Jak urządzić ogród przed wejściem do domu? Te pomysły Cię zachwycą! - dekoportal.pl

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu? Te pomysły Cię zachwycą!

13 Sie 2019 / Napisała  / Porady
ogródek w donicach, kwiaty przed domem, jakie rośliny przed dom
Jeśli nie masz miejsca na aranżację dużego ogrodu, warto zastanowić się nad ogrodem w donicach

Aranżacja ogrodu przed domem jest wizytówką całej posesji. Co posadzić, żeby przestrzeń prezentowała się efektownie przez cały rok? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie gatunki roślin wybrać, żeby nie wymagały wiele pracy, a wyglądały wyjątkowo estetycznie.

O czym przeczytasz w artykule?

Ogród przed domem – o czym musisz pamiętać?

Pamiętaj, że ogród przed domem jest pierwszym elementem, który goście widzą po wejściu na posesję. Powinien odzwierciedlać styl pozostałej części przestrzeni wokół budynku, ale także jego wnętrza. Zadbaj o to, żeby część roślin prezentowała się efektownie nie tylko wiosną i latem, lecz także w pozostałe pory roku.

Tworząc projekt przestrzeni przed domem, weź pod uwagę plany na aranżację pozostałej części ogrodu. Uważaj na zbyt dużą liczbę gatunków, które mogłyby optycznie zmniejszyć niewielką działkę i sprawić, że panowałby na niej chaos. Niech roślinność zdobiąca przestrzeń przy tarasie czy za budynkiem pojawia się również w aranżacji ogrodu przed domem.

Projekty ogrodów przed domem są tworzone przez doświadczone osoby, ale Ty także poradzisz sobie z narysowaniem planu przestrzeni i wybraniem miejsca dla poszczególnych roślin. Wystarczy, że odpowiednio wcześniej dowiesz się, jakie są ich potrzeby, na przykład pod względem nasłonecznienia. Jeśli ogród przed domem jest zacieniony, musisz zrezygnować z gatunków potrzebujących słonecznego stanowiska.

Rozrysowując projekt przestrzeni, pamiętaj o podjeździe wyłożonym kostką, chodniku prowadzącym do drzwi wejściowych oraz wiacie śmietnikowej. Jeśli większość przestrzeni przed domem jest pokryta nawierzchnią, zadbaj o niewielki ogródek, w którym znajdzie się miejsce na gatunki zdobiące również przestrzeń wypoczynku znajdującą się za domem. Mniej estetyczne elementy – na przykład wiatę śmietnikową – możesz ukryć, decydując się na mały klomb.

Zwróć uwagę na otoczenie oraz inspiracje ogrodowe – przed domem sąsiadów czy na zdjęciach dostępnych w internecie. Nie musisz kopiować klombów czy gatunków drzew. Wystarczy, że zobaczysz, co prezentuje się efektownie, a jakie rośliny Twoim zdaniem nie wyglądają dobrze zestawione ze sobą.

Projekty ogrodów przed domem – stwórz je samodzielnie!

 • Planując aranżację ogrodu, weź pod uwagę wielkość działki,
 • Jeśli teren jest niewielki, zrezygnuj z dużej liczby gatunków i kolorów,
 • Przed wyborem roślin dowiedz się więcej o ich wymaganiach,
 • Jeśli przestrzeń przed domem jest wyłożona kostką, część terenu udekoruj kwiatami,
 • Sprawdź inspiracje ogrodowe – przed domem sąsiadów i w internecie jest ich mnóstwo.
ogródek przy podjeździe, rośliny na podjazd, kwiaty na podjazd do domu
Nawet kilka roślin ozdobnych przed wejściem do domu znacznie odmieni przestrzeń przy budynku

Zadbaj o tło ogrodu, czyli trawę!

Ogród przed domem będzie zachwycał nie tylko dzięki pięknym kwiatom, lecz także intensywnie zielonej murawie. Trawnik potraktuj jako bazę dla stworzenia wyjątkowej aranżacji. Pielęgnacja murawy nie będzie czasochłonna – wystarczy, że zadbasz o regularne podlewanie i koszenie.

Jeśli Twoja działka jest duża, podlewanie trawnika może być męczące. Pielęgnację murawy znacząco ułatwią Ci systemy nawadniania automatycznego. Wystarczy, że zraszacze wynurzalne znajdą się również przed domem.

Koszenie trawy to kolejny etap dbania o nią. Jeśli chcesz, żeby była równa, a prace szły sprawnie, zdecyduj się na urządzenie spalinowe. Dzięki niemu dotrzesz w każdy zakamarek ogrodu bez zamartwiania się o konieczność dostępu do gniazdka elektrycznego.

