Dokumenty potrzebne do podziału działki – lista - dekoportal.pl

Dokumenty potrzebne do podziału działki – lista

27 Gru 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
dokumenty potrzebne do podziału działki
Podział działki krok po kroku może na początkowym etapie budzić wiele wątpliwości i obaw.

Podział działki krok po kroku może na początkowym etapie budzić wiele wątpliwości i obaw. Warto dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne do tego przedsięwzięcia. Właściwe przygotowanie pozwoli uniknąć wielu problemów i sprawi, że podział działki przebiegnie sprawnie. O czym nie wolno zapomnieć? Podpowiadamy, jakie są dokumenty potrzebne do podziału działki.

O czym przeczytasz w artykule?

Dokumenty potrzebne do podziału działki: wniosek o podział nieruchomości

Żeby rozpocząć całą procedurę, musisz złożyć wniosek o podział nieruchomości. Ten dokument należy skierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla lokalizacji nieruchomości. Kiedy złożysz wniosek, rozpocznie się postępowanie. Zakończenie go polega na zaopiniowaniu wstępnego projektu.

Zwróć uwagę, że wniosek o podział nieruchomości może różnić się w zależności od organu. W niektórych miejscach dokument będzie określony mianem wniosku o zaopiniowanie wstępnego projektu. Żeby doszło do drugiego etapu, będzie konieczne złożenie wniosku o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości.

Pamiętaj, że sam wniosek to nie wszystko! Musisz dołączyć do niego różne dokumenty potrzebne do podziału działki. Jakie?

  • Niezbędnym dokumentem jest wniosek o podział nieruchomości. Żeby rozpocząć procedurę, musisz złożyć go do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla lokalizacji nieruchomości.
co potrzebuje geodeta do wytyczenia działki
Żeby rozpocząć całą procedurę, musisz złożyć wniosek o podział nieruchomości.

Jakie dokumenty potrzebne do podziału działki trzeba dołączyć do wniosku?

Do wniosku o podział musisz dołączyć dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości. Może to być akt notarialny, który potwierdza nabycie działki. Odpowiedni będzie zarówno oryginał, jak i uwierzytelniona kopia. Zadbaj też o oświadczenie przedstawiające stan wypisów w księdze wieczystej.

To jeszcze nie wszystkie dokumenty potrzebne do podziału działki, które musisz dołączyć do wniosku. Konieczne jest złożenie wypisu z katastru nieruchomości i kopii mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi. Należy dołączyć do wniosku decyzję o warunkach zabudowy, jeśli została wydana, a gmina nie ma dla terenu, na której leży nieruchomość, miejscowego planu zagospodarowania.

Wniosek musisz też uzupełnić wstępnym projektem podziału. Powinien być opracowany na mapie zasadniczej udostępnionej do celów opiniodawczych przez właściwy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Jeśli takiej mapy nie ma, wstępny projekt może zostać opracowany na kopii mapy katastralnej.

Wniosek o podział nieruchomości – jakie dokumenty do niego dołączyć?

  • Potrzebny jest dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości.
  • Pamiętaj o oświadczeniu przedstawiającym stan wypisów w księdze wieczystej.
  • Do wniosku trzeba dołączyć wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi.
  • Nie zapomnij o decyzji o warunkach zabudowy, jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania.
  • Ważnym załącznikiem jest wstępny projekt podziału nieruchomości.
podział działki krok po kroku
Nie zapomnij o decyzji o warunkach zabudowy, jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania.

Pozytywne zaopiniowanie wniosku – co dalej?

Jeśli Twój wstępny projekt otrzymał pozytywną opinię, czas zatrudnić geodetę. Specjalista przed rozpoczęciem prac powinien zgłosić staroście prace geodezyjne lub prace kartograficzne. Co potrzebuje geodeta do wytyczenia działki?

Specjalista przyjmuje granice nieruchomości podlegającej podziałowi w wyniku badania dokumentów określających stan prawny działki, w tym księgi wieczystej. Sprawdza też dane zawarte w katastrze nieruchomości. Może się zdarzyć, że opinie w dokumentach będą rozbieżne. W takim przypadku za ważniejsze uznaje się te, które potwierdzają stan prawny działki.

Geodeta zajmuje się sporządzeniem operatu podziału nieruchomości. To dokument, który zawiera mapę z projektem podziału, wykaz zmian gruntowych, protokół z przyjęcia granic, a czasami także wykaz synchronizacyjny.

Ten dokument specjalista składa do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w celu kontroli i przyjęcia do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dopiero jeśli dokumenty zostaną przyjęte do tego zasobu, staną się podstawą do wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu podziału.

Co po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku należy zrobić?

  • Musisz zatrudnić geodetę.
  • Przyjmuje on granice nieruchomości na podstawie badania dokumentów określających stan prawny działki oraz informacji zawartych w katastrze nieruchomości.
  • Geodeta sporządza operat, który wraz z kompletem dokumentów musi złożyć do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w celu kontroli i przyjęcia do zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
ile trwa podział działki
Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ podział działki może trwać kilka miesięcy – najczęściej około 6.

Jakie dokumenty potrzebne do podziału działki – kolejny etap

Od geodety otrzymasz operat podziału nieruchomości, który został przyjęty przez ośrodek dokumentacji geodezyjno-kartograficznej do zasobu. Twoim zadaniem jest złożenie go do wójta, burmistrza lub prezydenta. Operat zawiera mapę z projektem podziału nieruchomości, wykaz zmian gruntowych, protokół z czynności przyjęcia granic nieruchomości oraz wykaz synchronizacyjny.

Teraz czekasz na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Ile trwa podział działki? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. W trakcie całego procesu możliwe są przecież potknięcia, na przykład otrzymanie negatywnej opinii na temat wstępnego projektu podziału, co będzie wymagało stworzenia nowego. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ podział działki może trwać kilka miesięcy – najczęściej około 6. Zdarza się, że proces jeszcze się wydłuża.

  • Na ostatnim etapie musisz złożyć otrzymany od geodety operat do wójta, burmistrza lub prezydenta. Dokument powinien zawierać mapę z projektem podziału, wykaz zmian gruntowych, protokół z czynności przyjęcia granic i wykaz synchronizacyjny.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2024 16:53
komentarz /( 1 )
  • Adam
    Adam

    piątek, 19 kwiecień 2024 11:14

    właśnie jestem na etapie przygotować. Dzięki

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.