Czym ogrzewać dom w 2022? Sprawdź, jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze - dekoportal.pl

Czym ogrzewać dom w 2022? Sprawdź, jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze

28 Wrz 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
czym ogrzewać dom w 2022
Rosnące koszty pelletu, węgla czy drewna sprawiają, że coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie: jakie ogrzewanie domu wybrać.

Rosnące koszty pelletu, węgla czy drewna sprawiają, że coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie: jakie ogrzewanie domu wybrać. Nie ma pewności, jak będą kształtowały się ceny różnych paliw w najbliższym czasie i kolejnych latach. Ważne jest więc również, co zrobić, żeby wpłynąć na redukcję opłat. Podpowiadamy, czym ogrzewać dom w 2022 roku i na co zwrócić uwagę, by nieco zminimalizować koszty.

O czym przeczytasz w artykule?

Ogrzewanie – rodzaje

Nim dowiesz się, czym ogrzać dom w nadchodzącym sezonie, poznaj rodzaje ogrzewania. Do popularnych rozwiązań należą paliwa stałe. Po zastanowieniu się, czym ogrzewać dom, wiele osób decyduje się na węgiel lub pellet. Istnieją też gazowe metody – wyróżnia się kotły zwykłe i kondensacyjne. Oprócz nich można zastosować elektryczną instalację grzewczą lub hybrydową, a także pompy ciepła.

Wszystkie metody ogrzewania domu mają swoje zalety. Zacznijmy od gazu. Korzyścią jest brak konieczności nieustannego dokładania opału. Łatwo jest więc utrzymać w pomieszczeniu stałą temperaturę.

Ekogroszek, węgiel, pellet – to też popularna odpowiedź na pytanie, jakie ogrzewanie domu wybrać. Niestety konieczna jest spora ilość miejsca na przechowywanie paliwa. Warto zwrócić uwagę na piece na pellet, które występują w wersji z automatycznym podajnikiem. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o konieczność samodzielnego dokładania paliwa.

Koszty ogrzewania domu 2022 roku podobnie jak we wcześniejszych latach będą wysokie, jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie prądu, a dokładniej centralne ogrzewanie elektryczne. Kosztowne są zarówno grzejniki, jak i ich eksploatacja. Lepszym rozwiązaniem są podgrzewacze w formie bojlerów – dzięki nim możesz cieszyć się dostępem do ciepłej wody.

Ogrzewanie – rodzaje:

 • Popularnością cieszą się paliwa stałe, na przykład pellet,
 • Wiele osób stosuje też kotły zwykłe i kondensacyjne,
 • Istnieje elektryczna instalacja grzewcza,
 • Wyróżnia się też pompy ciepła.
 jakie ogrzewanie do domu 2022
Kosztowne są zarówno grzejniki, jak i ich eksploatacja.

Czym ogrzewać dom? 2022 rokiem wyzwań

Trudno byłoby obecnie znaleźć właściciela, który nie obawia się, czym ogrzewać dom. 2022 rok, a dokładniej sezon grzewczy budzi wiele obaw. Dotyczą one nie tylko cen, lecz także dostępności źródeł energii.

Rząd zaproponował pomoc dla osób, które wykorzystują różne metody ogrzewania domu. Świadczenia są skierowane do osób stosujących węgiel, gaz, pellet, olej opałowy czy drewno. Zaproponowanym rozwiązaniem jest jeden dodatek węglowy na jeden adres zamieszkania. Dofinansowanie wynosi 3000 zł.

W przypadku pozostałych źródeł ciepła, na przykład pelletu, oleju czy gazu kwota świadczenia jest zależna od rodzaju paliwa. Kwoty mieszczą się w granicach 500–3000 zł. Warto pamiętać, że pomoc jest jednorazowa.

 • Sezon grzewczy w 2022 roku jest pełen wyzwań, ponieważ ceny za paliwa rosną. Rząd oferuje jednorazową pomoc – to dopłata w granicach 500–3000 zł na zakup pelletu, węgla, czy innego rodzaju paliwa.
 czym ogrzać dom
Rząd zaproponował pomoc dla osób, które wykorzystują różne metody ogrzewania domu.

Koszty ogrzewania 2022 – co na nie wpływa?

