6 niezawodnych sposobów na to, jak prać ręczniki - dekoportal.pl

6 niezawodnych sposobów na to, jak prać ręczniki

10 Wrz 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
jak prać ręczniki
Przyjmuje się, że ręczniki należy prać po około 3 użyciach.

Pranie ręczników wydaje się nieskomplikowaną czynnością. Warto jednak robić to w odpowiedni sposób, żeby uniknąć nieprzyjemnego w dotyku materiału czy szybkiego niszczenia tkaniny. Podpowiadamy, jak prać ręczniki, żeby były miękkie i ładnie pachniały.

O czym przeczytasz w artykule?

Ręczniki – jak prać? Poznaj podstawowe zasady

Niektóre ręczniki są używane kilka razy dziennie, na przykład te do wycierania rąk. Tkanina może stać się siedliskiem bakterii, jeśli nie będzie wystarczająco często prana. Namnażanie się bakterii w materiale ma też związek z warunkami, które panują w łazience. Przede wszystkim jest to pomieszczenie, w którym panuje podwyższony poziom wilgoci.

Ważna jest częstotliwość prania. Może się wydawać, że skoro używasz ręcznika po umyciu się, nie narażasz go na zabrudzenia. To jednak nieprawda, ponieważ materiał pozostaje wilgotny jeszcze przez wiele godzin, co sprawia, że staje się idealnym siedliskiem dla bakterii. Przyjmuje się, że ręczniki należy prać po około 3 użyciach, czyli mniej więcej 2 razy w tygodniu. Te do rąk potrzebują jeszcze częstszego wymieniania, ponieważ są używane kilka razy dziennie i na długo pozostają wilgotne.

Warto pamiętać, żeby ręcznik po użyciu został rozwieszony, a nie złożony. Dzięki temu wyschnie znacznie szybciej, a ważne jest, żeby zdążył wyschnąć, nim zostanie kolejny raz użyty. Istnieją sytuacje, w których pranie ręczników dwa razy w tygodniu to za mało. Większej częstotliwości wymagają ręczniki sportowe – trzeba prać je po każdym użyciu.

Pamiętaj też, że każdy nowy ręcznik należy wyprać przed pierwszym użyciem. Powody są dwa – przede wszystkim pozbędziesz się nieczystości związanych z transportem czy składników chemicznych użytych w trakcie produkcji. Nowy ręcznik może też nie chłonąć wilgoci ze skóry, jeśli nie wypierzesz go przed użyciem.

Zwróć uwagę na tryby dostępne w pralce. Niektóre modele są wyposażone w programy antyalergiczne z parą – pozwalają one pozbyć się bakterii i roztoczy. Część urządzeń umożliwia dodanie pary na początku prania – przyczynia się to do zmiękczenia zabrudzenia i sprawia, że usunięcie go w dalszej części cyklu jest łatwiejsze.

Pamiętaj też, żeby od razu po upraniu wyjąć ręczniki z bębna. Dzięki temu nie będą brzydko pachniały. Rozwieś je w taki sposób, żeby powietrze mogło swobodnie docierać do każdego z nich. Nie wieszaj jednego mokrego ręcznika na drugim.

Jak prać ręczniki? Podstawowe zasady:

  • Pierz ręczniki po mniej więcej 3 użyciach, czyli około 2 razy w tygodniu, a te przeznaczone do wycierania rąk jeszcze częściej,
  • Zawsze pierz ręczniki przed pierwszym użyciem, żeby pozbyć się nieczystości związanych z transportem i zadbać o to, żeby materiał był chłonny,
  • Zwróć uwagę na tryby dostępne w pralce – przydatny może być program z parą,
  • Od razu po zakończeniu prania wyjmuj ręczniki z bębna,
  • Rozwieszaj je tak, żeby się nie dotykały i mogły swobodnie wyschnąć.
jak prać ręczniki żeby nie śmierdziały
Zwróć uwagę na tryby dostępne w pralce – przydatny może być program z parą.

Jak prać ręczniki? Nie popełniaj tych kilku błędów!

Istnieje kilka podstawowych błędów, które wiele osób popełnia podczas prania ręczników. Jednym z nich jest przeładowanie pralki. Zbyt duża liczba ręczników znajdujących się w bębnie w trakcie jednego cyklu prania może sprawić, że preparat nie wniknie dokładnie w materiał. Problem może dotyczyć też dokładnego wypłukania detergentów z ręczników, jeśli jest ich w pralce za dużo.

Do prania lepiej sprawdzi się płyn zamiast proszku. Proszek może się bowiem słabiej wypłukiwać, a przez to materiał stanie się szorstki. Pozostałości proszku na ręczniku mogą się też przyczynić do podrażnienia skóry. Lepiej więc wybrać płyn.

