Jak dobrać moc kotła gazowego do domu? - dekoportal.pl

Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?

22 Lip 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
kociolgazowyzhurtownieuroterm24 dekoportal

Kotły gazowe są popularnymi urządzeniami grzewczymi. Wynika to między innymi z łatwości obsługi. Żeby urządzenie dobrze spełniało swoje funkcje, musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb domowników. Podpowiadamy, jak dobrać moc kotła gazowego.

O czym przeczytasz w artykule?

Zagrożenia płynące ze źle dobranej mocy kotła

Moc kotła gazowego musi być dopasowana do tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło oraz na ciepłą wodę użytkową. To zależy natomiast od wielu czynników. Moc kotła gazowego nie może być zbyt wysoka. Dlaczego? Zbyt wysoka moc jest po prostu niepotrzebna – nie wykorzystasz urządzenia w pełni. Sprzęt nie znajdzie odbiornika dla wyprodukowanej w nadmiarze energii. Uruchomi się więc na chwilę, wyłączy, a później znów włączy. Duża liczba cyklów załączania negatywnie wpływa na żywotność kotła. Kiedyś zalecano delikatne przewymiarowanie kotła na wypadek silnych mrozów. Dziś jednak nie ma to sensu. Nowo powstałe budynki są bowiem bardzo dobrze zaizolowane. Często również prowadzona jest termomodernizacja starych domów, co sprawia, że również one nie mają tak ogromnego zapotrzebowania na ciepło wytwarzane przez kocioł jak wcześniej.

Ważny jest jak największy zakres modulacji mocy. Modulacja spowoduje, że palnik będzie się rzadziej włączał i wyłączał, co wpłynie na przedłużenie żywotności urządzenia. Jak to możliwe? Taki palnik może pracować z maksymalną mocą, gdy zapotrzebowanie na energię jest największe. Jednocześnie potrafi działać z minimalną mocą, kiedy zapotrzebowanie jest bardzo małe.

Kocioł musi być z jednej strony gotowy do pokrycia maksymalnego zapotrzebowania, a z drugiej powinien pracować ekonomicznie i bezawaryjnie, gdy zapotrzebowanie jest minimalne. Zakres zapotrzebowania jest różny w zależności między innymi od pory roku.


Jak dobrać moc kotła gazowego? Zapotrzebowanie obiektu na ciepło

Zapotrzebowanie obiektu na ciepło jest zależne od kilku czynników. Ważna jest kubatura, czyli powierzchnia użytkowa oraz wysokość pomieszczeń. Dom o powierzchni 70 m2 nie będzie miał tak dużego zapotrzebowania jak budynek o powierzchni 150 m2. Ważne jest również, jak zbudowany jest dom. Nieenergooszczędny budynek, pozbawiony skutecznego systemu dociepleń, mający nieszczelne, stare okna będzie potrzebował więcej energii, żeby ogrzać go do założonej temperatury. W przypadku domu energooszczędnego czy pasywnego te wartości będą znacznie mniejsze.

Trzeba też pamiętać o stratach energii cieplnej, do których mogą doprowadzić nieprawidłowo ułożone warstwy termoizolacji. Jeśli materiały wykorzystane podczas budowy będą wysokiej jakości, a dodatkowo w odpowiedni sposób zastosowane, nie powstaną tak zwane mostki termiczne. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na moc w przypadku nowych budynków jest wyliczane w projekcie, więc łatwo się z tą wartością zapoznać.


Moc kotła gazowego a przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Kocioł gazowy ma za zadanie nie tylko ogrzewać budynek, lecz także zapewniać ciepłą wodę użytkową. Podczas szukania urządzenia zwróć uwagę na to, ilu domowników będzie z niej korzystało. Urządzenie musi mieć taką moc, żeby żadna z osób nie musiała długo czekać, aż woda znów się nagrzeje. W domu, w którym mieszka duża rodzina, a każdy z jej członków lubi brać długie kąpiele w wannie, potrzebna będzie wyższa moc kotła niż w przypadku domu, w którym mieszka para preferująca szybki prysznic.


Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze kotła gazowego?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się nad mocą kotła gazowego. To jednak tylko jedna z kwestii, które warto przemyśleć podczas szukania idealnego modelu. Co jeszcze jest ważne?

Nawet najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb piec nie spełni oczekiwań, jeśli zostanie źle zamontowany. Tę pracę musi przeprowadzić osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Warto skorzystać z miejsca, w którym można kupić kocioł gazowy od razu z montażem – taką ofertę ma sklep internetowy Hydrotermo.pl. Możesz zdecydować się na model dwufunkcyjny, na przykład kocioł gazowy Wolf FGB 28 kW. Montaż przeprowadzi dla Ciebie autoryzowany monter.

Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy z montażem? To ogromna oszczędność czasu. W jednym miejscu możesz załatwić wszystko to, co niezbędne. Nie tracisz czasu na poszukiwanie fachowca, który będzie miał dla Ciebie być może bardzo odległy termin. Po zakupie kotła po prostu skontaktuje się z Tobą specjalista, żeby umówić termin. To jednak nie wszystkie zalety takiego rozwiązania. Bardzo często usługa z montażem jest w tej cenie co sam produkt, a dzięki temu, że produkt z montażem jest sprzedawany na 8% VAT, ogólna cena jest niższa niż w przypadku zamówienia oddzielnie kotła i usługi.

Warto pamiętać, że usługa montażu kotła to coś więcej niż zawieszenie go i podłączenie do instalacji. Usługa może też obejmować demontaż starego urządzenia, jeśli takie znajduje się w budynku. Specjalista z uprawnieniami uruchomi sprzęt, żeby sprawdzić, czy poprawnie on działa. Uzyskasz również niezbędne informacje dotyczące sposobu użytkowania kotła.

Przy wyborze kotła gazowego zwróć uwagę na dodatkowe udogodnienia. Przykładowo, prosty moduł sterowania ułatwi Ci obsługę urządzenia. Kocioł powinien przede wszystkim skutecznie działać, być bezpieczny w użytkowaniu i łatwy w obsłudze, jednak zwróć też uwagę na jego wygląd. Minimalistyczna obudowa nie zaburzy aranżacji, a kompaktowa konstrukcja to gwarancja, że sprzęt zmieści się nawet w małym pomieszczeniu.


Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Na rynku spotkasz kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Czym się różnią? Model jednofunkcyjny ma za zadanie zapewniać w domu właściwą temperaturę. To jednak nie oznacza, że nie będzie w stanie wytwarzać ciepłej wody użytkowej. Żeby to robił, musi być wyposażony w zasobnik. Jest to dobre rozwiązanie do domu o bardzo dużym metrażu, takiego, w którym znajduje się kilka łazienek.

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa temperaturę w domu oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Urządzenie nie zabiera wiele miejsca. Podgrzewa ono wodę wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Kocioł powinien znajdować się w niedalekiej odległości od miejsca czerpania wody.




Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 22 lipiec 2022 11:07

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.