Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne! - dekoportal.pl

Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne!

04 Maj 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne!
Gdy nadchodzi czas generalnych porządków, fugi to też jedno z najgorszych miejsc.

Fugi między płytkami to niezbędne uzupełnienie, a często też dodatkowa ozdoba ścian i podłóg. Ale gdy nadchodzi czas generalnych porządków, fugi to też jedno z najgorszych miejsc. Czym wyczyścić fugi? Czy da się to zrobić szybko, bezpiecznie i bez szorowania? Czy popularne czyszczenie fug domestosem to dobry pomysł? Jakie są najlepsze domowe sposoby i najskuteczniejsze chemiczne środki do mycia fug? Sprawdziliśmy to!

O czym przeczytasz w artykule?

Jak wyczyścić fugi w domu?

Podłogi i ściany wyłożone płytkami to jedno z najpopularniejszych wykończeń. Ale brudne fugi to koszmar każdego, kto choć raz próbował je wymyć. Dlaczego? Ten rodzaj spoiwa ma porowatą strukturę, co mocno utrudnia czyszczenie. Są różne patenty na to, ale jak to zrobić, żeby nie uszkodzić fugi ani płytek?

Na szczęście metodą prób i błędów można dojść do najwygodniejszego dla siebie rozwiązania. Optymalny sposób na to, w jaki sposób i czym wyczyścić fugi będzie zależeć między innymi od tego, w jakim pomieszczeniu się one znajdują. W kuchni lub łazience mamy do czynienia z innymi zabrudzeniami, niż w korytarzu czy na tarasie.

Bez względu na miejsce i rodzaj plam, będziesz potrzebować kilku rzeczy. Z całą pewnością przyda się mała szczotka (np. stara szczoteczka do zębów), miska z wodą i ścierka lub mop. Nie obejdzie się też bez rękawic ochronnych.

Czyszczenie fug – o czym pamiętać?

  • Fugi mają chropowatą powierzchnię, z której trudno pozbyć się zabrudzeń.
  • Sposób i środek do czyszczenia fug trzeba dopasować do pomieszczenia i rodzaju plam.
  • Do szorowania fug przyda się mała szczoteczka, woda środek czyszczący i rękawice ochronne.
Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne!
Podłogi i ściany wyłożone płytkami to jedno z najpopularniejszych wykończeń.

Czyszczenie fug: domowe sposoby

Porządki z wykorzystaniem dostępnych pod ręką artykułów, w tym również produktów spożywczych, pozwalają zaoszczędzić pieniądze i są ekologiczne. Również, gdy zabierasz się za czyszczenie fug, domowe sposoby mogą przynieść naprawdę satysfakcjonujące rezultaty.

Jedną z takich metod jest czyszczenie fug sodą. Ten popularny proszek ma właściwości peelingujące, wybielające i antybakteryjne, dlatego znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także podczas sprzątania. Wystarczy zwilżone płytki posypać sodą spożywczą i dokładnie wyszorować powierzchnię ze szczególnym uwzględnieniem spoin.

Również cytryna znana jest z działania wybielającego. Obficie skropione kwaśnym koncentratem fugi, zwłaszcza białe, po dokładnym wyszorowaniu będą o kilka odcieni jaśniejsze.

Kolejny domowy środek do czyszczenia fug to mieszanka octu, sody i odrobiny płynu do naczyń. Wsyp do miski dwa opakowania sody spożywczej, zalej kilkoma łyżeczkami octu i dodaj detergent. Powstanie aktywna piana, która potrafi się uporać z naprawdę uporczywymi zabrudzeniami.

Eko-logiczne sposoby na czyszczenie fug

  • Soda – działa na czyszczone powierzchnie, jak antybakteryjny peeling wybielający.
  • Cytryna – ma właściwości rozjaśniające. To dobry pomysł, gdy nie wiesz, czym wyczyścić białe fugi.
  • Pasta z octu, sody i detergentu – mocno się pieni i dokładnie czyści nawet silne zabrudzenia.
Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne!
Jedną z takich metod jest czyszczenie fug sodą.

Domestos – pogromca brudu

Bardzo chętnie wykorzystujemy środki do mycia toalet, żeby pozbyć się uporczywych zabrudzeń z innych powierzchni. Czy jednak czyszczenie fug domestosem to dobry pomysł? W zasadzie tak, bo preparaty tego rodzaju mają silne działanie antybakteryjne, więc – jak mówiła popularna reklama – zabijają bakterie na śmierć.

