Cyklinowanie podłogi samemu – poradnik krok po kroku - dekoportal.pl

Cyklinowanie podłogi samemu – poradnik krok po kroku

01 Lut 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak cyklinować podłogę
Parkiety – choć prezentują się efektownie – co jakiś czas potrzebują odświeżenia.

Zadbana podłoga to ważny element każdej aranżacji. Parkiety – choć prezentują się efektownie – co jakiś czas potrzebują odświeżenia. Sposobem na odzyskanie ich dawnego wyglądu jest cyklinowanie podłogi samemu. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić i czy są inne, prostsze sposoby na odnowienie okładziny.

O czym przeczytasz w artykule?

Cyklinowanie podłogi – samemu czy z firmą?

Cyklinowanie parkietu mogą przeprowadzić specjaliści. Usługa jest kosztowna, jednak masz pewność że zostanie prawidłowo wykonana, a okładzina przez lata zachowa estetyczny wygląd. Fachowcy zajmą się nie tylko cyklinowaniem, lecz także wypełnieniem ubytków, jeśli będzie to konieczne. Cyklinowanie podłogi samemu niesie za sobą pewne ryzyko, jednak jest tańszym rozwiązaniem.

Urządzenia potrzebne do cyklinowania możesz wynająć. Ich zakup jest zbędny, jeśli nie planujesz częstych prac naprawczych w domu. Zwłaszcza cykliniarka nie jest urządzeniem, które przyda Ci się do innych prac, a jej wypożyczenie to koszt około 150 zł za dobę.

Cyklinowanie podłogi samemu – choć oszczędne – może skończyć się pogorszeniem wyglądu podłogi. Do prac trzeba się odpowiednio przygotować, żeby uniknąć wgłębień w podłodze, podkreślenia zarysowań czy pogorszenia trwałości parkietu.

  • Cyklinowanie podłogi samemu jest znacznie tańsze, jednak wiąże się z ryzykiem uzyskania nie do końca zadowalającego efektu. Pomoc fachowców jest dość kosztowna, ale daje gwarancję estetycznie przeprowadzonej pracy oraz trwałych rezultatów renowacji.
 jak wycyklinować parkiet
Cyklinowanie podłogi samemu – choć oszczędne – może skończyć się pogorszeniem wyglądu podłogi.

Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie parkietu polega na zeszlifowaniu z niego wierzchniej warstwy. Pozwala to na usunięcie nieestetycznych zarysowań czy płytkich ubytków, a okładzina staje się odpowiednio przygotowana do kolejnych prac naprawczych.

Cyklinowanie podłogi jest możliwe wyłącznie w przypadku okładzin z naturalnego drewna. Częstotliwość zabiegów jest różna – zależy między innymi od intensywności użytkowania parkietu. Odnawianie podłogi wystarczy przeprowadzać co około 10-20 lat. Uszkodzone panele z laminatu wymagają natomiast wymiany – nie możesz przeprowadzić ich renowacji.

Do najczęstszych uszkodzeń parkietu należą zarysowania, które powstają wskutek codziennego użytkowania podłogi. Pojawiają się szczególnie w miejscach, gdzie często przesuwa się meble, na przykład tuż przy biurku. Często dochodzi również do pojawiania się płytkich wgnieceń po opuszczeniu na podłogę ciężkiego przedmiotu. Na drewnianej okładzinie mogą pojawić się odbarwienia, na przykład od stosowania nieodpowiednich środków czyszczących.

Renowacja parkietu pozwoli Ci pozbyć się powyższych problemów. Istnieją jednak takie zniszczenia, na które cyklinowanie podłogi samemu czy przez fachowców nie pomoże i konieczna będzie wymiana drewnianych deszczułek. Przede wszystkim jest to pleśnienie, które występuje wskutek zalania podłogi. Zdarza się też, że parkiet był już wielokrotnie odnawiany, przez co jest zbyt cienki, żeby poddać go renowacji kolejny raz.

