Cegła na podłogę – sprawdź, czy warto! - dekoportal.pl

Cegła na podłogę – sprawdź, czy warto!

18 Kwi 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
cegła na podłogę
Ceglana podłoga kojarzy się ze starymi domami „z duszą”.

Ceglana podłoga kojarzy się ze starymi domami „z duszą”. Z gospodarstwami, w których szyk i elegancja harmonijnie łączą się z przytulnością i ciepłem. Czy dziś, gdy wśród aranżacyjnych trendów królują minimalizm i nowoczesność, cegła na podłogę to dobry pomysł? Do czego będzie pasować posadzka z cegieł? I czy ten materiał nadaje się na taras? Przekonajmy się!

O czym przeczytasz w artykule?

Czy cegła na podłogę to dobry pomysł?

Podłoga ceglana nie jest tak popularna, jak płytki gresowe, drewniane parkiety, czy panele. To jednak sprawia, że nadaje ona wnętrzu oryginalnego charakteru. Równocześnie cegła cięta na podłogę jest tak uniwersalna, że bez trudu dopasujesz ją do dowolnego stylu aranżacyjnego. Posadzka z cegieł będzie świetnie komponować się m.in. z wystrojem rustykalnym, klasycznym lub industrialnym.

Czy jednak, pomijając względy wizualne, cegła na podłogę to dobry pomysł? Jeśli jesteś zwolennikiem trwałych i wytrzymałych rozwiązań – tak. Jeśli szukasz wykończenia podłogowego zgodnego z ideologią reusingu – tak. Jeśli masz na uwadze łatwość sprzątania – również tak!

Zarówno płytki ceglane, jak i rozbiórkowa stara cegła na podłogę to rozwiązanie, które jest nie tylko estetyczne, lecz także nad wyraz praktyczne. Odpowiednio zaimpregnowana posadzka z cegły jest odporna na wilgoć, tłuste plamy, uszkodzenia mechaniczne i szorowanie. Ponadto podłoga ceglana doskonale akumuluje ciepło i przez długi czas oddaje je na zewnątrz, dzięki czemu jest przyjemna nawet dla bosych stóp.

Posadzka z cegły – zalety:

  • Trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.
  • Design – unikatowy i ponadczasowy. Cegła cięta na podłogę nigdy nie wychodzi z mody i świetnie współgra z każdym stylem wnętrzarskim.
  • Łatwość czyszczenia – wystarczy odkurzanie i tradycyjne mycie wodą z delikatnym detergentem.
  • Ciepło – cegła doskonale akumuluje energię cieplną.
cegła cięta na podłogę
Podłoga ceglana nie jest tak popularna, jak płytki gresowe, drewniane parkiety, czy panele.

Zachwycająca prostota: posadzka z cegły

Co takiego ma w sobie cegła na podłogę, że wypełnia przestrzeń wizualnym ciepłem, sprawia wrażenie przytulności i tak dobrze łączy się z dowolnym otoczeniem? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Faktem jest, że ten w gruncie rzeczy prosty materiał od stuleci cieszy się niesłabnącą popularnością.

Być może na wyjątkowość cegły wpływa niezwykła kolorystyka? Cegła ozdobna na podłogę dostępna jest w wielu odcieniach: od piaskowego, poprzez brzoskwiniowy, aż po ciemne tony imitujące drewno. Każda z tych barw jest przyjemna i ciepła, a jednak doskonale sprawdzi się nawet w surowych, minimalistycznych wnętrzach.

A może urok tego rodzaju wykończenia polega na tym, że cegła na podłogę daje efekt niepowtarzalności? Każda sztuka ma unikatowy kształt i oryginalną fakturę. Tych cech na próżno szukać wśród produkowanych masowo płytek gresowych czy paneli podłogowych.

Posadzka z cegieł – coś więcej niż podłoga

  • Prosty kształt i oszczędny, choć oryginalny design cegły od wieków cieszą się popularnością.
  • Ceglane wykończenie podłogi dostępne jest w wielu ciepłych odcieniach, które idealnie pasują do każdego wnętrza.
  • Każda cegła ma unikatowy kształt i fakturę. Podłoga z cegieł za każdym razem jest niepowtarzalna.
stara cegła na podłogę
Podłoga z cegieł za każdym razem jest niepowtarzalna.