 • O tym, czy ogród przed domem zachwyca, decyduje również wygląd trawnika. Zadbasz o niego dzięki automatycznemu systemowi nawadniania oraz kosiarce spalinowej, które sprawią, że murawa będzie równa i intensywnie zielona przez cały sezon.
zadbany trawnik w ogrodzie, jak założyć trawnik, trawnik przy domu
Nawet niewielki, lecz zadbany trawnik stworzy ogrodowy klimat

Małe ogrody przed domem – jak je zaaranżować?

Masz niewielką przestrzeń do zagospodarowania przed domem? Nawet mały teren może prezentować się efektownie, jeśli wybierzesz gatunki, które nie przytłoczą działki. Postaw na jeden odcień kwiatów – rewelacyjnie sprawdzi się fiolet. Połącz go z zielenią iglaków, które nie mają zbyt wielu wymagań – efektownie zaprezentuje się niska odmiana jałowca.

Małe ogrody przed domem to także roślinność przed bramą. Tę przestrzeń również warto zagospodarować, do czego rewelacyjnie sprawdzi się tawuła brzozolistna, której możesz nadać piękny, kulisty kształt. Roślina wyróżnia się odpornością na mróz, a z jej pielęgnacją poradzisz sobie, nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem.

Przed ogrodzeniem świetnie zaprezentuje się także berberys, czyli liściasty krzew, który może mieć różne odcienie liści. Najważniejszą zaletą rośliny jest to, że dobrze znosi cięcie, dlatego możesz nadać jej dowolny kształt. Berberys skomponuj z tawułą brzozolistną, jeśli masz dużą przestrzeń do wykorzystania przed ogrodzeniem.

 • Małe ogrody przed domem nie muszą prezentować się nudno – wystarczy, że wybierzesz jeden kolor przewodni, na przykład fiolet, który skomponujesz z zielenią iglaków. Zaaranżuj również przestrzeń przed ogrodzeniem – tam sprawdzą się tawuła brzozolistna oraz berberys.
mały ogród, mały ogrod przy domu, rośliny do małego ogrodu
Mały ogród przed domem może stać się przyjemnym miejscem do wypoczynku

Klomby przed domem – z czego mogą się składać?

Klomby to efektowne skupiska roślin, które rosną w taki sposób, żeby układać się w owalny kształt. Ogród przed domem powinien je zawierać, zwłaszcza jeśli jest przestronny. Klomb stanowi znakomity sposób na urozmaicenie przestrzeni, w której nie dzieje się zbyt wiele, a intensywnie zielona trawa Cię nie satysfakcjonuje.

Efektowną kompozycję z kwiatów i krzewów dopasuj do wielkości terenu. Nie decyduj się na zbyt wiele gatunków i różnorodne kolory, jeśli ogród przed domem jest mały. Możesz pozwolić sobie na nieco szaleństwa w doborze barw i gatunków, mając przestronną działkę.

Klomby przed domem mogą składać się z jednego drzewka i rosnących wokół niego wysokich traw. Taka symetryczna kompozycja cechuje się minimalistycznym charakterem i świetnie sprawdzi się w niewielkim ogrodzie. Do stworzenia owalnej dekoracji przestrzeni odpowiedni będzie migdałek trójklapowy, który najpiękniej prezentuje się wiosną, kiedy cały pokrywa się delikatnie różowymi kwiatami.

Wolisz bardziej oryginalne kompozycje, które będą charakterystycznym akcentem posesji? Zastanawiając się, co posadzić przed domem, weź pod uwagę piękne hortensje bukietowe, a ich intensywny kolor z pewnością urozmaici przestrzeń. Krzewy możesz ogrodzić dekoracyjnymi kamieniami, a wśród hortensji posadź rozplenicę japońską – ta wysoka trawa rośnie w kępach, co prezentuje się imponująco. Niestety nie jest w pełni odporna na mróz, dlatego musisz ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed zimą.

Jeśli uważasz, że wciąż czegoś Ci brakuje, klomby przed domem uzupełnij budleją, czyli motylim krzewem. Dekoracyjna roślina występuje w różnych wersjach kolorystycznych – fioletowej, niebieskiej, białej oraz różowej. Krzew, podobnie jak rozplenica japońska, nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego musisz chronić go przed mrozami.

Klomby przed domem – jakie gatunki w nich umieścić?

