10 sposobów, jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem - dekoportal.pl

10 sposobów, jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem

20 Kwi 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem
Drewniana podłoga jest ponadczasowa i pasuje do różnych stylów urządzania wnętrz.

Drewniana podłoga jest ponadczasowa i pasuje do różnych stylów urządzania wnętrz. Czaruje w kamienicach i zachwyca we wnętrzach skandynawskich. Z czasem naturalny surowiec niestety ulega zniszczeniu. Nie trzeba jednak wymieniać parkietu, ponieważ wystarczy renowacja. Podpowiadamy, jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem oraz czym wyczyścić stary parkiet.

O czym przeczytasz w artykule?

Renowacja parkietu – dlaczego warto?

Wchodzisz do mieszkania z rynku wtórnego, zachwyca Cię drewniany, klasyczny parkiet, jednak już po chwili zauważasz, że jest zaniedbany. To częsty scenariusz. Nie musisz rezygnować z ponadczasowej okładziny, ponieważ w wielu przypadkach da się ją odnowić. To normalne, że drewniane klepki ulegają zużyciu, a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. O ten typ posadzki trzeba dbać.

Renowacja parkietu pozwoli Ci zyskać efektowne tło dla aranżacji w każdym stylu. Drewniana okładzina pasuje do wnętrz skandynawskich, nowoczesnych, industrialnych, klasycznych czy boho. Możesz ją też wykorzystać w stylizacjach retro, vintage i modern classic. Jeśli w przyszłości znudzi Ci się wystrój mieszkania, zmienisz go bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Drewaniana podłoga sprawdzi się w każdym wystroju. Deski są na tyle uniwersalne, że pasują do wszystkiego.

Renowacja podłogi drewnianej daje szansę zmiany jej koloru. Wystarczy, że wykorzystasz preparat w innym odcieniu surowca, żeby podkreślić charakter aranżacji. Odnowiony parkiet będzie służył Ci przez wiele kolejnych lat. Właściwe dbanie o powierzchnię umożliwi znaczne odsunięcie w czasie kolejnego zabiegu renowacyjnego.

  • Renowacja podłogi drewnianej pozwoli Ci dopasować jej odcień do Twoich potrzeb. Okładzina z naturalnego surowca pasuje do wszystkich stylów urządzania wnętrz, dlatego będzie świetną bazą aranżacji.
 renowacja parkietu
Renowacja podłogi drewnianej pozwoli Ci dopasować jej odcień do Twoich potrzeb.

Odnawianie parkietu – czy zawsze jest możliwe?

Renowacja parkietu nie zawsze jest możliwa. Wszystko zależy od skali zniszczeń. Do najczęstszych uszkodzeń należą zarysowania, które wynikają z codziennej eksploatacji parkietu. Możesz je stosunkowo łatwo naprawić, jednak zależy to od głębokości rys. Jeśli nie potrafisz poradziś sobie z ubytkami samodzielnie, skorzystaj z pomocy fachowców.

Zdarza się, że na podłogę upadnie ciężki bądź ostry przedmiot. Może to doprowadzić do ubytków i wgnieceń, z którymi także sobie poradzisz. Użycie niektórych środków chemicznych skutkuje odbarwieniami, a zwiększenie poziomu wilgotności jest częstym powodem powstawania szpar pomiędzy deszczułkami. Te zniszczenia również naprawisz.

Niestety istnieją zniszczenia, których nie da się naprawić samodzielnie lub z pomocą fachowców. Jedną z takich sytuacji jest pleśnienie desek – może się zdarzyć w wyniku zalania mieszkania. Wymiana parkietu jest też konieczna, jeśli był on wielokrotnie cyklinowany i jest zbyt cienki, żeby można było go odnowić kolejny raz.

Czy zawsze możliwe jest odnowienie parkietu?

  • Odnowienie parkietu jest możliwe, jeśli na jego powierzchni znajdują się zarysowania, ubytki, przetarcia,
  • Zwiększenie się szczelin pomiędzy deszczułkami to problem, z którym również sobie poradzisz,
  • Niestety, jeśli deski są w większości spleśniałe, konieczna będzie wymiana parkietu,
  • Jeśli okładzina była wielokrotnie cyklinowana, może być zbyt cienka – w tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest ułożenie nowego parkietu.
 jak odnowić parkiet
Odnowienie parkietu jest możliwe, jeśli na jego powierzchni znajdują się zarysowania, ubytki, przetarcia.

Domowy sposób na odświeżenie parkietu, który trzeszczy

Trzeszczący parkiet kojarzy się z urokliwymi, starymi domkami z drewna. To urocze odgłosy, gdy słyszysz je na wakacjach w na wsi. Dźwięk z czasem zaczyna jednak irytować, jeśli w budynku przebywa się na co dzień. Masz problem z trzeszczącym parkietem? Da się go wyeliminować! Istnieją domowe sposoby na naprawę okładziny.