Dowiedz się więcej o cyklinowaniu parkietu:

  • To zabieg, który umożliwia zeszlifowanie wierzchniej warstwy,
  • Cyklinowanie jest przeznaczone do okładzin z naturalnego drewna,
  • Częstotliwość przeprowadzania renowacji jest różna i zależy od intensywności użytkowania okładziny – czasem wystarczy odnawiać ją co 20 lat, ale może się zdarzyć, że już po 10 będzie potrzebowała odświeżenia,
  • Najczęściej na podłodze pojawiają się rysy w miejscach, gdzie stoją przesuwane meble, na przykład fotel przy biurku,
  • Zdarza się, że powstają też wgłębienia wskutek upadku przedmiotów,
  • Dochodzi też do przebarwień,
  • Takich problemów łatwo się pozbyć dzięki cyklinowaniu,
  • Istnieją też zniszczenia, z którymi szlifowanie sobie nie poradzi, a należy do nich pleśń, która pojawiła się w wyniku zalania.
 szlifowanie parkietu
Najczęściej na podłodze pojawiają się rysy w miejscach, gdzie stoją przesuwane meble, na przykład fotel przy biurku.

Renowacja parkietu – o czym pamiętać?

Renowacja parkietu wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Wynieś z niego wszystkie meble i tkaniny, żeby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń. Zdemontuj również listwy przypodłogowe – dzięki temu łatwiej będzie Ci odnowić parkiet na brzegach. Dokładnie wyczyść okładzinę – najpierw ją odkurz, a następnie wyczyść na mokro.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi cykliniarki. Przygotuj też tarcze o różnej granulacji. Pracę rozpocznij od tych gruboziarnistych – pozwolą Ci pozbyć się najgłębszych uszkodzeń. Następnie przechodź do tych o mniejszym ziarnie – dzięki nim wygładzisz okładzinę.

Pamiętaj, że przyda Ci się nie tylko cykliniarka do parkietu, lecz także kilka innych narzędzi i akcesoriów. Pomocna okaże się szlifierka – to urządzenie, które wykorzystasz do pracy przy krawędziach parkietu. Zaopatrz się również w masę szpachlową. Preparat posłuży Ci do wypełnienia ubytków.

Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, aby efekt prac był zadowalający. Przesuwaj cykliniarką po podłodze równomiernie i dbaj o to, żeby materiał ścierny był dobrze dopasowany do gatunku drewna. Pamiętaj też o dobraniu odpowiedniej głębokości szlifowania. Czas dowiedzieć się, jak wycyklinować parkiet.

O czym warto pamiętać podczas renowacji pakietu?

  • Przygotuj pomieszczenie – wynieś z niego wszystko, żeby uniknąć konieczności czyszczenia mebli z pyłu,
  • Zdejmij listwy przypodłogowe – dzięki temu prace przeprowadzisz dokładniej,
  • Odkurz okładzinę i umyj ją,
  • Zapoznaj się z instrukcją obsługi cykliniarki,
  • Najpierw stosuj papier gruboziarnisty, a później delikatniejszy,
  • Przygotuj szlifierkę, którą wykorzystasz na krawędziach,
  • Nie zapomnij o masie szpachlowej,
  • Pamiętaj, że cykliniarką trzeba przesuwać po podłodze równomiernie, a materiał ścierny musi być dopasowany do gatunku drewna.
 renowacja parkietu
Renowacja parkietu wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia.

Jak cyklinować podłogę?

Renowację parkietu (po wyczyszczeniu go) rozpocznij od usunięcia starych powłok. Kierunek cyklinowania dopasuj do rodzaju okładziny. Jeśli jest ułożona z desek, cyklinuj wzdłuż nich. Nie przyciskaj urządzenia zbyt mocno, ale też nie za lekko – tutaj potrzebne jest wyczucie, którego często brakuje osobom początkującym.

Kiedy zakończysz szlifowanie parkietu, czas na usunięcie ubytków. Nałóż na nie masę szpachlową – zaaplikuj ją przy pomocy szpachelki. Preparat należy połączyć z pyłem, który powstał podczas cyklinowania. Kiedy masa wyschnie, należy wypolerować powierzchnię. Najpierw jednak precyzyjnie odkurz podłogę. Do wypolerowania podłogi potrzebne będą Ci tarcze o wysokiej granulacji.

Kolejnym etapem prac będzie zabezpieczenie okładziny. Nim to zrobisz, dokładnie odkurz podłogę. Jeśli z pyłem zmieszaa się zastosowany preparat, efekt nie będzie estetyczny.

Jak wycyklinować parkiet?