 • Jeśli zależy Ci na prostej dekoracji, wybierz jedno drzewko, wokół którego zasadzisz trawy,
 • Chcąc stworzyć ciekawszy ogród przed domem, skomponuj klomb z hortensji i rozplenicy japońskiej,
 • Aranżację możesz uzupełnić budleją w kolorze fioletowym lub białym.
kwiaty w ogrodzie przy domu, kwiaty do ogrodu przy domu, kompozycja kwiatowa przy domu
Niewielki ogród kwiatowy z roślinami miododajnymi przyciągnie owady

Aranżacja ogrodu przed domem – jakie drzewa wybrać?

Nie zamierzasz tworzyć klombów, ale chcesz, żeby drzewa zdobiły ogród przed domem? Istnieje kilka gatunków, które doskonale sprawdzą się w tej roli, a jednym z nich jest katalpa zwyczajna. Zaletą drzewa jest szybki wzrost. Roślinie musisz zapewnić nasłonecznione stanowisko, żyzną i pulchną glebę oraz regularne nawadnianie.

Judaszowiec kanadyjski to kolejne drzewo, które sprawi, że aranżacja ogrodu przed domem będzie baśniowa. Roślina pokrywa się różowymi kwiatami nie tylko na koronie, lecz także na pniu, co prezentuje się spektakularnie. Niestety to wyjątkowe drzewo ma również wiele wymagań – przede wszystkim potrzebuje słońca i światła, żeby prawidłowo wzrastać, ale ma mniejsze potrzeby względem ziemi. Roślina jest odporna na mróz, jednak musisz ochronić ją przed silnym, zimnym wiatrem.

Aranżacja ogrodu przed domem może zyskać niebanalny charakter nie tylko dzięki kolorom, lecz także formom drzew. Jeśli zależy Ci na nietypowej przestrzeni, zdecyduj się na gatunek płaczący, którego korona przypomina parasol. Do wartych zainteresowania drzew należy zaliczyć wierzbę Klimarnock, która najlepiej rośnie w miejscu nasłonecznionym oraz na żyznej glebie.

Drzewa, które ozdobią ogród przed domem:

 • Katalpa zwyczajna – potrzebuje słonecznego stanowiska i pulchnej gleby,
 • Judaszowiec kanadyjski – wyróżnia się różowymi kwiatami,
 • Wierzba Klimarnock – wymaga żyznej gleby.
katalpa w ogrodzie, kwitnące drzewo do ogrodu, drzewka do ogrodu
Katalpa to drzewo o ozdobnych liściach i kwiatach, które zyskuje coraz większą popularność w przydomowych ogrodach

Kwiaty przed domem – poznaj najpiękniejsze gatunki!

Projekty ogrodów przed domem powinny zawierać kolorowe kwiaty, które urozmaicą najprostszą przestrzeń. Weź pod uwagę piwonie – występują w różnych wersjach kolorystycznych, więc bez trudu dopasujesz je do planowanej aranżacji posesji. Roślina kwitnie od maja do czerwca, a jeśli zagwarantujesz jej odpowiednie warunki, będzie zdobiła ogród przed domem przez wiele lat.

Aranżacja ogrodu przed domem stanie się jeszcze piękniejsza, jeśli wybierzesz lilie. Te wyjątkowo urokliwe rośliny mają nieco wymagań – potrzebują żyznej, wilgotnej i przewiewnej gleby oraz słonecznego stanowiska. Musisz uważać, żeby nie podlać ich zbyt intensywnie, ale nie możesz również przeprowadzić do przesuszenia. Jeśli spełnisz wszystkie warunki, kwiaty przed domem będą zachwycały intensywną barwą.

Myśląc o tym, co posadzić przed domem, weź pod uwagę irysy bródkowe. Ich zaletą jest odporność na mróz, a do wymagań należą słoneczne stanowisko, żyzna gleba oraz odmładzanie co kilka lat. Te piękne kwiaty przed domem mogą mieć odcień żółty lub fioletowy.

Kwiaty przed domem – jakie wybrać?

 • Piwonie – w odpowiednich warunkach mogą dekorować ogród przed domem przez wiele lat,
 • Lilie – wymagają wilgotnej, żyznej gleby, żeby zachwycać intensywną barwą,
 • Irysy bródkowe – niewrażliwe na niskie temperatury; potrzebują słonecznego stanowiska.
łatwe w uprawie kwiaty, lilie w ogrodzie, jak uprawiać lilie
Wybierając różne odmiany lilii, które posadzimy na różnej głębokości, można stworzyć ogród kwitnący przez cały sezon, fot. Ignisdev

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2019 14:05
komentarz /( 1 )
 • Jasia
  Jasia

  czwartek, 07 lipiec 2022 09:00

  Piwonie to znakomity pomysł! Gdy zakwitną strefę przed drzwiami będzie magiczna, a ten zapach – cudo!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.