Podłoga ceglana w roli głównej

Kolejnym atutem ceglanej posadzki jest fakt, że będzie ona wyjątkowo upiększać wnętrza. Prawda jest taka, że cegła ozdobna na podłogę po prostu przyciąga wzrok, a tym samym w naturalny sposób staje się focal point pomieszczenia. To pociąga za sobą pewne konsekwencje. Trzeba umiejętnie dobierać pozostałe elementy wykończenia i wyposażenia, aby nie sprawić aranżacyjnego wrażenia przytłoczenia.

Cegła świetnie łączy się z każdym stylem i kolorem, ale nadmiar barw i dodatków może ją przyćmić. Jeśli podłoga ceglana ma być centralnym punktem aranżacji, doskonale sprawdzą się jednokolorowe ściany. Fantastyczny efekt uzyskasz, zestawiając intensywny odcień cegły ze stonowanymi odcieniami dodatków. Dobrym wyborem będą szarości, beże, biel, czerń, a także pastele.

Cegła na podłogę i co dalej?

  • Cegła ozdobna na podłogę staje się naturalnym focal point aranżacji.
  • Do ceglanej posadzki trzeba umiejętnie dobrać dodatki, żeby nie stworzyć wrażenia nadmiaru.
  • Jako centralny punkt wnętrza, cegła dobrze komponuje się ze stonowanymi barwami.
cegła ozdobna na podłogę
Prosty kształt i oszczędny, choć oryginalny design cegły od wieków cieszą się popularnością. 

Podłoga z cegły rozbiórkowej

Obecnie niezwykle pożądana jest cegła z odzysku. Każda kostka została doświadczona przez czas, warunki zewnętrzne i długotrwałe użytkowanie, a jednak w dalszym ciągu jest wytrzymała! Wiekowe płytki świadczą o wyjątkowej trwałości, a to – oprócz walorów wizualnych – najważniejsza cecha każdej podłogi.

Podłoga z cegły rozbiórkowej to trend wnętrzarski, który nie traci popularności już od dłuższego czasu. Poszczególne sztuki mają unikatowe ubytki i odbarwienia. Stara cegła na podłogę jest poniekąd symbolicznym zapisem wielu historii. To z kolei podnosi jej wartość sentymentalną, a wnętrze wypełnia nutą tajemniczości, nostalgii i wspomnień.

Istotne jest jednak, że podłoga z cegły rozbiórkowej będzie charakteryzować się nierówną powierzchnią. Jakkolwiek podniesie to walory estetyczne, to jednak może przyczynić się do potknięć i obniżenia komfortu chodzenia. Trzeba więc zadbać o to, by uzupełnić ewentualne szczeliny i nierówności, aby posadzka była nie tylko piękna, ale i praktyczna.

Drugie życie cegły

  • Podłoga z cegły rozbiórkowej to jeden z częściej wybieranych przez projektantów element wykończenia wnętrz.
  • Cegła z odzysku to zapis wielu historii, a także ukłon w stronę ekologii i reusingu.
  • Pomimo upływu czasu i wielu doświadczeń, stara cegła cięta na podłogę jest trwała i wytrzymała.
cegła na podłogę tarasu
Cegła świetnie łączy się z każdym stylem i kolorem, ale nadmiar barw i dodatków może ją przyćmić.

Cegła na podłogę tarasu

Jak już wspomnieliśmy, cegła na podłogę wyróżnia się wyjątkową trwałością i wytrzymałością na częsty nacisk oraz długotrwałe użytkowanie. Ponadto surowiec ten jest odporny na mróz i intensywne nasłonecznienie. Dodatkowo, jeśli jest odpowiednio zaimpregnowany, zyskuje właściwości hydrofobowe i plamoodporne.

Kolejnym atutem jest fakt, że pokryta impregnatem cegła cięta na podłogę nie wymaga w trakcie późniejszego użytkowania żadnych specjalistycznych zabiegów. Nie potrzeba również kosztownych środków, które pozwolą utrzymać ją w czystości.

Wymienione cechy świadczą o tym, że cegła na podłogę tarasu to jedno z najlepszych rozwiązań. Takie wykończenie zewnętrznej przestrzeni wypoczynkowej pozwoli połączyć walory estetyczne z funkcjami praktycznymi. Dzięki temu będziemy mogli w pełni cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu w estetycznie urządzonym otoczeniu.

  • Cegła na podłogę tarasu to jedno z najtrwalszych wykończeń. Posadzka ceglana jest odporna na warunki atmosferyczne, a także czynniki zewnętrzne i szorowanie. Łatwo ją utrzymać w czystości, a jej walory wizualne dodatkowo upiększą taras lub altanę.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 18 kwiecień 2023 16:19

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.