Ile schną wylewki? Sprawdź, po jakim czasie można kłaść płytki na wylewkę - dekoportal.pl

Ile schną wylewki? Sprawdź, po jakim czasie można kłaść płytki na wylewkę

05 Sty 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak długo schnie wylewka
Wylewka jest przeznaczona do wyrównania podłoża przed ułożeniem na nim paneli czy płytek. 

Wykonanie wylewki to niezbędny etap prac, jeśli planujesz gruntowny remont. To dzięki niej uzyskasz gładką powierzchnię, na którą następnie położysz panele, płytki lub inny rodzaj okładziny. Zastanawiasz się, jak długo zajmie Ci przygotowanie podłoża? Podpowiadamy, ile schną wylewki.

O czym przeczytasz w artykule?

Wylewka – co warto o niej wiedzieć?

Nim poznasz odpowiedź na pytanie: ile schną wylewki, dowiedz się, dlaczego trzeba wykorzystać ten produkt podczas remontu. Wpłynie to nie tylko na estetykę, lecz także trwałość zastosowanej później okładziny podłogowej. Przykładowo w łazience ta warstwa sprawia, że płytki trzymają się w nienaruszonym stanie przez wiele lat.

Czym grozi ułożenie paneli na nierównym podłożu? Deski będą się uginać, a to z kolei może doprowadzić do różnorodnych uszkodzeń. Na okładzinie położonej na podłodze z krzywiznami zauważysz wybrzuszenia. W przypadku płytek położonych na nierówną powierzchnię może dojść do odchodzenia od nich kleju, a w konsekwencji odspojenia się okładziny od podłoża.

Wylewka służy również do ukrycia instalacji. Umieszcza się pod nią elementy systemu grzewczego, jeśli w domu ma być ogrzewanie podłogowe.

  • Wylewka jest przeznaczona do wyrównania podłoża przed ułożeniem na nim paneli czy płytek. Dzięki produktowi okładzina będzie estetycznie się prezentować i przez lata spełniać swoje funkcje.

Jak długo schnie wylewka?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nim zaczniesz chodzić po podłożu, a tym bardziej obciążać je okładziną, musisz mieć pewność, że wylewka wyschła i uzyskała już właściwą wytrzymałość. Zawsze kieruj się wskazówkami producenta, który na opakowaniu określa, jak długo schnie posadzka.

Informacje od producenta są ważne, jednak pamiętaj, że na czas schnięcia wylewki wpływają różne czynniki. Zależy on między innymi od grubości nałożonej warstwy, ale też warunków w pomieszczeniu. Ważne jest, jaki poziom wilgoci panuje we wnętrzu.

To, że możesz już chodzić po wyschniętej wylewce, nie oznacza, że to moment na układanie paneli. Dlaczego? Wilgoć przenosi się od dołu ku górze, a więc jej wędrówka zajmuje nieco czasu. Może Ci się wydawać, że całość już wyschła, a tak naprawdę będzie na to potrzeba jeszcze kilku dni. Ze względu na to, że wilgoć wędruje od spodu do powierzchni, grubość warstwy w dużej mierze wpływa na to, ile czasu schną wylewki.

Przyjmuje się, że jeśli wylewka ma grubość 4 cm, to na każdy centymetr przypada jeden tydzień oczekiwania. To oznacza, że trzeba odczekać aż miesiąc przed rozpoczęciem kolejnego etapu prac. W przypadku grubszej wylewki (5 cm) należy na dodatkowy centymetr poczekać dwa tygodnie, a więc łącznie będzie to sześć tygodni.

Ile schną wylewki podłogowe?

  • Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie,
  • Zwracaj uwagę na wskazówki producenta,
  • Pamiętaj, że na czas schnięcia wylewki wpływają różne czynniki, na przykład poziom wilgotności w pomieszczeniu,
  • Możliwość chodzenia po wylewce nie oznacza, że to już moment na prowadzenie kolejnych prac,
  • Przyjmuje się, że wylewka o grubości 4 cm będzie schła przez miesiąc.

Cementowe i betonowe wylewki – ile schną?

Wylewki betonowe to zmieszany cement z kruszywem i specjalnymi dodatkami modyfikującymi. Występują one w wersji gotowej zaprawy, ale mogą być też przeznaczone do wyrobienia już na placu budowy. Produkt sprawdza się w łazience, ponieważ nie absorbuje wody.

