Aksamit a welur – podobieństwa i różnice - dekoportal.pl

Aksamit a welur – podobieństwa i różnice

26 Sty 2021 / Napisał  / Porady
 aksamit a welur
Welur, welwet i aksamit to na tyle piękne, a jednocześnie modne tkaniny, by poświęcić im nieco uwagi.

Aksamit, welwet i welur to tkaniny, które są do siebie bardzo podobne, jednak różni je kilka czynników, o których warto wiedzieć. Materiały te w ostatnim czasie bardzo chętnie wykorzystuje się na przykład w postaci obić sof czy foteli, a także w postaci zasłon. Wnoszą do każdego wnętrza powiew luksusu, a przy tym sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i cieplejsze. Jak rozróżnić aksamit od welwetu i weluru? Czym się dokładnie różnią, a co je łączy? Jak stosować te tkaniny we wnętrzach? Welur, welwet i aksamit to na tyle piękne, a jednocześnie modne tkaniny, by poświęcić im nieco uwagi.

O czym przeczytasz w artykule:

Rodzaje pluszu: aksamit a welur i welwet

Aksamit, welwet i welur to tkaniny, które w ostatnim czasie coraz chętniej wykorzystujemy w aranżacjach wnętrz. Przepięknie prezentują się na obiciach sof, foteli i pufów. Poszewki poduszek dekoracyjnych i zasłony wykonane z jednego z wymienionych materiałów sprawiają, że wnętrze nabiera luksusowego charakteru, a przy tym staje się przytulne. Zanim jednak wybierzemy elementy wystroju wnętrza do swojego domu lub mieszkania wykonane z aksamitu, weluru czy welwetu, warto wiedzieć, co je łączy, a czym się różnią.

Zarówno aksamit, jak i welur i welwet, stanowią odmianę pluszu. Cechą wspólną wszystkich trzech materiałów stanowi fakt, iż wszystkie one należą do tkanin z okrywą runową. Różnice pomiędzy nimi wynikają z długości tej okrywy, ze sposobu pozyskiwania puszystej okrywy, z grubości materiału i jego elastyczności oraz z rodzaju użytych włókien.

Piękny, elegancki połysk, miękkość i delikatność to cechy, które mają zarówno welwet, jak i aksamit i welur. Skład wszystkich trzech wymienionych tkanin może się jednak bardzo różnić. Wyróżniamy więc aksamit bawełniany, wełniany, jedwabny, poliestrowy i ze streczem. Welwet może zawierać na przykład w 93% poliester i w 7% nylon, w 95% poliester i w 5% elastan czy też w 80% bawełnę i w 20% poliester. W skład weluru najczęściej wchodzi bawełna (80%) i poliester (20%).

Aksamit, welur i welwet w kilku słowach podsumowania:

  • Welwet, aksamit i welur wprowadzają do wnętrza luksusowy akcent, nadając mu przy tym przytulny charakter.
  • Wszystkie trzy tkaniny stanowią odmianę pluszu i należą do materiałów z okrywą runową.
  • Materiały te różnią się między sobą długością okrywy runowej, sposobem pozyskiwania puszystej okrywy, elastycznością i grubością materiału oraz rodzajem użytych w produkcji włókien.
  • W sklepach znajdziemy różne rodzaje aksamitu: jedwabny, bawełniany, wełniany, z dodatkiem poliestru lub streczu.
 welur a aksamit
Aksamit, welwet i welur to tkaniny, które w ostatnim czasie coraz chętniej wykorzystujemy w aranżacjach wnętrz.

Jak wygląda aksamit?

Aksamit to dość sztywna i gruba tkanina, która z jednej strony jest gładka, a z drugiej pokryta jest miękkim meszkiem, którego włosie nie przekracza 3 mm. W procesie jej produkcji wprowadza się między nitki osnowy i wątek dodatkowe nitki runowe w postaci nierozciętych pętelek (w przypadku aksamitu pętelkowego) lub też pętelek rozciętych (w przypadku aksamitu strzyżonego). Dodatkowe nitki runowe wykonane są z bawełny, wełny lub jedwabiu.

Warto tu zaznaczyć, że dodanie jedwabiu w produkcji aksamitu znacznie zwiększa koszt tkaniny, dlatego obecnie często stosuje się zamiast niego jedwab syntetyczny albo poliester. Z kolei dodatek streczu w aksamicie sprawia, że staje się on elastyczny. Wełniany i bawełniany aksamit doskonale sprawdza się jako materiał do tapicerowania mebli, natomiast aksamit z dodatkiem streczu lub poliestru stosuje się w branży odzieżowej.

Aksamit może być gładki, ale może też zawierać wzory, które uzyskuje się różnymi metodami, takimi jak zróżnicowana wysokość włosa, wzorzyste tkanie, gofrowanie, wytłaczanie czy też drukowanie metodą sitodruku.

Co warto wiedzieć na temat aksamitu?

  • To tkanina pokryta miękkim meszkiem o grubości włosia nie większej niż 3 mm,
  • Wyróżniamy aksamit pętelkowy i strzyżony,
  • Dodatkowe nitki runowe w aksamicie mogą być wykonane z bawełny, wełny albo jedwabiu,
  • Dodatek jedwabiu sprawia, że cena tkaniny jest bardzo wysoka, dlatego często stosuje się tu zamienniki w postaci poliestru lub jedwabiu syntetycznego,
  • Aksamit z dodatkiem wełny i bawełny świetnie sprawdza się jako tkanina do tapicerowania mebli,
  • Aksamit z dodatkiem streczu lub poliestru wykorzystuje się do produkcji odzieży.
 welur skład
Wełniany i bawełniany aksamit doskonale sprawdza się jako materiał do tapicerowania mebli.

