Karnisz na okno czy na całą ścianę? - dekoportal.pl

Karnisz na okno czy na całą ścianę?

02 Sty 2023 / Napisał  / Porady
karnisz na okno czy na całą ścianę
Kiedy odległość od okna do sufitu jest za mała, w roli karnisza sprawdzi się szyna sufitowa.

Firany i zasłony urozmaicają wystrój, a poza tym osłaniają wnętrze domu przed ciekawskimi spojrzeniami. Gdy tworzysz aranżację wnęki okiennej, zwróć uwagę nie tylko na tkaniny, lecz także na rodzaj karnisza. Do wyboru masz dwa główne rozwiązania. Karnisz na okno czy na całą ścianę – jaki wybrać?

O czym przeczytasz w artykule?

Karnisz na całą ścianę – czy warto wybrać?

Kiedy zastanawiasz się, jaki wybrać karnisz: na całą ścianę czy tylko na okno, weź pod uwagę wygląd samych przeszkleń. W nowoczesnych mieszkaniach i domach często zajmują niemal całą ścianę – nie tylko od prawej strony do lewej, lecz także od góry do dołu. To powoduje, że odległość pomiędzy oknem a sufitem jest zbyt mała na standardowy karnisz. Nie musisz jednak rezygnować z zasłon!

Kiedy odległość od okna do sufitu jest za mała, w roli karnisza sprawdzi się szyna sufitowa. Pozwoli ona na montaż zasłony na całej ścianie, dzięki czemu wieczorem wnętrze domu będzie osłonięte przed wzrokiem sąsiadów. Taki nietypowy karnisz na cala sciane ma maskownicę, dlatego nie musisz obawiać się, że żabki będą widoczne.

Zasłony na całej ścianie pozwalają cieszyć się wieczorem prywatnością, a dodatkowo są ozdobą wnętrza. Zapewniają elegancki efekt i jednocześnie dodają aranżacji przytulności. Karnisz od ściany do ściany to rozwiązanie do wnętrza klasycznego czy glamour, ale będzie też świetnie prezentować się w nowoczesnej aranżacji. Wystarczy, że zdecydujesz się na jednobarwne, minimalistyczne, na przykład szare zasłony.

Karnisz na całą ścianę okaże się idealny nie tylko w sytuacji, gdy przeszklenie jest ogromne. Zdarza się – szczególnie w starym budownictwie – duże okno nie na środku ściany, a znajdujące się z jednej strony. Karnisz zawieszony wyłącznie nad takim przeszkleniem mógłby nie prezentować się najlepiej. Zasłony na całej ścianie posłużą do zamaskowania nietypowo zamontowanego okna, a dodatkowo mogą optycznie powiększyć wnętrze. Stworzą bowiem jednolitą, niczym niepodzieloną powierzchnię.

Pamiętaj, że sufitowy karnisz od ściany do ściany musisz zamontować w takiej odległości od okna, żeby firana nie dotykała kaloryfera. Jeśli będzie na niego opadać, uzyskasz nieestetyczny efekt, a poza tym zakłócisz przepływ ciepłego powietrza. Nie masz w tym miejscu grzejnika? Możesz przymocować karnisz blisko ściany z oknami, żeby nie tracić powierzchni pomieszczenia.

Karnisz na całą ścianę – co warto wiedzieć?

  • Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli przeszklenia zajmują właściwie całą ścianę,
  • Zamiast typowego karnisza w takiej sytuacji sprawdzi się szyna sufitowa,
  • Zastosowanie zasłon na całej ścianie zapewnia prywatność mimo ogromnych przeszkleń,
  • Długi karnisz możesz też wykorzystać, jeśli okno znajduje się w nietypowym miejscu,
  • Pamiętaj, że szyna sufitowa musi znaleźć się w takiej odległości, żeby zasłona nie opadała na kaloryfer, co zakłócałoby przepływ ciepłego powietrza.
karnisz na całą ścianę czy tylko na okno
Zasłony na całej ścianie pozwalają cieszyć się wieczorem prywatnością, a dodatkowo są ozdobą wnętrza.

Karnisze nad oknem – w jakich sytuacjach się sprawdzają?

Wciąż popularne są karnisze nad oknem. Takie rozwiązanie sprawdza się w różnych sytuacjach – gdy na ścianie znajduje się jedno przeszklenie lub kilka od siebie oddalonych. Jeśli pomiędzy oknami jest dosłownie kilka centymetrów przestrzeni, zdecyduj się na zamontowanie nad nimi jednego karnisza.

Może być też tak, że na jednej ścianie są dwa okna, a pomiędzy nimi dość duża wolna przestrzeń. W takim przypadku warto wybrać dwa karnisze. Dzięki temu możesz zagospodarować pozostającą pomiędzy nimi ścianę, na przykład wieszając na niej plakat lub zdjęcie.

