Czym impregnować więźbę dachową? - dekoportal.pl

Czym impregnować więźbę dachową?

29 Kwi 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
czym impregnować wiezbe dachowa

 

Impregnacja drewna jest jedną z najczęściej stosowanych metod zabezpieczenia tego surowca przed szkodliwym wpływem wielu czynników. Impregnacji poddawane są nie tylko drewniane meble czy ogrodowe ogrodzenie, ale również więźba dachowa. Jak zaimpregnować tę konstrukcję, aby zapewnić jej trwałość na długi czas? Jakie impregnaty zastosować?

 • 1. Dlaczego impregnacja drewna jest tak ważna?
 • 2. Impregnaty do drewna konstrukcyjnego
 • 3. Metody impregnacji drewna

Do impregnacji drewna konstrukcyjnego używane są impregnaty rozpuszczalne w wodzie, w których składzie nie występuje arsen i chrom. Tego typu środki wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając ją i chroniąc przez wiele lat.

Dlaczego impregnacja drewna jest tak ważna?

Drewno jest materiałem naturalnym, a więc takim, które ulega zniszczeniu pod wpływem, działania różnorodnych czynników. Doskonale widać to w cyklu życia drzewa w lesie - z czasem ulega ono degradacji i niszczeje, w efekcie czego zmienia swoją strukturę. W przypadku drewna stosowanego do budowania konstrukcji lub mebli, nie można dopuścić do rozpoczęcia procesów degradacji, dlatego konieczna jest impregnacja.

Proces impregnowania jest przeprowadzany w celu ochrony drewna. Poddaje się mu nie tylko meble ogrodowe, które przez wiele miesięcy w roku są wystawione na działanie warunków atmosferycznych, ale również meble stosowane jedynie we wnętrzach, drewniane podłogi oraz drewno konstrukcyjne. Impregnacja tego ostatniego jest szczególnie ważna, ponieważ źle przeprowadzona, może przyczynić się do powstania wad w konstrukcji budynku.

Stosowanie impregnatu chroni drewno przez pleśnią, owadami i technicznymi szkodnikami drewna - to największe zagrożenia, powodujące osłabienie konstrukcji materiału. Impregnat zabezpiecza również drewno przed wilgocią, deszczem, słońcem i ogólnym działaniem warunków atmosferycznych.

Impregnaty do drewna konstrukcyjnego

Impregnat do drewna należy dobierać w zależności od przeznaczenia danego mebla lub drewnianego elementu. Inne produkty będą stosowane do drewnianego ogrodzenia lub mebli ogrodowych przechowywanych na zewnątrz budynku bez zadaszenia, inne do mebli pokojowych, a jeszcze inne do elementów konstrukcyjnych, np. do więźby dachowej.

Drewno konstrukcyjne powinno spełniać rygorystyczne standardy. Jednym z nich jest właściwa impregnacja, do której stosowane są najczęściej impregnaty rozpuszczalnikowe, takie jak impregnaty Vidaron. Przygotowuje się z nich roztwór na bazie wody lub na bazie rozpuszczalnika, którym pokrywa się powierzchnię drewna. Przed impregnacją drewno powinno być odpowiednio przygotowane, a więc czyste i suche, o wilgotności nie większej niż ta określona przez producenta impregnatu.

Metody impregnacji drewna

Obecnie stosowane są głównie trzy metody impregnacji drewna - głęboka, powierzchniowa i ciśnieniowo-próżniowa. Metodą głęboką nazywa się kąpiel drewna w impregnacie. Proces ten polega na zanurzeniu impregnowanego materiału w impregnacie, pozostawieniu go tam na określony czas, a następnie wysuszeniu. Zaimpregnowane w ten sposób drewno zyskuje nie tylko powłokę ochronną, ale również zostaje nasycone środkiem impregnującym do głębokości ponad 10 mm. Przeciwieństwem metody głębokiej jest metoda powierzchniowa, która polega na stworzeniu powłoki ochronnej na powierzchni drewna. Stosuje się ją głównie na drewnie, które było już wcześniej impregnowane. Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa wykonywana jest w warunkach przemysłowych i wykorzystywana głównie do elementów, które mają kontakt z gruntem.

Materiał zewnętrzny


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 29 kwiecień 2022 11:43
komentarz /( 1 )
 • Kamil
  Kamil

  czwartek, 19 maj 2022 08:54

  Impregnacja ważna rzecz. Kiedyś olałem i drewno szybko straciło na jakości. Teraz co sezon dobre preparaty i jest super.
  Jak się ma drewno to trzeba koniecznie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.