Ile można dobudować do domu bez pozwolenia? Odpowiadamy! - dekoportal.pl

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia?

Odpowiadamy!
27 Lut 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
ile można dobudować do domu bez pozwolenia
Nadbudowa czy rozbudowa wpłynie na bryłę budynku i jego powierzchnię użytkową.

Rozbudowa domu to świetny sposób, żeby powiększyć jego niewystarczającą dla mieszkańców przestrzeń użytkową. Przerażają Cię formalności? Podpowiadamy, kiedy rozbudowa domu bez pozwolenia jest możliwa. Dowiedz się, o ile możesz powiększyć budynek bez konieczności załatwiania skomplikowanych formalności w urzędzie.

O czym przeczytasz w artykule?

Dobudówka do domu bez pozwolenia – jaką funkcję może pełnić?

Po latach dom okazał się zbyt ciasny? Twoja rodzina się powiększyła i brakuje przestrzeni domownikom? Dobudowa do domu bez pozwolenia może chociaż częściowo rozwiązać ten problem. Dzięki temu może powstać dodatkowy klasyczny salon czy garderoba.

Jednym z najczęściej dobudowywanych do bryły elementów jest ganek. Takie rozwiązanie pozwala powiększyć przestrzeń przedpokoju. Ganek ma też funkcję ochrony przed wiatrem i zmniejszaniem się temperatury wnętrz budynku. Dobudowa ganku czasem wymaga większej liczby formalności, a czasem wystarczy zdecydować się na procedurę określaną jako „na zgłoszenie”.

Budowa bez pozwolenia może również dotyczyć ogrodu zimowego. W tym przypadku liczba formalności, jakie będzie trzeba załatwić, wiąże się z wielkością przeszklonej przestrzeni. Dobudowa pomieszczenia do domu bez pozwolenia stanowi doskonały sposób na zwiększenie miejsca do odpoczynku. Oranżeria może pełnić funkcję, na przykład jadalni, nawet przez cały rok, jeśli zostanie odpowiednio ogrzana. Pytanie więc brzmi, ile metrów można dobudować bez pozwolenia? 2022, 2024 rok to okres jasnych przepisów.

 • Rozbudowa domu często uwzględnia pojawienie się ganku czy ogrodu zimowego. Zmniejszona liczba koniecznych formalności sprawia, że to łatwa metoda na zwiększenie przestrzeni użytkowej budynku.
dobudowa ganku
Rozbudowa domu to świetny sposób, żeby powiększyć jego niewystarczającą dla mieszkańców przestrzeń użytkową.

Rozbudowa domu – czym jest?

Prawo nie precyzuje, czym jest rozbudowa domu. Mówi jednak o tym, że budowa to pojęcie obejmujące również odbudowę, rozbudowę i nadbudowę istniejącego obiektu. Niezależnie więc od tego, czy chcesz powiększyć dom w bok, czy w górę, musisz dokonać takich samych formalności jak przy budowie. Rozbudowa domu bez pozwolenia jest możliwa w niektórych przypadkach – ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od działki znajdującej się obok.

W przypadku dużych zmian w wielkości bryły budynku konieczny jest projekt. Za jego wykonanie musi odpowiadać osoba z uprawnieniami i wpisana na listę członków izby samorządu zawodowego. Składową projektu jest również opinia geotechniczna. Rozbudowę należy poprzedzić ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji.

 • Rozbudowa domu to pojęcie, które nie jest precyzyjnie określone w przepisach, jednak zawiera się w pojęciu budowy. Oznacza to, że planowane zwiększenie budynku wymaga załatwienia podobnych formalności co w przypadku stawiania nowego zupełnie nowego obiektu.
budowa bez pozwolenia
W przypadku dużych zmian w wielkości bryły budynku konieczny jest projekt.

Rozbudowa domu bez pozwolenia – kiedy jest zgodna z prawem?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się dokładnie z przepisami. Niezgodne z nimi działanie będzie traktowane jako samowola budowlana, a to wiąże się z ogromnymi karami finansowymi, a często też koniecznością rozebrania bezprawnie postawionej konstrukcji.

Jeśli interesuje Cię dobudowa pomieszczenia do domu bez pozwolenia, musisz przygotować się na konieczność złożenia odpowiednich dokumentów w urzędzie. Nadbudowa czy rozbudowa, a także dobudowanie pokoju do domu wpłynie na bryłę budynku i jego powierzchnię użytkową. Z tego powodu nie może być traktowana jak remont, który według prawa nie wpływa na konstrukcję czy kubaturę. Dzięki temu prace remontowe, na przykład zmiana elewacji, zazwyczaj nie wymagają skomplikowanych formalności, a jedynie zgłoszenia.

Budowa bez pozwolenia jest możliwa od 2015 roku dzięki zmianie przepisów. Wymaga jedynie złożenia pisma, w którym zawarte będą informacje dotyczące rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych. Pismo musi również informować o dacie rozpoczęcia prac na działce. Termin musi uwzględniać co najmniej 21 dni od daty zgłoszenia, bo właśnie tyle urząd ma na złożenie sprzeciwu.