Każdy ma w domu jedno główne ogrzewanie. To dzięki niemu możesz cieszyć się komfortem termicznym w mroźne dni i ciepłą wodą w kranie. Jeden sposób ogrzewania zdecydowanie wystarczy, kiedy sytuacja jest stabilna i panuje łatwy dostęp do paliw. Sytuacja zmienia się jednak, jeśli trudno kupić ekogroszek czy inne źródło ciepła.

Najtańsze ogrzewanie domu 2022 trudno jest jednoznacznie określić. Dlaczego? Otóż na koszty ogrzewania wpływa przecież wiele czynników. Nie jest to jedynie sytuacja polityczna. Ekonomiczne ogrzewanie domu staje się niemożliwe, kiedy na przykład okna są nieszczelne.

O tym, jak sposób budowania domu, wpływa na późniejsze wykorzystanie energii, trzeba pamiętać już przy wyborze projektu. Jeśli wciąż stoisz przed tą decyzją, zwróć uwagę na budynki o zwartej bryle. Dom powinien być tak postawiony na działce, żeby dobrze wykorzystywał nasłonecznienie.

Ogrzewanie starego domu może być trudniejsze niż nowo powstałego, ponieważ obecnie budynki mają wysokie wymagania dotyczące grubości izolacji ścian, podłogi i dachu. To również nie pozostaje bez wpływu na koszty ogrzewania domu 2022.

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze? Najpopularniejsze jest korzystanie z grzejników i centralnego ogrzewania. Z pewnością możesz spodziewać się wzrostu ceny również za ten rodzaj ogrzewania. Wciąż jednak jest to najwygodniejszy i najbardziej opłacalny sposób na zachowanie komfortowej temperatury w mieszkaniu zimą. Zadbaj o to, żeby mieć szczelne okna oraz drzwi wejściowe.

Chcesz przewietrzyć mieszkanie? Najpierw zakręć kaloryfery, a dopiero później otwórz okno. Po jego zamknięciu możesz ponownie odkręcić grzejnik, jeśli jest taka potrzeba. Pamiętaj też, żeby nie zastawiać kaloryfera meblami czy grubymi zasłonami, bo będzie działał mniej wydajnie.

Co wpływa na koszty ogrzewania domu 2022 roku?

 • Wpływ ma sytuacja polityczna,
 • Zwróć jednak również uwagę na budynek, który ogrzewasz,
 • Jeśli zadbasz przykładowo o szczelność okien, koszty ogrzewania ulegną zmniejszeniu,
 • Ważna jest też prawidłowa grubość izolacji dachu, podłogi i ścian,
 • Budynek powinien być ustawiony na działce w taki sposób, żeby jak najlepiej wykorzystywać słońce,
 • W przypadku mieszkań nie ma wygodniejszego rozwiązania niż wykorzystanie centralnego ogrzewania,
 • Cena za nie też może wzrosnąć, dlatego warto zadbać o to, żeby okna i drzwi do mieszkania były szczelne,
 • Uważaj też na to, by nie zasłonić grzejnika meblem czy zasłoną.
 jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze
Najpopularniejsze jest korzystanie z grzejników i centralnego ogrzewania.

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Wiesz już, że trudno jest określić najtańsze ogrzewanie domu 2022 roku, a na koszt utrzymywania komfortowej temperatury wpływa wiele czynników. Poznajmy kilka przykładów cen różnych rodzajów paliw.

Popularnością cieszy się pellet. Jego cena drastycznie wzrosła z niecałego 1000 zł do niemal 2500 zł. Jeśli masz kocioł na pellet, to koszty ogrzewania domu 2022 będą dla Ciebie wysokie.

Kocioł węglowy czy kondensacyjny na olej opałowy również nie zapewnią oszczędności. Ceny węgla biją obecnie rekordy. W składach cena dochodzi do nawet 4000 zł, jednak większym problemem jest to, że w ogóle trudno taki węgiel znaleźć. Przecięty dom potrzebuje go natomiast mniej więcej 3–5 ton.

Cena drewna opałowego za m3 również mocno poszła w górę. Jest ona ponad 100% wyższa niż w tamtym roku. Zainteresowanie tym sposobem ogrzewania domu zwiększyło się mimo rosnącej ceny za drewno opałowe.

Zastanawiając się, czym ogrzewać dom w 2022 roku, warto wziąć pod uwagę pompy ciepła. Roczny koszt ogrzewania tym sposobem wynosi około 2500–3000 zł w przypadku domu o wielkości mniej więcej 150 m2. Trzeba jednak pamiętać, że zdecydowanie się na pompę ciepła wiążę się z dużym wydatkiem na początku. Jest to jednak inwestycja, która się zwróci.

