Integracja przez zabawę, czyli dlaczego każde osiedle potrzebuje placu zabaw? - dekoportal.pl

Integracja przez zabawę, czyli dlaczego każde osiedle potrzebuje placu zabaw?

29 Mar 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
osiedlowy plac zabaw

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Activeline.


Jakie funkcje pełnią place zabaw dla dzieci na osiedlu? Czy w dużym stopniu wpływają na rozwój małych użytkowników? W jaki sposób mogą poprawiać jakość życia całej wspólnoty? Rola obiektów rekreacyjnych dla najmłodszych bardzo często bywa niedoceniana. W tym artykule pokazujemy, na jak wiele aspektów życia może oddziaływać odpowiednio zaprojektowany plac zabaw znajdujący się w pobliżu miejsca zamieszkania.


Rola placów zabaw na osiedlach

Dlaczego place zabaw na osiedlach są tak ważne? Bo dzieci też muszą mieć swoje miejsca, w których mogą w zdrowy sposób spożytkować energię, a rodzice nie będą się martwić o ich bezpieczeństwo. To również znakomita przestrzeń do integracji dzieci z różnych grup wiekowych, nierzadko nawet nawiązują się tam przyjaźnie na całe życie. Dobrze dobrane wyposażenie placów zabaw nie tylko zapewnia maluchom rozrywkę na długie godziny, ale też pozytywnie wpływa na różne aspekty ich rozwoju.

Tworzenie przyjaznych przestrzeni dla dzieci: plac zabaw na osiedlu Aby place zabaw na osiedlach mogły dobrze pełnić swoje funkcje, muszą być odpowiednio zaprojektowane. Przestrzeń powinna być jak najbardziej przyjazna dla dzieci i w pełni bezpieczna. Należy ją wyposażyć w certyfikowane urządzenia, wykonane z najlepszej jakości tworzyw, które zapewniają maluchom komfort zabawy i nie stanowią żadnego zagrożenia dla ich zdrowia. Plac zabaw na osiedlu nie może nikogo wykluczać, dlatego w projekcie warto uwzględnić także zestawy zabawowe przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych.


Place zabaw dla dzieci na osiedlach: wpływ na rozwój dzieci

Place zabaw dla dzieci na osiedlu mogą oddziaływać na rozwój najmłodszych na różne sposoby. Przede wszystkim należy rozróżnić dwa aspekty - fizyczny i psychospołeczny. Jeśli chodzi o podniesienie poziomu aktywności fizycznej oraz ogólnej koordynacji ruchowej małych użytkowników, to najistotniejszą rolę odgrywają elementy sprawnościowe na place zabaw na osiedlach. Mowa tu na przykład o ściankach wspinaczkowych, linariach, drabinkach czy drążkach do podciągania. Istnieją nawet całe zestawy zabawowe ukierunkowane na rozwijanie u dzieci siły mięśniowej, szybkości czy zwinności.

W aspekcie społecznym ważna jest przede wszystkim nauka prawidłowych postaw, na przykład dzielenia się zabawkami czy cierpliwego czekania na swoją kolej do zjazdu ze zjeżdżalni. Z psychologicznego punktu widzenia place zabaw na osiedlach mogą też być pomocne w kształtowaniu u dzieci odpowiedniego poczucia własnej wartości. Niektóre urządzenia zachęcają do pokonywania własnych ograniczeń. Przykładowo, odpowiednio skonstruowane elementy do wspinaczki o atrakcyjnej formie mogą przekonać dziecko, które cierpi na lęk wysokości, aby jednak spróbowało się przełamać.

Niezwykle istotne są również kwestie współpracy i rywalizacji. W miarę możliwości plac zabaw na osiedlu należy wyposażyć tak, by kształtować u dzieci takie właśnie postawy. Na przykład, huśtawka wagowa jest urządzeniem, z którego nie da się korzystać w pojedynkę. Z kolei zestawy sprawnościowe czy tory przeszkód zachęcają do tego, by współzawodniczyć o to, kto je pokona szybciej.


