Czym i jak pomalować meble na wysoki połysk? Sprawdzony patent! - dekoportal.pl

Czym i jak pomalować meble na wysoki połysk? Sprawdzony patent!

11 Mar 2022 / Napisał  / Porady
jak pomalować meble kuchenne na wysoki połysk
Rośliny wokół tarasu będą ozdobą, ale musisz dobrać je do warunków.

Samodzielna renowacja mebli nie musi być skomplikowana. Jeśli zależy Ci na niepowtarzalnych elementach wyposażenia, odśwież ich wygląd. Podpowiadamy, jak pomalować meble na wysoki połysk. Dowiedz się, jakie narzędzia przygotować oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatów do renowacji.

O czym przeczytasz w artykule?

Odnawianie mebli na wysoki połysk – od czego zacząć?

Nim rozpoczniesz odświeżanie mebla, dobrze mu się przyjrzyj. Od tego, jak przygotujesz szafkę czy stół będzie zależał efekt. Rozpocznij pracę od dokładnego umycia mebla – to szczególnie ważne, jeśli to model, który przez lata nie był użytkowany. Do usunięcia brudu wykorzystaj płyn do naczyń. Pamiętaj, żeby mebel czyścić w taki sposób, by go nie przemoczyć. Koniecznie wytrzyj powierzchnię do sucha.

Kolejne etapy zależą od stanu mebla. Jeśli chcesz odświeżyć wygląd szafki, która dopiero kilka lat stoi w Twoim domu, skomplikowane prace nie będą potrzebne. W przypadku wiekowych mebli jest jednak zupełnie inaczej. Konieczne może okazać się rozkręcenie elementów, sprawdzenie stabilności mebla, skontrolowanie śrub.

Być może mebel wymaga naprawy. Na nic zda się przecież nowy kolor i błyszczące wykończenie szafki, jeśli drzwiczki będą krzywo zawieszone, a na bocznej ścianie widoczna pozostanie głęboka rysa. Oceń więc zawiasy, obejrzyj dokładnie mebel i w razie potrzeby usuń usterki.

Jak rozpocząć odnawianie mebli na wysoki połysk?

 • Dokładnie umyj mebel przy pomocy płynu do naczyń,
 • Sprawdź stan przedmiotu,
 • Skontroluj, czy jest stabilny, ma wszystkie elementy, śruby są sprawne,
 • Jeśli coś nie działa prawidłowo, napraw mebel.
jak pomalować meble na wysoki połysk
Mebel musi być dobrze przygotowany do malowania.

Szpachlowanie – czy jest niezbędne przed malowaniem na wysoki połysk?

Wiele wiekowych mebli może mieć na swojej powierzchni ślady użytkowania. Dziurki po drewnojadach, głębsze rysy oraz pęknięcia – te szpecące urodę mebla elementy musisz zamaskować, nim rozpoczniesz malowanie. Do tego celu posłuży Ci szpachlówka na bazie acetonu. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że łatwo wyszlifować ją po wyschnięciu.

Szpachlówka jest preparatem, który ma w składzie mączkę drzewną. Dzięki temu po wyschnięciu możesz ją traktować tak jak resztę powierzchni mebla, czyli szlifować i barwić. Zamiast szpachli możesz również wykorzystać kit do drewna, który charakteryzuje się zwiększoną odpornością na urazy mechaniczne. Pamiętaj jednak, że naprawiona nim powierzchnia jest trudniejsza do pokrycia kolorem.

Jeśli ubytki w materiale są głębokie, sama szpachla nie wystarczy. Przydadzą Ci się niewielkie kawałeczki drewna. Wystarczy, że nałożysz trochę masy, a następnie wetkniesz w to miejsce kawałki surowca. Kolejny krok to ponowne nałożenie masy szpachlowej.

Szpachlowanie – co warto wiedzieć?

 • Mebel musi być dobrze przygotowany do malowania,
 • Jeśli ma ubytki, zdecyduj się na zastosowanie szpachli do drewna,
 • Sprawdzi się do głębokich rys, pęknięć oraz dziurek po drewnojadach,
 • Do głębokich ubytków wykorzystaj oprócz szpachli kawałki drewna, które wetkniesz w wybrane miejsce.

czym pomalować meble na wysoki połysk
Do głębokich ubytków wykorzystaj oprócz szpachli kawałki drewna, które wetkniesz w wybrane miejsce.

Jaką farbę wybrać do mebli?

Chcesz nie tylko uzyskać błyszczący efekt, lecz także nowy kolor? Wybierz odpowiednią farbę. Najlepszym rozwiązaniem będzie preparat akrylowy. Dlaczego? Pozwala on uzyskać efekt połysku.

Akrylowa farba schnie około 2–4 godzin, więc przeprowadzanie nią renowacji nie musi być zbyt czasochłonne. Jeśli planujesz wykorzystać ją na trudnej powierzchni, przyda się podkład. Pomalowana farbą powierzchnia musi zostać zabezpieczona – lakierem lub olejem. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych przetarć i odprysków.