Rozpocznij od zlokalizowania miejsca problemu – to metodo małych kroczków, dosłownie i w przenośni. Stąpaj po każdej desce, żeby sprawdzić, która wydaje uciążliwe dźwięki. Po znalezieniu winowajcy możesz rozpocząć działania. Jeśli takich elementów jest wiecej, najlepiej zaznacz je ołowkiem lub naklejką. Między sąsiadujące ze sobą deski wsyp talk, a nadmiar produktu usuń ściereczką. Takie rozwiązanie powinno pomóc.

Problem z trzeszczącą podłogą może wynikać z ułożenia desek na nierównym podkładzie oraz zbyt luźnego lub za ścisłego ułożenia elementów parkietu. Jeśli okładzina skrzypi, ponieważ sąsiadujące ze sobą deski ocierają się o siebie, zastosuj olej silikonowy. Zaaplikuj go w szczeliny. Niestety może się okazać, że trzeszczenie nie ustanie. Wtedy konieczne jest zdjęcie parkietu i dokładne sprawdzenie przyczyn problemu.

Jak odnowić parkiet, który trzeszczy?

  • Pewnego dnia trzeszczący uroczo parkiet staje się uciążliwy,
  • Możesz samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, znajdując deski, które hałasują,
  • Pomiędzy sąsiadujące ze sobą deszczułki wsyp talk,
  • Jeśli problem z trzeszczącą podłogą wynika z ocierania się desek o siebie, zastosuj olej silikonowy; wystarczy, że zaaplikujesz go w szczeliny,
  • Jeśli domowe sposoby nie pomagają, może się okazać, że winowajcą nieprzyjemnego dźwięku jest nierówny podkład, co będzie wymagało zdjęcia parkietu.
 domowy sposób na odświeżenie parkietu
Jeśli parkiet skrzypi, zastosuj olej silikonowy.

Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem?

Przed rozpoczęciem naprawy parkietu dokładnie oczyść go z zabrudzeń. Pierwszym etapem powinno być odkurzenie powierzchni. Zastanawiając się, czym wyczyścić stary parkiet, weź pod uwagę środki chemiczne. Domowe sposoby mogą okazać się zawodne, jeśli okładzina była długi czas nieużytkowana.

Na rynku znajdziesz preparaty, które działają intensywnie, a jednocześnie nie niszczą posadzki. Dzięki temu przydadzą Ci się również po odnowieniu parkietu. Szukając produktu do czyszczenia okładziny, weź pod uwagę, czym planujesz ją zabezpieczyć. Wybieraj spośród preparatów, które doskonale radzą sobie z plamami, na przykład tłustymi, ale jednocześnie nie niwelują działania oleju.

Zastanawiając się, jak odnowić parkiet, musisz wziąć pod uwagę, czym został wykończony. Drewniane okładziny pokrywa się olejem lub lakierem. Wiele zależy też od rodzaju zniszczeń. Poznaj sposoby na usunięcie delikatnych zarysowań.

Jeśli planujesz odnawianie parkietu olejowanego, przygotuj olej naprawczy dopasowany kolorystycznie do parkietu. Taki preparat pozwoli Ci usunąć niewielkie zarysowania. Przed zastosowaniem oleju naprawczego wyczyść miejsce, które chcesz poddać renowacji, a następnie dokładnie je osusz. Kolejny krok to szlifowanie ręczne – w tym celu wykorzystaj papier ścierny o gradacji 100. Teraz wystarczy zaaplikować olej naprawczy, zostawić podłogę do wyschnięcia, a następnie wypolerować polerką.

Domowy sposób na odświeżenie parkietu lakierowanego to wykorzystanie mazaka koloryzującego. Wypełniacze płytkich rys mogą mieć też postać podobną do pomadki. Wystarczy, że pokryjesz miejsce, w którym znajduje się zarysowanie, a następnie przy pomocy szpachelki usuniesz nadmiar produktu. Na tak naprawioną powierzchnię trzeba nałożyć lakier, żeby efekt utrzymał się na długo.

Domowe sposoby na odświeżenie parkietu:

  • Rozpocznij od odkurzenia podłogi,
  • Wyczyść deski środkiem chemicznym – do trudnych plam domowe sposoby mogą okazać się zbyt słabe,
  • Jeśli chcesz odświeżyć wygląd zarysowanego parkietu olejowanego, zdecyduj się na zakup oleju naprawczego,
  • Wybierz produkt kolorystycznie dopasowany do desek,
  • Wyczyść zniszczone miejsce, osusz je, wyszlifuj delikatnym papierem ściernym, zaaplikuj olej, pozostaw do wyschnięcia i wypoleruj,
  • Do odświeżenia parkietu lakierowanego przydadzą Ci się mazaki koloryzujące,
  • Możesz też wykorzystać produkt w opakowaniu przypominającym pomadkę,
  • Zaaplikuj go w miejsce zarysowania, usuń nadmiar preparatu szpachelką, a następnie nałóż lakier dla utrwalenia efektu.
 czym wyczyścić stary parkiet
Na naprawioną powierzchnię podłogi trzeba nałożyć lakier, żeby efekt utrzymał się na długo.