Pompa ciepła (nazywana pompą powietrze-woda) jest wyposażona w sprężarkę zasilaną energią elektryczną. Element ten pobiera jednak niewiele prądu. Jego zużycie jest kilka razy niższe niż ilość ciepła dostarczona do instalacji centralnego ogrzewania.

Możesz zdecydować się też na gruntową pompę ciepła. Żeby ją zastosować, na działce wykonuje się kilka odwiertów. W nich umieszczane są rury z niezamarzającym płynem. Odpowiada on za odbieranie ciepła z gruntu i przekazywanie go do pompy ciepła. Tam następuje podwyższenie temperatury i przekazanie ciepła, na przykład do wody do mycia. Efektywność pompy gruntowej jest zimą wyższa. Dlaczego? Otóż temperatura gruntu nie zmienia się tak drastycznie jak ta powietrza.

Jakie ogrzewanie do domu 2022?

 • Cena pelletu wzrosła drastycznie – z niecałego 1000 zł do niemal 2500 zł,
 • Koszty za węgiel są bardzo wysokie, a dodatkowa trudność to brak tego rodzaju paliwa na rynku,
 • Drewno opałowe jest droższe ponad 100% niż w tamtym roku, jednak cieszy się zwiększoną popularnością, co wynika z pewnością z ograniczonego dostępu do innych rodzajów paliwa,
 • Ekonomicznym sposobem na ogrzewanie domu są pompy ciepła, za których działanie przez rok w domu o wielkości około 150 m2 trzeba zapłacić mniej więcej 2500–3000 zł,
 • W przypadku pompy należy się jednak przygotować na wysokie koszty na początku.
 ogrzewanie starego domu
Cena drewna opałowego za m3 również mocno poszła w górę.

Jakie ogrzewanie do domu? 2022 to rok, w którym warto mieć alternatywę

Dopłaty do paliw sprawiają, że być może więcej osób będzie mogło sobie pozwolić na skuteczne ogrzewanie. Rodzaje najpopularniejszych paliw są jednak tak trudno dostępne, że pieniądze na koncie mogą okazać się niewystarczające. Warto więc wiedzieć, jakie metody ogrzewania domu wybrać, jeśli okazałoby się, że brakuje węgla lub gazu.

Najprostszym rozwiązaniem jest awaryjne ogrzewanie elektryczne, które nie wymaga nakładów finansowych związanych z inwestycją w budynek. Możesz zdecydować się na grzejnik elektryczny konwektorowy. Z pewnością szybko zauważysz efekt, jednak niestety takie urządzenie pobiera dużo prądu, więc jego eksploatacja jest kosztowna.

Być może masz w domu klimatyzator? Niektóre z tych urządzeń występują w wersji z funkcją grzania. Możesz z niej skorzystać, jeśli dojdzie do problemów z innym źródłami ciepła.

Jeśli pellet jest słabo dostępny lub zbyt drogi, możesz skorzystać z kozy. Taki mały piecyk wiele osób stawia w salonie, gdzie pełni on funkcję dodatkowego źródła ciepła, a także ozdoby. Jest przeznaczony na drewno opałowe. Niestety z nim też pojawił się problem związany zarówno z ceną, jak i dostępnością. Ważne jest więc, żeby odpowiednio wcześniej przygotować się do sezonu grzewczego.

Jaką alternatywę ogrzewania przygotować na sezon grzewczy w 2022 roku?

 • Nie jest pewne, co przyniesie sezon grzewczy w 2022 roku, dlatego warto być przygotowanym na różne scenariusze,
 • Jeśli okazałoby się, że będzie brakowało węgla czy gazu, możesz skorzystać z ogrzewania elektrycznego – niestety grzejnik tego typu jest kosztowny w eksploatacji,
 • Niektóre klimatyzatory mają funkcję grzania – warto to sprawdzić,
 • Jeśli masz w domu kozę, być może w tym sezonie grzewczym przyda Ci się bardziej niż zwykle.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 05 październik 2022 16:00
komentarz /( 1 )
 • Tyl
  Tyl

  środa, 05 październik 2022 16:03

  u nas gaz. Choć rachunki pewnie będą kosmiczne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.