Zastanawiając się, jaki wybrać karnisz: na całą ścianę czy tylko na okno, weź pod uwagę, jakie pomieszczenie urządzasz. W przypadku sypialni czy salonu warto zastanowić się nad ozdobieniem zasłoną całej ściany, żeby uzyskać przytulny i elegancki efekt. W kuchni natomiast to zły pomysł. W pomieszczeniu, w którym panuje podwyższony poziom wilgoci i łatwo o zabrudzenia, najodpowiedniejsze byłyby rolety. Jeśli jednak chcesz udekorować pomieszczenie delikatną firaną, zdecyduj się na karnisz nad okno.

Karnisz nad oknem – czy to warte uwagi rozwiązanie?

  • Są sytuacje, w których karnisz nad oknem sprawdzi się lepiej niż drążek na całą ścianę,
  • Jest lepszym rozwiązaniem, jeśli pomiędzy dwoma przeszkleniami znajduje się spora część ściany, którą możesz udekorować, zamiast zakrywać zasłoną,
  • Karnisz nad oknem wykorzystasz w kuchni – ze względu na zabrudzenia i wilgoć nie będą tam odpowiednie dekoracyjne zasłony na całą ścianę.
ile powinien wystawać karnisz poza okno
Są sytuacje, w których karnisz nad oknem sprawdzi się lepiej niż drążek na całą ścianę.

Jak dobrać karnisz do szerokości okna?

Żeby karnisz estetycznie się prezentował, musisz dobrać odpowiednią długość drążka. Rozpocznij od zmierzenia wnęki okiennej.

Zastanawiasz się, ile powinien wystawać karnisz poza okno? Przyjmuje się, że z każdej strony powinno to być od 15 do 25 cm. Myśląc o tym, jak dobrać karnisz do okna, wystarczy wykonać proste obliczenie. Długość drążka to szerokość ramy okna 30 lub 50 cm.

Jeśli karnisz będzie za krótki, trudno będzie Ci dokładnie zakryć całe przeszklenie zasłoną. Po bokach okna da to nieestetyczny efekt. Karnisz nie może być również za krótki, ponieważ nie można byłoby całkowicie odsłonić widoku.

Jak dobrać karnisz do szerokości okna?

  • Drążek powinien wystawać po każdej ze stron 15–25 cm,
  • Podczas szukania karnisza dodaj więc do szerokości ramy 30 lub 50 cm,
  • Za krótki drążek utrudni estetyczne zasłonięcie okna tkaniną.
karnisz od ściany do ściany
Pamiętaj, że sufitowy karnisz od ściany do ściany musisz zamontować w takiej odległości od okna, żeby firana nie dotykała kaloryfera.

Jak dobrać karnisze do okna? Poznaj kilka dodatkowych wskazówek

Wiesz już, jaki wybrać karnisz: na okno czy na całą ścianę. Czas poznać kilka dodatkowych wskazówek, dzięki którym zdecydujesz się na odpowiedni produkt i estetycznie zaaranżujesz wnękę okienną.

Zwróć uwagę na materiał wykonania karnisza. Metalowe drążki są odporne na uszkodzenia – bez obaw możesz zawiesić na nich nawet ciężkie zasłony. Występują zarówno w matowej, jak i satynowej wersji. Są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych – czarnym, miedzianym czy srebrnym. Dzięki temu metalowy karnisz dopasujesz do różnych wnętrz, na przykład industrialnych czy eleganckich. Dla niektórych wadą może być hałas, jaki pojawia się podczas przesuwania zasłon na metalowych kółkach.

Karnisze są również wykonywane z drewna. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i przytulnych, gdzie w aranżacji wykorzystano meble i podłogę z naturalnego surowca. Drewniany karnisz pasuje między innymi do rustykalnych i skandynawskich wnętrz. Przesuwanie po nim tkaniny jest niemal bezgłośne.

Zwróć też uwagę na liczbę drążków. Jeśli wybierzesz podwójny karnisz, możliwe będzie wieszanie zarówno zasłon, jak i firan. To pozwoli na stworzenie ciekawej aranżacji okna, na przykład przy pomocy chwostów. Pojedynczy karnisz sprawdzi się w kuchni, gdzie najczęściej wykorzystywana jest tylko delikatna firana.

Jak dobrać karnisz do okna?

  • Zwróć uwagę na materiał wykonania,
  • Metalowe są wytrzymałe, pasują do wnętrz industrialnych i eleganckich,
  • Drewniane karnisze dobrze prezentują się w rustykalnej lub skandynawskiej aranżacji.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2023 10:26
komentarz /( 1 )
  • Uj
    Uj

    wtorek, 31 styczeń 2023 14:30

    chyba na całą ścianę. Tak elegancko się wtedy robi

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.