Korek na ścianę – wady i zalety okładziny korkowej - dekoportal.pl

Korek na ścianę

– wady i zalety okładziny korkowej
17 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
ściana korkowa
Korek na ścianę to bardzo ekologiczna, a zarazem trwała okładzina pozyskiwana z dębu korkowego.

Korek na ścianę to bardzo ekologiczna, a zarazem trwała okładzina pozyskiwana z dębu korkowego. W odróżnieniu od większości materiałów wykorzystanie korka nie wpływa na uszczuplenie zasobów naturalnych. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że materiał, wykorzystywany do późniejszej obróbki, pochodzi z martwej kory dojrzałych drzew. W rezultacie otrzymujemy materiał, który przypomina drewno i jest równie wielofunkcyjny. A to niejedyne zalety korka! Zobacz, co jeszcze zyskasz, decydując się na korek wygłuszający ścianę!

Z tego artykułu dowiesz się:

Ściana z korka – tapeta, rolka, a może płyty?

Korek wygłuszający ścianę występuje w trzech podstawowych wariantach. Każda z nich będzie dobra, jeśli zastanawiasz się, co położyć na ściany na klatce schodowej czy w jadalni. Możesz zakupić go w formie rolki, zazwyczaj z warstwą samoprzylepną, która ma około 1 mm grubości i do 100 cm szerokości. Korek na ściany może przyjmować także formę tapety, czyli cienkiej warstwy umieszczonej na podkładzie papierowym. Podobnie jak w przypadku rolki mają zazwyczaj warstwę kleju, dzięki czemu ich montaż jest bardzo szybki i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Korek ozdobny na ścianę w formie prostokątnych lub sześciokątnych płyt jest bardziej wymagający w montażu. Materiały składają się zazwyczaj z warstwy podkładowej oraz powierzchni dekoracyjnej z warstwą lakieru lub wosku. Każde rozwiązanie niesie ze sobą pewne korzyści. Przykładowo, korek z rolki ma jednolity wzór, przez co sprawdzi się na niewielkich powierzchniach i do tworzenia tablic korkowych. Jeżeli potrzebujesz materiału do ozdobienia większych powierzchni, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie ściana korkowa z tapety lub płyty.

Korek na ścianę — jakie możliwości masz do wyboru?

  • Korek na ściany występuje w formie rolki, tapety oraz płyt.
  • Ściana z korka z rolki jest dość jednolita i rekomendowana do mniejszych powierzchni.
  • Ściana korkowa jest prosta w aranżacji i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi do montażu
korek na ścianę do łazienki
Korek na ściany występuje w formie rolki, tapety oraz płyt.

Korek na ścianę — wady i zalety okładzin

Zastosowanie korka w domowych wnętrzach ma w zasadzie same zalety. Projektanci zwracają uwagę, że jedyną istotną wadą tego rozwiązania jest konieczność montażu listw maskujących w narożnikach pomieszczenia, ponieważ w innym wypadku krawędzie płyt mogą ulec ukruszeniu. Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie, trudno dopatrzeć się jakichkolwiek minusów. Ściana z korka jest wyjątkowo trwała i starzeje się bardzo wolno. Po zastosowaniu odpowiedniej impregnacji, materiał jest odporny na wilgoć. Z tego względu korek na ścianę do łazienki może być równie dobrym wyborem co standardowa glazura. Przy jego pomocy stworzysz fajne męskie pokoje i klimatyczne sypialnie.

Co ciekawe, coraz częstszą praktyką jest ocieplenie ścian od wewnątrz korkiem. Wszystko dlatego, że jego izolacyjność cieplna jest porównywana do styropianu i wełny mineralnej. Nie da się ukryć, że korek na ścianę jest po prostu przyjemny w dotyku i tworzy wrażenie przytulności pomieszczenia. Nie ma też ryzyka, że dojdzie do trwałego uszkodzenia struktury pod wpływem naprężeń mechanicznych. Z tego względu inwestorzy często decydują się na korek na ścianę w przedpokoju, w którym łatwo o przypadkowe uszkodzenia. Należy przy tym zaznaczyć, że korek jest także łatwy w czyszczeniu, przez co będzie dobrym wyborem dla alergików.

Korek na ścianę — wady i zalety tego rozwiązania:

  • Korek ozdobny na ścianę pełni nie tylko funkcje dekoracyjne, ale także zapewnia wysoki poziom izolacyjności akustycznej i termicznej.
  • Ocieplenie ścian od wewnątrz korkiem to dobry sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
  • Korek na ścianę w przedpokoju zapobiega przypadkowym uszkodzeniom mechanicznym w trakcie eksploatacji.
ściana z korka
Co ciekawe, coraz częstszą praktyką jest ocieplenie ścian od wewnątrz korkiem.

Jak odświeżyć korek na ścianę? Malowanie okładziny

Dekoracyjne ściany z korka są bardzo trwałe, ale z czasem ich kolor może się znudzić. Jeżeli zakładasz malowanie korka na ścianie w przyszłości, ponieważ marzy Ci się szałwiowy kolor ścian, wykończ powierzchnię materiałem technicznym. Jego struktura jest chropowata, dzięki czemu wchłonie farbę i nabierze odpowiedniego odcienia. Należy przy tym zauważyć, że korek na ścianę do łazienki lub kuchni jest na ogół impregnowany, co pozwala zabezpieczyć okładzinę przed wnikaniem wilgoci, ale jednocześnie uniemożliwia jej późniejsze odświeżenie przy pomocy farby.

Malowanie korka na ścianie najlepiej wykonać przy użyciu farb akrylowych bądź lateksowych, które gwarantują pełne krycie i lekki poblask. Pamiętaj przy tym, że struktura korka wpłynie w pewnym stopniu na ostateczny odbiór koloru — po aplikacji okładzina stanie się nieco ciemniejsza i nabierze mniej intensywnej barwy niż sam odcień. Aby nie popełnić gafy, najlepiej pozyskać kilka kolorów i przeprowadzić próby na niewielkich fragmentach korka.

Malowanie korka na ścianie — prostsze niż myślisz!

  • Aby pomalować korek na ścianie, musisz wybrać okładzinę techniczną.
  • Korek na ścianę do łazienki i kuchni nie nadaje się do malowania.
  • Czy warto wybrać korek na ścianę? Wady i zalety tego rozwiązania każą sądzić, że to najlepszy możliwy wybór.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:52
komentarz /( 1 )
  • Choinka
    Choinka

    poniedziałek, 29 kwiecień 2024 10:32

    Jakoś ten korek na ścianie mi się nie widzi. Kojarzy mi się ze szkołą, a nie fajnie urządzonym wnętrzem

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.