 • Do malowania mebli doskonale sprawdzi się farba akrylowa, która pozwala uzyskać efekt połysku. Po jej nałożeniu konieczne będzie zastosowanie lakieru lub oleju, żeby ochronić powierzchnię przed odpryskami i przetarciami.
jak pomalować meble na biały połysk
Samodzielna renowacja mebli nie musi być skomplikowana.

Jak odnowić meble na wysoki połysk? Zacznij od malowania

Zastanawiasz się, jak pomalować meble na wysoki połysk? Stosuj się do kilku zasad, dzięki którym elementy wyposażenia będą prezentowały się perfekcyjnie. Pamiętaj, żeby nie malować, kiedy na dworze panuje mróz lub jest wyjątkowo gorąco. Pracę wykonuj w świetle dziennym – dzięki temu będzie Ci łatwiej zauważyć wszelkie niedoskonałości. Koniecznie dobrze przygotuj farbę – pamiętaj o jej dokładnym wymieszaniu.

Zastanawiając się, jak pomalować meble na wysoki połysk, pamiętaj, że konieczne będą najpewniej trzy warstwy. Pierwsza powinna być szczególnie cienka, ponieważ pełni jedynie funkcję podkładu. Pamiętaj też o przestrzeganiu wskazówek producenta. Odczekaj pomiędzy nałożeniem jednej a drugiej warstwy dokładnie tyle, ile zaleca marka.

Jakie akcesorium sprawdzi się najlepiej do malowania? Dobrym rozwiązaniem jest wałek, który pozwala szybko poradzić sobie z dużą, płaską powierzchnią. Pamiętaj jednak, żeby pod ręką mieć również pędzelek. Dzięki niemu pokryjesz farbą trudno dostępne miejsca.

O czym pamiętać podczas malowania mebla?

 • Maluj mebel w odpowiedniej temperaturze,
 • Rób to w świetle dziennym,
 • Dokładnie wymieszaj farbę przed rozpoczęciem pracy,
 • Pierwszą warstwę zaaplikuj bardzo cienką,
 • Stosuj się do wskazówek producenta, który określa, ile trzeba odczekać przed nałożeniem drugiej warstwy,
 • Do malowania stosuj wałek, w miejscach trudno dostępnych możesz wykorzystać pędzelek.
jak odnowić meble na wysoki połysk
Do malowania mebli doskonale sprawdzi się farba akrylowa, która pozwala uzyskać efekt połysku.

Czym pomalować meble na wysoki połysk? Lakierem!

Przy pomocy farby akrylowej możesz uzyskać lekko błyszczący efekt. To dla Ciebie zbyt mało i zastanawiasz się, czym pomalować meble na wysoki połysk? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu.

Zdecydowanie wartym uwagi rozwiązaniem jest lakier. Dzięki niemu pomalowana powierzchnia staje się śliska i gładka. Lakiery mają różne wykończenia. Te połyskujące tworzą na meblu efekt lustra. Powierzchnia elementów wyposażenia będzie odbijać światło.

Szczególnie zastanawiając się, jak pomalować meble kuchenne na wysoki połysk, weź pod uwagę wykorzystanie lakieru. Zapewnia on nie tylko estetyczne, lecz także trwałe wykończenie. Doskonale zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Dobrze chroni też przed wysoką temperaturą oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Zastanawiasz się, jaki lakier wybrać, żeby odnawianie mebli na wysoki połysk przebiegło sprawnie? Musisz wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim ważne jest, co będziesz lakierować – intensywnie użytkowany stół w jadalni, czy szafkę, do której zaglądasz od czasu do czasu. Czy będzie Ci przeszkadzało przyciemnienie koloru drewna lub farby?

Jeśli szukasz najmniej toksycznego rozwiązania, zdecyduj się na lakier akrylowy wodorozcieńczalny. Preparat schnie szybko, nie wymaga zastosowania podkładu i jest bezzapachowy. Sprawdzi się jednak do tych mebli, które są użytkowane rzadziej, ponieważ wyróżnia się ograniczoną trwałością. Zdecydowanie trwalsze, ale też droższe są lakiery akrylowo-poliuretanowe.

Zwróć też uwagę na stopień połysku. Możesz zdecydować się na produkt, który zapewni silnie błyszczącą powierzchnię, która rewelacyjnie odbija światło. Pamiętaj jednak, że taki preparat podkreśli wszystkie niedoskonałości. Powierzchnia pod nim musi więc być perfekcyjna.

Zastanawiasz się, jak pomalować meble na biały połysk? Jeśli nie chcesz, żeby biała farba zmieniła odcień, a jednocześnie zależy Ci na blasku, zwróć szczególną uwagę na rodzaj lakieru. Zwykłe akrylowe raczej nie wpływają istotnie na kolor powierzchni. Uważaj natomiast na lakiery poliuretanowe – zarówno te rozpuszczalnikowe, jak i wodne delikatnie zażółcają powierzchnię.