  • Po oczyszczeniu parkietu usuń stare powłoki,
  • Cyklinuj zgodnie z rodzajem okładziny – deski cyklinuj wzdłuż,
  • Nie dociskaj urządzenia za mocno, ale rób to pewnie – konieczne jest dobre wyczucie, żeby nie zniszczyć okładziny,
  • Po zakończeniu szlifowania usuń większe ubytki przy pomocy masy szpachlowej,
  • Kiedy preparat wyschnie, odkurz podłogę i wypoleruj powierzchnię,
  • Zabezpiecz okładzinę lakierem lub olejem.
 cyklinowanie parkietu
Do zabezpieczenia podłogi sprawdzi się również olej, który wystarczy zaaplikować i użyć polerki.

Czym zabezpieczyć odświeżoną podłogę?

Wiesz już, jak wycyklinować parkiet. Renowacja podłogi musi zakończyć się jej ponownym zabezpieczeniem, do którego możesz wykorzystać kilka preparatów.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie parkietu jest zastosowanie lakieru. Preparat zaaplikujesz przy pomocy wałka lub pędzla z miękkim włosiem. Konieczne jest nałożenie 2 warstw. Stosuj się do zaleceń producenta – dzięki jego wskazówkom dowiesz się, jaka przerwa jest potrzebna pomiędzy aplikowaniem kolejnych warstw.

Do zabezpieczenia odświeżonej podłogi możesz również zastosować olej, który ma mniejszą trwałość niż lakier, ale świetnie chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Wystarczy, że zaaplikujesz olej na podłogę, a potem użyjesz polerki. Nałóż dwie warstwy i drugą również wypoleruj.

Czym zabezpieczyć podłogę po renowacji?

  • Lakierem, który zaaplikujesz przy pomocy pędzla z miękkim włosem lub wałka,
  • Nałóż dwie warstwy preparatu, stosując się do wskazówek producenta,
  • Do zabezpieczenia podłogi sprawdzi się również olej, który wystarczy zaaplikować i użyć polerki.
 cyklinowanie podłogi samemu
Renowacja bez cykliniarki jest polecana do mniejszych pomieszczeń.

Co zamiast cyklinowania parkietu?

Szlifowanie parkietu przy pomocy wypożyczonej cykliniarki wydaje Ci się zbyt skomplikowane? Chcesz wiedzieć, co zamiast cyklinowania parkietu pozwoli Ci cieszyć się estetycznym wyglądem okładziny? Poznaj sposób na odzyskanie pięknego wyglądu okładziny.

Przede wszystkim bez cyklinowania parkietu możesz odnowić okładzinę, która nie jest zbyt zniszczona. Renowacja bez cykliniarki jest polecana do mniejszych pomieszczeń – w większych używanie papieru ściernego czy nawet szlifierki elektrycznej okaże się wyjątkowo pracochłonne.

Rozpocznij od przygotowania podłogi, czyli dokładnego odkurzenia jej i wyczyszczenia. Następnie szlifierką pozbądź się starej powłoki lakieru – wybierz w tym celu gruboziarnisty papier, który lepiej poradzi sobie z większymi uszkodzeniami. Następnie skorzystaj z delikatniejszego arkusza, żeby usunąć drobne rysy.

Jeśli po szlifowaniu zauważysz większe ubytki, wykorzystaj masę szpachlową. Wybierz produkt, którego kolor jest zbliżony od odcienia okładziny. Aby okładzina odzyskała dawny blask, zastosuj specjalny lakier. Sposób jego użytkowania zależy od wybranego preparatu, dlatego zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Najczęściej wystarczy mocno i precyzyjnie wetrzeć środek w okładzinę i odczekać około 2 godziny, żeby nałożyć kolejną warstwę.

Co zamiast cyklinowania parkietu?

  • Zamiast cykliniarki możesz wykorzystać papier ścierny lub szlifierkę elektryczną,
  • To jednak rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, ponieważ jest bardzo pracochłonne,
  • Przed rozpoczęciem szlifowania parkietu odkurz go i wyczyść,
  • Szlifierką usuń starą powłokę lakieru – najpierw wykorzystaj gruboziarnisty papier, a później delikatniejszy,
  • Zastosuj masę szpachlową na głębsze ubytki,
  • Nadaj okładzinie blask przy pomocy lakieru – podczas aplikowania stosuj się do wskazówek producenta.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 kwiecień 2021 09:41
komentarz /( 1 )
  • Adriana
    Adriana

    środa, 07 kwiecień 2021 08:09

    Nie ma to jak piękna drewniana podłoga.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.