Jaki fotel wybrać do biura? - dekoportal.pl

Jaki fotel wybrać do biura?

25 Kwi 2023 / Napisał  / Porady
fotel do biura

Wybierając fotel do biura, należy mieć na względzie zarówno względy estetyczne, jak i funkcjonalność mebla. Gabinet prezesa czy dyrektora jest swego rodzaju wizytówką firmy, miejscem, w którym przeprowadzane są rozmowy rekrutacyjne, negocjacje biznesowe czy spotkania z klientami.

Dlatego wystrój powinien oddawać klimat firmy, sprawiać wrażenie nowoczesności, ale i profesjonalizmu, a przy tym pokazywać charakter i gust osoby zajmującej gabinet. Nie można jednak zapominać o tym, że w takim fotelu spędzamy osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Musi więc być on wygodny, dobrze wyprofilowany, by móc przyjmować naturalną pozycję i nie męczyć kręgosłupa. Jak pogodzić wszystkie te potrzeby i wybrać idealny mebel? Oto kilka wskazówek.


Zwróć uwagę na wysokość

Pierwsza rzecz, którą powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie fotela do gabinetu, jest to, żeby wysokością był on dobrze dopasowany do biurka. Jest to niezbędne do efektywnej pracy i pomaga nie przeciążyć kręgosłupa nawet przy długich godzinach przy komputerze. Można postawić tu na obrotowy fotel z regulowaną wysokością lub fotel na nóżkach, które jednak będą dostatecznie wysokie, by umożliwić utrzymanie kąta prostego przy zgięciu nóg. Na niższe fotele można pozwolić sobie w “wizytowej” części gabinetu, która przeznaczona jest na mniej formalne rozmowy. Tam z reguły znajduje się niższy stolik kawowy, do którego dobrze pasują mniej “biurowe” fotele, pozwalające zająć swobodniejszą pozycję. Oczywiście nadal nie powinien być to fotel do leżenia, ale model z nieco bardziej pochylonym oparciem będzie jak najbardziej na miejscu.


Wybierz dobrze wyprofilowany fason

Równie ważne jest to, żeby fotel do biurka nowoczesny miał kształt dopasowany do anatomii i dający odpowiednie punkty podparcia dla kręgosłupa. Dla jeszcze większego komfortu można wybrać model z regulowanymi podłokietnikami i zagłówkiem oraz możliwością zmiany położenia oparcia. Trzeba pamiętać, że w tym fotelu będziemy spędzać wiele godzin, dlatego powinien on ułatwiać zachowanie właściwej postawy i dawać takie możliwości personalizacji, by dało się w pełni przystosować go do każdej sylwetki.


Kolorystyka ma znaczenie

Nie można jednak przy tym zapominać, że fotel do gabinetu prezesa powinien zachowywać służbowy styl i wskazywać na profesjonalizm. Dlatego fotel biurowy nie powinien być wzorzysty ani mieć zbyt jaskrawych barw. Oczywiście nie trzeba trzymać się tu wyłącznie czerni czy szarości. Równie odpowiedni będzie głęboki granat, butelkowa zieleń czy elegancki kawowy odcień. Bardziej żywe kolory w rodzaju żółtego, czerwonego czy turkusu warto pozostawić do domowych wnętrz lub przynajmniej do mniej formalnych pomieszczeń w firmie, takich jak na przykład chill room. Kolor fotela biurowego warto też oczywiście dopasować do wystroju gabinetu: barw ścian, biurka i innych mebli, które znajdują się w pokoju. Dzięki temu całość będzie robiła spójne wrażenie i wskazywała na przemyślane działanie.


Jaka twardość fotela biurowego?

Biuro prezesa czy dyrektora nie jest miejscem, w którym sprawdziłyby się miękkie pluszowe fotele, w których siedzący momentalnie się zapada. Tak samo nie sprawdzą się tam bardzo głębokie fotele, które wymuszają swobodną, “wypoczynkową” pozycję. Będzie to niekomfortowe zarówno dla pracowników, jak i gości, jeśli opuszczenie fotela będzie wymagało niezgrabnego wydostawania się z miękkich poduch i obicia. W takiej przestrzeni najlepiej sprawdzają się fotele twarde, o siedzisku mającym głębokość około 50 centymetrów. Zapewnia to odpowiedni komfort siedzenia, ale jednocześnie nie utrudnia siadania czy wstawania z mebla.


Zwróć uwagę na oparcie

Niezależnie od tego, czy szukamy fotela dla prezesa, czy dla jego gości, którzy będą pojawiać się w gabinecie, warto szukać modeli z wysokimi oparciami, które stanowią podporę co najmniej dla ⅔ długości pleców. Dzięki temu nawet przy dłuższych spotkaniach będzie można uniknąć drętwienia ciała czy bólu kręgosłupa. W przypadku fotela do biurka, przy którym pracujemy na co dzień, powinniśmy zaś szukać modeli z jeszcze wyższymi oparciami oraz z zagłówkiem.


Ponadczasowy styl i wysoka jakość

Oprócz walorów estetycznych i funkcjonalnych w meblach biurowych liczy się też jakość i uniwersalny design. Tego typu foteli zwykle nie wymienia się często, dlatego ważne jest, by niezależnie od upływu czasu mogły równie dobrze spełniać swoje zadanie. Szukając foteli do biurka, warto więc wybierać sprawdzone marki, które korzystają z najlepszych materiałów i tworzą swoje produkty z dbałością o każdy szczegół. Fotele biurowe nie powinny szybko się wycierać ani być podatne na mechaniczne urazy. Przy tym muszą być łatwe do utrzymania w czystości i na tyle uniwersalne, by sprawdzały się nawet przy zmianach kadrowych czy różnego typu modyfikacjach w wystroju wnętrz. Warto też wybierać w szczególności ponadczasowe fasony, które dobrze pasują w każdych okolicznościach mimo zmieniającej się mody.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 25 kwiecień 2023 11:45

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.