Same zasłony w oknach – nowoczesny sposób aranżacji wnętrz - dekoportal.pl

Same zasłony w oknach – nowoczesny sposób aranżacji wnętrz

28 Lut 2022 / Napisał  / Porady
zasłony w oknach

Przez wiele lat standardem stało się założenie, że w ramach dekoracji okiennej pomieszczeń domowych powinno się wykorzystywać zarówno zasłony, jak i firany, ewentualnie jedynie tę drugą opcję. A czy możemy zastosować w takim razie same zasłony w oknach? Pewnie! W tym artykule powiemy Ci, w jakich pomieszczeniach i stylach aranżacji wnętrz taka opcja się sprawdzi, jakie są jej walory estetyczne. Zaprezentujemy Ci także kilka przykładowych, ciekawych realizacji.

zasłony w oknach

 

Walory estetyczne samych zasłon w oknach

Takie rozwiązanie może mieć istotne walory dekoracyjne szczególnie w przypadku nowoczesnych wnętrz. Dzięki temu możesz wyeksponować elementy wyposażenia pomieszczenia, na których Ci szczególnie zależy. Chociażby w pokoju stworzonym w stylu loftowym możesz dzięki temu pokazać ścianę z uwydatnionymi cegłami. Poza tym, gdy nie masz firanek, Twoje zasłony są zdecydowanie bardziej widoczne, szczególnie wtedy, gdy chcesz je wykorzystać jako kluczową dekorację Twojego pokoju. Będą one się wybijały zwłaszcza wtedy, gdy skomponujesz je z białymi ścianami, co będzie stanowiło kontrastowe połączenie. No chyba że twoje zasłony będą koloru białego, co niej jest zbyt popularną opcją.

zasłony w oknach

Do jakich wnętrz pasują same zasłony w oknach?

Przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się zasłony w oknach, gdzie będzie można z ich wykorzystaniem stworzyć efektowny kontrast w aranżacji wnętrza. Poza tym możesz je również z powodzeniem wykorzystać w pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym, w których pomogą wyeksponować postindustrialne elementy wystroju, takie jak chociażby cegły na ścianach.

Zobacz zasłony na duże okna tarasowe/balkonowe od Małgorzaty

zasłony w oknach

W jakich pomieszczeniach warto wykorzystać same zasłony w oknach?

To rozwiązanie ma swoje ograniczenia związane z zachowaniem prywatności, dlatego nie jest polecane do wykorzystania w sypialni, chyba że nie ma technicznej możliwości, aby ktoś nas podglądał. Np za oknem mamy żywopłot. Miejscem, gdzie same zasłony w oknach sprawdzą się najlepiej, jest salon, a także jadalnia. Z jednej strony nie jesteśmy wtedy z reguły w szczególnie intymnych sytuacjach, ale też możemy z dumą zaprezentować elementy swojej aranżacji pomieszczenia. Także kuchnia jest miejscem, w którym możesz je swobodnie wykorzystać. W pewnych sytuacjach możesz je również zastosować w ogrodzie zimowym. Będą spełniać swoją rolę szczególnie wtedy, gdy bujna roślinność będzie stanowiła naturalną ochronę przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów.

zasłony w oknach

Jak to wygląda w praktyce?

Oprócz walorów dekoracyjnych, trzeba powiedzieć również dwa słowa na temat funkcjonalności. Jak już wspomnieliśmy, sypialnia nie jest najbardziej optymalnym miejscem do zamontowania samych zasłon w oknach. Szczególnie kłopotliwe może to okazać się wtedy, gdy lubimy spać nago, a sąsiedzi mają tak położone okna, że mogą, nawet przypadkowo, zobaczyć więcej niż powinni ? Aby uniknąć takich wrażeń, lepiej wówczas wybrać zasłony wraz z firankami, a gdy bardzo chcemy wykorzystać same zasłony na oknach, udekorujmy nimi salon.

Warto także wspomnieć o tym, że zasłony z założenia nie brudzą się tak często jak firanki, a jeśli już zabrudzenie się pojawi, nie widać go tak mocno. Decyduje o tym rodzaj materiału czy jego kolor, dlatego jest to praktyczniejsze rozwiązanie, gdy chcemy uniknąć ciągłego czyszczenia, a jednocześnie utrzymać walory dekoracyjne.

zasłony w oknach

Realizacje Małgorzaty z samymi zasłonami w oknach

Przedstawiliśmy trochę teorii i kilka najważniejszych cech samych zasłon w oknach, teraz zaprezentujemy przykłady realizacji naszego partnera tego artykułu - Firmy Małgorzata Dekoracja i Automatyka. Dzięki nim możesz zyskać inspirację, jak udekorować w takim stylu swoje pomieszczenia domowe.

zasłony w oknach

To, co rzuca się w oczy na zdjęciu powyższej realizacji, to bardzo duża ilość wpadającego do środka światła, co jest zasługą również wykorzystania samych zasłon w oknach. Jasności pomieszczeniu dodaje też jasna barwa ścian, a także mebli. Na tym tle kontrastowo prezentują się wyeksponowane w ten sposób zasłony w kolorach morskich. W nieco zbliżonym odcieniu, intensywnie niebieskiej barwie, mamy tutaj także poduszkę, leżącą na fotelu z prawej strony fotografii.

Zobacz jedną z realizacji: https://www.youtube.com/watch?v=38M_Hb8hioA 

Wspomnieliśmy wcześniej o możliwości wykorzystania samych zasłon w oknach w ogrodzie zimowym i oto prezentujemy przykład takiej realizacji. Mamy tutaj do czynienia z kontrastem kolorystycznym, ale w innym zestawieniu niż na poprzednim zdjęciu. W tym przypadku to zasłony są zdecydowanie jaśniejsze od innych elementów wystroju wnętrz, zarówno od będących na pierwszym planie dekoracji pomieszczenia, jak i całej obudowy ogrodu zimowego. Ze względu na sporą ilość otaczającej to pomieszczenie roślinności, zasłony nie muszą tutaj przede wszystkim pełnić roli elementu zapewniającego prywatność, ale głównie chronią przed intensywnym słońcem w trakcie dnia.

zasłony w oknach

Ponownie wracamy do przestronnego i dobrze oświetlonego salonu wraz z aneksem kuchennym. Tutaj dominują 2 rodzaje kolorów – białe ściany i beżowe, szafki w kuchni, kanapa, a także dywan kontrastują z różnymi odmianami szarości fotela, wyspy, a także wreszcie zasłon w oknach bez firanek. Sprawiają one wrażenie zamontowanych na środku ściany, pomiędzy poszczególnymi oknami, a są jednocześnie pewnym łącznikiem pomiędzy częścią wypoczynkową a kuchenną tego wspólnego pomieszczenia. Zasłony te powieszone są na “niewidocznej” szynie zamontowanej w sufit podwieszany.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 luty 2022 13:01
komentarzy /( 2 )
 • Antonina
  Antonina

  czwartek, 17 marzec 2022 17:58

  Rewelka z mechanicznymi zasłonami!
 • Aneta Z.
  Aneta Z.

  wtorek, 01 marzec 2022 09:30

  Ciężko uwierzyć ze okno bez firanki potrafi wyglądać też pięknie!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.