Welur. Co to jest i jak wygląda?

Co to jest welur? To rodzaj aksamitu, jednak jest od niego cieńszy. Ma bardzo krótkie, najczęściej jedwabne włosie. Okrywę runową w welurze tworzy się z nitek osnowy. Jest bardziej elastyczny niż aksamit, a jednocześnie mniej błyszczący. W sklepach znajdziemy różne rodzaje weluru: drukowane, gładkie, a także pikowane.

Welur to materiał bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Można go prać ręcznie, ale także w pralce w temperaturze 30º C. W przypadku welurowych tapicerek nie trzeba się obawiać o nieestetyczne zacieki czy uszkodzenia podczas ręcznego czyszczenia.

Dodajmy jeszcze, że welurem określa się również materiał wełniany stosowany w szyciu płaszczy. To rodzaj flauszu przypominający zamsz i niewiele ma wspólnego z welurem, o jakim tutaj mówimy.

Czym jest welur?

  • To tkanina podobna do aksamitu o krótkim, zwykle jedwabnym włosiu,
  • To materiał, który może być gładki, drukowany lub pikowany,
  • To także tkanina stosowana do szycia płaszczy.
 co to jest welur
Welur to materiał bardzo łatwy do utrzymania w czystości.

Welwet jako rodzaj pluszu

Welwet to materiał przypominający z wyglądu aksamit i welur. Produkuje się go jednak inną techniką i ma nieco dłuższą okrywę runową, o długości włosia przekraczającej 3 milimetry. Tkaninę tę tworzy się z osnowy i dwóch wątków. Wątek podstawowy splata się z osnową w splocie skośnym lub płóciennym. Wątek runowy splata się w splocie atłasowym wątkowym. Długie przeploty wątku runowego rozcina się i dzięki temu powstają pęczki w kształcie litery W lub U.

Welwet tworzy się z włókien bawełnianych albo bawełnianych i jedwabnych, jako tańszy zamiennik aksamitu. Jest jednak od niego mniej błyszczący, sztywniejszy i gorzej się układa.

Kilka ważnych informacji na temat welwetu:

  • Długość włosia okrywy runowej w welwecie przekracza 3 milimetry,
  • Tworzy się go z osnowy i dwóch wątków,
  • Produkowany jest z włókien bawełnianych lub też bawełnianych i jedwabnych,
  • Stanowi tańszy zamiennik aksamitu.
 rodzaj aksamitu
W przypadku welurowych tapicerek nie trzeba się obawiać o nieestetyczne zacieki czy uszkodzenia podczas ręcznego czyszczenia.

Welur a aksamit i welwet w aranżacji wnętrz

Jak już wspomnieliśmy, aksamit, welur i welwet z powodzeniem wykorzystuje się w aranżacji wnętrz. Powstają z nich (prócz tapicerek czy powłoczek na poduszki) abażury, pledy, obrusy, a nawet pościel. Doskonale sprawdzają się na przykład we wnętrzach o klimacie dziewiętnastowiecznego buduaru, ale równie pięknie prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w surowym, industrialnym stylu, wprowadzając do nich cieplejszy akcent.

Wszystkie trzy odmiany pluszu można zastosować jako elementy aranżacji wnętrz eklektycznych, minimalistycznych i klasycznych, a także skandynawskich. Przepięknie komponują się z tak modnymi w ostatnim czasie dodatkami w kolorze złota i miedzi. W salonach, sypialniach, przedpokojach i gabinetach najczęściej wykorzystuje się pluszowe tkaniny w ciemnych, mocno nasyconych barwach takich jak butelkowa zieleń, szkarłat, granat, szafir, turkus czy szmaragd.

Kapa na łóżko z weluru połączonego z tiulem, aksamitny, pikowany zagłówek łóżka, welwetowe poduszki dekoracyjne czy też aksamitne, ciężkie zasłony sprawiają, że całe wnętrze nabiera elegancji, a do tego pomieszczenie wyda się cieplejsze i bardziej przytulne. Warto tu zaznaczyć, że zarówno aksamit, jak i welwet i welur to tkaniny, które będą stanowiły doskonałe uzupełnienie pokoju dziecięcego. Pudrowy róż, turkus, błękit, żółć i granat to kolory, które świetnie wpiszą się w taką aranżację.

Jakie elementy wyposażenia wnętrz mogą być wykonane z aksamitu, welwetu lub weluru?

  • Tapicerki sof, foteli i puf,
  • Zagłówki łóżek,
  • Zasłony,
  • Kapy na łóżko,
  • Powłoczki poduszek dekoracyjnych,
  • Abażury,
  • Obrusy,
  • Pledy.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 26 styczeń 2021 17:50
komentarzy /( 2 )
  • Rózia
    Rózia

    poniedziałek, 20 czerwiec 2022 09:34

    wybraliśmy aksamitne dodatki do salonu glamour – ten materiał znakomicie podbił elegancki charakter pomieszczenia
  • Wioletta
    Wioletta

    środa, 27 styczeń 2021 10:04

    Mam dwie welurowe poduszki - potwierdzam ich łatwość w utrzymaniu czystości. Przyznam się, że miałam obawy przed zakupem, ale nie mogłam się im oprzeć. Nie żałuję :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.