Pomalowane czy naturalne drewno? Wskazówki dotyczące wyboru koloru i metody malowania desek tarasowych - dekoportal.pl

Pomalowane czy naturalne drewno? Wskazówki dotyczące wyboru koloru i metody malowania desek tarasowych

11 Mar 2024 / Napisał  / Porady
pomalowane drewno

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Majster Zrób To Sam.


Drewno to naturalny i szlachetny materiał, który ze względu na swoją elegancję sprawdza się w wystroju wnętrz i ogrodów. Drewniane deski tarasowe wymagają jednak zabezpieczenia. Inaczej mogą popękać, wysuszyć się czy nawet spleśnieć. Pomalowanie desek odpowiednimi preparatami może je przed tym uchronić. Na co więc można postawić?

Pomalowane a naturalne drewno – na co warto się zdecydować?

Naturalne drewno prezentuje się nieporównywalnie do żadnego innego surowca i pomaga stworzyć przytulny klimat, zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie czy balkonie. Niestety, pozostawione samo sobie może się szybko zniszczyć. Deska tarasowa narażona jest na czynniki atmosferyczne (śnieg, deszcz, promieniowanie UV), biologiczne (owady, grzyby, pleśnie, glony) oraz na zbieranie się wilgoci. To wszystko przyczynia się do pękania, kruszenia i wyblaknięcia kolorów.

Skutecznym sposobem ochrony drewna jest impregnacja. Dzięki takiemu zabiegowi materiał staje się bardziej odporny na czynniki zewnętrzne i może na dłużej zachować swój pierwotny wygląd. Co więcej, impregnowanie wcale nie musi zaburzać naturalnego wyglądu desek tarasowych. Osoby, którym zależy na zachowaniu struktury drewna, mogą zdecydować się na bezbarwne środki. Dzięki nim słoje nadal będą widoczne, a odcień materiału delikatnie podkreślony.

Istnieją różne preparaty, które pozwalają zabezpieczyć deski tarasowe. Zalicza się do nich oleje do drewna, impregnaty, farby do drewna, lakiery czy też lakierobejce. Przed wybraniem jednego z nich warto zadać sobie kilka istotnych pytań:

 • Czy drewno ma zachować swój naturalny kolor?
 • Czy deski tarasowe mają zachować strukturę słoi czy zyskać zupełnie nowy wygląd?
 • Czy wykończenie ma być matowe, czy błyszczące?
 • Czy preparat ma działać kompleksowo, czy spełniać tylko jedną funkcję (np. chronić przed promieniami UV)?
 impregnacja drewna

Jakie są metody malowania desek tarasowych?

Dobór konkretnego środka do drewna będzie wpływał również na metodę malowania. Na co można się zdecydować?

 • Malowanie z zachowaniem naturalnego wyglądu – służy do tego bezbarwny impregnat, czyli chemiczny środek bazujący na wodzie i organicznym rozpuszczalniku. Wnika on głęboko w strukturę drewna, chroniąc ją od wewnątrz. Przy okazji nie zaburza naturalnego wyglądu słojów. Można również dodatkowo zabezpieczyć deski olejem do drewna. Trzeba jednak pamiętać, że bezbarwne środki nie ochronią przed promieniowaniem UV;
 • Malowanie z delikatnym podkreśleniem koloru drewna – osoby, którym zależy na częściowym zachowaniu struktury słojów oraz delikatnej zmianie koloru drewna, mogą zdecydować się na użycie lakieru lub lakierobejcy z pigmentem. Przed kupnem warto upewnić się, że dany preparat jest dostosowany do użytku zewnętrznego;
 • Całkowite pomalowanie drewna farbą – pozwoli nadać materiałowi wyjątkowego charakteru. Do desek tarasowych można użyć akrylowych lub kredowych farb kryjących. Te pierwsze charakteryzują się matowym lub błyszczącym wykończeniem. W przypadku kredowych dostępne są te dające matowy lub satynowy efekt.

Przed pomalowaniem drewna farbą, lakierem czy też lakierobejcą należy materiał zaimpregnować. Same te preparaty nie dadzą wystarczającej ochrony przed wilgocią, owadami, grzybami czy pleśnią.

 malowanie drewna

Jak dobrać kolor farby do deski tarasowej?

Wybór farby do desek tarasowych jest kwestią indywidualną, warto jednak kierować się charakterem budynku oraz aranżacją otoczenia. Istnieje kilka aspektów, które mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji.

 1. Aktualny odcień desek – najłatwiej jest przemalować te w jasnych odcieniach (beżach, delikatnej szarości czy jasnego brązu). Przemalowanie ciemnych desek na jasny odcień także jest możliwe, ale będzie wymagało większych nakładów pracy i farby;
 2. Wygląd zewnętrznej bryły budynku – wielu osobom zależy na tym, aby taras wkomponowywał się w zewnętrzny wygląd domu. Jeśli więc w konstrukcji budynku występują drewniane elementy, to można dopasować do nich kolor desek tarasowych. Do rustykalnych domów pasują beżowe i brązowe barwy, a do eleganckich willi w stylu glamour – szare;
 3. Otoczenie – warto też zwrócić uwagę na otaczającą naturę. Jasne odcienie beżu i brązu sprawdzą się przy tworzeniu harmonijnej całości, natomiast te ciemniejsze lub kolorowe pozwolą wyróżnić taras z otoczenia;
 4. Pozostałe elementy aranżacji tarasu – jeśli meble ogrodowe są już wybrane, to należy dopasować kolor desek tarasowych do ich stylu. Dzięki temu całość będzie się ładnie komponowała. Ważne są też inne elementy, takie jak roślinność na tarasie czy wyposażenia letniego salonu, takie jak koce, obicia mebli czy poduszki.

Oczywiście nie trzeba sztywno trzymać się reguł aranżacyjnych. Najważniejsze jest stworzenie przestrzeni idealnej dla siebie, która zapewni komfort. Można więc bawić się kolorami lub postawić na minimalistyczny charakter – wszystko zależy od gustu.

Naturalne drewno jest estetyczne, ale i jednocześnie narażone na szybkie niszczenie. Dlatego trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Po takim zabiegu można też pomalować je na dowolne barwy.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Majster Zrób To Sam.Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 marzec 2024 12:06
komentarz /( 1 )
 • Odnowa
  Odnowa

  piątek, 26 kwiecień 2024 09:09

  mam dylemat w tej kwestii bo jednak co naturalne to naturalne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.