Ganek a weranda – zdziwisz się, czym się różnią - dekoportal.pl

Ganek a weranda – zdziwisz się, czym się różnią

14 Cze 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
dom z gankiem
Ganek można określić rodzajem przedproża.

Weranda a ganek – zastanawiasz się, czy są między nimi różnice? Te dwa pojęcia bywają zamiennie stosowane, jednak oznaczają zupełnie co innego. Dowiedz się, co to ganek, a czym jest weranda oraz jak się od siebie różnią.

O czym przeczytasz w artykule?


Weranda – co to?

Nim dowiesz się, czym różnią się tytułowe konstrukcje, sprawdź, co to weranda. W ten sposób określa się dobudowane do elewacji pomieszczenie. Może być wykonane z drewna lub murowane. Weranda jest przykryta dachem. Nie ma ścian, ewentualnie oszklone lub ażurowe.

Ważne jest nie tylko co to weranda, lecz także jakie funkcje pełni. Ta zadaszona przestrzeń jest przeznaczona do odpoczynku na świeżym powietrzu. Można urządzić tam jadalnię lub miejsce do relaksu. Więc czym się różni weranda od tarasu? Dachem i położeniem! Weranda znajduje się na parterze, a jej konstrukcja jest zadaszona. Dach chroni przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu będziesz korzystać z werandy niezależnie od czynników pogodowych.

Weranda pełni też funkcję przedłużenia przestrzeni mieszkalnej. Dzięki niej zyskujesz więcej miejsca, które może być użytkowane niemal przez cały rok, choć przyda się przede wszystkim w ciepłe miesiące.

W amerykańskich filmach i serialach często pojawia się weranda. Co to za konstrukcja już wiesz. Mnogość jej zalet sprawia, że warto wykorzystać ją na własnej posesji. Możesz zdecydować się na werandę już podczas planowania domu, żeby dopasować ją idealnie do projektu. Jeśli jednak ten pomysł wpada Ci do głowy, a budynek już jakiś czas stoi, wciąż możesz zdecydować się na skonstruowanie przy nim werandy.

Weranda – co to za konstrukcja?

 • To dobudówka z zadaszeniem, najczęściej bez ścian, choć czasami z przeszkleniami.
 • Służy do odpoczynku na zewnątrz bez względu na warunki pogodowe.
 • Pozwala zwiększyć przestrzeń mieszkalną.
 • Zaplanujesz werandę już podczas projektowania domu lub dobudujesz ją, gdy budynek jest gotowy.
co to ganek
Zadaszona przestrzeń werandy jest przeznaczona do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Co to ganek?

Czym jest ganek w domu? Poprzedza wejście do domu. Ganek można określić rodzajem przedproża. Bywa wykorzystywany zarówno w budynkach prywatnych, jak i użyteczności publicznej. W ten sposób określa się konstrukcję charakterystyczną przede wszystkim dla tradycyjnych polskich domów, szczególnie stojących na wsiach i w mniejszych miejscowościach.

Jak wygląda ganek przed domem? Najczęściej jest skonstruowany z tego samego materiału co dom. Nie jest to jednak sztywna zasada, dlatego może znajdować się przy murowanym budynku drewniany ganek. Co to już wiesz, a teraz poznaj funkcje konstrukcji.

Ważną rolą jest ochrona przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Zadaszenie pozwala w spokoju poszukać kluczy w torebce, nawet gdy pada silny deszcz. Są też inne funkcje, które pełni ganek. Co to za zadania? Ganek przed domem posłuży jako praktyczna przestrzeń, gdzie pozostawisz mokrą parasolkę lub obuwie, żeby nie zabrudzić wnętrza budynku.

Konstrukcje występują w różnych wariantach. Możesz zdecydować się na zabudowaną, która będzie pełniła funkcję wiatrołapu. Dom z gankiem tego typu prezentuje się tradycyjnie. Inne rozwiązanie to otwarta konstrukcja, która ma zadaszenie, ale jest pozbawiona ścian po bokach.

Przeczytaj też: Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Co to jest ganek?

 • To element, który poprzedza wejście do domu – ganek można określić przedprożem.
 • Chroni przed nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi podczas otwierania drzwi.
 • Można tam zostawić obuwie lub mokrą parasolkę.
 • Ganek przed domem może mieć zabudowaną lub otwartą konstrukcję.
co to jest ganek
Ważną rolą ganku jest ochrona przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Ganek a weranda – czym się różnią?

Wiesz już, co to ganek i czym jest weranda. Poznaj różnice między tymi konstrukcjami.

co to weranda
Weranda znajduje się na parterze, a jej konstrukcja jest zadaszona.

 

Ganek a weranda – różnice w konstrukcji

Weranda a ganek różnią się wyglądem. Weranda jest większa, zadaszona, a jej boki są najczęściej otwarte. Możesz ustawić na niej meble, żeby zaaranżować przestrzeń do relaksu.

Ganek to natomiast kompaktowa konstrukcja, która może być zabudowana, ale nie musi. Nie zapewnia zbyt wiele przestrzeni, choć raczej znajdzie się nieco miejsca na niewielką ławkę.

weranda co to
Ganek to natomiast kompaktowa konstrukcja, która może być zabudowana, ale nie musi.

 

Weranda a ganek – różne zastosowania

Ganek a weranda różnią się funkcjami. Weranda to przede wszystkim przestrzeń rekreacyjna, przeznaczona do relaksu i towarzyskich spotkań. To tam możesz stworzyć dla dziecka miejsce do zabawy lub ustawić stół, żeby cieszyć się śniadaniem na świeżym powietrzu.

Zastanawiając się, co to ganek i jakie funkcje może pełnić, bardziej przychodzi do głowy strefa przejściowa. To tam zdejmiesz obuwie czy zostawisz parasol. Dom z gankiem zapewnia wygodę podczas otwierania drzwi nawet w trakcie ulewy. Zadaszenie skutecznie osłania przed kroplami deszczu.

Ganek a weranda – czym się różnią?

 • Wielkością – weranda jest większa.
 • Konstrukcją – ganek częściej jest zabudowany, choć podobnie jak weranda może mieć też otwarte boki.
 • Funkcjami – weranda to miejsce do relaksu, natomiast ganek ma przede wszystkim praktyczne zastosowanie.
ganek co to
Dom z gankiem zapewnia wygodę podczas otwierania drzwi nawet w trakcie ulewy.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 14 czerwiec 2024 12:40

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.