Trzeba jednak pamiętać, że te specyfiki mają też właściwości żrące. Mogą więc skorodować powierzchnię płytek, która stanie się podatniejsza na zabrudzenia, a tym samym szybko będzie wymagać kolejnego czyszczenia. Tym sposobem łatwo wpaść w błędne koło niekończącego się szorowania.

  • Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić fugi w łazience lub kuchni, płyn do mycia toalet może okazać się naprawdę skuteczny. Środek dokładnie usunie zabrudzenia i bakterie w spoinach, ale przy częstym stosowaniu będzie mieć szkodliwy wpływ na powierzchnię płytek.
Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne!
Bardzo chętnie wykorzystujemy środki do mycia toalet, żeby pozbyć się uporczywych zabrudzeń z innych powierzchni.

Czym wyczyścić fugi w łazience?

Łazienka, jako przestrzeń narażona na wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza, to idealne miejsce dla grzybów, bakterii i pleśni. Jeśli te małe żyjątka, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia, szczególnie upodobały sobie fugę w Twojej łazience, nie szukaj półśrodków. Soda i ocet mogą być w tym przypadku niewystarczające.

Zatem czym wyczyścić fugi w łazience, aby pozbyć się pleśni, a przy okazji nie uszkodzić spoin i płytek? Jak najszybciej sięgnij po specjalistyczne środki chemiczne. Na półkach z artykułami do czyszczenia łazienek bez trudu znajdziesz płyn przeciw pleśni. Wystarczy dokładnie pokryć nim fugi, a po upływie czasu wskazanego przez producenta, zetrzeć lub spłukać wodą.

  • Gdy fugi w łazience są nie tylko brudne, lecz także noszą ślady pleśni, jak najszybciej sięgnij po odpowiednie środki chemiczne. Domowe sposoby są za słabe, by skutecznie usunąć szkodliwy dla zdrowia nalot.
Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne!
Łazienka, jako przestrzeń narażona na wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza, to idealne miejsce dla grzybów, bakterii i pleśni.

Czyszczenie fug bez szorowania – czy to możliwe?

Tak! Czyszczenie fug bez szorowania jest możliwe! Już samo zastosowanie domestosu wymaga znacznie mniej energii, niż żmudne czyszczenie fug sodą. A jest jeszcze inna metoda, którą naprawdę warto wypróbować.

Mowa o czyszczeniu z wykorzystaniem myjki parowej. Silny strumień gorącej pary wnika w głąb czyszczonej powierzchni i niejako wypłukuje zabrudzenia. Ten sposób mycia fug ma jeszcze jedną zaletę: jest chyba najbezpieczniejszy zarówno dla spoin, jak i dla płytek.

Proces mycia parą jest jednak dość uciążliwy, bo parownicę trzeba na kilka sekund skierować na każdy centymetr mytej powierzchni. Z pewnością taki zabieg trwa dłużej, niż czyszczenie fug domestosem lub innym silnie żrącym środkiem chemicznym.

Mycie fugi parą

  • nie wymaga szorowania ani środków chemicznych.
  • jest skuteczne i bezpieczne dla fug oraz płytek.
  • zajmuje dużo czasu i wymaga dokładności.
    Czyszczenie fug – domowe sposoby: domestos, soda i inne!
    Czyszczenie fug bez szorowania jest możliwe.

    Ostateczne rozwiązanie

    Nie każdy wie, jak trudne może być czyszczenie fug. Domowe sposoby, zwłaszcza w przypadku szczególnie dużych zabrudzeń, mogą okazać się niewystarczające. Czasami, zamiast zastanawiać się, czym wyczyścić fugi z pleśni, a przy tym marnować czas, energię i nerwy, lepiej zainwestować w specjalistyczny środek do czyszczenia fug.

    W każdym markecie przemysłowym znajdziesz szeroki wybór detergentów o różnym natężeniu i przeznaczeniu. Jeśli więc zawiodło czyszczenie fug domestosem, albo nie wiesz, czym wyczyścić białe fugi, żeby ich nie odbarwić, przejrzyj sklepowe półki i wybierz idealnie dopasowany produkt.

    Gotowe preparaty chemiczne to też najlepsza metoda na czyszczenie fug bez szorowania. Wiele z nich wystarczy rozprowadzić na czyszczonej powierzchni na kilka minut, a potem dokładnie spłukać czystą wodą.

  • Jeśli domowe sposoby nie działają i nie wiesz, czym wyczyścić fugi z pleśni, zdecyduj się na specjalistyczne środki chemiczne. Odpowiednio dobrane detergenty to czasem najskuteczniejsza metoda na czyszczenie fug bez szorowania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 maj 2023 15:55

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.