Jak odnowić parkiet bez cyklinowania?

Jeśli zniszczenia na okładzinie są poważniejsze niż zarysowania, mazak czy olej naprawczy okażą się niewystarczające. W tym przypadku warto rozważyć cyklinowanie, którego koszt to około 25 zł/m2 za robociznę. Możesz jednak spróbować samodzielnie naprawić okładzinę. Podpowiadamy, jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem.

Renowacja podłogi drewnianej bez pomocy fachowców będzie pracochłonna i zajmie wiele czasu. Musisz rozpocząć od wyczyszczenia parkietu. Następnym krokiem będzie szlifowanie okładziny, które pozwoli usunąć z niej zniszczone warstwy. Rozpocznij od użycia papieru gruboziarnistego (o gradacji 40), a potem przechodź do coraz drobniejszego uziarnienia. Podczas szlifowania staraj się zawsze dociskać papier ścierny z taką samą siłą.

Kolejnym krokiem musi być odpylenie okładziny. Po usunięciu pyłu sprawdź, w których miejscach parkiet wymaga naprawy poważniejszych uszkodzeń. Do tego celu posłuży Ci masa szpachlowa. Wybierając ją, zwróć uwagę na to, żeby była dopasowana do koloru drewna.

Po dokładnym usunięciu wszystkich zabrudzeń czas na zabezpieczenie podłogi. Możesz to zrobić przy pomocy oleju lub lakieru. Przestrzegaj zaleceń producenta, które określają czas potrzebny do wyschnięcia preparatu.

Jak odnowić parkiet bez cyklinowania?

  • Jeśli zniszczenia są poważne, użycie oleju naprawczego czy mazaka okaże się niewystarczające,
  • Możesz zdecydować się na cyklinowanie lub spróbować samodzielnie odnowić parkiet,
  • Dokładnie wyczyść podłogę,
  • Następnie rozpocznij szlifowanie papierem o gradacji 40, a później przechodź do drobniejszego uziarnienia,
  • Dociskaj papier zawsze z taką samą siłą,
  • Odkurz podłogę, żeby pozbyć się pyłu,
  • Na ubytki zastosuj masę szpachlową,
  • Zabezpiecz parkiet przy użyciu oleju lub lakieru.
 renowacja podłogi drewnianej
Zabezpiecz parkiet przy użyciu oleju lub lakieru.

Jak dbać o parkiet po odnowieniu?

Drewniany parkiet jest długowieczny, ale jednocześnie dość wrażliwy. Po odnowieniu desek zadbaj o niego szczególnie, żeby przez wiele lat renowacja nie była potrzebna. Ważne jest regularne czyszczenie parkietu. Odkurzanie pozwoli pozbyć się drobinek piasku, które działają niczym papier ścierny, powoli niszcząc warstwę lakieru.

Pamiętaj też o właściwym sposobie mycia parkietu. Mop lub ścierka powinny być dokładnie odciśnięte z nadmiaru wody. Warto unikać sytuacji, w której krople mogłyby dostać się pomiędzy deski. Pamiętaj o wykorzystaniu preparatu dostosowanego do rodzaju wykończenia podłogi.

Parkiet lakierowany wyczyścisz przy pomocy płynu, który może być nabłyszczający lub wręcz przeciwnie – pozostawiać powierzchnię matową. Warto też regularnie pastować okładzinę. Pozwoli to wzmocnić lakier. Do parkietu olejowanego sprawdzi się płyn z roślinnymi mydłami, a także wosk, który chroni przed powstawaniem zarysowań.

Jak dbać o parkiet po renowacji?

  • Regularnie odkurzaj, żeby usuwać drobinki piasku, które działają niczym papier ścierny,
  • Dokładnie odciskaj nadmiar wody ze ścierki czy mopa, żeby krople nie dostały się pomiędzy deski,
  • Używaj środków chemicznych, które są dostosowane do wykończenia parkietu,
  • W przypadku okładziny lakierowanej sprawdzi się płyn mogący nabłyszczać powierzchnię,
  • Warto stosować też pastę, która wzmocni lakier,
  • Do parkietu olejowanego sprawdzi się wosk – będzie chronił przed powstawaniem rys.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 13:23
komentarzy /( 2 )
  • Barbara Tarnopolska
    Barbara Tarnopolska

    piątek, 20 maj 2022 09:53

    parkiet to najlepsze co może być, ale jego pielęgnacja to ciężka praca
  • Hanka
    Hanka

    poniedziałek, 09 listopad 2020 14:40

    Uwielbiam domy z drewniana podłogą, nic nie jest w stanie zastąpić naturalnej podłogi.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.