć odpowiednie barierki.
pokój dla rodzeństwa
Wadą piętrowego łóżka jest możliwy między dziećmi konflikt dotyczący miejsca snu, a także ryzyko upadku.

Wąski pokój dla dwójki dzieci – ustaw w nim łóżko wysuwane

Dzieci są za małe na piętrowy mebel lub po prostu nie podoba Ci się to rozwiązanie? Zastanawiając się, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju, weź pod uwagę model wysuwany. W ciągu dnia łóżko jest pojedyncze, a wieczorem wystarczy spod niego wysunąć dodatkowy materac i stworzyć w ten sposób przestrzeń do snu dla drugiej pociechy.

Tego typu łóżko dla dwójki małych dzieci może dodatkowo zwiększyć ilość miejsca do przechowywania. Pod dodatkowym, wysuwanym materacem często znajdują się szuflady. Posłużą na pościel lub zabawki.

Na rynku znajdziesz modele, które łączą w sobie mebel piętrowy i wysuwany. Dzięki temu malutki pokój dla rodzeństwa pomieści nawet trójkę dzieci.

Wąski pokój dla dwójki dzieci może mieć kształt tramwaju. W takim długim pomieszczeniu sprawdzi się ustawienie mebla tuż przy jednej z krótszych ścian. Dzięki temu pozostała część pokoju sprawdzi się do zaaranżowania zarówno strefy zabaw, jak i nauki.

Łóżko wysuwane – co warto wiedzieć?

 • To model, który w ciągu dnia wygląda jak typowe, pojedyncze łóżko,
 • Wieczorem wystarczy wysunąć spod niego drugie łóżko,
 • Może się pod nim dodatkowo znajdować przestrzeń do przechowywania, co jest szczególnie ważne w wąskim, małym pokoju dla dzieci,
 • Niektóre łóżka są zarówno piętrowe, jak i wysuwane, więc może z nich korzystać troje dzieci.
maly pokój dla dwójki dzieci
Niektóre łóżka są zarówno piętrowe, jak i wysuwane, więc może z nich korzystać troje dzieci.

Dwa łóżka w małym pokoju – czy wybranie oddzielnych mebli jest możliwe?

Kiedy masz do dyspozycji mały pokój dla dwójki dzieci ustawienie w nim oddzielnych łóżek może być naprawdę trudne. Warto jednak spróbować, ponieważ meble te tworzą najmniej konfliktów – każdy może przecież dostać takie łóżko, jakiego potrzebuje. Możesz też od razu wybrać model, który posłuży przez wiele lat.

Jak zagospodarować mały pokój dla dwójki dzieci? Możesz optycznie go podzielić, tworząc dla każdego dziecka strefę przy innej ścianie. Pokój dla 2 dzieci może się w tym przypadku kończyć strefą zabaw, która będzie wspólna. Przy każdej ze ścian znajdzie się natomiast kolejno łóżko i biurko. Łóżko musi być dosunięte do ściany dłuższym bokiem.

Możesz zdecydować się również na dwie sztuki łóżek piętrowych. Dzięki temu każde dziecko będzie mogło spać na górze, co podoba się większości maluchów. Na dole natomiast znajdzie się miejsce na kącik do nauki. Pokój dla dwójki dzieci w bloku będzie miał dzięki temu wspólną strefę do zabawy, a każde dziecko zyska upragnioną prywatność i własny kącik.

Dwa oddzielne łóżka w małym pokoju – czy to możliwe?

 • Jeśli dzieci są już nastolatkami, wybór łóżka piętrowego lub wysuwanego może nie okazać się strzałem w dziesiątkę,
 • Lepszym pomysłem będzie ustawienie dwóch łóżek wzdłuż ścian naprzeciwko siebie,
 • Podobnie możesz postąpić z biurkami,
 • W przypadku maluchów sprawdzą się też dwa oddzielne łóżka piętrowe – pod każdym z nich powinno znajdować się biurko.
wąski pokój dla dwójki dzieci
Dostępne są też metalowe łóżka. To zdecydowanie rozwiązanie, które sprawdzi się dla starszych dzieci.

Pokój dla 2 dzieci – o czym jeszcze pamiętać przy wyborze łóżek?

Wiesz już, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju w taki sposób, żeby zapewnić dzieciom komfortowe warunki. Kiedy wybierasz meble, zwróć uwagę na ich konstrukcję. Dzieci uwielbiają skakać po łóżku i bawić się w nim, dlatego element wyposażenia musi charakteryzować się wytrzymałością.

Wybierz pomiędzy metalową a drewnianą konstrukcją. Szczególną popularnością cieszą się modele z drewnianą podstawą, na przykład w kształcie domku. Drewno jest przyjemnie ciepłe w dotyku i ponadczasowe. Wykonane z niego łóżka pozwolą Ci urządzić skandynawski czy nowoczesny pokój dla dwójki dzieci w bloku.

Dostępne są też metalowe łóżka. To zdecydowanie rozwiązanie, które sprawdzi się dla starszych dzieci, będzie dobrze wyglądało w pokoju nastolatków. Meble z metalową konstrukcją są bez wątpienia wytrzymałe na obciążenia, jednak niektórym może przeszkadzać, że ich powierzchnia jest nieco zimna. Metalowe łóżka sprawdzą się, jeśli urządzasz nowoczesny lub industrialny pokój dla dwójki dzieci w bloku.

Zwróć też uwagę na dodatkowe udogodnienia, które zastosował producent. Możesz zdecydować się na łóżko z pojemnymi szufladami. Jeśli pokój dla 2 dzieci jest niewielki, taka dodatkowa przestrzeń do przechowywania sprawdzi się perfekcyjnie. Może posłużyć jako miejsce na pościel, dodatkowe koce lub po prostu zabawki.

Możesz zdecydować się na zakup łóżek do pokoju dla rodzeństwa od jednego producenta w komplecie z materacami. Dobrym pomysłem jest jednak zakupienie ich oddzielnie, zwłaszcza jeśli dzieci bardzo różnią się wiekiem, wzrostem i wagą. Każde z nich będzie miało inne potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka dla dzieci do małego pokoju?

 • Dzieci spędzają w łóżku czas nie tylko śpiąc, lecz także bawiąc się, dlatego ważna jest wytrzymała konstrukcja,
 • Możesz wybrać łóżko drewniane, na przykład w kształcie domku,
 • Mebel z naturalnego surowca jest przyjemnie ciepły w dotyku i pasuje do wielu wnętrz, na przykład skandynawskich,
 • Do wyboru są też łóżka z metalową konstrukcją – są chłodne w dotyku, ale świetnie pasują do pokoju nastolatków,
 • Ważne są też dodatkowe udogodnienia, na przykład pojemne szuflady,
 • Zwróć też uwagę na materac – to on w głównej mierze zdecyduje o komforcie dzieci.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 listopad 2021 13:44
komentarz /( 1 )
 • Krystian
  Krystian

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:57

  piętrowe. Najlepiej, zajmuje tyle samo miejsca co zwykłe łóżko, a mieści dwójkę dzieciaków
  Kłopot tylko z wyborem tego, kto śpi na górze.
  U nas ten wybór nie był oczywisty :):)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.