Co ciekawe, wylewka betonowa jest odpowiednia nie tylko pod panele, lecz także jako samodzielna posadzka. To rozwiązanie chętnie wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach. Ile schną wylewki podłogowe betonowe? Jak już wiesz, zależy to od wielu czynników, jednak przyjmuje się, że po mniej więcej 3 tygodniach możliwe jest układanie okładziny.

Wylewka cementowa to połączenie cementu portlandzkiego z piaskiem. Ten rodzaj produktu również może być gotowy lub mieć formę proszku przeznaczonego do rozrobienia z wodą. Wylewkę cementową stosuje się na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Całkowitą wytrzymałość podłoże uzyskuje dopiero po miesiącu.

  • W przypadku betonowej wylewki czas oczekiwania na układanie okładziny to 3 tygodnie. Podobnie jest w przypadku cementowego produktu – powierzchnia staje się w pełni wytrzymała dopiero po mniej więcej miesiącu.

Jak długo schnie wylewka anhydrytowa?

Te wylewki są wykonywane z anhydrytu, czyli bezwodnego siarczanu wapnia. Charakteryzują się płynną konsystencją i elastycznością, dlatego przy ich pomocy łatwo pozbyć się wszelkich nierówności na powierzchni. Praca produktem przebiega sprawnie, ponieważ nie trzeba stosować przerw dylatacyjnych między wylewką a ścianami.

Anhydrytowa wylewka o właściwościach samopoziomujących jest dobrym rozwiązaniem do ogrzewania podłogowego, ale trzeba pamiętać, że nie nadaje się na zewnątrz czy do pomieszczeń, w których panuje podwyższony poziom wilgoci. Nie zastosujesz więc produktu w łazience.

Ile schną posadzki pokryte wylewką anhydrytową? Produkt wiąże już w kilkadziesiąt godzin, więc ruch pieszy jest możliwy po dwóch dniach. Po jakim czasie można kłaść płytki na wylewkę? Dalsze prace rozpoczniesz po mniej więcej dwóch tygodniach.

Ile schną wylewki anhydrytowe?

  • Wiążą już w kilkadziesiąt godzin, więc ruch pieszy możliwy jest po dwóch dniach,
  • Żeby zacząć kłaść płytki, trzeba odczekać około dwóch tygodni,
  • Wylewka sprawdzi się do ogrzewania podłogowego, ale nie nadaje się do łazienki.

Wylewka samopoziomująca – czas schnięcia

Istnieją również cementowe wylewki samopoziomujące, które powstają na bazie cementu oraz dodatku upłynniającego. Są one dość kosztowne, dlatego rzadko stanowią właściwy podkład. Raczej stosuje się je, żeby wyrównać lub zwiększyć grubość posadzki z betonu. Wylewka samopoziomująca jest odpowiednia do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.

Ile schną wylewki samopoziomujące? Znajdziesz produkty, w przypadku których ruch pieszy możliwy jest już po kilku godzinach. To szczególnie ważne, jeśli przez konkretne pomieszczenie przechodzi się do kolejnego. Tak szybkie schnięcie wylewki usprawnia prace remontowe. Układać okładzinę można natomiast nawet po kilku dniach.

Samopoziomujące wylewki – ile schną?

  • Istnieją produkty, które umożliwiają ruch pieszy już po kilku godzinach,
  • Układanie paneli można rozpocząć, gdy minie kilka dni,
  • Cementowe, samopoziomujące wylewki raczej nie są stosowane samodzielnie, a jako sposób na zwiększenie grubości posadzki z betonu.

Wylewka szybkoschnąca – ile schnie?

Niektórzy producenci określają wylewkę mianem szybkiej, błyskawicznej czy szybkowiążącej. Wśród takich preparatów znajdziesz te wykonane na bazie cementu oraz włókien zbrojących, które zwiększają wytrzymałość.

Jak długo schnie posadzka pokryta takim produktem? Już po dwóch godzinach można na nią wejść. To ważne w miejscach, gdzie trzeba zadbać o ciągłość ruchu pieszego. Niezwykle szybko, bo już po dniu można zacząć przyklejać płytki. Taki produkt jest więc idealny dla osób, które chcą jak najszybciej zakończyć remont, na przykład z konieczności szybkiej przeprowadzki do nowego domu.

  • Możesz wybrać spośród błyskawicznych, szybkowiążących wylewek, na które wchodzi się bez obaw już po dwóch godzinach. Na przyklejanie płytek lub układanie paneli wystarczy poczekać dzień.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 04 styczeń 2023 11:40

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.