Integracja społeczna poprzez place zabaw na osiedlu

Wspomnieliśmy o nauce cierpliwości oraz dzielenia się z innymi. W jaki jeszcze sposób place zabaw dla dzieci na osiedlu sprzyjają integracji społecznej? Wspólna zabawa to doskonała lekcja rozwiązywania konfliktów. Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa sprzeczek o łopatkę w piaskownicy?

Dziecko będzie też miało okazję nauczyć się tolerancji dla odmienności. Na place zabaw na osiedlach przychodzą różne dzieci, z bardziej i mniej zamożnych rodzin, o odmiennym wyglądzie czy zainteresowaniach, także te niepełnosprawne. Warto pokazać maluchowi, że z każdym można się fajnie pobawić.

Rozważając rolę, jaką pełnią place zabaw na osiedlach dla dzieci, zdarza nam się zapominać o rodzicach. A przecież są to jedne z tych miejsc, w których opiekunom najłatwiej jest nawiązać kontakt z innymi rodzicami mieszkającymi w pobliżu. Takie relacje są cenne dla każdego ojca i matki, bo pozwalają wymienić się doświadczeniami czy uzyskać jakieś porady odnośnie wychowania. Nie zapominajmy, że w ten sposób plac zabaw na osiedlu może też pomóc nawiązywać przyjaźnie między dorosłymi.


Jak plac zabaw na osiedlu poprawia jakość życia wspólnoty?

Place zabaw dla dzieci na osiedlu są ważnymi miejscami spotkań dzieci i dorosłych. Jeśli zostały odpowiednio zaprojektowane, rodzice nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo swoich pociech. Każdy mieszkaniec osiedla ma blisko na taki plac zabaw, więc aby zorganizować czas dziecku, nie trzeba go nigdzie podwozić. Może ono pójść się pobawić w każdej chwili, nawet samo czy pod opieką starszego rodzeństwa.


Projektowanie i budowa placów zabaw na osiedlach

Projektując place zabaw dla dzieci na osiedlu, należy pamiętać przede wszystkim o tym, by były one bezpieczne oraz stanowiły dla małych użytkowników atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. Kluczem do sukcesu są certyfikowane i atestowane urządzenia zabawowe, skomponowane w taki sposób, aby trafić w zróżnicowane gusta i potrzeby.

Zwróćmy uwagę, że plac zabaw na osiedlu ma być miejscem, w którym dzieci z wielu grup wiekowych znajdą coś dla siebie, a przecież przedszkolakowi spodoba się coś zupełnie innego niż dziecku wkraczającemu w wiek nastoletni.


Korzyści z placów zabaw na osiedlach

Korzyści, jakie niosą ze sobą place zabaw dla dzieci na osiedlu są nie do przecenienia i dotyczą nie tylko samych maluchów, ale także ich rodziców czy innych opiekunów. Maluchy mogą spędzić czas na świeżym powietrzu, w sposób, który pozytywnie oddziałuje na ich rozwój, zamiast bawić się smartfonem. Dorośli zyskują natomiast spokój oraz pewność, że ich pociechy są bezpieczne i zdrowo się rozwijają. Pilnując bawiącego się dziecka, rodzice sami też mogą nawiązywać nowe relacje społeczne.


Podsumowanie artykułu

Odpowiednio wyposażony plac zabaw na osiedlu odpowiada na potrzeby i oczekiwania dzieci w szerokim spektrum wiekowym. Pozytywnie oddziałuje na ich rozwój, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychospołecznym. Opiekunowie mają w pobliżu miejsca zamieszkania obiekt, na którym ich pociechy mogą się bawić w sposób niezagrażających zdrowiu, a oni sami mogą tam nawiązać cenne kontakty z innymi rodzicami. Za pomoc w powstaniu niniejszego artykułu dziękujemy firmie Activeline, która buduje bezpieczne i funkcjonalne place zabaw na osiedlach w całej Polsce.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Activeline.



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 29 marzec 2024 09:43

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.