Pamiętaj, żeby nie używać płynów do zmiękczania tkanin. Mogą one spowodować, że ręcznik będzie gorzej chłonął wilgoć. Nie stosuj również wybielaczy, które negatywnie wpłyną na jakość materiału i sprawią, że ręcznik posłuży Ci znacznie krócej. Nigdy nie pierz ręczników białych z kolorowymi. Pozwoli Ci to uniknąć nieestetycznego zabarwienia tych najjaśniejszych.

Jakich błędów nie popełniać podczas prania ręczników?

  • Nie przeładowuj pralki, ponieważ detergent może nie dotrzeć do każdego zabrudzenia,
  • Przeładowany bęben utrudni też dokładne wypłukanie ręczników,
  • Stosuj płyn do prania zamiast proszku, który mógłby pozostać na tkaninie i podrażnić skórę,
  • Zrezygnuj z płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ może sprawić, że materiał będzie gorzej chłonął wilgoć,
  • Nie stosuj wybielaczy, które zniszczą ręcznik,
  • Nie pierz białych ręczników z kolorowymi.
jak prać reczniki żeby były miękkie
Stosuj płyn do prania zamiast proszku, który mógłby pozostać na tkaninie i podrażnić skórę.

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?

Warto unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do powstania nieładnej woni. Niewysuszone ręczniki włożone do kosza na brudne rzeczy czy zbyt długo czekające na pranie mogą nieprzyjemnie pachnieć. Może się też zdarzyć, że po zakończonym cyklu prania ręczniki zbyt długo czekały na wyjęcie z bębna. To też przyczynia się do powstania brzydkiej woni. Nie składaj ręczników po upraniu zbyt szybko – mogą tylko wydawać się suche. Włożone do szafki, nie do końca wyschnięte ręczniki zaczną brzydko pachnieć.

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały? Przede wszystkim regularnie i często. Pamiętaj, żeby ustawić odpowiednią temperaturę – kieruj się wskazówkami producenta, które znajdziesz na metce. Wybierz najwyższą temperaturę, na jaką pozwala marka.

Zastanawiając się, jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały, weź pod uwagę domowe sposoby. Przede wszystkim sprawdzi się ocet, który pozwoli usunąć nieprzyjemny zapach. Wlej do przegródki na płyn do płukania kilka łyżek octu, a będziesz cieszyć się nie tylko odświeżonym, lecz także lepiej chłonącym wilgoć materiałem.

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?

  • Przede wszystkim unikaj wystąpienia nieprzyjemnej woni,
  • Nie przechowuj długo brudnych ręczników w koszu na pranie,
  • Po zakończeniu prania od razu wyjmuj ręczniki z bębna,
  • Ustaw odpowiednią temperaturę – najwyższą, na jaką pozwala producent,
  • Pamiętaj o domowych sposobach – użyj octu, dzięki któremu usuniesz nieprzyjemny zapach,
  • Ocet wlej do przegródki na płyn do płukania.
jak prać ręczniki by były miękkie
Pamiętaj o domowych sposobach – użyj octu, dzięki któremu usuniesz nieprzyjemny zapach.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?

Szorstki ręcznik to nic przyjemnego. Chcesz otulić się po wyjściu z wanny przyjemnym, miękkim materiałem? Zastanawiając się, jak prać ręczniki, by były miękkie, weź pod uwagę domowe sposoby. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej ocet, który świetnie radzi sobie z nieprzyjemną wonią, a dodatkowo sprawia, że tkanina przestaje być szorstka. Stosowanie octu ma jeszcze jedną zaletę – ten produkt pielęgnuje kolor, dlatego sprawdzi się idealnie w przypadku ciemniejszych materiałów.

Myśląc o tym, jak prać ręczniki, żeby nie były nieprzyjemne w dotyku, weź pod uwagę zalecenia producenta. Nie stosuj zbyt wysokiej temperatury, która mogłaby uszkodzić włókna. Oczywiście temperatura nie może być też za niska, ponieważ ręczniki nie dopiorą się dokładnie.

Ważne jest płukanie. Jeśli ręcznik nie zostanie dokładnie wypłukany z detergentów, będzie nieprzyjemny w dotyku. Stanie się sztywny i szorstki, dlatego nie załadowuj bębna do pełna, a mniej więcej do połowy. Dzięki temu woda będzie mogła wszędzie dotrzeć.

Jak prać ręczniki, by były miękkie?

  • Możesz zastosować podczas prania ocet,
  • Pamiętaj, żeby nie prać ręczników w zbyt wysokiej temperaturze, która niszczy materiał,
  • Ręcznik musi być dokładnie wypłukany – pozostałość detergentów sprawi, że będzie szorstki i sztywny,
  • Dokładne wypłukanie jest możliwe, jeśli bęben nie będzie załadowany do pełna.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 09 wrzesień 2021 16:50
komentarz /( 1 )
  • Irena
    Irena

    wtorek, 07 czerwiec 2022 08:02

    Ocet pomaga – potwierdzam

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.