Jakie meble biurowe wybrać, aby zadbać o komfort pracowników? - dekoportal.pl

Jakie meble biurowe wybrać, aby zadbać o komfort pracowników?

31 Sie 2023 / Napisał  / Porady
meble biurowe

Przyjazne warunki pracy to istotny czynnik wpływający na wydajność i zadowolenie pracowników. W przypadku pracowników biurowych duży wpływ na ich komfort podczas pracy mają odpowiednie meble biurowe - przede wszystkim ergonomiczne biurko i wygodny fotel. Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując meble biurowe dla pracowników? Jakie wyposażenie jest niezbędne, aby stworzyć wygodną przestrzeń biurową? Jeśli również szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!


Na co zwrócić uwagę wybierając meble do biura?

Oto kilka najważniejszych kwestii, o których warto pamiętać, wybierając meble biurowe dla pracowników:

 • ergonomia i komfort - praca za biurkiem wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi w pozycji siedzącej, co może powodować bóle kręgosłupa czy problemy z postawą. Dlatego tak istotne są tutaj wygodne meble biurowe, które każdy pracownik może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Warto więc postawić na produkty posiadające szerokie możliwości regulacji różnorodnych ustawień.
 • przestrzeń robocza - każdy pracownik powinien mieć zapewnione odpowiedniej wielkości biurko, którego blat pomieści wszystkie niezbędne do pracy rzeczy. Co więcej, również samo biuro powinno zapewniać odpowiednią ilość miejsca, tak aby pracownicy mogli się po nim swobodnie poruszać.
 • wysoka jakość mebli - fotele i biurka pracownicze to meble narażone na codzienną i intensywną eksploatację, dlatego, aby dobrze spełniały swoją funkcję przez długie lata, warto postawić na solidne i trwałe produkty, stworzone z odpornych i jakościowych materiałów.
 • miejsce do przechowywania - niektóre biura warto wyposażyć także w szafy i regały, ułatwiające utrzymanie porządku w dokumentach. Takie meble sprawdzą się wszędzie tam, gdzie gromadzona jest dużo ilość dokumentów czy dodatkowego sprzętu biurowego.
 • estetyka - urządzając biuro, należy pamiętać także o tym, aby meble biurowe były nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne, dzięki temu stworzymy spójną i przyjemną wizualnie przestrzeń biurową.
 • kolory i oświetlenie - o komforcie pracy w biurze, decyduje także jego ogólny wystrój. Warto zadbać o optymalne oświetlenie oraz przyjazną kolorystykę ścian. Najlepiej sprawdzą się tutaj neutralne i łagodne kolory, które optycznie powiększą wnętrze. Oprócz oświetlenia naturalnego pracodawca musi zapewnić także odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Planując remont biura, warto wcześniej poznać opinie pracowników, tak aby już na etapie projektowania móc uwzględnić ich sugestie i uwagi. Takie podejście ułatwi wybranie najlepszych produktów i pozwoli stworzyć przestrzeń, w której będą mogli wygodnie i efektywnie realizować swoje zadania.

krzesło przy biurku

Ergonomiczne i komfortowe meble biurowe

Urządzając biuro dla pracowników, nie warto kupować przypadkowych mebli. Przemyślany wybór i zakup funkcjonalnych mebli to inwestycja, która wpływa pozytywnie nie tylko na wydajność pracowników i atmosferę pracy, ale również na odbiór firmy przez potencjalnych klientów. Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni zestaw mebli biurowych.


Funkcjonalne biurka

Własne biurko to najważniejsza przestrzeń każdego pracownika biurowego. Najczęściej znajduje się na nim monitor lub laptop, dokumenty, notesy, drukarka, telefon, organizer oraz wiele innych przyborów ułatwiających codzienną pracę. Ważnym aspektem dotyczącym biurka jest odpowiednia wielkość blatu, pozwalająca na wygodną organizację pracy, szczególnie jeśli wiąże się ona ze sporządzaniem papierowej dokumentacji. W przypadku dużej ilości gromadzonych dokumentów z pewnością warto wybrać modele wyposażone w szuflady czy szafkę, które ułatwią pracownikowi utrzymanie porządku.

