Dofinansowanie do deszczówki 2024 – to musisz zrobić, dotacja była Twoja! - dekoportal.pl

Dofinansowanie do deszczówki 2024

– to musisz zrobić, dotacja była Twoja!
15 Mar 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
dofinansowanie do deszczówki
Zbieranie deszczówki jest dobrym sposobem na oszczędności.

Zbieranie deszczówki jest dobrym sposobem na oszczędności. Możesz podlewać ogród bez obaw o wysokie rachunki. Żeby zbierać wodę w skuteczny sposób, potrzebujesz odpowiedniej instalacji, co oczywiście generuje koszty. Możesz jednak postarać się o dofinansowanie do deszczówki, żeby znacznie je zmniejszyć. Podpowiadamy, co zrobić, żeby uzyskać środki.

O czym przeczytasz w artykule?

Moja Woda 2024 – co to za program?

Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do deszczówki, zainteresuj się programem Moja Woda 2024. Pamiętaj, że nabór wniosków trwa tylko do 30 czerwca, więc warto się pospieszyć.

Moja Woda 2024 to program rządowy, który został stworzony, by łagodzić skutki suszy oraz przeciwdziałać podtopieniom budynków w Polsce. Rozwiązanie jest przeznaczone dla właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, na których znajdują się domy jednorodzinne. Dotacja do deszczówki z programu Moja Woda 2024 to środki, które można przeznaczyć na budowę przydomowej instalacji do gromadzenia wody opadowej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program we współpracy z funduszami wojewódzkimi. Moja Woda 2024 to tak naprawdę kontynuacja rozwiązania, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2020 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Program powstał, żeby dbać o cenne zasoby wody. Dzięki stworzonej instalacji właściciel nieruchomości zatrzyma deszczówkę, którą będzie mógł wykorzystać, na przykład do podlewania roślin.

Moja Woda 2024 to ogólnopolski program, który pozwala uzyskać dotację w wysokości 6000 zł. Może ona objąć do 80% kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Środki powinny zostać wykorzystane na zakup części będących elementem systemu nawadniania lub koszty związane z adaptacją dotychczasowego rozwiązania.

Środki mogą zostać przeznaczone na zakup, montaż i budowę instalacji do zbierania wody opadowej. To dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę oraz elementów systemu retencjonowania w gruncie i na dachach. Dotacja do wody deszczowej obejmuje również instalacje służące do wykorzystywania zebranej deszczówki przy pomocy pomp czy zraszaczy.

Moja Woda 2024 – co warto wiedzieć o tym programie?

 • To ogólnopolski program rządowy, który został stworzony w celu ochrony zasobów wody.
 • Jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych.
 • Pozwala uzyskać dotację w wysokości 6000 zł.
 • Środki mogą zostać wydane na zakup, montaż, budowę instalacji do zbierania wody opadowej, a także systemu do jej wykorzystywania.
 • To kontynuacja programu, który rozpoczął się w 2020 roku.
dofinansowanie do deszczówki 2024
Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do deszczówki, zainteresuj się programem Moja Woda 2024.

Dofinansowanie do deszczówki 2024 – warto?

Wykorzystanie deszczówki to oszczędność dla Twojego portfela i duża korzyść dla środowiska. Żeby jednak gromadzić wodę opadową skutecznie, potrzebne są pewne nakłady finansowe. Nie będziesz długo czekać, aż się zwrócą, szczególnie jeśli zdecydujesz się na dofinansowanie do deszczówki 2024.

Warto to zrobić, jeśli uprawiasz dużo warzyw i owoców. Rośliny wymagają regularnego podlewania. Kilkanaście odmian pomidorów, nieco krzaczków z ogórkami, kilkadziesiąt sadzonek truskawek i trochę cukinii potrzebują sporo wody. Konieczność częstego podlewania ich sprawia, że cena za zdrowe plony z własnej działki zaczyna wzrastać. Do tego dochodzi skomplikowana pielęgnacja niecierpka czy ogromne ilości wody, jakie potrzebują tuje. Koszty ograniczysz, decydując się na zbieranie deszczówki.

Dopłaty do zbiorników na deszczówkę są również przeznaczone dla osób, które nie zajmują się uprawą warzyw i owoców. Być może Twoją działkę porastają piękne rośliny ozdobne. One też potrzebują nawodnienia. Jeśli ich nie masz, woda opadowa przyda Ci się do podlewania trawnika.

Możesz też samodzielnie szukać wody na działce. Jak to zrobić? Sprawdź nasz poradnik o tym, jak znaleźć wodę na działce.

Deszczówka – dofinansowanie jest warte uwagi, ponieważ:

 • Stanowi korzyść dla Twojego portfela i dla środowiska.
 • Pozwoli Ci zadbać o warzywa i owoce mniejszym kosztem.
 • Zapewni wodę do podlewania kwiatów oraz trawy.
dofinansowanie do wody deszczowej
Moja Woda 2024 to ogólnopolski program, który pozwala uzyskać dotację w wysokości 6000 zł.

Jak uzyskać dofinansowanie do deszczówki?

Czas dowiedzieć się, jak uzyskać dofinansowanie do zbierania deszczówki. Przede wszystkim musisz sprawdzić szczegółowe informacje na stronie oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej województwa, na którego terenie mieszkasz.

Znajdziesz tam wniosek, który należy wypełnić, żeby otrzymać dofinansowanie do wody deszczowej. Żeby wysłać go online, należy zarejestrować się na Portalu Beneficjenta. To tam możesz pobrać wniosek, a następnie przesłać go do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy również wydrukować wniosek z Portalu Beneficjenta i dostarczyć go w wersji papierowej wraz z niezbędnymi załącznikami do WFOŚiGW lub wykorzystując ePUAP.

Wnioski na dofinansowanie do deszczówki można składać do 30.06.2024 lub do wyczerpania środków.

Dotacja na deszczówkę – jak ją otrzymać?

 • Szczegółowe informacje otrzymasz na stronie oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej województwa, na którego terenie mieszkasz.
 • Wniosek znajdziesz na Portalu Beneficjenta, gdzie wyślesz go online.
 • Wraz z załącznikami musisz dostarczyć wersję papierową do WFOŚiGW. Możesz też wykorzystać ePUAP.
 • Wniosek na dofinansowanie do deszczówki 2024 należy złożyć do 30 czerwca.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 10:02
komentarz /( 1 )
 • Truskawkowa
  Truskawkowa

  piątek, 26 kwiecień 2024 09:06

  dobrze ze natknęłam się na Wasz tekst, bo chciałam to robić z własnych środków, a tu proszę! Skoro można dostawać dofinansowanie do deszczówki to czemu nie!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.