 • Rozbudowa domu wymaga zgłoszenia tych planów do urzędu na 21 dni przed rozpoczęciem prac. Pismo powinno uwzględniać informacje dotyczące rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych.
rozbudowa domu bez pozwolenia
Rozbudowę należy poprzedzić ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji.

Budowa bez pozwolenia – o jakie formalności trzeba zadbać?

Chcesz mieć dodatkowy ganek lub zimowy ogród? Dobudowa pokoju bez pozwolenia wymaga złożenia pisma w urzędzie miasta lub miejscowym starostwie. Oprócz wymienionych wcześniej informacji, na przykład terminu rozpoczęcia prac, dobudowanie pokoju do domu wymaga innych dokumentów.

Budowa bez pozwolenia wiąże się z koniecznością dostarczenia do urzędu oświadczenia o prawie do dysponowania wybraną działką w celach budowlanych. Do zgłoszenia trzeba też dołączyć szkice lub rysunki dotyczące inwestycji. Co ważne, nie muszą być one przygotowane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

Po zgłoszeniu trzeba odczekać 21 dni. Jeśli urząd nie zareaguje, oznacza to tak zwaną milczącą zgodę. Brak sprzeciwu oznacza, że można rozpocząć prace.

 • W przypadku budowy bez pozwolenia konieczne może okazać się tak zwane zgłoszenie, które oznacza wymóg przedstawienia dokumentów, na przykład o prawie do dysponowania działką w celach budowlanych. Jeśli urząd przez 21 dni nie wyrazi sprzeciwu wobec planu inwestora, oznacza to milczącą zgodę i można rozpocząć pracę.
dom bez pozwolenia
Budowa bez pozwolenia jest możliwa w niektórych przypadkach.

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia?

Budowa bez pozwolenia jest możliwa w niektórych przypadkach. Dopuszcza się rozpoczęcie prac w przypadku obiektów wolnostojących, na przykład garaży, wiat, przydomowych ganków. Skomplikowanych formalności nie wymagają również oranżerie i przydomowe oczyszczalnie ścieków, a także baseny. Jesli celem jest garaż, sprawdź jak go zagospodarować: jak urządzić garaż?.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku garażu czy oranżerii, istnieją regulacje związane z ich wielkością. Zastanawiasz się, ile można dobudować do domu bez pozwolenia? Zgodnie z prawem obiekt nie może być większy 35 m2, przy czym łączna liczba obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki.

Powierzchnia zabudowy wiaty może wynosić do 50 m2. Łączna liczba tych obiektów na każde 1000 m2 to dwa. Budowa bez pozwolenia dotyczy również przydomowych basenów i oczek wodnych. Ich wielkość nie może przekraczać 50 m2.

We wrześniu 2020 roku doszło do zmian w prawie. Ile metrów można dobudować bez pozwolenia? 2022 czy 2024 to większe możliwości. Dzięki zmianom możliwe będzie rozpoczęcie stawiania obiektów nie tylko bez pozwolenia, lecz także bez zgłoszenia. Dotyczy to między innymi altany wolnostojącej – powierzchnia zabudowy ażurowej konstrukcji nie może przekraczać 35 m2. W przypadku oranżerii, parterowego budynku gospodarczego czy ganku konieczne będzie zgłoszenie.

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia?

 • Garaż czy oranżeria – nie mogą być większe niż 35 m2, a na działce nie może być więcej obiektów niż dwa na każde 500 m2.
 • Wiata – jej wielkość nie może przekraczać 50 m2, natomiast łączna liczba obiektów na 1000 m2 to dwa.
 • Altana wolnostojąca – wielkość obiektu nie może być większa niż 35 m2.
dobudowa pokoju bez pozwolenia
Dom bez pozwolenia może mieć wielkość do 35 m2.

Dom bez pozwolenia – czy warto?

Dom bez pozwolenia to temat, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Trudności w dostaniu kredytu czy chęć zamieszkania poza miastem bez ogromnych kosztów sprawiają, że wiele osób decyduje się na mały obiekt mieszkalny. Dom bez pozwolenia może być wybudowany tradycyjnym sposobem lub wykonany w fabryce i postawiony w kilka dni na działce.

Dom bez pozwolenia jest możliwym rozwiązaniem, wyłącznie jeśli obszar oddziaływania obiektu mieści się w całości na działce, na której ma zostać postawiony. Obiekt nie może mieć poddasza użytkowego, a jedynie antresolę. Dom bez pozwolenia może mieć wielkość do 35 m2. Na 500 m2 działki może stanąć jeden taki obiekt.

 • Dom bez pozwolenia jest rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością ze względu na ograniczenie liczby formalności, a tym samym długości oczekiwania na rozpoczęcie prac. Obiekt może mieć do 35 m2 wielkości i nie może znajdować się w nim poddasze użytkowe.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 kwiecień 2024 16:03
komentarz /( 1 )
 • Ireek
  Ireek

  poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:05

  kiedy to było można, teraz trzeba mieć ba wszystko papier. Papierologia totalna

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.