Biurka pracowników korzystających z komputera, faksu, drukarek czy innych elektronicznych sprzętów powinny być wyposażone w specjalne przelotki, dzięki którym można łatwo i bezpiecznie poprowadzić wszystkie niezbędne przewody.

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie do biur o niedużym metrażu, są ergonomiczne biurka narożne, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zagwarantować pracownikom odpowiedni komfort pracy. Jeśli jednak nasza praca polega na obsługiwaniu klientów, to tego typu modele nie będą dobrym rozwiązaniem.

estetyczne biurko

Dopasowane fotele biurowe

Niezbędnym elementem wyposażenia stanowiska pracy są także krzesła biurowe. Najbardziej funkcjonalne i praktyczne są tutaj ergonomiczne fotele na kółkach, dzięki którym można łatwo i bez hałasu wstać lub usiąść. Dobrze dopasowane krzesło powinno przede wszystkim zapewniać wygodne podparcie pleców, możliwość dopasowania wysokości siedziska oraz nachylenia oparcia. Dzięki takim rozwiązaniom każdy pracownik może dopasować fotel do swojego wzrostu i preferencji, minimalizując ryzyko pojawienia się bólu pleców czy karku.

Siedzisko fotela biurowego nie może być zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Co więcej, powinno być wykonane z wytrzymałych i przepuszczających powietrze materiałów. Dla wielu pracowników wygodnym rozwiązaniem są krzesła biurowe wyposażone w podłokietniki, zapewniające dodatkowe podparcie ramion.

krzesło wyposażone w podłokietniki

Szafki i regały

Oprócz biurka i fotela warto czasem uzupełnić zestaw mebli biurowych o komplet szafek lub pojemne regały. Meble tego typu są niezwykle funkcjonalne w przypadku stanowisk związanych z dużą ilością dokumentów. Dzięki nim pracownik może zgromadzić w jednym miejscu obszerną dokumentację oraz sprzęt i akcesoria, których nie używa na co dzień. Szafy i regały to także meble biurowe, dzięki którym zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek i schludny wygląd biura. Do gabinetu czy sali konferencyjnej możemy w tym celu wykorzystać stylową witrynę.


Pozostałe wyposażenie

W niektórych branżach, gdzie realizacja projektów wymaga współpracy wielu pracowników, niezbędnym meblem jest duży stół, umożliwiający narady zespołów czy poszczególnych działów. Dzięki niemu pracownicy mogą spotkać się i porozmawiać w komfortowych warunkach. W niektórych branżach konieczne są także duże regulowane stoły kreślarskie.

Dla wielu firm istotne znaczenie, szczególnie w kontekście spotkań z klientami, mają sale konferencyjne, pełniące często reprezentacyjną funkcję. Dlatego też stoły i krzesła do tych pomieszczeń muszą być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne.

klienci w biurze

Jakie powinny być meble biurowe dla pracowników?

Meble do biura mają istotny wpływ na komfort i wydajność pracy, dlatego powinny być wybrane w przemyślany sposób z uwzględnieniem specyfiki pracy oraz potrzeb pracowników. Meblem, który sprawdzi się w każdym biurze, bez wątpienia jest regulowany i wygodny fotel, który dzięki licznym ustawieniom daje możliwość idealnego dopasowania do każdego pracownika. Równie ważne jest duże i wytrzymałe biuro, które pomieści wszystkie potrzebne pracownikowi rzeczy. Oprócz tych dwóch podstawowych elementów warto wyposażyć biuro w pojemne meble do przechowywania dokumentów i akcesoriów biurowych. Istotnymi aspektami podczas urządzania przestrzeni biurowej jest także odpowiednia ilość miejsca, kolorystyka wnętrza oraz optymalne oświetlenie.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z ErgoExpert


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 31 sierpień 2023 12:20
komentarz /( 1 )
 • Rewia9
  Rewia9

  czwartek, 04 kwiecień 2024 12:56

  fotel jest podstawą, ale nie jakiś byle jaki, tylko konkretny, z regulacjami, etc.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.