Lakier do malowania mebli na wysoki połysk:

 • Możesz zdecydować się na lakier akrylowy wodorozcieńczalny, który schnie szybko i jest bezzapachowy,
 • Trwalszy, a więc przeznaczony do intensywnie używanych mebli jest lakier akrylowo-poliuretanowy,
 • Możesz zdecydować się na preparat dający silnie błyszczący efekt, jednak pamiętaj, że podkreśli on wszystkie niedoskonałości, dlatego mebel musi być perfekcyjnie przygotowany,
 • Uważaj na lakiery, które zmieniają kolor powierzchni – poliuretanowe mogą doprowadzić do pożółknięcia mebla.
odnawianie mebli na wysoki połysk
Wiele wiekowych mebli może mieć na swojej powierzchni ślady użytkowania.

Jak odnowić meble na wysoki połysk? Pamiętaj o kilku zasadach podczas stosowania lakieru

Zadbaj o odpowiednią temperaturę miejsca, w którym będziesz przeprowadzać odnawianie mebli na wysoki połysk. Pamiętaj, że zimny garaż nie jest najlepszym pomysłem. W pomieszczeniu nie może być też zbyt gorąco. Dlaczego to takie ważne? Od odpowiedniej temperatury zależy, czy lakier właściwie się utwardzi. Pamiętaj też, żeby nie przyspieszać wysychania lakieru, na przykład suszarką do włosów. Pozostaw mebel do samodzielnego wyschnięcia.

Pilnuj również czasu pomiędzy warstwami. Jeśli kolejną nałożysz zbyt szybko, możesz spodziewać się nieestetycznych smug. Pamiętaj też o szlifowaniu powierzchni pomiędzy warstwami – to szczególnie ważne, jeśli używasz lakieru wodnego. Staraj się równomiernie nakładać preparat. Dzięki temu unikniesz przebarwień na drewnie.

Jednym z problemów powierzchni wykończonych przy pomocy lakieru jest żółknięcie. Czy da się go uniknąć? Są sposoby na ograniczenie ryzyka wystąpienia tego problemu. Warto wiedzieć, z czego wynika. Przede wszystkim może się pojawić pod wpływem ciepła i promieni słonecznych. Unikaj więc stawiania mebli przy grzejniku i w nasłonecznionym miejscu. Wybieraj spośród lakierów z powłoką UV.

Jak odnowić meble na wysoki połysk? O czym pamiętać?

 • Lakieru używaj w odpowiedniej temperaturze – w pomieszczeniu nie może być ani zimno, ani gorąco, ponieważ preparat źle się utwardzi,
 • Nie stosuj suszarki, żeby przyspieszyć wysychanie,
 • Pamiętaj o odczekaniu odpowiedniej ilości czasu przed nałożeniem kolejnej warstwy,
 • Równomiernie nakładaj lakier, żeby uniknąć przebarwień na drewnie,
 • Uważaj na żółknięcie mebli – unikaj stawiania ich obok kaloryfera i w silnie nasłonecznionym miejscu.
jak odnowić starą szafkę na wysoki połysk
Od tego, jak przygotujesz szafkę czy stół będzie zależał efekt.

Jak odnowić starą szafkę na wysoki połysk? Politurą!

Odnawianie mebli na wysoki połysk możesz przeprowadzić nie tylko przy pomocy lakieru, lecz także politury. To preparat, który tworzy na drewnie powłokę podobną do tej, którą uzyskasz przy pomocy lakieru. Powierzchnia mebla dzięki politurze będzie błyszcząca i odbijająca światło. Pamiętaj, że nakładanie politury jest skomplikowane i wymaga wprawy. Lepiej skorzystać z pomocy kogoś, kto robił to już wielokrotnie.

Ten środek pochodzenia naturalnego nie nadaje się do stosowania w kuchni. Nie jest bowiem odporny na działanie wilgoci i wysokich temperatur. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pomalować meble kuchenne na wysoki połysk, politura nie jest dobrym pomysłem – wybierz lakier. W przypadku odnawiania starej szafki w salonie sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

 • Zastanawiając się, jak odnowić starą szafkę na wysoki połysk, weź pod uwagę politurę. Daje ona niepowtarzalny, błyszczący efekt, jednak jest skomplikowanym preparatem, którego aplikacja może okazać się zbyt trudna dla początkujących osób.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 11 marzec 2022 14:05
komentarzy /( 2 )
 • Irenka
  Irenka

  środa, 25 maj 2022 08:55

  dziś próbuje! trzymajcie kciuki! Kupiłam lakier akrylowy wodorozcieńczalny
 • Hania W.
  Hania W.

  poniedziałek, 14 marzec 2022 08:08

  Koleżanka sama odnowiła krzesła - efekt piorunujący. Pięknie jej wyszły.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.